به گزارش ایران ناز بلوط رو مثل فندق از پوست سبز رنگ جدا و پوسته قهوه ای مایل به قرمز اونو شکسته و به صورت خام، تفت داده شده و حتی آب پز میل می کنن.تا حالا میوه بلوط رو دیدین؟ این میوه ظاهری مشابه فندق داره و درخت اون به صورت وحشی یا کشت شده در مناطق معتدلی چون مازندران،

 

کردستان و لرستان رویش داره و طرفداران پروپا قرص اون مردمون استان گیلان هستن. این میوه در بازار کمیابه، اما در بعضی میوه فروشیا یا مغازه های مدرن به صورت بسته بندی شده یا فله ای به فروش می رسه.بلوط از فندق بزرگ تر و هر یک یا چند عدد اون درون پیاله ای سبز رنگ و خاردار قرار گرفته.

 

بلوط رو مثل فندق از پوست سبز رنگ جدا و پوسته قهوه ای مایل به قرمز اونو شکسته و به صورت خام، تفت داده شده و حتی آب پز میل می کنن.مزه اون مانند فندق مورد پسند و دلچسب نیس، اما به دلیل غنی بودن از املاح و ویتامینا ارزش غذایی بالایی داشته و مانند اجزای آجیل مغذیه.

 

از خواص میوه بلوط چه میدونید؟!

 

امروزه در صنعت از بلوط در کیک، بستنی و حتی از آرد اون به عنوان حجم دهنده در بعضی از شکلای جور واجور نونا استفاده می شه.بعد از ورزش بلوط بخورین!بلوط شامل نشاسته، چربی، پروتئین، فیبر و املاحی چون آهن، کلسیم، منیزیم و ویتامینای گروه B هستش. اندازه نشاسته بلوط در مقایسه با فندق بیشتر و چربی اون کمتره.

 

به دلیل فیبر بالایی که داره خاصیت سیرکنندگی داشته و به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیراشباع بدون کلسترول بوده و پتاسیم اون ادرارآوره. ویتامینای گروه B اون باعث کارکرد بهتر سیستم عصبی می شه و به دلیل نداشتن گلوتن، واسه مبتلایان به سلیاک محدودیت مصرف نداره.

 

 

ترکیب، منقبض کننده و ضداسهاله این رو هم بدونین شاه بلوط بزرگ تر، روغن دارتر و مغذی تر از بلوطه. این میوه تقویت کننده بدن و چاق کننده بوده و مصرف اون واسه افراد ضعیف پیشنهاد شده. به گفته کارشناسان مصرف بلوط بعد از فعالیتای ورزشی خوبه.

 

به چه دلیل؟ به دلیل اون که منیزیم و کلسیم بالایی داشته و با آرامش عضلات از گرفتگی و کوفتگی اونا کم می کنه.بلوط درمان کننده التهابات بلوط یکی از غنی ترین گیاهان از نظر اندازه تانن بوده و به دلیل وجود این ترکیب، منقبض کننده و ضداسهاله. به جهت دارا بودن ترکیبات فلاونوییدی خواص ضدالتهابی داشته

 

 

و با کم شدن تورم عروق انتهای روده منتهی به کم شدن التهاب هموروئید (بواسیر) می شه. یافته های بررسیا نشون داده شاه بلوط و عصاره اون به عنوان درمان حمایتی در حفظ کارکرد غشای دیواره وریدها و بهبود جریان خون در مشکل طولانی وریدی استفاده می شه.از التهاب عضلات و رگای واریسی کم کرده و موجب بهبود و برگشت خون به قلب می شه.

 

موارد منع مصرف* علاوه بر میوه بلوط پوست، برگ و ریشه درخت اونم فایده های درمانی داره، اما باید بدونین مصرف زیاده از حد بلوط به دلیل تانن زیاد از اندازه جذب آهن بدن کم می کنه. هم اینکه با بعضی داروها تداخل ایجاد کرده و ساپونین اون باعث تحریک لایه مخاطی معده و برگشت اسید می شه مصرف بلوط در دوران شیردهی و بارداری باید تحت نظر دکتر باشه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *