انکر تکست چیه؟ | اثر انکر تکست بر سئو

در ادامه با قسمت هفتم مطلب راهنمای سئو گوگل همراه شما خواهیم بود.

از انکر تکست یا کلمات لینکدار بهتری استفاده کنین

انکر تکست مناسب انتقال محتوای لینک رو آسون می کنه

انکر تکست، متن لینک داریست که کاربران اون رو به عنوان یک لینک میبینن و با استفاده از تگ انکر و به شکل <A Href=”…”></A> تعریف می شه.

انکر تکست
(این انکر تکست به محتوای به خصوصی ازسایت اشاره میکنه و به ان لینک داده شده)

متن انکر تکستا در نگاه اول اطلاعاتی رو به گوگل و کاربران میده که صفحه لینک شده در چه مورده. این لینکا ممکنه داخلی بوده و به سایت شما اشاره داشته باشه و یا خارجی بوده و به دیگه سایتا منتهی شه. هرچه انکر تکست با کیفیت بالاتری ساخته شده باشه، کاربران و موتورهای جستجو به درک بهتری از محتوای صفحه لینک شده می رسن و سایت از لینک بیلدینگ قویتری برخورداره. دقت داشته باشین که این بخش از سئو، یکی از مهمترین قسمتای آموزش سئو هستش. یکی از مهم ترین کارایی که شرکتای خدمات سئو انجام می دن تصحیح و ایجاد انکر تکست واسه وبسایته.

سئو انکر تکست
(انکر تکستا اشاره می کنن که صفحات لینک شده درباره کارتای بیسبال هستن. با استفاده ازانکر تکستای درست کاربران و موتورهای جستجو میفهمند که موضوع صفحه لینک شده درباره چیه)

فرهنگ معانی لغات

خلاصه عبارت Cascading Style Sheetsه و زبون تعریف طراحی و لایه های صفحات وبه.

 

نکات

از متنای توصیفی و قابل فهم استفاده کنین

انکر تکستی که شما واسه لینک دادن به صفحه مورد نظر استفاده می کنین کمه کم باید ایده ای رو تو ذهن بیننده و کاربر بسازه که محتوای صفحه درباره چیه.

از انجام موارد زیر دوری کنین

 • نوشتن عبارات عمومی واسه انکر تکستا مثل “صفحه”، “موضوع” یا “اینجا رو کلیک کنین”
 • استفاده از عباراتی که ارتباطی با محتوای صفحه لینک شده نداره
 • استفاده از یو آر ال صفحه به عنوان انکر تکست در بیشتر مواقع (ممکنه در بعضی مواقع استفاده از آدرس صفحه به عنوان انکر تکست درست هم باشه مثل لینک دادن به منبع مطالب)

از عبارات کوتاه و مفید استفاده کنین

استفاده از عبارات کوتاه، دقیق و قابل فهم، در سئو انکر تکست اهمیت زیادی داره.

از انجام موارد زیر دوری کنین

 • استفاده انکر تکستای طولانی مثل جملات بلند یا پاراگرافای کوتاه

فرمت انکر تکستا رو متفاوت از متون معمولی تعریف کنین

با تغییر استایل انکر تکستا به کاربران این امکان رو بدین که بتونن انکر تکستا رو از متون معمولی جدا کنن. در صورت اشتباه کاربران و کلیک ناخواسته اونا روی انکر تکست، از ارزش محتوای صفحه کم میشه.

از انجام موارد زیر دوری کنین

 • استفاده از سی اس اس یا استایلی که باعث اشتباه در جدا متن از انکر تکست می شه

به فکر انکر تکستایی که به صفحات داخلی لینک می شن هم باشین

ممکنه شما از انکر تکست فقط واسه لینک دادن به صفحات خارجی استفاده کرده باشین، اما استفاده از اون واسه صفحات داخلی هم اثر مثبت زیادی در سئو سایت داره و به گوگل کمک می کنه که محتوای صفحات سایت شما رو بهتر بررسی کنه. واسه اطلاعات بیشتر مطلب اثر لینک داخلی یر سئو رو مطالعه فرمایید.

از انجام موارد زیر دوری کنین

 • استفاده از انکر تکستایی که به طور تکراری از کلمات کلیدی و جملات بلند پر شدن تا مورد توجه موتورهای جستجو قرار گیرند
 • ساخت انکر تکستای غیر لازم که هیچ کمکی به کاربران سایت نمی کنه

آگاهانه از Rel=”Nofollow” استفاده کنین

با استفاده از نوفالو کردن لینکا با اسپمرها مقابله کنین

استفاده از Nofollow در لینکای خروجی سایت، به گوگل این پیغام رو میده که این رو لینک رو دنبال نکنه و از اعتبار سایت شما واسه این لینکا خرج نکنه. Nofollow کردن لینکا به معنی اضافه کردن “Rel=”Nofollow” در داخل تگ انکر لینکهاست.

نوفالو کردن لینک
(اگه شما یا کتربران سایتتون میخواهید لینک به سایتی بدید که مورد اطمینان نمی باشه و ضمنا نمی خواهید به اون اعتبار ببخشین می تونین اون لینک رو نوفالو کنین)

نوفالو کردن لینکا زمانی مفیده که سایت شما دارای قسمت بلاگه و کامنت گزاری در اون آزاده. در این حالت شما مطمئنا علاقه ندارین که از اعتبار سایت واسه معتبر کردن لینکای داخل کامنتا استفاده کنین. قسمت کامنت سایتا فضای خیلی مناسبی واسه اسپمرها هستن و شما با نوفالو کردن لینکای کامنتها از اعتبار بخشیدن به یک سایت دارای محتوای اسپم جلوگیری می کنین. استفاده درست از لینک نوفالو اثر به سزایی در سئو سایت و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل داره.

کامنت اسپم
(یک فرد اسپم کننده کامنتی رو به همراه لینک در سایت شما قرار میده و امیدواره که از اعتبار سایت شما واسه سایت خود استفاده کنه)

از سیستم نوفالو کردن اتوماتیک لینکا در بخش کامنتا استفاده کنین

بیشتر سیستمای نوشتن بلاگ در وبلاگا و سیستمای مدیریت محتوا به شکل اتوماتیک لینکای رو نوفالو می کنن اما اگه سیستم شما از این حالت پشتیبانی نمی کنه بایست به شکل دستی این کار رو انجام بدین. این حالت بایست در بقیه بخشای سایت مثل بخش فروما و معرفی مراجع سایت هم اجرا شه. اما اگه شما می خواین واسه سایت لینک شده از طرف کامنت گذاران تایید شده شما اعتبار خرج کنین، احتیاجی به نوفالو کردن لینکا نیس. با این حال مراقب باشین که لینک دادن فالو به سایتای اسپم، از اعتبار سایت شما کم می کنه. پیشنهاد می شه که وبمسترا از سیستمای جلوگیری از کامنتای اسپم مثل کپچا (Captcha) استفاده کنن تا به سئو سایت صدمه زده نشه.

استفاده از کپچا در کامنتا
(نمونه از کپچا که در سیستم بلاگ گوگل استفاده می شه که در اون با استفاده از یک سوال، آدم رو از رباتای کامپیوتری تشخیص میده)

فرهنگ معانی اصطلاحات

به مجموعه پستای تبیلغاتی در وبلاگا گفته می شه که هدف از اونا ارائه مطالبیست که ارتباطی با محتوای صفحه ندارن.

 

استفاده از نوفالو در بقیه صفحات سایت

استفاده دیگه نوفالو کردن لینکا در نبود انتقال اعتبار سایت خود به سایت لینک شده. هنگام شما مطالبی می نویسید و در قسمت معرفی منبع مطالب علاقه ای به استفاده از اعتبار خود در لینک منبع رو ندارین. مثلا شما در یکی از مطالب خود قصد دارین به سایتی اشاره کنین که اخیرا از سایت شما به عنوان اسپم کردن سایت خود استفاده کرده و لینکای خود رو درجاهای مختلف سایت شما قرار داده. شما قصد دارین که کاربران رو با این سایت آشنا کنین و به اونا اخطار بدید که از این مطلب مطلع باشن. در اینطور حالاتی نوفالو کردن لینک سایت اسپم خیلی مفید هستش.

متا تگ روبوت در نوفالو کردن لینکا
(این متا تگ، خود صفحه رو به همراه تموم لینکای موجود در صفحه رو نوفالو می کنه)

در آخر اگه قصد دارین تموم لینکای موجود در یکی از صفحات به ویژه سایت شما نوفالو باشه می تونین از متا تگ Robots استفاده کرده و کل صفحه رو نوفالو کنین. این متا تگ هم در قسمت هد (<Head>) سایت قرار داده می شه. نحوه نوشتن این متاتگ هم به شکل <Meta Name=”Robots” Content=”Nofollow”> است.

رتبه سایت خود رو به شکلای درست پیشرفت بدید

افزایش بک لینک با هدف افزایش رتبه سایت

با افزایش لینکای به طرف سایت شما که کم کم به دست میان، کاربران هم از راه این لینکا با سایت شما آشنا شده و از اون بازدید می کنن. کم کم گوگل هم متوجه زحماتی که شما روی ایجاد محتوا می گنید میشه و رتبه سایت رو بهتر کنه. ایجاد مطالب و محتوای مفید در سایت باعث می شه که کاربرانی که به اون موضوعا علاقه مند هستن به خود جذب کنین.

پیشرفت سایت با لینک سازی
(پیشرفت سایت شما در دیگه محیطا باعث افزایش اعتبار و معروفیت سایت می شه)

ایجاد اطلاعیها از راه بلاگ و شناخته شدن از راه آنلاین

ایجاد پستهای جدید و آگاهی به کاربران درباره محتوا و سرویسای جدید سایت یکی از بهترین راه های معرفی این سرویس هاس. ضمنا از راه فید آر اس اس هم میشه کاربران و دیگه وبمسترها رو با پستای جدید سایت مطلع کرد.

ضمنا روش ها افزایشه آفلاین سئو هم مثل کارهای مثبت در بهبود سئو هستش. قرار دادن آدرس سایت در کارتای ویزیت، پوسترها و نامهاتون مثالایی از این نوع ارتقاه. ارسال ایمیلای خبری به مشتریانتون و مطلع کردن اونا از وجود وبسیاتتان هم می تونه مثل راههای خیلی مثبت در این مورد باشه.

اگه شما دارای یک کار و کاسبی محلی هستین، می تونین اون رو در گوگل مپ ثبت کرده و آدرس سایت خود رو هم در اونجا بنویسید. با این کار اسم کسب و کارتون به همراه آدرس وبسیات در جستجوی گوگل مپ و صفحه جستجو نشون داده می شه.

ثبت کار و کاسبی در گوگل مپ
(با ثبت کسب و کارتون در گوگل مپ باعث افزایشه سایت در گوگل مپ و صفحه جستجوی گوگل شید)

فرهنگ معانی اصطلاحات

دیتاییست که شامل خلاصه یا متن کامل پستای جدید سایته. این عبارت خلاصه شده عبارت RDF Site Summary و سرویس شبیه با اون، سرویس Atomه.

 

نکات

به شبکه های اجتماعی توجه ویژه ای بکنین

سایتایی که در بین کاربران بحث می شن و مطالب اونا به اشتراک گذاشته می شه، در بین کاربران پرطرفدارتر هستن و افراد بیشتری به طرف خود جذب می کنن.

از انجام موارد زیر دوری کنین

 • سعی واسه بزرگ نشون دادن مطالب کوچیک و ضعیف
 • ثبت نام در سایتهایی تبلیغاتی و پیشرفت مطالب شما در اون سایتا به طور مصنوعی و با پرداخت پول

کاربران خود رو در جوامع آنلاین شناسایی کنین

در سایتا و جوامع بین المللی ثبت نام کنین و به مباحثه در صفحاتی بدین که موضع اونا شبیه با موضوع سایت شماس و در اونجا سایت خود رو به کاربران معرفی کنین. این کار باعث بحث بیشتر درباره محتوای سایت شما می شه و کاربران بیشتری رو به طرف خود جذب می کنین.

از انجام موارد زیر دوری کنین

 • لینک گذاری بیشتر از حد و به شکل اسپم در بقیه سایتا
 • خرید بک لینک از بقیه
 • سایتا  با هدف افزایش رنک و رتبه گوگل به جای افزایش ترافیک