بهینه سازی سایت – سئو سایت

واژه سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت واسه موتور جستجوه.
بهینه سازی و سئو سایت یک مجموعه مراحل و عملیات هاییه که روی یک سایت انجام می شه تا محتوای اون واسه موتورهای جستجو قابل فهم تر باشه و اینطوری جایگاه سایت موقع جستجو بهبود یابد.
در دنیای امروز که به دنیای ارتباطات معروفه، اینترنت تبدیل به ابزاری راحت و موثر واسه کمک به برطرف کردن خیلی از نیازای بشر شده.یکی از این کاراییای مهم اینترنت انجام جستجو در مورد موضوعات مختلف و کسب اطلاعات در مورد آنهاست.
الان درصد خیلی زیادی از آدما، واسه کسب اطلاعات لازم در مورد خواستها و نیازای خود به جستجو در اینترنت می پردازند، پیدا کردن یک دکتر متخصص در محدوده ای خاص، یافتن وکیلی حاذق، آگاهی از شرایط و قیمت تورهای خارجی و داخلی، یافتن موسسات آموزشی معتبر، جستجوی مرکزها ارائه خدمات مجالس و.. همه همه تنها نمونه های کوچیکی مثل این جستجوا و دلیلی بر اهمیت سئو حساب می شن.

چرا بهینه سازی سایت مهمه ؟

بهینه سازی یا سئو سایت و بهبود جایگاه اون در موتورهای جستجو از اون نظر مهمه که بیشتر افراد، پس از جستجو در مورد یک موضوع خاص تنها به نتایج نشون داده شده در صفحات اول توجه میکنند.البته بین نتایج این صفحات هم فرق هست.مثلا سایتایی که در صفحه اول جستجو قرار میگرند توجه و بازدید به مراتب بیشتری می گیرن و هرچه جایگاه سایت در سطرهای بالاتری بگیره میزان بازدید هم چندین برابر می شه.
درواقع بیشترین اهمیت سئو (SEO) سایت به این خاطره که از راه انجام بهینه سازی و با قرار گرفتن لینک سایت در صفحات و سطرهای راحت نتایج موتورهای جستجو، مخاطبان بیشتری به صفحات سایت شما مراجعه و با کار و کاسبی شما آشنا می شن. این فرق به اندازه ای زیاده که طبق تجربه سالیان گذشته خیلی از کسب و کارا با انجام عملیات بهینه سازی سایت خود و قرار گرفتن در نتایج راحت جستجو گوگل به شکل شگفت انگیزی متحول شده و از رقبای خود پیشی گرفتن.
اما عملیات بهینه سازی سایت فقط واسه موتورهای جستجو نمیشه.درواقع سئو ، علاوه بر بهتر شدن جایگاه سایت باعث می شه که مخاطبان هم هنگام مراجعه به صفحات این سایت احساس بهتری داشته و آسون تر به مطالب و موضوعات مورد نظرشون دسترسی یابند.

سئو سایت تخصصی چیه ؟

مسئله سئو و بهینه سازی سایت یک مسئله خیلی تخصصیه که بدیش اینه در سالیان گذشته مورد سوء استفاده خیلی از آدما سود جو قرار گرفته که بی علم و آگاهی کافی کارایی رو با عنوان سئو و بهینه سازی سایت انجام داده ان که تنها باعث اتلاف هزینه و وقت صاحبان این وب سایتا گردیده.
بهینه سازی سایت مبحث خیلی پیچیدهه که در اون فاکتورهای زیادی رو باید درنظرگرفت.درضمن به دلیل رقابت زیاد در بعضی مشاغل و کسب و کارا بر سر قرار گرفتن در لینکای اول جستجو، هر سایت با توجه به رقابت، کارا مخصوص به خود رو می خواد.
در کنار همه اینا مواردی مثل بهینه سازی ساختار سایت (از راه برنامه نویسی و کدنویسی)، نحوه چینش محتوا و موضوعات اصلی،هدایت درست بازدید کننده به صفحات مختلف، بهینه سازی عکس ، بهبود ساختار لینکا و… مثل نکات مهمیه که نیاز به علم و تجربه بالا داشته و بیشتر به وسیله خیلی شرکتا یا ندیده گرفته میشه و یا به روشی ناصحیح انجام می پذیزد .

  می دونین 85 درصد بازدیدگنندگان واقعی یك سایت رو موتورهای جستجو باعث می شن؟

  • می دونین روشای بهینه سازی سایت و قرار گرفتن در رتبه های برتر موتورهای جستجو الان به یك علم تبدیل شده؟
  • می دونین 63.5 درصد جستجو گران اینترنت سایتهای خود رو از راه گوگل پیدا می کنن؟
  • می دونین گوگل در پارسال 85 میلیارد جستجو از کل 137 میلیارد جستجو رو داشته؟

niaz.se Search engine optimize (seo)
بهینه سازی سایت الان به علم تبدیل شده. یکی از مهترین پارامترهای موجود در طراحی سایت رابطه سایت با موتورهای جستجو گر اینترنت و گوگل رنکینگ بالاه. اگه سایت شما در موتورهای جستجو گر اینترنت رتبه بالایی نداشته باشه کاربران نمی تونن سایت شما رو پیدا کرده و از خدمات شما استفاده کنن. بنابر این ما طبق آخرین تکنیکهای بهینه سازی سایت و الگوریتم موتورهای جستجوگر اینترنت و با توجه به آنالیزهای انجام شده نسبت به تغییر مطالب و روش های طراحی سایت شما اقدام کرده و پس از 4 الی 8 ماه شما رو در صفحات اول Google و دیگه موتورهای جستجو گر معروف اینترنت قرار میدیم. 

