یکی از سوالات مهمی که در زمان خرید بک لینک و یا سفارش رپورتاژ خبری مطرح می شه اینه که فاکتورهای امتیازدهی سایت MOZ قابل تکیه هستن؟ همونطور که می دونین سایت MOZ.COM به عنوان یکی از فعالین بخش سئو اقدام به رتبه بندی سایتا نمودهه که بعد از نبود بروزرسانی پیج رنک به وسیله گوگل  این امتیازدهیای moz بعنوان یکی از مهمترین فاکتورهای بررسی اعتبار یک سایت قلمداد می شه.

دو ملاک اصلی moz رو میشه Page authority و Domain authority دونست که اولی میزان امتیاز یک صفحه خاص رو مشخص میکنه و دومی میزان اعتبار کلی دامنه رو مشخص میکنه. بازم سوال اصلی رو مطرح میکنیم: PA و DA فاکتورهای مناسبی واسه خرید بک لینک یا رپورتاژ آگهی هستن؟

درجواب باید بگم که به شکل کلی نه! الگوریتم MOZ واسه امتیازدهی به سایتای مختلف هرچقدر هم پیشرفته باشه نتوانستهه به درستی بکنه و بعضی وقتا هاً دیده شده که وبسایتایی قدیمی ، پربازدید و قوی در این سیستم امتیاز دهی MOZ دارای رتبه هایی خیلی پایینی بوده و برعکس اون وبسایتایی بی ترافیک سالم و بی محتوای خاص دارای امتیازهای بالایی در MOZ هستن.

ضمنا بخونین: رپورتاژ آگهی رایگان

ضمنا تا جایی که بررسی شده سایتی که کلا از نتایج گوگل حذف شده (اسپم،پنالتی و …) می تونه بازم به رتبه های بهتری در MOZ برسه حال اینکه دریافت بک لینک از اینچنین سایتایی می تونه خیلی خطرناک باشه.

البته استثناهایی هم در این موضوع هست و به طور کامل نمیتوان فاکتورهای MOZ رو بی اعتبار خواند.

به زودی سعی میکنم یک مقاله درمورد فاکتورهای مهم واسه خرید بک لینک و رپورتاژ رو معرفی کنم.

چطوری بک لینکای با کیفیت واسه سایتمون بسازیم؟

سایتای زیادی رو در صفحه اول گوگل می بینیم که فقط به دلیل بک لینک به این جایگاه رسیدن. بیشتر این سایتا بی محتوای خوب و فقط به خاطر بک لینک هاشون صفحه اول هستن. پس باید بدونین بک لینک همیشه مهم بوده و گوگل هم به این قضیه اهمیت زیادی میده. اما واقعا چه بک لینکایی مهم هستن و می تونن رتبه یک سایتی رو در نتایج جست و جو تغییر بدن؟

بک لینک یکی از مهمترین فاکتورهای سئو سایت است و دوستان زیادی در ساخت بک لینک واسه سایت خود مشکل دارن و دقیقا نمی دونن این کار رو چه طور باید خوب بکننن!

در این مقاله قصد دارم در مورد اینکه چطوری میشه بک لینکای با کیفیت واسه سایت خود بسازیم صحبت کنم. اگه شمام اطلاعات کمی در مورد نحوه ساخت بک لینک واسه سایت خود دارین تا انتهای این مقاله همراه من باشین.

 

بک لینک چیه؟

قبل اینکه در مورد ساخت بک لینکای با کیفیت صحبت کنم اجازه بدین اشاره ای به “بک لینک” کنم. بک لینک در سئو به زبون خودمونی یعنی سایتی با لینک دادن به سایت شما، سایت شما رو به بقیه معرفی کنه. و این معرفی از دید گوگل یعنی اینکه سایت شما با اهمیت بوده که اشاره ای به سایت شما شده.

البته در کشورهای خارجی همینطوره. یعنی سایتی که محتوایی خوبی داره حتما به اون اشاره ای می شه. مثلا مقاله ای که در سایتای خارجی منتشر می شه اگه واقعا خوب باشه حتما به وسیله افراد زیادی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شه. این نوع بک لینکا که از اشتراک گذاری مطالب بوجود میان طبیعی بوده و بهترین نوع بک لینکه.

اما فراموش نکنین اینجا ایرانه و خبری از اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و دیگه سایتا نیس! مثلا مقاله ای که واقعا خوب باشه درصد خیلی پایینی از سایتای خبری اون رو باز نشر می کنن. یا افراد معدودی در بخش های تخصصی ممکنه مقاله ای خوبی رو در لینکدین خود به اشتراک بذارن.

اما راه چاره چیه؟؟ راه چاره اینه که واسه ساخت بک لینک خودمون باید دست به کار شیم. بله درست فهمیدین همه سایتای ایرونی که می بینین خودشون واسه سایت خود بک لینک می سازند. انواع و اقسام بک لینکا رو به روشای مختلف واسه سایت خود می سازند.

البته همه افرادی که به شکل دستی واسه سایت خود بک لینک می سازند یک جورایی گوگل رو دور می زنن و با این کار قصد دارن سایت خود رو پیش گوگل سایتی معتبر که خیلی از سایتای دیگه بهش اشاره کرده ان جلوه دهند.

 

چه بک لینکایی با کیفیت هستن؟

کلا از هر سایتی که اعتبار بالایی داشته باشه یعنی هم قدمت زیادی داشته باشه و هم محبوبیت بالایی داشته باشه، لینک بگیرین اون بک لینک با کیفیته. گوگل این قضیه رو خوب درک می کنه که سایتی که به شما لینک داده چه سایتیه؟ یک وبلاگ راحت س! یا یک سایت خبری معروف در اون کشوره.

و این خود به نحوی نشون دهنده اینه که سایت شما چقدر با اهمیته که مثلا یک سایت خبری درباره سایت شما صحبت کرده و به اون لینک داده. همونطور که فهمیدین بک لینکایی واسه شما مهم و با کیفیت حساب می شن که از سایتای بزرگی دریافت شن.

اما اگه کمی تخصصی بخوام در مورد این قضیه صحبت کنم کلا هر سایتی که دامین آتوریتی بالایی داشته باشه لینک گرفتن از اون واسه شما خیلی با اهمیته. می دونید که معمولا سایتایی که دامین آتوریتی بالایی دارن از اعتبار بالایی هم بر خوردار هستن.

پیشنهاد می کنم پادکست چه بک لینکایی واسه سایت ما خوبه؟ رو حتما گوش بدید.

البته پیج آتوریتی اون صفحه ای که لینک شما در اون قرار میگیره هم مهمه. ممکنه لینک شما در صفحه اصلی سایت مورد نظر باشه یا در صفحه خاصی از اون سایت قرار داشته باشه. ولی در کل دامین آتوریتی سایت مورد نظر خیلی خیلی مهمه.

شاید قبلا ازم یا دیگه دوستان شنیده بودین که بک لینکای با ارزش هستن که اول اینکه فالو باشن و دوم اینکه از سایتایی گرفته شن که در ارتباط به سایت ما باشن. البته این درسته ولی چیزی که الان خیلی مهم تر از این دو فاکتوره اعتبار دامین سایت مورد نظره.

 

چطوری اعتبار یک سایت رو بررسی کنیم؟

واسه بررسی دامین آتوریتی و پیج آتوریتی سایت مورد نظر سایتی به نام MOZ هست که باید در اون عضو شید و با استفاده از این سایت که اعتبار سایتا رو مشخص می کنه و امتیازی از صفر تا صد به اونا میده استفاده کنین.

یک گزینه خیلی مهم دیگه به نام Spam Score  هم در تصویر بالا دیده میشه که مقدار اون هم مهمه. سعی کنین از سایتایی که نمره اسپم اونا بالاتر از 4ه بک لینک دریافت نکنین. به دلیل اینکه کم کم با گرفتن بک لینک از سایتایی که اسپم اسکور بالایی دارن ممکنه سایت شمام اسپم شه و سایت شما با مشکلاتی روبرو شه. حتی ممکنه سایت شما پنالتی شه!

 

چطوری بک لینکای با کیفیت واسه سایتمون بسازیم؟

قبل از هر چیز این رو بدونین که در این مقاله اصلا قصد ندارم در مورد نحوه ساخت بک لینک و اینکه چطوری باید فرایند لینک بیلدینگ سایت خود رو پیش ببریم صحبت کنم. چون قبلا در مقاله بک لینک چیه و در بهینه سازی سایت چقدر موثره؟ در مورد این که بک لینک چی هست و چه مزیتایی داره و چه طور باید واسه سایت خود بک لینک بسازیم مفصل توضیح دادم.

همونطور که فهمیدین خودمون باید واسه سایت خود بک لینک بسازیم و همونطور که دیدید بک لینکایی با کیفیت هستن که آتوریتی بالایی داشته باشن. در ادامه روشایی رو به شما معرفی می کنم که به شکل رایگان بتونین بک لینکای با کیفیت واسه سایت خود بسازید.

 

گرفتن بک لینک از وبلاگا

اولین روشی که قصد دارم به شما معرفی کنم گرفتن بک لینک از وبلاگ هاس اما چه وبلاگایی؟ وبلاگایی که دامین آتوریتی بالایی دارن. معمولا سرویسای وبلاگ دهی قدیمی ایرونی دارای دامین آتوریتیای بالایی هستن و شکی در اون نیس که حتما باید در این وبلاگا فعالیت کنین. اما سرویسای وبلاگ دهی خارجی هستن مثل wordpress.com که دامین آتوریتی 100 داره و خیلیا از این سیستمای وبلاگ دهی غافل هستن.

مطمئن باشین همونطور که در کشور ما بلاگفا و میهن بلاگ هست در کشورای دیگه هم سیستمای وبلاگ دهی خوبی وجود دارن. بگردید اونا رو پیدا کنین و در اونا فعالیت کنین. مطمئن باشین سیستمای وبلاگ دهی خارجی دامین آتوریتی بالایی دارن و گرفتن بک لینک از اونا واسه سایت شما شدیدا پیشنهاد می شه.

 

گرفتن بک لینک از سایت سازا

سایت سازا هم بستر خوبی هستن تا از اونا بک لینکای با کیفیت بگیرین. سایت سازه هایی مثل سایت ساز شاپ فا پلن رایگانی در اختیار شما می ذارن تا بتونین از راه اون سایتی واسه خود بسازین. نکته مهم در استفاده از سایت سازا اینه که حتما در قمست بلاگ اونا باید فعالیت کنین و بعد از یه مدت از اونا بک لینک واسه سایت خود بگیرین.

البته سایت سازای خارجی خوبی مثل weebly.com وجود دارن که آتوریتی دامین بالایی دارن. بیشتر اونا ممکنه فیلتر باشن ولی شما به فیلتر بودن اونا توجهی نکنین. چون قصد شما گرفتن بک لینک از اون هاس نه چیز دیگری! سایت سازای خارجی خیلی زیاد هستن، حتی خیلی بیشتر از سایت سازه های ایرونی. با جست و جو در گوگل می تونین به سایت سازه های خارجی زیادی با دامین آتوریتی بالا دسترسی پیدا کنین.

پیشنهاد ویژه همیار وب : چند راه راحت واسه دریافت بک لینک

 

گرفتن بک لینک از سایتای آموزشی و سازمانی

حتما سایتایی که پسوند دامین اونا .edu و .gov هستن رو دیده اید. این سایتا از اعتبار بالایی پیش گوگل بر خوردار هستن. با گرفتن بک لینک از این سایت حتی از راه درج کامنت، می تونین رتبه سایت خود رو در نتایج جست و جو به طور زیادی جابه جا کنین.

معمولا این نوع سایتا در کشور ما کم پیدا می شن. یعنی منظور اینه که سایتای آموزشی و سازمانی که در کشور ما خیلی آسون به ما بک لینک بدن خیلی کم پیدا می شن. ولی سایتای خارجی که پسوند .edu داشته باشن زیاد هستن. معمولا با بررسی بک لینکای سایتای بزرگ و قدیمی می تونین به این سایتا دسترسی پیدا کنین و خیلی آسون از اونا بک لینک دریافت کنین.

 

گرفتن بک لینک از شبکه های اجتماعی

با اینکه شبکه های اجتماعی اعتبار بالا العاده بالایی دارن ولی با اینحال بازم به وسیله خی از آدما دست کم گرفته می شن. شبکه های اجتماعی بهترین منابع واسه ساخت بک لینکای با کیفیت هستن. با اعتبار بالایی که شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و توئیتر دارن اشتراک گذاری محتوای سایتتون در اونا باعث افزایش اعتبار سایت شما و بالا رفتن رتبه سایت شما در نتایج جست و جو می شه.

شبکه های اجتماعی خوب هم تعداد بالایی دارن که خیلیا از اونا بی خبر هستن. شبکه های اجتماعی هستن مثل vk.com که در کشور روسیه رتبه یک رو داره و شاید کمتر کسائی اونا رو بشناسن. همینطور در کشورای دیگه هم شبکه های اجتماعی معروف وجود دارن که شما از اونا بی خبر هستین و می تونین استفاده کنین. خوبی شبکه های اجتماعی این هستن که آتوریتی دامین بالایی دارن و فعالیت دائمی شما در اونا باعث می شه رتبه سایت شما در گوگل افزایش پیدا کنه.

پیشنهاد می کنم مقاله اثر شبکه های اجتماعی در سئو رو حتما بخونین.

من در شبکه های اجتماعی زیادی عضو هستم و فعالیت می کنم. منظور از فعالیت اینه که مطالبی که در سایت خود منتشر می کنم رو در شبکه های اجتماعی ام هم به اشتراک می ذارم. همین! کارسختی هم نیس. بارها واسه من اتفاق افتاده که با اشتراک یک مقاله در شبکه های اجتماعی ام مقاله خود رو در بهترین جایگاه در نتایج جست و جو دیده ام.

 

جمع بندی و سخن آخر

روشای زیادی واسه ساخت بک لینکای با کیفیت هست که در این مقاله به تعدادی از مهمترینای اونا اشاره کردم. هدف اصلی ما از ساخت بک لینک واسه سایتمون اینه که به گوگل بگیم سایت ما معتبره و همونطور که می بینی سایتای زیادی در مورد سایت ما صحبت کرده ان.

واسه اینکه دقیقا اینطور باشه باید سعی کنین از سایتایی بک لینک بگیرین که اعتبار بالایی دارن. و گرفتن بک لینک از این سایتا هم کار راحت ای نیس. پس بهترین کار اینه که با استفاده از روشایی که به شما در این مقاله گفتم واسه سایت خود بک لینک بسازید. و این رو هم بدونین یکی از مهمترین عوامل در سئو که خیلی از سئو کارهای حرفه ای از اون استفاده می کنن گرفتن بک لینکه.

در مورد ساخت بک لینکای حرفه ای و با کیفیت در محصول سئو کار حرفه ای زیاد توضیح داده شده. در این محصول به شکل عملی شما یاد می گیرین که چه طور به شکل حرفه ای و طبیعی واسه سایت خود بک لینک بسازید. طوری که فقط با ساختن بک لینک بتونین در کلمات کلیدی سخت سایت خود رو به بهترین جایگاه در گوگل برسونین.