آموزش بهینه سازی سایت

تاکتیکای عادی سئو، کلاه سفید خونده می شن. یعنی، تمرکز اونا بر مخاطبان انسانی و بهینه سازی واسه مردم به جای ماشینه. تاکتیکای کلاه سفید محبوب ترین تاکتیکای سئو هستن. اما دسته دیگری از تاکتیکای سئو هم هست، که به اصطلاح تاکتیکای پر خطر خونده می شن.

شاید دوست دارین بدونین منظور از خطر چیه؟ تاکتیکای پر خطر سئو در دو دسته قرار می گیرن. دسته اول شامل تاکتیک هاییه که تجربه کاربر رو به خطر میندازه(UX). این تاکتیک می تونه باعث بروز مشکل شه چون SEO باید واسه انسانا انجام گیرد نه موتورهای جستجو. دسته دوم تاکتیک هاییه که به عنوان کلاه خاکستری شناخته می شن.آموزش بهینه سازی سایت

پس زمینه تاکتیکای سئو: خاکستری

علاوه بر تاکتیکای کلاه سفید، تاکتیکای کلاه سیاه هم وجود دارن. این تاکتیکا معمولا از دستورالعملای موتورهای جستجو پیروی نمی کنن چون تهاجمی تر هستن و به جای آدم ماشین رو هدف قرار داده ان.

پس تاکتیکای کلاه خاکستری در جایی در وسط هستن. تاکتیکای کلاه خاکستری  SEOخطرناکتر از کلاه سفید هستن، اما ممکنه باعث ممنوع شدن سایت شما در موتورهای جستجو و سایتای وابسته شن یا نشن.

تاکتیکای کلاه خاکستری ممکنه شما رو دچار مشکل کنن، شاید هم نکنن. اما بعضی وقتا ارزش خطر کردن رو دارن. لازم به ذکره که اگه هر یک از این راه ها رو امتحان کردین، ما مسئول نتیجه اون نیستیم. ما فقط اونا رو با شما به اشتراک گذاشته ایم و هشدارهای لازم رو داده ایم.آموزش بهینه سازی سایت

۱۰۰۰ کلمه به مقالات و صفحه اصلی خود اضافه کنید:

اولین مورد از تاکتیکای سئو که معرفی می کنیم اضافه کردن ۱۰۰۰ کلمه به مقالات و صفحه اصلی سایته.

چرا خطر آمیزه: چون باعث می شه مقاله شما درهم ریخته و طولانی به نظر برسه، که باعث نبود بازدید از طرف خواننده انسانی می شه. هیچکی به دنبال طوماری از کلمات نیس. خطر UX در صفحه اصلی حتی قوی تر هم هست. روند طراحی امروز طبق متن کمتر و عکسای بیشتر در صفحه اصلی استواره. اضافه کردن ۱۰۰۰ کلمه به صفحه اصلی می تونه تجربه کاربر رو به خطر اندازد، به ویژه اگه به بقیه طراحی شما توجه نکنن.

چرا موثره: موتورهای جستجو عاشق محتوا، به ویژه محتوای طولانی، هستن.آموزش بهینه سازی سایت

، موتورهای جستجو وب سایتایی رو که مطالب طولانی و زیاد دارن، به عنوان وب سایتای مهم آزمایش میکنند. واسه همین ما همیشه از محتوای طولانی دفاع می کنیم. در حالی که شاید اضافه کردن ۱۰۰۰ کلمه به صفحه اصلی بهترین ایده نباشه، انجام این کار در مورد مقالات عالیه. اگه ۱۰۰۰ کلمه به مقالات خود اضافه کنین، به احتمال زیاد در روزهای آینده در اون صفحات شاهد افزایش رتبه بندی خواهید بود. ، serpIQ نشون میده که بیشتر نتایج # ۱ SERP  شامل ۲۰۰۰ یا بیشتر کلمه بوده ان. اگه مقالات شما از این تعداد عبور کرده ان متوجه می شید که به سرعت به رتبه بهتری می رسن.

چطوری این کار رو انجام بدیم: محتوای خود رو به نحوی طولانی کنین که خوندن اون واسه کاربر به نحوی مفید باشه.آموزش بهینه سازی سایت


محتوا پادشاه سئو هستش

همین الان واسه دریافت مشاوره رایگان در مورد اثر جادویی تولید محتوا بر سئو مشاوره بگیرین


از سئو منفی استفاده کنین:

استفاده از سئوی منفی یکی دیگه از تاکتیکای سئو هستش.

چرا خطر آمیزه: SEO منفی به جای افزایش رتبه شما به دنبال کاهش رتبه بندی رقباه. اول باید بگیم که همه تکنیکای سئو منفی برابر نیستن. بعضی از تاکتیکای (مثل هک کردن سایتا) اشتباه هستن. اما بعضی از تاکتیکا بیشتر از اونکه کلاهبرداری باشن، هدفمند هستن.

چرا موثره: اگه بتونین نشون بدید که بعضی از رقبا از تکنیکای کلاه سیاه استفاده کرده ان، به گوگل لطف کردین. اگه بدونین که چه جوری به درستی از اون استفاده کنین، نتایج خوبی بدست میاد.

چطوری این کار رو انجام بدیم: هنگامی که صحبت از سئو منفی پیش میاد، طیف گسترده ای از تاکتیکا هست. به نظر من، یکی از روشای بی خطر و اخلاقی یعنی: گزارش کردن استفاده از تاکتیکای مشکوک SEO به وسیله رقبا.آموزش بهینه سازی سایت

واسه یافتن این جور تاکتیکا نگاهی به سایت رقبای خود بندازید. از چیزی که پیدا می کنین متعجب می شید.

می تونین در فرم گزارش هرزنامه رسمی گوگل، بعضی از خطاهای مشترک رو انتخاب کنین (مثل paid links, rich snippets violations, and Google product abuse)

خرید دامنه منقضی شده:

چرا خطر آمیزه: اگه واسه تغییر راه ۳۰۱ و یا پیوند به سایت دامنه منقضی شده ای بخرین، ممکنه Google فهمیده باشه و تصمیم بگیره که اون رو حساب نکنه. این به ویژه اگه دامنه ای تقریبا قدیمی بخرین محتمله.

چرا موثره: می تونین ترافیک دامنه خریداری شده رو به دامنه خود هدایت کنین و یا دامنه قدیمی رو بالا نگه دارین و به سایت خود لینک بدید.

در هر صورت، با هزینه ای کم می تونین به امتیاز SEO دست پیدا کنین.چطوری این کار رو انجام بدیم: به  expireddomains.net سر بزنین.

با کلیک روی sign up در گوشه بالا طرف راست یک حساب کاربری رایگان بسازید.آموزش بهینه سازی سایت

اطلاعات خود رو تکمیل کنین و روی گزینه sign up free کلیک کنین.

زمانی که به حساب خود وارد شید، با صفحه ای مثل این روبه رو می شید:

از اینجا، می تونین جستجوی خود رو به انواع خاصی از دامنها محدود کنین.

در آخر، مطمئن شید که دامنه منقضی شده مورد نظر شما، هیچ ممنوع بودن و یا مجازاتی نداشتهه.آموزش بهینه سازی سایت


محتوا پادشاه سئو هستش

همین الان واسه دریافت مشاوره رایگان در مورد اثر جادویی تولید محتوا بر سئو مشاوره بگیرین


خرید دامنه در دسترس:

چرا خطر آمیزه: این تاکتیک کمتر از خرید دامنه منقضی شده خاکستریه، اما بازم خطراتی رو به دنبال داره.

چرا موثره: اگه دامنه در هر زمانی فعال بود – و به سایت شما backlink داشته باشه – می تونه واسه سایت شما ترافیک تولید کنه. و مثل دامنه منقضی شده می تونین سایت رو بالا نگه دارین و به سایت خود backlink بدین.

چطوری این کار رو انجام بدیم: خوشبختانه، راه آسونی واسه این کار هست. به DomainsBot.com برید.آموزش بهینه سازی سایت

می تونین در نوار جستجو کلمه ای کلیدی رو تایپ کنین تا دامنهای مربوط به اون کلمه رو پیدا کنین. مثلا ما  tacos رو تایپ کردیم

روی search کلیک کنین.آموزش بهینه سازی سایت

دامنهای مربوطه واسه شما میان و در دسترس بودن یا نبودن اونا مشخص می شه.

از اینجا، می تونین دامنه مورد نظر خود رو پیدا کنین و اون رو بخرین.

ایجاد تغییرات کوچیک در سایت:

چرا خطر آمیزه: ایجاد تغییرات کوچیک در سایت واسه SEO بهتر یکی از روشای عجیب و غریب کلاه خاکستریه. اگه به طور همیشگی در سایت خود تغییراتی رو بسازین، خوانندگان میفهمند. و اگه همیشه در سایت خود تغییر بسازین، ممکنه گوگل هم بفهمد و اون رو به عنوان فعالیتای مشکوک آزمایش کنه. پس شما رو مجازات می کنه. این روش ۱۰۰٪ تضمین شده نیس، پس خطراتی رو به دنبال داره.آموزش بهینه سازی سایت

چرا موثره: مشخص گردیده که در این روش SEO سایتا کمی بهبود پیدا میکنه. چرا؟ در این روش از پایه گوگل رو فریب دادین که مطالب خود رو به روز کردین. و گوگل مطالب به روز شده رو دوست داره.

این مطلب را هم بخوانید :  آشنایی با الگوریتم های گوگل برای بهینه سازی

هر زمان که مطالب خود رو به شکل قابل توجه به روز رسانی کنین، گوگل مطالب تازه رو می بیند و در بیشتر موارد، دوباره در سایت شما وارد می شه. ایده اینه که اگه گوگل در سایت شما مطلب تازه ای ببینه SEO شما رو کمی بهبود میده.

چطوری این کار رو انجام بدیم: از اونجا که دقیقا نمی دونیم چه مقدار تغییرات می تونه باعث بهتر شدن SEO شه، باید خودتون از روش آزمون و خطا استفاده کنین. MOZ ادعا می کنه که تغییرات کوچیکی مثل تغییر یک جمله فایده ای نداره. اما James Sun of Netotraffic با ایجاد تغییرات جزئی در فونت، متن، و حتی در نوار ناوبری موفقیتایی داشته.آموزش بهینه سازی سایت

پس روشای ایجاد تغییر متفاوت و زیاد هستن.


محتوا پادشاه سئو هستش

همین الان واسه دریافت مشاوره رایگان در مورد اثر جادویی تولید محتوا بر سئو مشاوره بگیرین


ایجاد صفحات درگاه مهم:

چرا خطر آمیزه: مشخص گردیده که گوگل طرفدار صفحات درگاه نیس. گوگل درگاها رو مجازات میکنه، پس خیلی از متخصصان سئو از اون حذر می کنن.

چرا موثره: اگه بتونین صفحات درگاهی درست کنین که ارزش خوبی دارن، احتمال داره که گوگل شما رو جریمه نکنه. گوگل صفحات درگاه رو دوست نداره چون اونا ارزش روشن و منحصر به فردی ندارن. پس اگه صفحات درگاه شما ارزش خاصی رو تولید کنن، می تونین از مجازات فرار کنین.

چطوری این کار رو انجام بدیم: دور محور کلمات کلیدی خود صفحاتی با محتوای غنی بسازین که قابل خوندن و تا حدودی با ارزش هستن. صفحات درگاه باید چیزی رو به خوانندگان ارائه کنن. لازم نیس زیاد باشه، اما باید وجود داشته باشه.آموزش بهینه سازی سایت

از social bookmarking استفاده کنین:

چرا خطر آمیزه: سایتایی که از social bookmarking زیاد استفاده میکنند به عنوان اسپم مجازات می شن. ضمنا این کار یکی از راه های ساخت پیونده؛ کاری که گوگل دوست نداره.

چرا موثره: social bookmarking یک تن لینک آبدار به سایت شما اضافه میکنه.

طبق ویکیپدیا، social bookmarking این امکان رو میده که کاربران بوک مارک اسناد وب رو اضافه کنن، حاشیه نویسی و ویرایش کنن و به اشتراک بذارن.آموزش بهینه سازی سایت

Del.icio.us یک نمونه از سایتای social bookmarkingه.

ژورنالای موتور جستجو دریافته ان که social bookmarking می تونه ترافیک زیادی به همراه داشته باشه. در بعضی از موارد، حتی می تونه منبع شماره ۱ ترافیک شما شه.

چطوری این کار رو انجام بدیم: ما SocialADR.com  رو واسه social bookmarking پیشنهاد می کنیم. می تونین محتواها رو بوک مارک کنین واعتبار کسب کنین یا فقط اعتبار بخرین.آموزش بهینه سازی سایت

با کلیک روی Start for Free در صفحه اصلی یک حساب کاربری بسازین. در تصاویر زیر می تونین به طور خلاصه نحوه استفاده از سایت رو ببینین.

میکروسایت درست کنین:

یکی از تاکتیکای سئو کلاه خاکستری ساخت میکروسایته.

چرا خطر آمیزه: ایجاد میکروسایت کمی سخته چون باید ارزش خاصی واسه کاربر تولید کنه. و اگه میکروسایت شما فقط صفحه درگاه پیچیده تری باشه، ممکنه با مجازات روبه رو شید.

چرا موثره: میکروسایتا می تونن واسه کلمات کلیدی رتبه بالایی بسازن. بعد می تونین ازمیکروسایت واسه ایجاد backlink به سایت اصلی استفاده کنین.آموزش بهینه سازی سایت

چطوری این کار رو انجام بدیم: یک سایت جدید مربوط به سایت اصلی خود بسازین. مطمئن شید که این سایت ارزش خاصی واسه خواننده تولید می کنه. در حالت ایده آل، موضوع میکروسایت، باید با سایت اصلی برابر یا شبیه باشه.

مثلا Tablespoon.com میکروسایت General Millsه. Tablespoon دستور العملا و مقالات مربوط به مواد غذایی رو ارائه میده و مکمل خوبی واسه General millsه.

تغییر مقاله:

چرا خطر آمیزه: این تاکتیک قوانین مطالب تکراری گوگل رو نقض می کنه. از پایه شما یک مقاله دارین و اون رو به اندازه ای تغییر می دید که تبدیل به مقاله ای متفاوت شه. این به معنی استفاده از مترادفای زیاد، تغییر روش بیان جملات، و تغییر بعضی از قالب بندی هاس.

چرا موثره: از یک مقاله می تونین چندین بار استفاده کنین و واسه دریافت backlink بیشتر در سایتای مختلف قرار بدید.آموزش بهینه سازی سایت

چطوری این کار رو انجام بدیم: می تونین به شکل دستی مقالات رو تغییر بدید یا از برنامه ای مثل The Best Spinner استفاده کنین.

از هر روشی که استفاده می کنین، مطمئن شید که مقاله تغییر یافته با اصل اون خیلی فرق داشته باشه. این چند نکته رو به خاطر داشته باشین.

  • عبارات مهم رو تغییر بدید.
  • از عنوانای مختلف استفاده کنین.
  • فرمتا رو تغییر بدید (مثلا، به جای شماره واسه لیستا از ستاره در کنار اونا استفاده کنین).

و مطمئن شید که تموم مقالات تغییر یافته با همدیگه فرق دارن.

Anchor Text دقیقا منطبق:

چرا خطر آمیزه: استفاده از کلمه کلیدی مورد توجه به عنوان انکور تکست معمولا نشونه ساخت لینکه. این تاکتیکیه که باید کم استفاده شه. اگه از اون زیاد استفاده کنین گوگل میفهمد.

چرا موثره: هر انکور تکست رتبه بندی شما رو افزایش میده چون کلمه کلیدی به طور مستقیم با سایت شما در ارتباطه.

چطوری این کار رو انجام بدیم: هنگامی که backlink می دید (یا به سایت خود لینک می دید)، از کلمه کلیدی مورد نظر خود به عنوان انکور تکست استفاده کنین.آموزش بهینه سازی سایت

ارسال به Link Directories:

چرا خطر آمیزه: دایرکتوریا ذاتا واسه موتورهای جستجو و نه واسه مردم طراحی شدن. موتورهای جستجو محتوایی که واسه کاربران انسانی طراحی نشده باشه رو دوست ندارن.

چرا موثره: اگه این تاکتیک رو کم کم در SEO خود استفاده کنین، backlink خوبی در یک سایت با پیج رنک بالا دریافت می کنین.

چطوری این کار رو انجام بدیم: با دقت چند link directories انتخاب کنین و لینک خود رو وارد کنین.آموزش بهینه سازی سایت

در ادامه چند link directories خوب و PageRanks اونا آمده:

http://www.dmoz.org/ (PR7)

http://dir.yahoo.com/ (PR8)

http://botw.org/ (PR7)

http://joeant.com/ (PR6)

http://www.cannylink.com/ (PR5)

http://www.business.com/directory/ (PR5)

http://www.somuch.com/ (PR6)

http://directory.r-tt.com/ (PR5)

http://familyfriendlysites.com/default.asp (PR6)

http://www.allthewebsites.org/ (PR5)

سعی کنین لینک خود رو به دایرکتوری با بالاترین پیج رنک ارسال کنین.

ساخت Event link:

یکی دیگه از تاکتیکای سئو ساخت Event Linkه.

چرا خطر آمیزه: اکثرا ساخت Event link به وسیله گوگل غیر طبیعی دیده می شه، که بده.

چرا موثره: روشی آسون واسه ساخت لینکه، و اگه میزبان چندین ایونت باشین، می تونین بعد از یه مدت SEO خوبی کسب کنین.

چطوری این کار رو انجام بدیم: یک ایونت رو، چه دیجیتالی چه به شکل محلی، در کنار هم قرار بدید.آموزش بهینه سازی سایت

صفحه ای واسه ایونت خود بسازین و در سایتای لیست اتفاق ثبت کنین.

از این سایتا می تونین استفاده کنین:

Yelp.com

MyEvent.com

Spingo.com

Lanyrd.com

Eventful.com

Facebook.com

نتیجه گیری:

در کار و کاسبی، باید ارزش تقبل خطر رو در هر زمان مشخص کنین. همه تاکتیکای سئو واسه شما مناسب نیستن و شک نداشته باشین نمی تونید از تموم تاکتیکای سئو به شکل یک جا استفاده کنین. از اونا به شکل هدفمند استفاده کنین. هدف پایانی بهبود رتبه بندی و کسب ترافیک بیشتره. نکته مهم در مورد استفاده از تاکتیکای سئو ایجاد ارزش در اونا هر چند کمه. موتورهای چستجو به دنبال ارزش هستن. به یاد داشته باشین که هر جند بعضی از این تکنیکا سود خوبیبرای شما به همراه دارن، اما نباید تموم بار سئو خود رو به اونا محول کنین.آموزش بهینه سازی سایت