فرق نمی کنه که یک تازه وارد به دنیای بازاریابی آنلاین هستین یا یک حرفه ای، این سوالات ممکنه در هر حالی شما رو به فکر وادارد. این اتفاق همیشه به خاطر کم کاری و یا ندونستن نیس بلکه یک اشتباه راحت و قابل جبران در قدم برداشتن فرد به طرف بازاریابیه.

سرویسای بهینه سازی وب نیاز 

  • بررسی رقبای شما
  • بررسی کلمات کلیدی مورد نظر
  • تهیه متون و محتوای سایت طبق تکنیکهای سئو
  • طراحی سایت طبق الگوریتمهای گوگل
  • ایجاد بهترین راه حل در گرفتن لینک به سایت شما
  • معرفی کردن سایت به موتورهای جستجو
  • بررسی بازدیدکنندگان و رفتار اونا هنگام بازدید سایت شما

ترتیب اینکه کدوم تکنیکهای بهینه سازی اول اعمال شه در جایگیری و رتبه بندی شما در موتورهای جستجو خیلی تایین کنندهه. یک فرایند منطقی هست که طی اون این تکنیکها به سایتها اعمال شن.

نیاز با شرکت همیشگی در کنفرانس بین المللی SES – Search Engine Strategies در لندن که با حضور نمایندگانی از گوگل و یاهو و دیگه شرکتهای معتبر در مورد SEO بصورت هرساله برگزار می شه همیشه جدیدترین الگوریمتهای افزایش ترافیک و بهینه سازی سایت(سئو) رو در اختیار داره تا سایت شما رو بر این پایه بهینه کنه.

اهمیت سئو و بهینه سازی

سئو مراحل گرفتن ترافیک از نتایج جستجو بصورت رایگان، طبیعی و همیشگیه. موتور جستجوی گوگل واسه ارائه بهترین تجربه جستجو به کاربران، بطور همیشگی در حال به‌روز رسانی الگوریتم‌های جستجوه.

این باعث می‌شه سایت‌هایی که از روشای غیر استاندارد تونسته بودن رتبه ای در نتایج بدست آورند به مرور شامل جریمه‌های گوگل شده و از لیست نتایج حذف شن.

بررسی سایت رقبا در سئو سایت

بررسی سایت رقبا در سئو سایت : یکی از موارد مهم در آموزش سئو بررسی رقبا و بررسی سایتا و رتبه اونا در گوگله . در همه دوره های آموزش سئو ما تاکید زیادی به بررسی سایت رقبا در کلیه مراحل سئو سایت داریم اولین دلیل بررسی سایت رقبا اینه که بدونین اونا چه کرده ان و از چه چیزایی واسه موفقیت استفاده کرده ان . در این مرحله به ۳ مورد بر می خوریم :

• مدت فعالیت سایت
• رتبه کلید واژه در گوگل
• بک لینکا

زمانی که می خواهیم سایتی رو درست کنیم اول به سراغ یافتن کلمات کلیدی مربوطه و میزان رقابتی بودن اون می پردازیم . اهمیت کلمات کلیدی در سئو به شکل کامل در مطلب سئو چیه ؟ قبلا بررسی کردیم. به این منظور کلمات مربوط به سایت خود رو در گوگل سرچ کرده و سایتایی که با اون کلمات کلیدی و هم موضوع با سایت ما وجود دارن ، رقبای ما هستن و در رتبه های اول تا ده هستن (به دلیل زیاد بودن سایتا به ده سایت اول بسنده می کنیم .) رو بررسی و بررسی می کنیم تا دلیل و میزان موفقیت اونا . بعد لیست تموم اونا رو نوشته ، بررسی و سعی واسه رسیدن به جایگاه اون سایتا رو تا کسب رتبه مورد نظر ادامه می دیم .
یکی از راه های موفقیت بررسی سئو سایت های با رتبه بالا و ساختن سایتی شبیه اون و جا پای بقیه گذاشتنه . خیلی مهمه که بتوانبم دلیل بالا اومدن سایتا رو بفهمیم که مثلا با چه نوع لینکی به طرف سایت اومده و یا از فروما استفاده کرده یا پست مهمان . از سایتای خارجی هم لینک داره یا فقط ایرانیه؟ واسه شروع فعالییت میشه با بررسی کردن سایتا دلایل نبود موفقیت سایتا رو هم فهمید و از تکرار اشتباهات اونا جلوگیری کرد .
قابلیتای موجود در سایت رقبا رو بررسی کنین مثل امکان سفارش آنلاین ، پروفایل کاربری ، خدمات رایگان خاص ، بررسی آنلاین قیمتا و تموم امکاناتی که ممکنه ترافیک سایت رو بالا ببره .
دلیل دوم واسه بررسی سایت رقبا اینه که بعد از رسیدن سایت شما به رتبه مورد نظر با توجه به تکنیکایی که در سایت حریف دیدیم که از اون استفاده می کنه یه قدم جلوتر از اونا بوده و بتونیم همیشه سایت خود رو در رتبه بالا نگه داریم .

اهداف بررسی سئو سایت رقبا:

• پیشرفت سئو و رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل
• افزایش بازدید کننده سایت
• افزایش ترافیک سایت
• محبوبیت برند اینترنتی سایت
• افزایش فروش سایت

بررسی سئو رقبا دارای چند مرحله مهمه :

• شناخت سایتای رقبا
• بررسی و بررسی سئو سایت رقبا
• بررسی محتوای سایت رقبا
• بررسی کلمات کلیدی سئو شده
• بررسی لینکای ورودی یا بک لینکا
• میزان حضور در شبکه های اجتماعی
• بررسی نوع تبلیغات
• سرعت سایت

مواردی که در بررسی سئو سایت رقبا باید بررسی کنیم

بررسی محتوای سایت رقبا

محتوای یک سایت شامل متن ، تصاویر ، ویدئو و… هستن که در سایت قرار دارن . در این بررسی باید به محتوای سایت رقبا هم توجه شه چون الان گوگل فقط به تعداد پست روزانه بسنده نکرده و محتوا و عمق مطالب رو هم در نظر میگیره . پس باید در بحث بررسی به پربار بودن مطالب سایت خود نسبت به رقبا هم دقت کنین . در این قسمت به چند نکته از بررسی محتوا می پردازیم:
• عنوان سایت
دارای بیشترین حد ۷۰ کاراکتر و دارای کلمات کلیدی باشه

• تصاویر سایت
دارای حجم کم و کیفیت و نام مناسب

• تعداد کلمات استفاده شده
تعداد اونا نباید از ۳۰۰ کلمه کمتر باشه

• تگای heading
از تگای H1,H2,H3,.. استفاده کنین

• لینکا
در محتوا از لینک استفاده کنین

• بررسی تراکم کلمات کلیدی
به تعداد مناسب در متن استفاده کنین چون ازدیاد اون در سایت باعث متقلب شناخته شدن در موتور جستجو و افت رتبه می شه

در بعضی مواقع به سایتایی برخورد می کنیم که نه محتوای مناسب و نه لینک خوبی داره اما در رتبه بالای گوگل قرار داره . دلیل اون می تونه بروز رسانی منظم سایت باشه .

کلمات کلیدی
می تونین کلمات کلیدی که درسایت حریف هست رو با استفاده از وسیله website keyword suggestion بررسی کنین که خوب کار می کنه یا نه. هم اینجور می تونین کلمات کلیدی مفیدی با این وسیله واسه سایت خود پیدا کنین . و یکی دیگه از وسایل بررسی سئو سایت و یاقتن کلمات کلیدی رقبا وسیله بررسی آنلاین سئو گت استته

بک لینک
بک لینکای سایتای حریف خود رو بررسی و بررسی کنین که شماره و منبع اون چیه . اگه دیدید که رقبای شما از سایتای معروف لینک میگیره و شما چیزی راجبه ان نمی دونین می تونین با تماس با متخصص سایت در صورت امکان شما هم از اون سایت لینک بگیرین .
شبکه های اجتماعی
الان شبکه های اجتماعی اثر به سزایی در رتبه سایتا داره . حضور حریف هاتون رو در صفحات اجتماعی بررسی کنین چون ترافیک خیلی از راه این شبکه ها به سایت میاد . توییتر و فیسبوک دو منبع اصلی و مهم در ایجاد ترافیک واسه سایت هاس . با بررسی صفحات رقبا و نگاه فعالییت و تبلیغات آ نا میشه واسه پیشرفت سایت خود ایده گرفت .
تبلیغات
خیلی از شرکتا هستن که واسه جذب بازدید کننده به سایت خود از تبلیغات مختلف استفاده می کنن و فکر میکنن که بیشتر از سئو واسه جذب مشتری اثر داره . یکی از راه های تبلیغ در گوگل تبلیغات کلیکی یا گوگل ادوردز است که ابزارهایی مثل google keyword planner هست که با استفاده اون میتونیم میزان رقابت کلمه کلیدی خود و رقبا رو بررسی و بررسی کنیم .
سرعت سایت
از این جور عوامل سئو در بررسی سایت رقبا بررسی سرعت سایت اون هاس چون اگه سرعت بارگذاری یک سایت پایین باشه بازدید کنندهای خود رو از دست داده و افت رتبه پیدا می کنن . در این مورد واسه بررسی میشه از سایت GTMetrix استفاده کرد . این سایت همه مشکلات مربوط به سایت شما که باعث کاهش سرعت اون شده رو تشخیص داده و پیشنهاداتی واسه بهبود اون میده .