گیاه زنیان در کشورهایی مانند هند استفاده زیادی داره و یکی از پرکاربردترین ادویه های غذایی هستش. این گیاه فواید زیادی خصوصا واسه دستگاه گوارش داره. در ادامه خواص عرق زنیان رو می تونین بخونین.

  در گذشته از زنیان به عنوان نگه دارنده مواد غذایی استفاده می شده. و امروزه علاوه بر این که به عنوان ادویه در خوراکیایی مانند ترشیجات به کار میره, در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی مانند خمیر دندون, لوسیون و عطرها کاربرد داره. جالبه بدونین که از زنیان در جفت و جور عرقیات گیاهی هم استفاده می شه. در این مطلب خواص عرق زنیان و کاربردای درمانی اون واسه شما همراهان عزیز آورده شده.

مهمترین خواص عرق زنیان

یکی از مهمترین عرقیات گیاهی, عرق زنیانه که واسه اون فواید زیادی نام برده شده. از مهمترین خواص عرق زنیان میشه به ضد نفخ بودن اون اشاره کرد و هم اینکه آدمایی که ترش می کنن می تونن از فایده های درمانی عرق زنیان به عنوان دارویی به درد بخور بهره گیرند. جالبه بدونین عرق زنیان به عنوان یه تصفیه کننده خون عمل کرده و از طرفی چربی خون رو پایین می آورد.

آدمایی که قصد کاهش وزن دارن می تونن از عرق زنیان در برنامه رژیمی شون استفاده کنن تا به کنترل بهتر وزنشون کمک شه.

عرق زنیان به عنوان باد شکن قوی عمل کرده و تا حدودی مشکلات دستگاه گوارشی رو ترفیع می کنه و به هضم بهتر غذا کمک می کنه. از طرفی یه تقویت کننده واسه ریه ها و دستگاه تنفسی هستش. از دیگر خواص عرق زنیان میشه به ضد عفونی کنندگی و ضد قارچ بودن اون اشاره کرد.

هم اینکه از عرق گیاه زنیان به عنوان داروی ضد تهوع و ضد اسهال در آدمایی که دچار دل درد یا ناراحتیای گوارشی می شن میشه استفاده کرد. آدمایی که اعتیاد رو ترک می کنن بعد از ترک یا درزمان دوره درمان می تونن از عرق زنیان استفاده کنن.

خواص گیاه زنیان

خواص زنیان به عنوان ضد سرفه واسه رفع گلو درد استفاده می شه و هم اینکه اشتها آور است. علاوه بر این از گیاه زنیان به عنوان ادویه در غذاها و ترشیجات استفاده می شه. خصوصا در کشورای هند و افغانستان زنیان به عنوان ادویه اصلی غذاها استفاده میشن.

چگونگی درست مصرف عرق زنیان

مقدار مصرف عرق زنیان واسه کودکان و بزرگسالان فرق داره, بزرگسالان می تونن روزی سه مرتبه از عرق زنیان رو بعد از هر وعده غذا استفاده کنن. واسه اینکار می تونن حدود دو قاشق غذا خوری از این عرق گیاهی رو در آب حل کرده و بعد آب رو بخورن.

مقدار مصرف عرق زنیان واسه کودکان کمتره. حدود دو قاشق مرباخوری رو در آب حل کرده  و در روز سه مرتبه به کودک بخورانید.

واسه تقویت دستگاه تنفس می تونین عرق زنیان رو در حدود دو قطره به بینی بچکانید. هم اینکه می تونین مقداری عرق زنیان رو در گلو قرقره کرده و قورت بدین.

مشکلات جانبی عرق زنیان

خوردن عرق زنیان به زنان باردار پیشنهاد نمی شه هم اینکه کودکان زیر ۷ سال و آدمایی که غده تیروئید شون دچار اختلاله نباید از عرق زنیان استفاده کنن.

به دلیل طبع گرم عرق زنیان خوردن اون به آدمایی که مزاج گرم دارن پیشنهاد نمی شه. و در صورت مصرف می تونن با عرقیاتی که طبع سرد دارن مانند عرق کاسنی و عرق شاتره استفاده کنن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *