در طب سنتی  خواص دارویی شنبلیله واسه درمان  بیماریا خیلی زیاده،افزایش شیر زنان شیرده،کاهش وزن،مانع ریزش مو و به وجود اومدن شوره سر،اهش خطر بروز حمله قلبی و … کلی خاصیت دیگه داره،به این دلایل می خوایم بیشتر شنبلیله استفاده کنین

 علاوه بر برگای سبز گیاه شنبلیله، دانه اونم پر از مواد مغذیه و ارزش غذایی بالایی داره.

شنبلیله گیاهیه که عموما در نواحی دور و بر دریای مدیترانه و جنوب آسیا رشد می کنه و در کشورای هند، چین، پاکستان، ایتالیا، مصر، یونان و … فت و فراوون پیدا میشه. هم اینکه از گیاهان بومی کشور ایران هستش. اینم بگیم که علاوه بر برگای سبز گیاه شنبلیله، دانه شنبلیله هم پر از مواد مغذیه و ارزش غذایی بالایی داره. این گیاه پر از مواد معدنی چون: مس، پتاسیم، کلسیم، آهن، سلنیوم، روی، منگنز و منیزیمه و از نظر ویتامینی هم دارای شکلای جور واجور ویتامین های گروه B مانند تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین، فولیک اسید و هم ویتامین A و C هستش. علاوه بر موارد ذکرشده، دانه های این گیاه پر از پروتئین، لیزین، تریپتوفان، استروئید ساپونین و دیوسژنین (ترکیبی که خواص شبه استروژنی داره) هستش.

شنبلیله؛ گیاهی پر از فیبر محلول

تحقیقات نشون میده آدمایی که ۵۶ گرم دانه شنبلیله رو هر روز مصرف می کنن، بعد از ۲۴ هفته سطح کلسترول خونشون به طور زیادی کم میشه و ۲۵ درصد خطر دچار شدن به حملات قلبی در ایشون کمتر می شه. دلیل این مسئله وجود مقادیر زیادی فیبرهای محلول مانند همی سلولز، ساپونین، موسیلاژ، تانن و پکتینه. این فیبرها باعث می شن که جذب دوباره نمکای صفراوی از کولون محدود شه، در نتیجه این نمکا از بدن دفع شن. با در نظر گرفتن اینکه کلسترول پیش ساز نمکای صفراویه، با افزایش دفع نمکای صفراوی، کلسترول جذب شده از روده ها صرف تولید نمکای صفراوی می شه و در نتیجه کلسترولی که وارد خون می شه، کم میشه. همین عامل باعث می شه تا شنبلیله به عنوان گیاه کاهنده کلسترول معرفی شه. هم اینکه این فیبرها با سموم جور واجور در روده ترکیب می شن و از جذب اونا جلوگیری می کنن. از عملکردهای دیگه این فیبرها مراقبت از ماهیچه های کولونی در برابر سرطانه.

بهترین درمان طبیعی واسه مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخما، سوختگی، مشکلات پوستی به وجود اومده به وسیله نقرس و هم کلفت و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله س

اثرات ضد دیابت شنبلیله و دانه شنبلیله

شنبلیله واسه بهبود قند خون از قدیما شناخته شده. از دیگر اثرات اون بهبود کلسترول بالا هستش. شنبلیله واسه افراد دیابتی که از کلسترول بالا هم در رنج هستن، یه تیر با دو نشونه. تحقیقات زیاد نشون میده مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم شنبلیله، تری گلیسرید و کلسترول رو کاهش و HDL که کلسترول خوب هستش رو زیاد می کنه.

وجود اسیدآمینه هیدروکسی ایزولوسین در دانه شنبلیله از دلیلای دیگه معروف بودن این گیاه به عنوان گیاهی ضددیابته؛ چون هیدروکسی ایزولوسین باعث تسریع ترشح انسولین می شه. این عامل در کنار اثر کاهندگی قند خون که به وسیله فیبرهای موجود در شنبلیله القا می شه، باعث کنترل قند خون و اثرات ضد دیابتی این گیاه می شه.

دانه شنبلیله و درمان سوزش سر دل

دانه شنبلیله از مقادیر زیادی موسیلاژ تشکیل شده که التهاب روده و معده رو به وسیله پوش,ندن جدار معده و روده کم می کنه. اضافه کردن ۱ قاشق چای خوری دانه شنبلیله به غذاها واسه رفع سوزش سر دل و رفلاکس پیشنهاد می شه. پیشنهاد دیگه حل کردن یه قاشق چای خوری از پودر دانه شنبلیله در آب یا آب میوه قبل از وعده غذایی هستش. هم اینکه این گیاه خاصیت هضم کنندگی و ملین داره و در خیلی از داروهای گیاهی به عنوان laxative (ملین) استفاده می شه.

بهترین درمان طبیعی واسه مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخما، سوختگی، مشکلات پوستی به وجود اومده به وسیله نقرس و هم کلفت و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله س. واسه این منظور لازمه پودر دانه شنبلیله رو با آب داغ مخلوط کنین و سطح آسیب دیده پوستی و یا مو رو با این مخلوط بپوشونین.

چگونگی کنترل تب به وسیله گیاه شنبلیله

گیاه شنبلیله به عنوان یه گیاه تب بر شناسایی شده. بهترین حالت، مصرف دانه شنبلیله به همراه لیمو و عسل در زمان بیماریه. واسه این منظور ۱-۲ قاشق چای خوری دانه شنبلیله رو ۳ مرتبه در روز به همراه چای سبز دم کنین و بعد از اون به همراه ۱ قاشق چای خوری عسل و کمی آب لیموترش تازه بخورین.

تخم شنبلیله

بقیه اثرات درمانی گیاه شنبلیله

۱. به خاطر افزایش اشتها در آدمایی که دچار بی اشتهایی در نتیجه مریضی و یا بقیه عوامل هستن.

۲. در مورد کنترل بیماریای کلیوی و مراقبت از کبد در برابر اثرات داغون کننده الکل و داروها

۳. بهبود علائم به وجود اومده به وسیله مریضی بری بری (کمبود ویتامین B) مانند زخمای دهانی، شکاف لبا، زخمای مخاطی و …

۴. کاهش رشد سلولای سرطان سینه و هم سلولای خراب خونی در لوسمی در ازای مصرف ۴۰۰ میلی گرم در روز طی ۱-۳ وعده

۵. بهبود گلو درد و سرفه های طولانی

۶. آرامش دردهای عضلانی و بیماریای التهاب مفصلی

۷. درمان سردردهای میگرنی

۸. بهبود التهاب معده و روده

۹. اثرات آنتی اکسیدانی واسه پیشگیری از سرطانا

۱۰. برطرف کننده مشکلات جنسی در مردان

۱۱. افزایش تولید شیر در مادران شیرده

۱۲. تسریع روند زایمون

۱۳. افزایش میل جنسی

۱۴. بهبود بیماریای قلبی و هم زوال عقل

اثرات جانبی

۱. یکی از اثرات جانبی عادی تهوعه که با مصرف بیشتر از ۱۰۰ گرم در روز احتمال تهوع زیاد می شه. به این منظور روزانه کمتر از ۸ گرم از این گیاه پیشنهاد می شه. گازهای روده ای و اسهال هم در بعضی افراد گزارش شده.

۲. در صورت حساسیت پوستی به این گیاه، از درمانای موضعی روی پوست دوری کنین؛ چون منتهی به التهاب و راشای پوستی می شه.

۳. در صورت مصرف دراز مدت ممکنه، در عرق و ادرار بوی شربت افرا ایجاد شه.

تحقیقات نشون میده آدمایی که ۵۶ گرم دانه شنبلیله رو هر روز مصرف می کنن، بعد از ۲۴ هفته سطح کلسترول خونشون به طور زیادی کم میشه و ۲۵ درصد خطر دچار شدن به حملات قلبی در ایشون کمتر می شه

تداخل شنبلیله با داروها

نکته مهم در مورد مصرف این گیاه به خصوص واسه اهداف درمانی که لازمه دز بالایی از این گیاه مصرف شه، اینه که حتماً در این حالت، گیاه شنبلیله با فاصله ۲ ساعت قبل یا بعد از دارو استفاده شه؛ چون به دلیل دارا بودن فیبرهای موسیلاژی، در جذب خیلی از داروها تداخل بوجود میاره. هم اینکه در صورت مصرف هر کدوم از داروهای زیر، در مورد مصرف دزهای بالای گیاه شنبلیله و فرآورده های دارویی جدا از اون با دکتر خود مشورت کنین:

۱. داروی گلیپیزید و بقیه داروهای ضد دیابتی: اثر این داروها به وسیله شنبلیله زیاد می شه و مصرف همزمان اونا منتهی به افت شدید قند خون می شه.

۲. انسولین: شنبلیله قند خون رو کم می کنه و در صورت مصرف شنبلیله دوز انسولین باید تنظیم شه.

۳. هپارین، وارفارین و بقیه داروهای ضد انعقادی: به دلیل ترکیبات کومارینی موجود در شنبلیله، در صورت مصرف همزمان شنبلیله با این داروها احتمال خونریزی زیاد می شه.

۴. داروهای مهارکننده آنزیم منوآمین اکسیداز مانند فنلزین و ترانیل سیپرومین: به دلیل دارا بودن آمین در شنبلیله، مصرف همزمان اون با این داروها منتهی به افزایش ضربان قلب، سردرد، درد قفسه سینه و … می شه.

موارد احتیاط در مصرف شنبلیله

۱. شنبلیله هم خونواده با بادام زمینی هستش. اگه به بادام زمینی حساسیت داشته باشین، احتمال حساس بودن شما به شنبلیله هم هست.

۲. شنبلیله سطح قند خون رو کم می کنه و به کار گیری دزهایی بیشتر از مقادیر پیشنهاد شده باعث افت شدید قند خون می شه. اگه گرفتار به دیابت می باشین با احتیاط و با فاصله از انسولین و داروهای خود از این گیاه استفاده کنین.

۳. این گیاه به عنوان درمان طبیعی واسه آسم شناخته شده؛ اما تنفس پودر اون باعث آسم و علائم آلرژی در افراد می شه

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *