بک لینک حرفه ای

هنگامی که اقدام به طراحی سایت می کنین شاید بلند پروازیای زیادی داشته باشین. بعضی از این اهداف و آرزوها در مورد همون طراحی سایت انجام می شه. مثل زیبایی سایت و هم کاربردی بودن سایت. اما بعضی دیگه به بخش سئو سایت باز می شه. مثلا با طراحی سایت بی سئو نمی تونید خیلی آسون به نتایج صفحه اول گوگل بیایید. سئو سایت خود به بخشای مختلفی تقسیم می شه. محتوا بی شک مهم ترین بخش در سئو سایت ه و روز به روز هم بر ارزش اون افزوده می شه. مورد دیگری که باید به اون توجه کنین بک لینکا هستن که خود به اقسام مختلفی تقسیم بندی می شن. مثلا بک لینکای فالو و نوفالو این این اقسام هستن. بک لینکا ارجاعات سایتای دیگه به سایت شماس که باعث می شن اعتبار سایت شما در پیش موتورهای جستجو افزایش پیدا کنه. البته در بعضی وقتا هم ممکنه بک لینکا باعث اسپمر شناخته شدن سایت شما شن و حتی سایت شما پنالتی شده و از نتایج گوگل حذف شه. پس باید اهمیت زیادی رو به بک لینک گیری بدین و از هر سایتی بک لینک نگیرید.

اقسام بک لینک در سئو سایت

همونجوری که در بالا هم اشاره کردیم بک لینکا به اقسام مختلفی تقسیم بندی می شن که در ادامه به یکی از اونا اشاره می کنیم. در این تقسیم بندی بک لینکا رو در روند سئو سایت به سه قسمت تقسیم بندی کرده ان. بک لینکای nofollow و dofollow و hight quality . در بک لینکایی که به شکل نوفالوه به گوگل اعلام می شه که این لینکا رو به عنوان بک لینک در نظر نگیرد و امتیازی به اون نده. بک لینکای فالو یا دوفالو برخلاف لینکای نوفالوه. به این معنا که گوگل اون رو یک بک لینک به حساب می آورد و به سایت شما امتیاز میده. این نوع بک لینکا بیشترین اهمیت رو در سئو سایت دارن و باید سعی کنین که بیشترین درصد بک لینکاتون از این نوع باشه. آخر سرً بک لینک هایhight quality از اعتبار خیلی زیادی بهره مند هستن و به بک لینکایی گفته می شه که از طراحی سایت های قدیمی و با اعتبار خیلی زیاد گرفته می شه. این نوع بک لینک طبیعتاً به سختی به دست میاد و یا باید هزینه پرداخت کنین و یا اینکه از راه های دیگری مدیران اونا رو قانع کنین که لینک شما رو در سایت خود قرار دهند.

سایتایی واسه ثبت بک لینک حرفه ای

سایتای زیادی هستن که دارای اعتبار بالایی هستن و البته همونجوری که انتظار میره لینکای نوفالو ارائه می دن. سایتایی مثل توئیتر و فیس بوک و حتی یوتیوب و سایتای شبیه که معروفیت و محبوبیت زیادی دارن از این نوع سایتا هستن. البته ثبت بک لینک در این سایتا هم با توجه به ترافیکی که به طرف سایت شما جذب می کنن می تونه مفید باشه و پیشنهاد می شه در این سایتا هم فعالیت کنین. سایتای دیگری مثل reddit, squidoo, digg, yelp, adobe هم وجود دارن که پیشنهاد می کنیم حتماً در این سایتا ثبت نام کرده و لینک سایت خود رو در اونا قرار بدید. این سایتا هم همه از سایتای معتبر به شما میان. پس همونجوری که نشونه آخر سرً شما در بک لینک گیری حرفه ای از هر سه نوع بک لینک nofollow و dofollow و hight quality در کنار هم باید استفاده کنین ولی باید بیشترین درصد بک لینکاتون فالو باشه.

اضافه شدن پیج جدید به سایت

تغییرات همیشگی در گوگل واسه ایجاد نتایج بهتر و درست تر به کاربران ، بی آگاهی رسانی و اعلام این شرکت به طور رسمی باعث می شه که سئو و بهینه سازی چیزی اکتسابی باشه و سئو کارا خودشون راه های پیشرفت سایت رو کشف کنن.  

مرداب گوگل
مرداب گوگل

خیلی از این راه ها در اینترنت به وسیله همین افراد ارائه شده و ما هم به دلیل اینکه بیشتر از پانصد سایت رو تحت نظر داریم و واسه پیشرفت همه اونا باید سعی کنیم ، سعی در کشف و یادگیری راه های تازه و مهم می کنیم.  

پیج آتوریتی دومین آتوریتی

حذف دائمی پیج رنک به وسیله غول جستجوی اینترنتی ، گوگل ( مرگ پیج رنک )

همونطور که مطلع هستین از دسامبر2013 که آخرین بروزرسانی پیج رنک به وسیله گوگل بود تا کنون (آوریل 2016) پیج رنک سایتای اینترنتی بروزرسانی نشد.

گوگل در مقالات زیاد و مصاحبهایی خبر از حذف آپدیتای پیج رنکا می داد اما پیج رنک سایتایی که تا قبل از دسامبر 2013 موفق به اخذ پیج رنک مناسبی شده بودن بازم باقی بود.

چندی پیش گوگل رسما پیج رنک همه سایتای دنیای وب رو حذف و به عدد صفر تغییر داد ، گرچه ممکنه هنوز بعضی سایتا دارای پیج رنک باشن که احتمال میره واسه کش شدن اطلاعات اینه و به زودی تعداد باقی مونده هم (اگه سایتی باشه) به پیج رنک صفر تغییر می کنن.

لازم به توضیحه هنوز سایت (http://www.prchecker.info/) امکان بررسی پیج رنک سایتا رو داره و بررسی پیج رنک قبلی سایتا از راه این شرکت هنوز قابل بررسیه. اما دلیل اون هنوز مشخص نیس .

به دنبال این اقدام شرکت گوگل ، پیج رنک از تولبار گوگل کروم هم حذف شد و تموم اینا از مرگ پیج رنک در آوریل 2016 خبر میده و البته تولدی نو واسه رتبه سنجی سایتا که در ادامه صحبت می کنیم.

پس از مرگ پیج رنک ، جایگزینی به عنوان پیج آتوریتی (Page Authority) یا دومین آتوریتی (Domain Authority) به وسیله شرکت Mozscape ارائه شده که ملاک قابل قبول تر و بهتری نسبت به پیج رنک حساب می شه.

پیج آتوریتی بر خلاف پیج رنک که عددی بین صفر تا 10 بود ، عددی بین صفر تا 100 رو محاسبه و نمایان می کنه که هرچه این عدد به صد نزدیک تر باشه نشون دهنده ی قدرت و کیفیت بیشتر اون صفحه یا سایته.

مهمترین مزیتی که حذف شدن پیج رنکا داره ، اینه که امکان تقلب و جذب پیج رنک تقلبی تقریبا از بین رفت. همونطور که شاهد بودیم بعضی سایتا ، اقدام به فروش بک لینک در سایتی با رنک 8 یا 7 می کردن ! که با روشهایی که در مطالب قبل عرض کردم پیج رنک تقلبی گرفته بودن. اما با حذف پیج رنک شما واسه تهیه لینک حتما باید پیج آتوریتی و دامین آتوریتی رو مورد بررسی قرار بدید ، اینجاست که دیگه امکان فریب نخواد بود و فرق سایتا باهم مشخص هستش.

البته لازم به ذکره گوگل هیچ وقت Page Authority رو به شکل رسمی هنوز تایید نکرده.

اما منبع اصلی بررسی پیج آتوریتی سایتا کجاست ؟

واسه بررسی پیج آتوریتی و دامین آتوریتی هر سایتی که مد نظرتونه ، حتی همین پارس لینک ، می تونین از لینک زیر استفاده کنین.

https://moz.com/researchtools/ose/

لازم به توضیحه ، درصورتی که عضو سایت نباشید ، فقط امکان بررسی 3 سایت هست اما با عضویت در اون و ورود به پنل سایت ، این محدود کردن از بین خواهد رفت.

سایت زیر هم بی محدود کردن فعاله.

http://moonsy.com/page_authority/

همیشه توجه داشته باشین ، تهیه بک لینک به تنهایی شاید باعث پیشرفت سایتتون شه اما هیچوقت اون پیشرفت رو کافی ندانید ، سئوی صفحات سایتتون همیشه عالی باشه ، مطالب و مقالاتی که ارائه می کنین حتما مفید باشه و سعی کنین حتما شما اولین نفری باشین که اون مطالب رو در سایتتون منتشر می کنین ، یعنی خلاق اثر باشین. موفق باشین.

بک لینک چه تاثیری می تونه در سئو سایت شما داشته باشه؟


بک لینک یا لینکای خارجی (backlink)

بک لینک چیه؟

بک لینک کلمه ایه که بیشترین استفاده رو در دنیای سئو داره.

در حالت کلی، لینکای ورودی به یک صفحه رو بک لینک میگن.

لینک خارجی به لینکی گفته می شه که به خارج از دامنه موجود اشاره میکنه.

در حالت عادی اگه وب سایتی به شما لینک بده به معنای اینه که یک لینک خارجی (بک لینک) به سایت شما داده و به همین ترتیب اگه شما به یک سایت دیگه لینک بدید ، این لینک رو لینک خارجی می نامند. در گذشته بک لینک به عنوان اصلی ترین اندازه واسه رتبه بندی صفحه به کار برده میشد. هر صفحه ای که تعداد بک لینک بیشتری داشت در رتبه بندی گوگل رتبه بالاتری داشت. البته الان بک لینک هنوزم یکی موارد کلی واسه اعتبار محاسبه می شه.

اینجا تعدادی از اصطلاحات مربوط به بک لینک هاس که بهتره با اونا آشنا شیم.

Link Juice (قدرت لینک) :

: زمانی که یک صفحه به یکی از مقالهاتون و یا به صفحه اصلی سایت شما لینک میده ، این لینک دارای ارزش می شه. این ارزش لینک به رتبه بندی مقاله شما کمک می کنه و ضمنا با عث اعتبار دامنه –domain authority- می شه. شما می تونین با استفاده از تگ no-follow اعتبار لینک رو متوقف کنین.

No-Follow Link (لینکای نوفالو) :

زمانی که یک سایت به سایت دیگه لینک میده ولی لینک دارای no-follow tagه ، اعتبار و ارزشی از این لینک عبور نمی کنه. لینکای نو فالو واسه آزمایش صفحه استفاده نمی شه چون هیچ اعتباری رد و بدل نمیشه. در حالت کلی، وبمسترا زمانی از نو فالو استفاده می کنن که می خوان به یک سایت نا معتبر لینک دهند.

لینکای Do-Follow :

به شکل پیش فرض همه لینکای که در یک صفحه سایت وجود دارن به شکل Do-Follow هستن و ارزش لینک در نظر گرفته می شه. Linking Root Domain (لینکای ارسالی از یک دامنه) : به تعداد بک لینکی که از یک دامنه به سایت شما داده می شه گفته می شه. حتی اگه یک سایت به سایت شما 10 بار لینک داده باشه به عنوان یک لینک Root Domain در نظر گرفته می شه.

Links (لینکای کم کیفیت ) :

این نوع لینکا معمولا از طرف سایتایی به شکل اتوماتیک یا سایتای هرز نامها (spam sites) و یا حتی از طرف سایتای غیر اخلاقی به طرف سایت شما لینک می دن. داشتن همچین بک لینکایی به سایت شما بیشتر ضرر میزند تا سود. بخاطر این موقع خرید بک لینک باید دقت بیشتری داشته باشین.

Internal Links (لینکای داخلی) :

لینکایی که در یک صفحه به صفحه دیگری در همون دامنه اشاره میکنه لینکای داخلی گفته می شه .

Anchor Text (متن لینک) :

متنی که واسه لینکا قرار میگیرد رو Anchor text می گن. متن لینک که در بک لینکا استفاده می کنین خیلی در رتبه بندی کلمه کلیدی شما دارای اهمیته.

مزیتای بک لینک در مبحث سئو :

قبل اینکه بخوایم در مورد مزیتای بک لینکا صحبت کنیم ، این مطلب رو در نظر داشته باشین که اهمیت بک لینکا درزمان چند پارسال دستخوش تغییرات زیادی بوده. در این بین حتی زمانی وجود داشته که حتی لینکای کم کیفیت در رتبه سایت اثر داشته.

ولی از زمانی که گوگل از الگوریتم پاندا خود رو نمایی کرد ، تموم معیارای بک لینکا تغییر کرد. خیلی مهمه که بک لینکایی که استفاده می کنین کیفیت داشته باشن و ضمنا متنی باشن(از راه بنرای تبلیغاتی که با فلش ایجاد شدن ، استفاده نشه)، مثلا اگه موضوع سایت شما در مورد فروش خودرو باشه نباید بک لینک شما از طرف سایتی با موضوع ماهی فروشی باشه، چون اصلا مورد استفاده و ارزش قرار نخواد گرفت. هدف شما باید بک لینک از طرف سایتای در ارتباط و قابل اعتماد باشه.

حالا باهم بررسی میکنیم که چرا سایت شما نیاز به بک لینک داره:

1- بهبود نتیجه جستجو :

بک لینکا به گرفتن نتیجه مطلوب تر در نتایج جستجوا کمک میکنه. اگه مطلبی از سایت شما به وسیله سایت معتبری بک لینک داشته باشه نسبت به بقیه مطالب رتبه بهتری در نتایج جستجو داره.

هدف شما باید ایجاد لینکایی که به صفحه یا مطلبی که به شکل یکتا (کپی نباشه) ایجاد کردین و در آخر به صفحه اصلی شما هدایت میشه ، باشه.

2- ایندکس شدن سریعتر:

بک لینکا به رباتای موتور جستجو کمک می کنه تا به طرف سایت شما هدایت شن و سایت شما crawl (خزیدن رباتای موتور جستجو) شه. به ویژه واسه وب سایتای جدید با گرفتن بک لینک خزندهای موتور جستجو سریع تر وارد سایت شما شده و زود تر ایندکس میشه.

3- ترافیک ارجاعی بیشتر:

یکی از کلی مزیتای بک لینک برگشت بازدید و ترافیک بیشتر به طرف سایت شماست. معمولا ترافیکای ارجاعی که از راه بک لینک وارد سایت شما می شن هدفمند تر هستن و میزان خروج از سایت (bounce rate) کمتره.

چطوری واسه سایت خود بک لینک تهیه کنیم:

حالا که معنی بک لینک و رابطه اون با سئو رو فهمیدیم و اینکه چرا استفاده از بک لینک مهم هست ، چند تکنیک در مورد گرفتن بک لینک واسه سایت رو تشریح کنیم:

یکی از مواردی مهمی که باید در مورد بک لینکایی که واسه SEO سایت خود تهیه می کنین باید در نظر داشته باشین ، تعداد بک لینکا اهمیتی نداره بلکه کیفیت بک لینک هاست که در الویت قرار دارن.

اگه از سرویسایی استفاده می کنین که به ازای پرداخت هزینه به شکل کلی بک لینک دریافت می کنین ، انتظار پنالتی شدن از راه الگوریتم پنگوئن گوگل رو داشته باشین.

اینجا ما به چند روش واسه ایجاد بک لینک واسه صفحات خود رو تو ضیح می دیم:

1- مقاله های عالی بنویسید:

این روش بهترین و راحت ترین راه واسه گرفتن بک لینکه. اگه به شکل عادی مقاله های عالی بنویسید بقیه خود به خود به مقالهاتون لینک می دن. مقاله های آموزشی پتانسیل خوبی واسه جذب بک لینک و به عنوان منبع داره . البته باید در نظر داشته باشین مقاله های آموزشی باید طبق تحقیقات و نمونه های علمی انجام شه.

2- در نظر دهیا (کامنتا) در فروما شرکت کنین و به مقاله های خود لینک بدید:

کامنت گذاری در فرومای سایتا و وبلاگایی که لینک Do-Follow دارن یکی از آسون ترین روش و ضمنا به شکل رایگان می تونین واسه صفحات خود بک لینک بگیرین. البته ممکنه بعضی از فروما در کامنتا لینکا رو به شکل No-Follow قرار بده ، ولی با این حال شما کامنتای خود رو با موضوعات و کلمات به مقاله خود لینک بدید. کامنت گذاری باعث می شه تا ترافیک بیشتری وارد سایت شما شده و ضمنا پس موتورای جستجو بهتر دیده شید. ولی به شکل اسپم کامنت گذاری نکنین!

3- مقاله های خود رو در وب دایرکتوری ثبت کنین.

یکی روشای دیگه واسه گرفتن بک لینک معرفی و ثبت مقاله های خود در وب دایرکتوری هاس. البته این روش الان خیلی رایج نیس چون پیدا کردن یک وب دایرکتوری معتبر و قانونی کار راحتی نیس. از وب دایرکتوریایی که ازتون سوال (خواسته) می کنن که یک بک لینک از طرف شما به وب سایتشون ارائه بدید ، دوری کنین. اگه از وب دایرکتورایی استفاده می کنین که به شکل مستقیم و اتوماتیک استفاده میکنند، همین حالا از انجام این کار جلوگیری کنین. وب سایتایی که به شکل اتوماتیک ثبت میکنند باعث می شه صفحات شما به شکل اسپم شناسایی شن و در آخر ممکن بهایی سنگینی به این خاطر بدین. چون ممکنه کلمات شما و یا حتی کل سایت شما به کلی از نتیجه جستجو حذف شه.