بک لینک چیه؟

بک لینک یا لینک ورودی (inbound link)، به لینکی از سایت شما گفته می شه که در یک سایت دیگه قرار داره.

بک لینک چیه

چرا بک لینکا مهم هستن؟

بک لینکا واسه سئو خیلی با ارزش هستن، چون که نشونه اعتبار وبسیات در بین دیگه سایت هاست.

از نگاهی دیگه، بک لینکا سیگنالی از رضایتمندی کاربران از یک سایت واسه موتورهای جستجو حساب می شن. اگه سایتای زیادی به یک وبسیات یا یکی از صفحات اون لینک دهند، موتورهای جستجو اینطور برداشت می کنن که محتوای اون صفحه از سایت، دارای اطلاعات با ارزشیست و پس شرایط حضور در صفحه اول جستجو رو داره. پس کسب این جور بک لینکا اثر مثبتی روی نمایش سایت در موتورهای جستجو و رتبه سایت داره.

کسب و دادن بک لینک

کسب بک لینکا جز جدانشدنی سئو خارجی حساب می شه. به فرایند کسب این لینکای، لینک سازی یا لینک بیلدینگ گفته می شه.

بعضی از بک لینکا نسبت به دیگه بک لینکا، دارای ارزش بیشتری هستن. بک لینکای فالو از سایتای معتبر و دارای دامین آتوریتی بالا، ایده ال ترین انواع بک لینکا حساب می شن. روبروی بک لینک از سایتای با آتوریتی پایین و شاید اسپم، روبروی بک لینکای نوع قبل قرار دارن.

درسته که بک لینکای فالو، اعتبار صفحه رو به مقصد لینکا منتقل می کنن، اما این مسئله چیزی از ارزشای بک لینکای نو فالو کم نمی کنه. داشتن بک لینکا نو فالو باعث طبیعتر به نظر رسیدن بک لینکا شده و در برندینگ سایت اثر به سزایی داره.

مثل بک لینکای سایت شما که از نظر ارزش و اعتبار متفاوتند، ارزش لینکایی که شما واسه دیگه سایتای ایجاد می کنین هم به عواملی بستگی داره. وقتی شما در سایتتون لینکی به یک سایت دیگه می دید، عواملی مثل پیچ آتوریتی صفحه مورد نظر سایت شما که بک لینک در اون قرار میگیره و ضمنا فالو بودن و انکر تکست انتخابی شما روی اعتبار بک لینک اثر گذاره.

چطوری بک لینک کسب کنیم؟

حال که با معنی بک لینک و رابطه اون با سئو اشنا شدین، به بیان تکنیکای راحت ای در کسب بک لینکا می پردازیم. مهمترین مسئله در رابطه بین سئو و بک لینکا اینست که کیفیت بک لینکا اولویت خیلی بالاتری نسبت به کمیت اونا داره.

اگه اتفاقا از سرویسای پولی واسه تولید بک لینکا استفاده می کنین، به احتمال خیلی زیاد در آینده با مشکل جریمه شدن از طرف گوگل پاندا روبرو می شید.

در ادامه بیان بعضی از این روشهای راحت در لینک سازی می پردازیم.

1. نوشتن مطالب با کیفیت

این راه بهترین و آسون راه واسه کسب بک لینک از بقیه سایت هاست. اگه شما مطالب خوبی منتشر کنین، خیلی از آدما به اشتراک گذاری اونا می پردازیند و این به معنی گرفتن بک لینکه.

مطالب آموزشی و لیستا، دو تا از بهترین نمونه های پستا هستن که بیشترین توانایی گرفتن بک لینک رو دارن.

2. کامنت گذاری

کامنتا منبع خوب و در دسترسی واسه گرفتن بک لینک هستن. شروع به گذاشتن کامنتای در ارتباط در فروما و وبلاگایی کنین که که لینک فالو به سایت شما می دن. تحقیقات نشون داده ان که لینکای نوفالو اثر خاصی در سئو ندارن اما در مورد برندینگ می تونن مفید باشن.

3. ثبت سایت در دیرکتوریا

ثبت سایت در دیرکتورهای آنلاین یکی دیگه از راه های کسب بک لینکه. اما این روش این روزها خیلی مورد استفاده قرار نمی گیره. دلیل اونم کم شدن تعداد دیرکتورهای موجود در وبه و پیدا کردن اونا رو به کار سختی تبدیل کرده.

از ساخت بک لینک در دیرکتوریایی که واسه قرار دادن لینک سایت، ازتون می خواند که لینک اونا رو در سایت خود قرار بدید دوری کنین. ضمنا از روشای اتوماتیک در ثبت سایت در دیرکتوریا دوری کنین، چون که این کار جز فعالیتای اسپم حساب می شه.

4. بررسی بک لینکای رقبا

کسب بک لینکا می تونه خیلی زمان بر باشه. بیشتر سایتای جدید در شروع کار نمی دونن که لینک سازی رو از کجا باید شروع کنن. اینجاست که بررسی لینکای رقبا پیش میاد. با فهمیدن اینکه رقبای شما در چه کلمات کلیدی و در کجاها بک لینک دارن، می تونین راه لینک سازی رو سریعتر پیش برده و شروع خوبی واسه این کار مهم داشته باشین. ابزارهایی مثل Open Site Explorer به شما کمک می کنن تا بک لینکای رقبا رو شناسایی کرده و شما هم سعی کنین در همون جاها لینک بذارین.

لینک خارجی (External Link) چیه | نکات سئو در لینکای خارجی

لینکای خارجی یا External Links، هایپر لینکایی هستن که به دامین دیگری برگشت داده می شن. در اصطلاح عامیانه، اگه وبسیات دیگری، لینک سایت شما رو در صفحات خود قرار بده، اون لینک، یک لینک خارجی واسه اون سایت حساب می شه. همینطور اگه شما هم به سایت دیگه در صفحات خود لینک بدید، اون لینک واسه شما یک لینک خارجی هستش.

نمونه کد:

<a href=”http://www.external-domain.com/”>Link Anchor Text</a>

فرمت بهینه لینک خارجی

از عبارات توصیفی مربوط به موضوع اون صفحه در لینک خارجی خود استفاده کنین تا کاربران و متورهای جستجو با نگاه اون، به درک ابتدایی ای از محتوای اون صفحه برسن. سعی نکنین که همیشه از یک عبارت مشخص در لینکای خارجی استفاده کنین، چون که این عمل جز شاخصای اسپم حساب می شه. عوضش از کلمات متنوعی واسه لینک دادن به دامینای دیگه استفاده کنین تا قابلیتای اون رو واسه موتورهای جستجو پیشرفت بدید.

لینک خارجی چیه؟

یک لینک خارجی، لینکیست که به دامین دیگری اشاره میکنه.

 • بیشتر متخصصین سئو فکر می کنن که لینکای خارجی، قدرتمندترین شاخص رتبه دهی به سایتا هستن.
 • لینکای خارجی نسبت به لینکای داخلی از عملکرد متفاوتی در انتقال اعتبار صفحه اجرا می کنن، چون که سایت دیگری و نه شما در حال لینک دادن به صفحات شماست.
 • بیشتر کارشناسان سئو معتقند که تگ title در لینکا، نقشی در رتبه دهی به صفحات نداره.

مهمترین نکات سئو در لینکای خارجی

بررسی پارامترهای موثر در موتورهای جستجو نشون میده که گرفتن لینکای خارجی یکی از مهمترین اهداف در کسب رتبه بهتر واسه سایت هاست. این ایده از اونجا سر میگیره که گرفتن لینکای خارجی از کارهای تقریبا سخت در مثل سازی اعتبار سایت هاست و پس یکی از راه هاییست که موتورهای جستجو می تونن با استفاده از اون به تعیین اعتبار یک سایت پی ببرن. این ایده اولین بار به وسیله موتور جستجوی آلتا ویستا استفاده شد و بعد به وسیله گوگل ادامه دار گردید.

گوگل اول با معرفی پیج رنک به توضیح این مسئله پرداخت. در الگوریتم محاسبه پیج رنک، بک لینکا نقش اساسی در تعیین اون داشتن. صفحه ای که دارای بیشترین و معتبرترین لینکا بود، به عنوان محبوب ترین صفحه انتخاب می شد. موقع جستجو هم از این قانون در نمایش نتایج صفحه اول استفاده می شد. البته این الگوریتم الان سخت تر شده و اعمال اون به همین سادگی نیس و عوامل دیگری در اون وارد شدن که اثر لینکای خارجی رو کاهش می دن.

الان موتورهای جستجو از متغیرهای زیادی واسه تعیین ارزش لینکای خارجی استفاده می کنن که تعدادی از اونا عبارتند از:

 • میزان اعتبار سایت لینک دهنده
 • محبوبیت سایت لینک دهنده
 • رابطه بین محتوای صفحه منبع و صفحه لینک شده
 • انکر تکست استفاده شده در لینک
 • تعداد لینکای داده شده به یک صفحه از سایت در صفحه منبع
 • تعداد لینکای داده شده به دامین یک سایت در صفحه منبع
 • میزان تغییرات اعمال شده روی متن لینکای خارجی در یک صفحه
 • رابطه مالکیت بین منبع و صفحه هدف

علاوه بر متغیرهای بالا، لینکای خارجی به دلایل زیر از اهمیت خیلی برخوردارن:

محبوبیت

برخلاف پارامتر نه خیلی جالب ترافیک سایت که اندازه گیری اون واسه موتورهای جستجو هم خیلی سخته، پارامتر لینکای خارجی از ثبات بیشتری بهره مند بوده و اندازه گیری اون آسانتره. دلیل این مطلب هم اینست که میزان ترافیک سایت در آمارگیر سرور سایت ذخیره شده و از دید عموم مخفیست، اما لینکای خارجی در بطن صفحات وب وجود دارن و نگاه اون خیلی آسونه.

به این دلایل، لینکای خارجی نمادی از میزان محبوبیت یک صفحه از سایت حساب میشوند. این پارامتر با قرار گرفتن در کنار پارامتر رابطه بین صفحات، خروجی خیلی قابل اتکایی رو میده که موتورهای جستجو از اون در رتبه بندی سایتا استفاده می کنن.

رابطه بین صفحات

لینکا نشونه هایی از وجود رابطه بین صفحات هستن که موتورهای جستجو از این مسئله باخبرند. متن لینک یا همون انکرتکست به وسیله انسانا نوشته شده و معمولا رابطه زیادی می تونه با محتوای صفحه لینک شده داشته باشه. در خیلی از مواقع این متن خیلی کوتاه بوده یا یو آر ال صفحه مربوطهه.

لینکا می تونن نشونه خوبی از میزان رابطه بین صفحات منبع و مقصد اون باشن.  لینکا تمایل به رابطه با صفحات شبیه رو دارن و موتورهای جستجو از این مسئله واسه اعتبار سنجی مطالب سایتا استفاده می کنن. پس اشاره منبع یا صفحات شبیه خارجی در ارتباط، می تونه در افزایش اعتبار سایت شما هم خیلی موثر باشه.