به گزارش ایران ناز گیاهان دارویی ، خواص فوق العاده نعنا در طب سنتی ، نعناع در رفع بیماریای گوارشی بسیار موثره و مصرف اون بسیار سفارش شده و شاید معروف ترین گیاهی باشه که در میدون طب سنتی ایران ازش استفاده می شه.

 

از نظر طب اسلامی تموم گیاهان که از کود شیمیایی بهره ای نبرن طیب ان و سبزیجات در این بحث اولی هستن.مصرف حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم سبزیجات در روز پیشنهاد می شه و در بین سبزیا نعنا دارای خواص قابل توجهیه. این سبزی دارای مواد فیتوکمیکال واسه پیشگیری و درمان شکلای جور واجور مریضی ها شامل آسم،

 

 

افسردگی، اضطراب، استرس، سرطان و سکته قلبی هستش.مزاج نعنا در طب سنتی در آخر دوم گرم و خشک و با رطوبت فضلیهه. به خاطر همین واسه افراد سردمزاج مناسبه. مصرف نعنا در پیشگیری و درمان افسردگی موثره. در نعنا ۱۳ ماده فیتوکمیکال (ترکیباتی با اثرات پزشکی)

 

هست که مختص پیشگیری و درمان افسردگیه. شادی آور، گرم کننده و تقویت کننده قلبه. رقیق کننده خون غلیظ و حل کننده مواد بلغمی و سوداوی می باشه.گرم کننده و تقویت کننده دستگاه گوارش و به خصوص معده س.

 

 

آشامیدن عصاره نعنا در نضج و دفع رطوبتای ریه و مجاری تنفسی خوبه. در واقع به کار گیری شربت نعناع و دمنوش نعناع می تونه مجاری تنفسی رو باز کنه، ضمن اینکه استنشاق بخار دم کرده نعناع هم موجب کاهش اثرات آسم و تنگی نفس می شه.

 

این سبزی دارای مواد فیتوکمیکال واسه پیشگیری و درمان شکلای جور واجور بیماریا شامل آسم، افسردگی، اضطراب، استرس، سرطان و سکته قلبیه جوشونده اون همراه با پرسیاوشون واسه تقویت معده، نابود کردن بادهای معده و آروغ، کولیت و دفع اقسام کرم شکم خوبه.

 

 

در خواص، قوی تر از پونه هستش.خوردن دو سه شاخه از نعنا با آب انار ترش موجب آرامش سکسکه، تهوع، استفراغ و سوء هاضمه می شه. نعنا ضد اسپاسم و ضد سرفه است.منتول موجود در این گیاه یه جور ضدعفونی کننده ی قوی و هم اینکه حشره کشه. واسه درمان سریع تر تبخال که یه مریضی ویروسیه هم میشه از روغن نعنا هم به صورت خوراکی و هم موضعی استفاده کرد.

 

نعناع اشتهاآور بسیار خوبیه.در مصرف نعناع باید کمی دقت شه، چون که می تونه واسه بعضی از افراد مضر باشه. مواد موثر نعناع، اسپاسم عضلات رو برطرف می کنه و می تونه عضلات محل اتصال مری و معده رو شل کنه؛ به خاطر همین واسه کسائی که مریضی ریفلاکس معده (برگشت اسید به مری) یا همون حالت ترش کردن دارن، نعنا و عرق نعنا مناسب نیس.مصرف نعنا واسه افراد دچار اضطراب منع شده.گیاه نامبرده با کافور و تیمول اختلاف داره.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *