سئو (SEO) کلمه ایه که تقریبا همه طراحان و مدیران وب سایتا اون رو شنیده ان. افرادی که تجربه و تخصص کافی درباره بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجو دارن، با استفاده از ترفندها و نکات مربوط به اون، سایت خود رو در بهترین شرایط در اختیار موتورهای جستجو قرار می دن.

نکته : با رعایت درست اصول سئو، شرایط رو واسه رشد سایت فراهم می کنیم.

یکی از مشکلاتی که به ویژه تازه کارا با اون روبرو می شن، پراکندگی آموزشا و نکات مربوط به سئو هستش. در ایم مقاله می خوایم تا شما رو با تعدادی از چند تا نکته مهم درباره سئو آشنا کنیم:

 1. مدیریت دسترسی موتورهای جستجو به وسیله robots 
 2. بهینه سازی آدرس صفحات (URL)
 3. تگا
 4. مدیریت محتوای تکراری در سایت
 5. نقشه سایت (sitemap)
 6. مرور وسایل مفید واسه سئو
 7. بهینه سازی تصاویر واسه سئو
 8. نکات مربوط به صفحه بندی (pagination)
 9. طبقه بندی اطلاعات در سایت
 10. مرور وسایل شبکه های اجتماعی
 11. بهینه سازی محتوا واسه موتورهای جستجو
 12. مدیریت لینکا
 13. و…

تعریف سئو؟

سئو (SEO) مخفف کلمات Search Engine Optimization است و به تکنیکایی گفته می شه که باعث بهتر شدن و افزایش نمایش سایت در موتورهای جستجو و پس بالا رفتن رتبه سایت در اونا می شه. این تکنیکا به دو گروه کلی تقسیم می شن.

گروه اول – White-hat SEO : به مواردی گفته می شه که موتورهای جستجو انجام دادن اونا رو پیشنهاد کرده.

گروه دوم – Black-hat SEO : روبروی مواردی وجود دارن که از انجام دادن اونا باید پرهیز کنیم.

سئو چه اهمیتی داره؟

تصویر زیر نتیجه تحقیقات Slingshot SEO روی درصد کلیک کاربران با توجه به موقعیت لینک در نتایج جستجوه.

سئو چیه؟

همونطور که نگاه می کنین، هر چه رنک سایت یا موقعیت سایت در نتایج جستجو بالاتر باشه، احتمال کلیک به وسیله کاربر بیشتر هستش. این نکته به ویژه واسه وب سایتایی که کالا یا خدمات ارائه می دن خیلی حیاتیه.

نحوه فعالیت موتورهای جستجو؟

پیش از اونکه با تکنیکای سئو آشنا شیم باید بدونیم موتورهای جستجو چطوری نتایج رو تولید می کنن. تا انتهای سال 2012 میلادی، بیشتر از 50 میلیارد صفحه در اینترنت ثبت شدن. با این حجم اطلاعات، یافتن سایت مورد نظر بی استفاده از موتورهای جستجو مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه هستش. به تصویر زیر توجه کنین:

نحوه فعالیت موتورهای جستجو؟

موتورهای جستجو همه وب سایتا رو ایندکس کرده و در سرور خود نگهداری می کنن. طبیعتا این اطلاعات باید همیشه بروزرسانی شن. واسه این منظور اونا از خزندهایی به نام  (crawlers) استفاده می کنن؛ روباتای نرم افزاری که در فاصله های زمانی همه اطلاعات وب سایتا رو در سرور موتورهای جستجو به روز می کنن.

ملاک جستجو؟

زمانیکه عبارتی رو جستجو می کنیم، واسه اینکه بهترین نتیجه نشون داده شه، موتورهای جستجو از فاکتورهای زیادی استفاده میکردن که باعث می شه یک سایت در رتبه یا رنک بالاتر و وب سایتی دیگه کم اهمیت تر نشون داده شه.

