از فایده های درمانی گزنه بشنوین

طب سنتی  از زمانای قدیم پیشرو دیگه علوم تجربی حساب شده و همیشه اطبا و اشخاصی که اطلاعات خاص ای در این مورد داشتن، از منزلت اجتماعی خاصی بهره مند بودن. پایهٔ درمانا از اول بر گیاهان داروئی استوار بود. الان هم در بیشتر داروهای شیمیائی که تولید می شه از ترکیبات مؤثر استخراج شده از گیاهان داروئی استفاده می شه.

واقعا مشکلات جانبی که داروهای شیمیائی به همراه دارن باعث شده که روز به روز بر تمایل بیماران به مصرف داروهای گیاهی اضافه بشه. بر خلاف اینکه در بیشتر موارد ـ به خصوص در مریضی ایی که خیلی پیشرفت نکرده ان و تا حدودی ناچیز حساب می شن ـ به کار گیری داروهای گیاهی به مراتب کمتر از داروهای شیمیائی هستن که مریض رو از خطرات بالقوه نجات میدن. در هر صورت چیزی که انکارناپذیره، نقش داروهای گیاهی به عنوان یه کمک درمانی حتی در شرایط خیلی بد بیماریه. چون این داروها نه فقط اثرات جانبی چندانی به همراه ندارن، بلکه می تونن از مشکلات زیادتر از اندازه داروهای شیمیائی کم کرده و اثرات درمانی اونا رو شدید شدن کنن و اینجوری در بیشتر موارد میشه با به کار گیری داروهای گیاهی از مقدار دوز داروهای شیمیائی کاست.

”گزنه“ یکی از داروهای گیاهیه که از زمانای قدیم در خیلی از کشورای آسیائی، اروپائی و آمریکائی از فایده های درمانی اون استفاده شده. گزنه (Nettle) گیاهیه که از ساقه، ریشه و برگای اون واسه درمان بیماریا استفاده کرده می شه. نام علمی این گیاه اورتیکادیوئیکا (Urtica Dioica) و از خونوادهٔ اورتیکا سه آ (Urtica ceae) است. این گیاه رو کمی قبل از گل دادن می چینند و مصرف می کنن. ساقه ها و برگای جوون گزنه پر از ویتامین C هستن که واسه درمان آسکوروی ـ (Scurvy) مریضی به وجود اومده به وسیله کمبود C ـ به کار میره.

از ترکیبات مؤثر موجود در عصارهٔ گیاه گزنه، میشه به استیل کولین، اسید کافئیک، اسید فرمیک، فلاوونوئیدهائی مانند کوئرستین، هیستامین، سروتونین، گلوکوکوئینون و استرول ایی مانند استیگماسترول، فنولا و مواد معدنی اشاره کرد. ریشهٔ گیاه شامل تاننای جور واجور، کومارین، تری ترپن و استرول ایی مانند بتاسیتواستروله. بتاسیتواسترول ترکیبیه که باعث بهتر شدن علائم به وجود اومده به وسیله بروز هایپرتروفی (بزرگ شدن بافت) پروستات می شه.

یکی از فایده های درمانی برگای گیاه گزنه درمان عفونت های دستگاه اداریه. در درمان عفونت مثانه و دیگه التهابات قسمتای انتهای دستگاه اداری، این گیاه بسیار به درد بخور واقع می شه. این خاصیت گزنه به واسطهٔ دیورتیک یا مدر بودن اون باعث می شه تا از بار میکروبی دستگاه کم بشه. علاوه بر این خاصیتای ضدالتهابی و تقویت کنندگی سیستم ایمنی هم در بهبود شرایط بسیار تاثیردارن.

ترکیبات موجود در ریشهٔ گیاه گزنه می تونن از راه کنترل اتصال گلوبولین وصل به هورمون جنسی مردونه به سلولای پروستات، از مشکلات به وجود اومده به وسیله بزرگ شدن پروستات کم کنن. البته اگه این دارو به همراه نخل اره ای (Saw Palmetto) و پیجئوم (Pygeum) مصرف شه اثرات بهتری حاصل می شه. بررسیای انجام شده نشون میدن که برگای گزنه خاصیت ضدحساسیت فصلی دارن. تب یونجه (Hay fever) که با نشونه هایی چون احتقاق بینی، عطسه، خارش و اشک ریختن همراه س، در نتیجهٔ عکس العمل سیستم ایمنی و عوامل آلرژن موجود در هوا مانند گرده ها و رگ وید (Regweed) ایجاد می شه. برگای گزنه از راه کنترل ترشح هیستامین و عوامل ضدالتهابی که به دنبال این عکس العمل اینی آزاد می شن، علائم ایجاد شده رو بهتر می کنن.

برگای این گیاه در برخورد با پوست می تونن باعث بروز واکنشای حساسیتی و افزایش جریان خون در سطح پوست و تجمع خون در موضع شن. از این ویژگی میشه در درمان اگزما مخصوصا کودکان استفاده کرد. به کار گیری این گیاه مخصوصا در وقتی که اگزما در نتیجهٔ بروز حالات عصبی و استرس شدید شدن می شه، بسیار ثمربخشه. علاوه بر این مصرف این ماده در درمان التهابات پوستی و هم اینکه برطرف کردن شورهٔ سر خیلی موثر بوده و باعث برگشت رنگ طبیعی مو می شه. گذشته از این بعضی دلایل نشون دهنده اثر این داروی گیاهی در درمان جوش است.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *