اشتباهات عادی سئو در وردپرس

مبتدیان، بیشتر با استعداد خطا هستن. به ویژه در زمانی که قصد دارن رو روی سایت وردپرسی خود بکنن. حتی افراد خبره هم این خطاها رو انجام دهنده می شن. از این اشتباهات عادی سئو خودداری کنین تا در نتایج جستجو، رتبه بهتری به دست آورید. اشتباهات عادی سئو در وردپرس

وردپرس بیشتر از یک چهارم از بستر اینترنت رو دراختیار خود قرار داده و میشه گفت بیشتر از یک چهارم وبسایتا در شبکه جهانی وب، طبق وردپرس به وجود اومده ان. از نظر بهینه سازی موتور جستجو یا همون ، وردپرس یکی از بهترین سیستمای مدیریت محتواه. پس اگه شما به فکر داشتن یک سایت هستین و به طور مثال می خواین طراحی سایت مغازه اینترنتی انجام بدین که از اول سئوی قدرتمندی هم داشته باشه، یکی از بهترین گزینه ها واسه شما اینه که به طرف سیستم مدیریت محتوای وردپرس برید. اما باید بدونین که این کار، خیلی هم راحت نیس!

در ادامه با هم به مرور ۱۰ مورد از اشتباهات عادی سئو در وردپرس می پردازیم که معمولا کاربران مبتدی ، انجام دهنده اونا می شن.

۱- تنظیم نکردن زمان محلی

اولین مورد از اشتباهات عادی سئو مربوط به تنظیم زمان محلی در وردپرسه. زمانی که تصمیم می گیرین یک داشته باشین، یکی از مهم ترین گزینه هایی که اکثرا درنظر گرفته نمی شه، انتخاب زمان محلی از قسمت تنظیم ها » همگانی است. اگه سایت خود رو طوری تنظیم کردین که پستا در زمانای مشخص به شکل برنامه ریزی شده منتشر شن، باید زمانی که یک مقاله بنا به هر دلیلی در موعد خود منتشر نشه، به شما اخطار داده شه. اگه زمان محلی خود رو به درستی تنظیم نکنین، ممکنه این اتفاق واسه شما پیش بیاد، پس اطمینان حاصل کنین که این تنظیم ها رو به درستی انجام دادین تا مطمئن شید سایت شما می تونه محتواهای منظمی رو تولید کنه.

تنظیم زمان محلی

۲- تنظیم نکردن هدفا در Google Analytics

اندازی گیری نتایج شما از اونجا مشخص می شه که چه جوری در مورد وضعیت سئوی سایتتون صحبت می کنین، موفقیت آمیزه یا این که با شکست روبرو شده. شما میتونین ترافیک سایت خود رو تا ۱۰ میلیون بازدید صفحه در ماه افزایش بدید. اما اگه اون بازدیدکنندگان اجناس شما رو خریداری نکنن ، پس باید روی خدمات یا فعالیتای سیستمی که پولساز باشه، سرمایه گذاری کنین. هر زمان که فردی عملی رو بکنه که باعث درآمدزایی شه، مثل این که به لیست ایمیل مارکتینگ شما بپیوندد یا این که مشتری سایتتون شه، اونا رو به صفحه تبریک، منتقل کنین.

بعد می تونین با استفاده از اهدافی که در  گوگل آنالیتیکس مشخص کردین، بررسی کنین که چه تعداد از آدما وارد این صفحات شدن و ضمنا بررسی کنین که چه تعداد از این بازدیدکنندگان ، از راه جستجوی طبیعی وارد سایت شما شدن. تنظیم نکردن این اهداف ، یکی دیگه از اشتباهات عادی سئو هستش.

تنظیم اهداف در گوگل آنالیتیکس

حالا شما راهی واسه اندازه گیری تبدیل ترافیک طبیعی (ترافیکی که از راه تبلیغات به وجود نیامده) سایت خود دارین. این به اون معنیه که شما میتونین واسه ارتقاء سودآوری خود، تغییرات لازم رو انجام بدین.

اهداف تکمیل شده در گوگل

۳- اضافه نکردن متا دیتای گراف باز (Open Graph) شبکه های اجتماعی

باوجود این که سیگنالای ، اثر زیادی روی رتبه بندی نمی ذاره ، در این موضوع که رسانه های اجتماعی نقش زیادی در هدایت افراد به طرف سایت شما دارن ، هیچ شکی وجود نداره. شما مایلید تا جایی که امکان داره ، افراد روی محتواهای سایت شما کلیک کنن. این به اون معناست که زمانی که قصد دارین محتواهای سایت خود رو روی شبکه های اجتماعی منتشر کنین، باید اونا ظاهر خیلی خوبی داشته باشن. پس شما باید اطمینان خاطر پیدا کنین که متا دیتای گراف باز رو واسه شبکه های فیسبوک و توئیتر فعال کردین.

بی توجهی به این موضوع از اشتباهات عادی سئو هستش. پلاگین Yoast SEO ، همه این کارا به آسونی و با کلیک روی چند دکمه واسه شما انجام میده. اگه می خواین متا دیتای Open Graph رو واسه فیسبوک فعال کنین ، به آسونی می تونین این کار رو در تنظیم ها پلاگین Yoast انجام بدین. در این حالت ، زمانی که مقاله خود رو در فیسبوک به اشتراک می ذارین ، می تونین به فیسبوک دستور بدید که واسه اون مقاله، چه تصویری رو انتخاب کنه.

فعال کردن open graph فیس بوک

ضمنا این امکان واسه شما فراهم شده که کارتای توئیتر رو هم در تنظیم ها پلاگین Yoast فعال کنین. با استفاده از این فعالسازیا، زمانی که بازدیدکنندگان سایت شما ، لینکای سایت رو توئیت می کنن ( در توئیتر به اشتراک می ذارن ) ، اون لینکا با یک پیش نمایش کامل نشون داده می شن.

تنظیم کارتای توئیتر

۴- ایجاد نکردن و ارائه نکردن نقشه سایت XML

یکی از اصلی ترین اشتباهات عادی سئو ، همین مورده. نقشه سایت XML لیست خیلی بزرگی از پستا ، صفحه ها و همه قطعهای رسانه های تصویری در سایت شماس. این دقیقا همون چیزیه که شما از راه کنسول جستجو ( Google Search Console ) ، به گوگل معرفی می کنین تا اینجوری درمورد همه مواردی که در سایت خود دارین به اون آگاهی بدید.

پلاگین Yoast این امکان رو واسه شما فراهم کرده که بتونین به آسونی نقشه سایت خود رو بسازین ، به این راه که به قسمت سئو » نقشه های XML سایت مراجعه می کنین. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که مطمئن شید اون رو فعال ساخته اید ، اینجوری شما می تونین با استفاده از لینک زیر، نقشه سایت خود رو نگاه فرمایید. در آخر باید نقشه سایت خود رو در کنسول جستجوی گوگل ارسال کنین.

۵- تنظیم نکردن پیوندای یکتا روی نام نوشته

گوگل مایله محتواهای کاربرپسند رو به افراد ارائه بده. این به اون معنیه که حتی آدرس لینکای سایت شما ، نقشی گرچه کم در رتبه بندی صفحات سایتتون ( ضمنا در شدن اونا )  اجرا می کنن. به قسمت تنظیم ها » پیوندهای یکتا مراجعه کنین و اطمینان حاصل کنین گزینه ای رو انتخاب کردین که آدرس صفحه هر مطلب شامل کلمات کلیدی به کار رفته در اون مطلبه ( معمولا در تگ H1 ) . راحت ترین راه واسه انجام این کار انتخاب گزینه نام نوشته است و تموم. اضافه کردن تاریخ روز یا ماه در آدرس صفحات سایت ، ممکنه یکی از عوامل مهم و موثر بر نحوه بازدید گوگل از سایت شما باشه ، پس با درنظر گرفتن این مورد ، می تونین گزینه روز و نام یا ماه و نام رو انتخاب کنین.

 اشتباهات عادی سئو در وردپرس

۶- لینک ندادن به صفحه اصلی در قسمت فوتر

این یکی از آسون ترین اشتباهات عادی سئو است و خیلی تعجب آوره که افراد زیادی این مورد رو از یاد میبرن! تقریبا میشه گفت در انتهای صفحه همه وبسایتا، نام سایت یا نام کار و کاسبی آورده شده، پس چه بهتر که از راه یک اَنکِرتکست به صفحه اول سایت هم لینک داشته باشه. رعایت کردن این مورد باعث بهتر شدن و کمک کردن به راه حل لینک سازی داخلی سایت شما می شه و ضمنا به گوگل کمک می کنه که از راه انکرتکستایی که مربوط به برندها هستن ، بتونه سایت شما رو هم شناسایی کنه. با انجام این کار، انتظار نداشته باشین که رتبه سایت شما مثل موشک بالا رود ، اما شک نداشته باشین رعایت این مورد خالی از لطف نیس و ارزش امتحان کردن رو داره!

اشتباهات عادی سئو در وردپرس

۷- منتشر نکردن منظم محتواهای سایت

با پخش منظم و منظم محتواهای سایت خود، مخاطبان رو قانع می سازید که از سایت شما به طور منظم بازدید کنه. رعایت نکردن این اصل که از اشتباهات عادی سئو هستش ، باعث می شه سایت شما واسه کلمات کلیدی کمتری رتبه به دست بیاره و این یعنی سایت شما واسه نمایش در نتایج جستجوهای طبیعی گوگل ، از شانس کمتری برخورداره و درنتیجه کلیکای کمتری به طرف سایت شما روونه می شن ، این باعث کاهش ترافیک در سایت شما می شه. گوگل معمولا واسه سایتایی که محتواهای عالی منتشر می کنن و درصدد جلب رضایت مخاطبان خود هستن، پاداش در نظر میگیره. اگه به طور منظم واسه مخاطبان خود محتواها رو منتشر سازید، پس افراد بیشتری از سایت شما بازدید می کنن و درنتیجه گوگل هم بیشتر در سایت شما می خزد.

اشتباهات عادی سئو در وردپرس

۸- به روز نکردن منظم محتواهای سایت

زمانی که افراد از راه جستجو، مطالب سایت شما رو پیدا می کنن ، ولی پس از کلیک روی اون مطلب فهمیده باشن این مطلب به روز نیس ، شک نداشته باشین به سرعت روی دکمه back (بازگشت به عقب) کلیک می کنن و به دنبال سایت دیگری می رن که جواب پرسشای خود رو در اون بیابند این از اشتباهات عادی سئو هستش که مدیران سایت مطالب قدیمی رو آزاد می کنن.

گوگل به این موارد توجه ویژه ای داره و از ارزش مطالبی که واسه مخاطبان ( جستجوگران ) بی ارزش باشن ، کم می کنه. به همین دلیله که همیشه تاکید می شه به طور منظم محتواهای قدیمی سایت خود رو بررسی کنین و اطمینان حاصل کنین که اون محتواها به روز باشن. اطمینان حاصل کنین که محتواها با نیازای امروز افراد منطبق باشه و با به روزرسانی مطالب سایت، به مخاطبین نشون بدید که به اونا ارج می نهید.

( می تونین با بررسی جدا سازی و تحلیلای سایت ،  به دنبال صفحاتی با زمان مطالعه پایین و میزان خروج بالا بگردید.)

اشتباهات عادی سئو در وردپرس

۹- بررسی نکردن لینکای حذف شده

معمولا گوگل وب سایتایی که تمیز هستن رو بیشتر ترجیح میده. این یعنی شما باید سعی کنین همیشه لینکای سایت خود رو به روزرسانی کنین و سعی کنین از برگشت مخاطبین سایت خود به صفحاتی که دارای ارورهای ۴۰۰ یا ۵۰۰ هستن، خودداری فرمایید.

به خاطر انجام خودکار این مراحل ، می تونین خیلی آسون ، بررسی کننده لینکای از کار افتاده (Broken Link Checker) رو نصب کنین. پس زمانی که سایتتون دارای لینکای از کار افتاده می شه به شما ایمیلی بدین منظور ارسال می شه و می تونین بی معطلی اونا رو برطرف کنین.

افزونه broken link checker

۱۰- نبود استفاده از نشونه گذاری Schema

آخرین مورد از اشتباهات عادی سئو مربوط به استفاده از نشونه گذاری اسکیما در وب سایته. بیشتر وب سایتا اصلا ازschema markup  که در نحوه نمایش صفحاتشان در نتایج جستجو ، اثر گذاره استفاده نمی کنن. در حالی که این موضوع اثر منفی روی رتبه بندی سایت شما نداره ، اما ممکنه در میزان کلیک سایتتون در جستجوی گوگل موثر باشه.

اجرای طرح امتیازدهی با ستاره، باعث می شه افرادی که در گوگل به جستجو می پردازند فهمیده باشن کاربران سایت شما از محتواهای تولید شده رضایت دارن و درنتیجه افراد زیادی با نگاه ۵ ستاره در طرح امتیازدهی سایت شما ، به جای کلیک کردن روی سایت رقبا که رتبه بالاتر و بهتری دارن ، تشویق می شن روی سایت شما کلیک کنن.

اشتباهات عادی سئو در وردپرس

نتیجه:

اگه قصد دارین سایتی بسازین که با استفاده از تکنیکای سئو ، ترافیک رو در اون بالا ببرین ، استفاده از وردپرس بهترین گزینه جلو شماست. تنها باید از مشکلات رایجی که در این مقاله آورده شده ، خودداری کنین و سعی کنین به بهترین راه از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنین. اگه این موارد رو رعایت کنین ، به زودی نتایج خیلی خوبی کسب می کنین. با یک بررسی دقیق می تونین هر نوع مشکلی رو در زمان خیلی کوتاهی برطرف کنین.