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

یکی دیگه از مهم ترین مسائل بهینه سازی سایت مبحث تصاویره. از اون جا که بیشتر محتوای سایتا رو تصاویر تشکیل میده، تاش در این مورد می تونه در رتبه سایت موثر باشه. پس باید اطلاعات رو سریع دریافت و زمان نمایش سایت رو کاهش دهیم. این تا جایی جلو رفته که گوگل به طور رسمی اعلام اضافه شدن اثر تصاویر در رتبه سایت رو اعلام کرد.

اگه بخوایم به شکل درصد حجم سایت و محتوای سایت رو بررسی کنیم، میشه گفت که حدودا 60 درصد از محتوای سایت تشکیل شده از تصاویره.

واسه کاهش حجم تصاویری که الان در وب سایتا استفاده می شن، نرم افزارهای زیادی وجود دارن. در ادامه با تارنما همراه باشین تا در قسمت اول 10 وسیله مهم و موثر در بهینه سازی سایت رو به شما نشون دهیم.

وسیله اول: Ashampoo Photo Optimizer

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

Ashampoo Photo Optimizer ابزاری مفید واسه بهینه سازی تصاویره که می تونه به شکل خودکار رنگ، روشنایی، و … رو بهینه کنه. واسه دانلود کلیک کنین.

وسیله دوم: PunyPNG

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

یکی دیگه از ابزارهایی که بی کاهش یا افت کیفیت حجم تصاویر رو کم می کنه PunyPNGه. این وسیله دارای دو نوع اشتراک رایگان و غیر رایگان داره که امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار میده.

وسیله سوم: Balesio FILEminimizer Pictures

http://www.tar-nama.com/fa/page/226/

FILEminimizer Pictures به شکل رایگان و با سیستم خاص خود امکان فشرده کردن تصاویر رو فراهم کرده. واسه دانلود کلیک کنین.

وسیله چهارم: BluBox

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

BluBox یکی دیگه از الگوریتمای پیشرفته ای واسه بهینه سازی تصاویره. این نرم افزار قادر به کاهش حجم تصویر تا 90% است. هم اینجور می تونه تصاویر خود رو بصورت آنلاین اشترک گذاری کنین. واسه دانلود کلیک کنین.

وسیله پنجم: JPEG Wizard

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

JPEG Wizard از قدیمی ترین وسایل بهینه سازی تصاویره که حتی ویندوز 95 رو هم پشتیبانی می کنه. یکی از امکانات این نرم افزار حذف قرمزی چشم هاس. واسه دانلود کلیک کنین.

وسیله ششم: Dynamic Drive

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

نرم افزار Dynamic Drive ابزاریه که می تونه فایلای GIF، JPG و PNG رو واسه سایت بهینه سازی کنه.

وسیله هفتم: Radical Image Optimization Tool

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

RIOT  یا Radical Image Optimization Tool  رو می تونین دانلود و نصب کنین. امکان نگاه پیش نمایش زنده تصویر و مقایسه اون با فایل اصلی در این نرم افزار هست. واسه دانلود کلیک کنین.

وسیله هشتم: Kraken Image Optimizer

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

Kraken Image Optimizer بیشتر فرمتای رایج رو پشتیبانی می کنه. با این وسیله میتونیم فایلای GIF متحرک رو هم واسه سایت بهینه کنیم .هم اینجور می تونین بصورت آزمایشی در خود سایت امتحان کنین.

وسیله نهم: Yahoo Smush.it

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

Smush.it که به وسیله شبکه پیشرفت دهندگان یاهو مدیریت می شه به کاهش حجم و بهینه شدن تصاویر کمک می کنه. مهم اینجور می تونین بصورت آزمایشی در خود سایت امتحان کنین.

وسیله دهم: ImageOptim

10 روشای بهینه سازی عکسای سایت!(بخش اول)

ImageOptim هم یکی دیگه از وسایل مفید جهت کاهش حجم و در آخر دانلود سریع تر تصاویر وب سایته. واسه دانلود این نرم افزار کلیک کنین.