Domain Authority (اعتبار و قدرت دامنه) چیه؟

یکی دیگه از مواردی که لازمه در طراحی سایت به اون دقت داشت مسئله Domain Authority (اعتبار و قدرت دامنه) ه که یک عامل غیر رسمی در بهینه سازی سایته و نقش خیلی مهمی داره . در این مقاله از آموزش وردپرس سعی داریم به معرفی و بررسی Domain Authority بدیم و امیده تیم وبمستر 98 بتونه به شما کمک کنه تا جواب صحیحی واسه این سوال که Domain Authority  (اعتبار و قدرت دامنه) چیه؟ ارائه بدید.

Domain Authority (اعتبار و قدرت دامنه) چیه؟

تعریف Domain Authority  (اعتبار و قدرت دامنه)

Domain Authority  (اعتبار و قدرت دامنه) به وسیله شرکت MOZ ارائه می شه و بهترین فاکتوریه که سایت موز واسه پیش بینی نحوه رتبه بندی سایت‌ها در نتایج موتورهای جستجوگر ارائه داده.

در خیلی از متون طراحی سایت حرفه ای شاید به اصطلاح DA بر خورده باشین که همون مخفف شده Domain Authorityه. از قدرت دامنه واسه مقایسه یک سایت با سایت‌های دیگه و یا واسه پیگیری “قدرت و قدرت” سایت خودتون میشه بارها استفاده کنین. ما با ترکیب همه لینک‌هایی که به ریشه (صفحه اصلی) سایت لینک شده‌ان و تعداد همه لینک‌ها و MozRank و MozTrust و چندین عامل دیگه در یک مقدار به نام اعتبار دامنهه.

واسه تعیین اعتبار دامنه، روبروی الگوریتم‌های گوگل از ماشین استفاده می شه.

فرقی نمی کنه شما از کدوم قالب وردپرس استفاده می کنین یا در آینده قصد خرید قالب وردپرس جدید رو دارین، به هر حال این اعتباری که به شما داده میشه مربوط به فعالیت سئوی سایت شما و بک لینکایی که دارین و… است

چطوری میزان authoriy رو افزایش دهیم؟

واسه محاسبه این مدل بیشتر از ۴۰ سینگال به کار می‌رود. این به این معنیه که قدرت دامنه سایت شما بیشتر در حال تغییره. واسه همین، بهتره از قدرت دامنه به عنوان مقدار رقابتی و مقایسه‌ای روبروی سایت‌های دیگه به جای مقدارهای قدیمی سئوی داخلی سایت استفاده کنین.

چطوری قدرت دامنه امتیاز بندی می‌شه؟

ما مقدار قدرت دامنه رو طبق 100 نقطه با مقایس لگاریتمی محاسبه می‌کنیم. پس ، پیشرفت از رتبه 20 به 30 خیلی آسانتر از پیشرفت از رتبه 70 به 80ه.

بررسی Domain Authority

واسه محاسبه مقدار قدرت صفحه از سایت Open Site Explorer و یا از نوار وسیله رایگان MozBar استفاده کنین. شرکت موز همه فاکتورهای امتحان قدرت آنالیزهای خود رو در ابزاری به نام Mozscape API گنجاندهه.

Domain Authority (اعتبار و قدرت دامنه) چیه؟

بهبود Domain Authority (اعتبار و قدرت دامنه)

برخلاف فاکتورهای دیگه سئو ، اعتبار و قدرت دامنه به سختی به شکل مستقیم میشه تغییرش داد. Domain Authority از فاکتورهای مختلفی ( MozRank, MozTrust, link profile و… ) تشکیل شده که هرکدام تاثیری در رتبه قدرت domain دارن. این ترکیب چند عامل مختلف و تشکیل یک عامل به نام قدرت دامین رو ما ( سئوموز ) از عمد انجام دادیم تا شما با ملاک مقایسه سایت‌ها در گوگل آشنا شید.

از اونجا که گوگل فاکتورهای خیلی در حساب یک سایت به کار میگیره، یک عامل همین اعتبار و قدرت دامنهه که فاکتورهای زیادی رو شامل می شه، که این اینطوریه.

همونطور که در مقاله Page Authority قبلا گفته شد، بهترین روش بهبود اعتبار و قدرت دامنه و ضمنا صفحه، سعی واسه بهبود سئو و بهینه سازی کلی سایته.

پس Domain Authority و یا همون اعتبار دامنه از دید الگوریتمای MOZه. Domain Authority عددیه بین ۰ تا ۱۰۰، هر چه عدد نزدیک تر به ۱۰۰ باشه سایت از اعتبار بیشتر و هر چه نزدیک تر به ۰ باشه سایت دارای اعتبار کمتریه. (البته از نظر الگوریتمای MOZ نه گوگل!)

امیده شما عزیزان بتونین با پیگیری آموزشای تیم وبمستر 98 در مورد بهبود سئو و بهینه سازی وردپرس و این آموزش وردپرس، افزایش امتیازاتی مثل Page Authority  و Domain Authority رو با ما تجربه کنین.

تقریبا میشه گفت مهم ترین عامل در سئو داشتن بک لینک خوب و با کیفیت، که در این مقاله از سری مقاله های سئو گروه طراحی سایت وب شهر موارد مربوط به بک لینک چیه؟ روشای بک لینک سازی، چند تا نکته مهم درباره بک لینکا و اثر اون در سئو رو واسه شما میگیم.

قبل از هر چیز اگه اطلاعات زیادی در مورد بک لینکا نداری مقاله معرفی بک لینک رو بخونین.

بک لینک سازی به عملیات قرار دادن لینک سایت در سایتای دیگه گفته میشه . از این روش واسه سئو و بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو استفاده میشه . اگه عملیات ساخت لینک و گرفتن لینک از سایتهای دیگه به درستی و طبق اصول صورت پذیرد رتبه سایت در موتورهای جستجو بالا خواهد بک لینک رایگانرفت و وگرنه احتمال داره صدمات جبران سنگینی به رتبه سایت از دید موتورهای جستجو وارد آید و سایت مربوطه از نتایج جستجو پایین بیاد .

تاکید سئو الان بیشتر روی بک لینک گرفتن و محتوایه . در این مقاله نحوه اصولی بک لینک سازی رو به شما آموزش میدیم.

راحت ترین راه واسه دریافت رتبه در موتورهای جستجو لینک سازیه که می تونه در هر مکانی صورت بگیره البته اگه به درستی و اصولی انجام شه. شما زمانی که روی یک لینک کلیک می کنین این موضوع رو گفته اید که به محتوای ارائه شده به وسیله این سایت علاقه مند هستین و این می تونه یک امتیاز مثبت واسه اون سایت از دید موتورهای جستجو باشه.

قبل از شروع به کار الگوریتم پنگوئن گوگل وبمستران چندین سایت و وبلاگ ایجاد میکردند و اونا رو به همدیگه لینک میدادند که این روش با ظهور و اجرایی شدن پنگوئن گوگل از بین رفت و حتی سایتهایی که از این روش استفاده میکردند جریمه شدن .

چطوری لینک خوب پیدا کنیم که به رتبه بندی سایت در گوگل کمک کنه؟

به روزرسانی الگوریتم گوگل نشون داده که سایت شما می تونه با داشتن بک لینکای نادرست دچار مشکل شه. چطوری شما کیفیت بک لینکای سایتتون رو قضاوت می کنین؟ چه وبسایتی خوبه و از کدوم صفحه سایت باید لینک دریافت کنین؟
لینکا هنوزم مهمترین عامل رتبه بندی واسه گوگله ( با اثرات مثبت و منفی )

لینکای درست

**** اشتباه نکنین : همه لینکای خودکار بد هستن.

همه بک لینکایی که به طور اتوماتیک ایجاد می شن هیچ تاثیری بر رتبه بندی سایت شما نخوان داشت . اگه این لینکا nofallow هستن جایی واسه نگرانی وجود نداره. اگه از ابزارههایی که بک لینک خودکار ایجاد می کنن استفاده کردین بهتره واسه حذف اونا اقدام کنین تا باعث مجازات سایت شما نشه.

هرچه لینک آسون تر بدست آید ارزش و اثر کمتری داره

مثلا آپلود یک تصویر در سایت imgur.com و قرار دادن لینک سایت در توضیحات یا کامنت تاثیری نداره یا ساخت یک وبلاگ در Tumblr و لینک کردن اون به سایت هم رتبه سایت شما رو افزایش نخواد داد و خیلی از روشای دیگه . اگه راه ایجاد لینک به سایت خیلی آسون باشه ، اون لینک تاثیری بر رنک سایت نداره.

نیاز به معیارهای خاصی نداره

خیلی از مدیران سایتا فقط از سایتایی یا صفحاتی با پیج رنک خاص لینک خواسته می کنن. استفاده از این تکنیک دریافت لینک رو سخت تر از ان چیزی که هست، می کنه.

  • اگه یک سایت که کلا دارای کیفیت بالاییه مهم نیس که صفحه که به سایت شما لینک میده پیج رنک پایینی داره
  • اگه سایت با کیفیت بالا یک صفحه جدید بسازه ، صفحه جدید دارای پیج رنک صفره اما می تونه یک صفحه خوب و با ارزش باشه.
  • اگه امروز دارای پیج رنک صفره می تونه در آینده پیج رنک بالایی داشته باشه.
  • اگه فقط سایتایی با پیج رنک بالا شانس صعود در نتایج جستجو رو داشته باشن ، گرفتن صفحات جدید در نتایج جستجوی گوگل غیرممکن هستش. تجربه نشون میده که روزانه صفحات جدیدی در نتایج جستجو گوگل ظاهر می شن.

استفاده از عقل سلیم باعث نتایج پایدار می شه

زمانی که سایتی رو پیدا کردین که می تونه به سایت شما لینک بده ، سوالات زیر رو از خودتون بپرسید :

  • این سایت بین کاربران خوب بنظر می رسه؟
  • سایت محتوا جالب و با کیفیت داره ؟
  • محتوای سایت مربوط به سایت منه ؟
  • تغییری در سایت من احساس می شه اگه این سایت به سایتم لینک بده؟

اگه شما بتونین به سوالات بالا جواب “بله” بدین پس واسه دریافت لینک از اون سایت سعی کنین این مهم نیس اگه سایت پیج رنک پایینی داشته باشه.

اگه از نکات بالا واسه دریافت لینک واسه سایتتون استفاده کنین مطمئن باشه که بک لینکای سایتتون در همه آپدیتای الگوریتم گوگل محاسبه می شن .

در ادامه سه عامل موثر در یک بک لینک باکیفیت رو واسه شما آورده ایم

۱- گرفتن بک لینک از وب سایتهای با اتوریتی بالا

گرفتن بک لینک از این نوع وبسایتها خیلی با ارزشه . بهترین و آسون راه ایجاد محتوای عالی در وبسایتتانه .

۲- بک لینک گرفتن از وبسایتهایی که در مورد کاری شبیه میباشند

سعی کنین که از وبسایتایی که مربوط به کسب و کارتونه بک لینک بگیرین. این موضوع از دید موتور جستجو خیلی عالی هست و ضمنا چون کاربران شما برابر هستن احتمال بازدید سایت شما هم بیشتره .

۳- نبود خرید بک لینک

هیچوقت اشتباه نکنین و به فکر خرید بک لینک نباشید . در صورتی که گوگل متوجه این عمل شما شه شک نداشته باشین با سایت شما برخورد کرده و سایت شما جریمه میشه .

بک لینک سازی رایگان

*** مکانای مناسب جهت بک لینک سازی

۱- انجمنا :

یکی از بهترین مکانای ایجاد لینک به سایت فروما و تالارهای گفتمونه که می تونین مقالات خود رو در اونا با اشاره منبع منتشر کنین. البته فرومای خیلی هست، واسه همین اول شما باید فرومایی که مربوط به سایت شما هستن رو پیدا کنین و بعد از آگاهی یافتن از قوانین اونا، شروع به تولید محتوا و گذاشتن محتوا در اونجا کنین . البته فراموش نشه امضاء انجمن رو لینک به سایت خود قرار بدید و ضمنا در بخش پروفایل آدرس سایت رو حتما درج کنین.

۲- ارسال پست میهمان :

بعضی از وب سایتها به بقیه نویسندگان این امکان رو می دن تا مقالات خود رو با اشاره منبع بارگذاری کنه.فقط حواستون باشه که مالک سایت لینکایی رو که شما قرار میدهید رو nofollow نکنه چون دیگه هیچ گونه ارزشی نداره.

۳- اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :

یکی از مزیتای شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک ، لینکدین ، توییتر و امثال اونا عضو شدن در گروه های مربوط به کسب و کارتونه و می تونین مطالب مربوط به سایت رو روی این شبکه ها و گروه کاری خود به اشتراک بذارین .

۴- نویسندگی در لینکدین :

یکی از امتیازات قرار دادن لینک در داخل نوشته های وبلاگی لینکدین فالو بودن اون لینکه . با توجه به رتبه بالای لینکدین هر کلیک امتیاز و رتبه بالاتری نسبت به بقیه شبکه ها میگیره. اگه به شکل حرفه ای عمل کنین می تونین بک لینکای خیلی عالی از این شبکه دریافت کنین.

۵- نظر دهی در وبلاگها :

یکی از بهترین و زیرکانه ترین روشای واسه گرفتن بک لینکه. شما باید پستای مربوط به کار و کاسبی خود رو بخونین و نظر خود رو به شکل علمی و دقیق بگید. بعد در جایی که لازم بود، لینک سایت خود رو قرار بدید. فقط مراقب باشین که اسپم نشید.

۶- پاسخگویی به سوالات و مشکلات :

شبکه های زیادی وجود دارن که شما می تونین در اونجا سوالات خود رو بپرسید یا سوالات اونا رو جواب بدید. البته در فروما و شبکه های اجتماعی هم شما می تونین این کار رو انجام بدین، فقط کافیه فروم یا گروه مربوط به سوال و جواب رو جستجو کنین و به سوالات اونا جواب کامل بدین.در آخر واسه اینکه یک منبعی واسه جواب خود ارائه بدید می تونین لینک سایت خود رو قرار بدید. البته این چند مورد مثل به هم هستن اما این نکته رو باید بدونین که هدف هرکدام متفاوته و راه حل خاص خود رو دنبال می کنه.

۷-بازاریابی ویدئویی

یوتیوب بهترین جای واسه بازاریابی و پخش مطالب وب سایته. میلیونها نفر از سراسر دنیا از یوتیوب واسه تماشای فیلم و پخش فیلمهای خود استفاده میکنند. فقط کافی که تکنیک استفاده از اون رو بدونین.

البته در ایران شما می تونین از اپارات هم استفاده کنین. یکی از مزیتای اصلی بازاریابی ویدئویی گذاشتن آدرس سایته البته این امتیاز در آپارات خیلی وجود نداره، اما در وبسایتهایی با موضوع اشتراک ویدئو این امکان رو می دن که شما بتونین لینک قرار بدین. امتیاز دیگه استفاده از ویدئو اینه که کاربران بیشتر ترجیح می دن فیلم ببینند تا متن بخونن و اگه فیلمی رو چندبار ببینند اصلا خسته نمی شن و این موضوع باعث حک شدن تصویر برند شما تو ذهن اونا می شه. این چند ساله الگوریتمای گوگل تغییرات خیلی داشته.

۸- ایجاد یک کتاب تخصصی اختصاصی:

وقتی شما یک کتاب که واقعا نیاز روز فضای مجازی ایجاد می کنین و همه نیاز به دانلود اون کتاب دارن به طور ناخود اگاه بقیه سایتا با اشاره منبع کتاب شما رو واسه دانلود قرار می دن که خود اشاره منبع ایجاد بک لینکه درسته سایتهای کوچیک منبع نمیگذارند اما سایتای بزرگ منبع قرار می دن حتی می تونین کتاب خود رو به تموم سایتای دانلود کتاب با اشاره منبع معرفی کنین مثلا آموزش سئو یا صفر تا صد وردپرس و به غیر از ان بازدید کننده در ارتباط هم ایجاد میکنه.

۹- وبلاگ سایت خود رو بسازین:

شاید جالب باشین بدونین سایتای باهوش با ایجاد نام خود سایت در یکی از سرویسای وبلاگ دهی و گذاشتن مطالب عادی یا ترجمه شده و لینک دادن ان به شکل نوفالو و فالو(نوفالو پیشنهاد میشه) لینک سازی میکنند و باعث رتبه کلمات کلیدی میشوند البته اگه بتونین یک وبلاگ قدیمی که اسم ان مربوط به سایت شما باشه خیلی خیلی اثر گذارتره.

۱۰-آموزشای تصویری:

از ایجاد بک لینک شما با ایجاد اموزشای تصویری دو تکنیک رو انجام میدهید اول انکه با قرار دادن ان در سایت هم ضریب بازگشت رو افزایش میدهید و باعث میشوید که کاربر بیشتر در سایت شما بمونه هم با قرار دادن در سرویسای معرفی کلیپا می تونین با درج لینک backlinks بسازین.

۱۱- یک سرویس رایگان بسازین:

شما وقتی یک سرویس رایگان مورد نیاز رو در سایت قرار بدید مثل دامنه رایگان شاید هزاران سایت به دامنه شما لینک دهند به عنوان دامنه رایگان, می دونین چه میشه سخاوت مند باشین تا پیشرفت کنین!!!! می تونین واسه یافتن backlinksای خود و سایت رقبا از سایت موز استفاده کنین.

۱۲- محتوا قوی تولید کنین:

من بارها شده وقتی کلمه ای جستجو میکنم در صفحات اول ده سایت فقط دو سایت مطالب منحصر به فرد دارن و بقیه کپی کردن با اشاره منبع البته همیشه اینطوری نیس سعی کنین جوری مطلب تولید کنین که مطالب شما در صفحات مجازی پخش بشه محتوا خیلی در بهینه سازی سایت مهمه پس دقت کنین!!!!

۱۳- مصاحبه کنین:

من بارها دیده ام که سایتای خبری یا مجله های اینترنتی با مدیر یک سایت مصاحبه میکنه و لینک سایت رو در سایت خود قرار می ده این خیلی می تونه به اعتبار سایت شما بیافزاید از سایتای خبری بخواهید با شما مصاحبه کنن

۱۴- ثبت سایت در دایرکتوریا:

سعی کنین سایت رو در تعداد زیادی از دایرکتوریا قرار بدید فقط به گوگل بسنده نکنین.

۱۵- نرم افزار رایگان:

شما با ایجاد یک نرم افزار یا یک برنامه اندروید رایگان می تونین تعداد قابل توجه لینک بسازین حتی سایتای بوده ان که با یک نرم افزار و اپدیت ان به همه چیز رسیدن

۱۶- عکسای موثر بسازین:

خیلی از دوستان فکر میکنند تصاویر در مطالب بی تاثیرند اما باور کنین هنوز ادمهای هستن که از کتابا فقط عکسای ان رو میبینند و به اصطلاح چشمی هستن وقتی شما عکسای منحصر به فرد ایجاد می کنین به غیر از اینکه لینک سایت رو در کنار عکس درج می کنین لینک سازی به شکل کم ایجاد می کنین.

۱۷- لینکای edu/gov:

پیدا کردن سئو backlinks از این سایتا کاری خیلی سختیه اما نشدنی نیس البته لازم بدونین گوگل به این نوع اهمیته خوبی میده و اثر بیشتری نسبت به دیگه لینکا داره یکی از روشای جالب ثبت نام کردن در این نوع سایتا و استفاده از نظرها فروما و… است.

۱۸- اینفوگرافیکا:

استفاده از نمودارای اطلاعاتی درسته که کم اثر شده اما هنوزم می تونین اثر خوبی واسه لینک بیلدینگ داشته باشه.

۱۹- برند سازی کنین:

سعی کنین جوری برند بسازید که همه از سایت شما صحبت کنن و به شما لینک بدن به موتورهای جستجو بفهمانید برند سایت من بهترینه

۲۰- استفاده از پادکست:

شاید خیلی از دوستان حوصله خواند مطلب رو نداشته باشن به ویژه مطالب طولانی و علمی استفاده از یک فایل صوتی می تونه گره گشا باشه و باعث لینک سازی شه.

۲۱- از دوستانتان بخواهید شما رو لینک کنن:

سعی کیند به شکل یک طرفه از دوستان خود لینک بگیرین البته نه تبادل لینک دو طرفه بلکه یک طرفه.

سئو سایت با بک لینک

*** زمان انجام بک لینک سازی

این عملیات باید به طور طبیعی و در همه روزهای هفته انجام شه و تعداد ایجاد بک لینک متعادل باشه. مثلا در یک روز ۱۰۰ بک لینک ایجاد نکنین و روز دیگه ۱۰ بک لینک و سعی کنین به طور متوسط میانگین بک لینکای سایت شما در زمانای مختلف برابر باشه.معمولا عملیات بک لینک سازی واسه سایت با حجم زیاد انجام می شه و کم کم با توجه به جذب کاربر واسه سایت میزان تعداد بک لینکا کمتر می شه.

تعداد بک لینک

تعداد بک لینکا هر چه بیشتر باشه بهتره البته همونطور که گفتیم هر چه کیفیت این لینکا متفاوت بوده و با کیفیت تر باشن اثر مثبت تری روی رنکینگ و سئو سایت دارن.