بک لینک چیه؟

شاید کلمه بک لینک زیاد برخورد کردین. در این مقاله می خوایم دقیقا معنی بک لینک رو بدونیم و به اهمیت اون پی ببریم.

بک لینک کلا هر لینک خروجی از صفحه ای به صفحه دیگره.

مثلا اگه لینک سایت شما در وبلاگ گراتک موجود باشه بک لینک حساب می شه. هر چه سایت شما بک لینک بیشتری داشته باشه محبوب تر هستش.

به طور خلاصه لینک دهی در سایت به دو شکل قابل انجامه. روش اول روش follow و روش دیگه nofollowه.

لینک follow

اگه لینک به شکل follow تعریف شه، گوگل و یا موتورهای جستجوی دیگه لینک رو تا مقصد دنبال می کنن. مثلا لینک شما در وبلاگ گراتک به شکل follow درج شده. زمانی که موتور جستجو در وبلاگ ما به لینک شما برخورد می کنه، اون رو تا مقصد یعنی سایت شما دنبال می کنه و پس واسه سایت شما سودمنده.

کاربرد این نوع لینکا بیشتر وقتیه که شما مقاله ای نوشته اید و دوست دارین منبع اون رو هم از راه لینک مشخص کنین. در این صورت موتور جستجو قسمتی از امتیاز مطلب شما رو به سایت منبع هم میده.

به شکل زیر می تونین لینک follow تعریف کنین:

  1. <a href=“http://gratech.ir” rel=“follow”>مثال لینک follow</a>

 

لینک nofollow

این نوع لینک دقیقا برعکس نوع بالا عمل می کنه. لینکایی که به شکل nofollow تعریف می شن بیشتر جنبه تبلیغاتی دارن و موتورهای جستجو زمانی که در سایت به nofollow برسن مقصد لینک رو دنبال نمی کنن.

این نوع لینکا رو هم به شکل زیر میشه تعریف کرد:

  1. <a href=“http://gratech.ir” rel=“nofollow”>مثال لینک nofollow</a>

بک لینک چیه

همونطور که در مقالات مربوط به سئو، در مورد بهینه سازی سایت توضیحاتی ارائه شد، سئو جنبه های متفاوتی داره که شامل
1- پارامتر داخلی سایت یا On-Page SEO
2- پارامتر رابطه بیرونی سایت یا Off-Page SEO ه

بک لینک یا لینک سازی چیه؟

بک لینک یا لینک سازی (لینک بیلدینگ – Link Building)، از پارامترهای رابطه بیرونی سایت (Off-Page SEO) ه که هدف از اجرای اون، کسب اعتبار و ایجاد محبوبیت واسه سایته.
هنگامیکه از سایت بقیه، به سایت شما لینک خارجی (پیوند ارتباطی) داده می شه بک لینک شکل خواهد گرفت. هرچقدر بک لینک بوجود اومده از سایت معتبر ایجاد شه، سایت شما محبوب تر میشه و این اعتبار باعث افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجو می شه.

واسه درک بهتر بک لینک به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین.

مثال: { فرض کنین شما مغازه لباسی رو راه اندازی کرده اید و واسه تبلیغ اون، تاریخ یک روز رو مشخص کرده و به همه مردم آگاهی می دید که در اون روز یک مهمان ویژه در مغازه لباس شما حضور داره و واسه اون روز شما با یک هنرمند و یا یک ورزشکار پرطرفدار هماهنگ کرده و از اون میخواهید که در مغازه شما در اون روز حضور داشته باشه. در این حالت شما واسه تبلیغ مغازه خود از اعتبار اون شخص استفاده کرده اید.
هنگامیکه در اون روز مشخص مردم حضور پیدا می کنن و با اون فرد در مغازه شما روبرو می شن بصورت ناخواسته به مغازه شما اعتماد می کنن و این حرکت باعث ایجاد معروفیت و اعتبار واسه مغازه شما می شه. }

باید به این نکته توجه ویژه ای داشت که موتورهای جستجو نگاه ویژه ای به کسائی که شما رو به بقیه معرفی می کنن داره و هرچقدر سایتای معرف شما با کیفیت بیشتری باشن، جزئی از این اعتبار هم به شما داده میشه.

بک لینکای مفید کدوم هستن؟

هنگامیکه یک لینک بصورت طبیعی به وسیله نویسنده و یا ادمین و مدیر یک سایت به وسیله یک متن و یا یک عبارت به طرف سایت شما ایجاد شده باشه بک لینک مفید نامیده می شه. از موارد دیگری که میشه به عنوان لینکای مفید نام برد، لینک هاییه که از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، گوگل پلاس، توییتر و غیره به طرف سایت شما ساخته میشه.

نکته ای که هنگام بک لینک سازی باید به اون توجه کرد عبارتست از
1- نباید سایت مبدا و لینک دهنده، از سایتای با اعتبار پایین باشه
2- از لینک سازی در سایتایی که به عنوان اسپم شناخته شدن خودداری کنین
3- سعی کنین سایت مبدا از نظر محتوا و موضوع، با سایت شما در ارتباط باشه

اثر بک لینک بر سئو سایت

بک لینک کلا اثر مثبت بر سئو سایت داره ، اما باید به طور طبیعی باشه و مفید بودن اون شرایطی داره که باید رعایت شه. در غیر اینصورت می تونه ضررهای جبران ناپذیر و پر هزینه ای واسه سایت شما به دنبال داشته باشه. بنابر این واسه خرید و تهیه بک لینک بهتره که تحقیقات لازم رو به عمل آوردید و یا از متخصصین با تجربه سئو در مورد این موضوع مشورت کنین.

چه بک لینکایی مفید هستن ؟

به طور خیلی راحت میشه گفت که بک لینکایی که به شکل طبیعی باشن و به وسیله نویسنده و یا مدیر سایت به سایت شما با یک متن در ارتباط در مورد موضوع مورد نظر شما لینک بده که در این صورت بک لینک خوب و مفید هستش. اما این بک لینکا نباید از سایتایی که اسپم هستن گرفته شه و یا از سایتایی باید بک لینگ گرفته شه که با موضوع سایت خود در ارتباط باشه تا نتیجه بهتری رو به شما بده.

چه بک‌لینکایی مضر هستن؟

همونطور که بک لینکای مفید و خوبی وجود دارن و میتوانند برا سایت شما مفید باشن ضمنا بک لینکایی هم هستن که مضر هستن که به شکل غیر طبیعی ایجاد شده که معمولا از سایتای اسپم ایجاد میشوند و یا بک لینکایی که از سایتای غیرتبط باشن که میتوانند واسه سایت شما مضر باشن و حتی در مواردی گوگل شمارو واسه این بک لینکا جریمه هم می کنن.!