بیشتر مواقع که با مشتریان درباره شروع بهینه‌سازی وب سایتشون (البته منظور بیشتر سایت‌های تازه تأسیسه) و افزایش رتبه اون به صفحه اول گوگل صحبت می‌کنیم اولین سؤالی که می‌پرسند اینه که اومدن سایت ما به صفحه اول گوگل چقدر زمان می‌برد؟ وقتی من زمان رو اعلام می‌کنم و مثلاً میگم کمه کم 4 ماه فوراً می‌پرسند امکانش نیس که زودتر بشه؟

من در جواب میگم نه نمی‌شه اما اونا میگن ما از فلان کس پرسید ه ایم و اون گفته که می‌شه! یا به فلان شرکت تماس گرفته‌ایم و گفته یک ماه سایت شما رو با کلمه کلیدی مدنظرتون به لینک یک گوگل منتقل می کنیم… البته اون‌هم با هزینه‌ای کمتر…

این کار شدنیه، زودتر بالا آوردن سایت به لینک یک شدنیه و من خوب می دونم چطوری این کار رو انجام دهم اتفاقاً زحمت کمتری داره که به طبع هزینه هم کمتر می‌شه ولی راه اصولی ای نیس و در این بین تنها کسی که ضرر می‌کنه مشتریه و کسی که سود بالایی با کمترین زحمت می‌برد انجام دهنده این کاراست. حال می پرسین چرا؟

چرا مشتری متضرر می‌شه؟

چون اصول زیر پا گذاشته شده واسه همین یا سایت درآینده ای نه خیلی دور از نتایج گوگل حذف میشه یا باعث کاهش رتبه و سلب اطمینان گوگل می‌شه. حذف شدن بزرگ‌ترین ضرر واسه مشتری‌ایه که یک بار هزینه واسه این کار پرداخته به همین سادگی.

اصول چیه؟

گوگل می‌گوید محتوای سایتت به درد بخور و مفید باشه، دائم هم وب سایتت باید بروز رسانی شه و مطالب مفیدی در اون قرار داده شه یعنی واسه کاربران و مردم بنویسید و نه گوگل. اون وقت اگه مطالب وب سایتت واسه کاربران جذاب بود اونا روز به روز بیشتر به سایت شما سر میزنن و ضمنا اونا لینک سایت شما رو در سایت یا وبلاگ خودشون قرار میدن تا بقیه رو هم از مطالب مفید شما مطلع کنن (که در این صورت به این لینک‌ها میگیم بک لینک‌های طبیعی)

در این صورت پس از یه مدت مثلاً بعد از 6 ماه به مرور سایت شما یا یک کلمه کلیدی خاص در صفحه اول گوگل قرار خواهد گرفت. این سئوی سالم و اصولیه البته موارد دیگری مثل بهینه بودن کدها، سرعت سایت و یک سری موارد دیگه هم می تونه در سرعت دادن این مراحل مؤثر باشه.

اگه وب سایتی طبق اصول پیش برود اون وقت وقتی به صفحه یک گوگل منتقل شد دیگه به خیلی وقت در اونجا خواهد موند و بازدیدش هم روز به روز بیشتر میشه و نگرانی‌ای از واسه حذف شدن سایت وجود نداره.
با رعایت اینجور اصولی نمیشه در مدت یک ماه سایت رو به لینک یک آورد مگه اینکه از راه‌های غیر اصولی و با تقلب این کار رو کرد.

سئوی درست به چه صورته؟

 

منظور از تقلب چیه؟ و چطوریه که بعضی میگن می تونن توانند در مدت زمان خیلی کم وب سایتی رو به صفحه اول گوگل منتقل کنن؟

اگه در مراحل سئو، کسی که این کار رو انجام میده،ضرر کردن مشتری در آینده براش مهم نباشه و فقط به فکر دریافت هزینه‌ای واسه انجام کار باشه و ضمنا به دنبال کسب بالاترین سود با کمترین زحمت باشه خوب راه و روش‌های این کار رو یاد خواهد گرفت و به سرعت هم در اون ماهر می‌شه.

یکی از راه‌های انتقال سایت به لینک یک گوگل در مدت زمان کم اینه که لینک سایت رو در سایت‌های قدیمی و پر بازدید قرار دهیم. به این کار ایجاد بک لینک میگن اما به روش مصنوعی.

فرض کنین یک سایت می خواد با کلمه “فروش دریل” به لینک یک گوگل برسه. اگه سئو کار لینک این سایت رو با عنوان فروش دریل در 100 عدد سایت قرار بده ( بک لینک بخرد) اون وقت گوگل فکر میکنه این سایت، سایت مهمیه که 100 سایت به اون لینک داده پس رتبه‌اش رو بالا می‌برد و در مدت زمان خیلی کوتاهی در صفحه اول گوگل نمایان می‌شه.
لازم به ذکره که این 100 سایت می‌بایست اعتبار بالایی داشته باشن.
پس از یه مدت گوگل متوجه می‌شه که این سایت فعالیت زیادی نسبت به لینک‌هایی که گرفته و اون‌طور که می‌بایست بازدید بالایی از راه جستجوی ارگانیک نداره پس به اون سایت مشکوک می‌شه و اون رو در لیست مشکوکی‌ها قرار می ده.

اون کسی که لینک‌ها رو در اون 100 سایت خریداری کرده و یا لینک سایت شما رو در اون سایت‌ها قرار داده بعد از چند ماه دیگه پرداختی به اونا انجام نخواد داد و یا اون سایت‌ها خودشون لینک سایت شما رو پاک می کنن در این شرایط گوگل مطمئن می‌شه که شما تقلب کردین و پس سایت شما سقوط رتبه خواهد گرفت، یا ایندکس‌های شما حذف خواهد، یا از صفحه اول کلاً حذف می‌شید و مسائل دیگه.

چرا استرس:

چند ماه زودتر به نتیجه رسیدن ارزش اون رو داره که هر روز نگران این باشین که نکنه سایت شما مشمول جریمه شه یا از نتایج گوگل حذف شه؟ یک کسب و کاری که دارای طرح تجاری حساب‌شده‌ای باشه و صاحب اون شخص با درایتی باشه حاضره دست به کارهای غیر اصولی بزنه؟ ً نه و اگه صورت بگیره بی شک صاحب اون سایت آگاهی نداره که سئو کار در حال دور زدن گوگله و داره تقلب می‌کنه پس وظیفه ما سئو کاران اینه که مشتری رو همون اول آگاه کنیم.

بیان تأسف:

جای خیلی تأسفه که اکثراً می خوان از راه و روش‌های تقلب و دور زدن گوگل و در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسن؟ چرا کمتر کسی راه و روش‌های اصولی و درست رو به کار میگیره؟ چون به دنبال کار آسون و بی زحمت با بیشترین دستمزد هستن.
فقط کافیه تماسی به کسائی که در این مورد فعال هستن بگیرین و اکثراً خواهند گفت که: در سریع‌ترین زمان ممکن در لینک یک هستین… ما کاری می‌کنیم که گوگل اصلاً متوجه نشه…  ما رباتی داربم که خودش این کار رو واسه شما می‌کنه… ما یک افزونه نصب می‌کنبم و و و… (البته هیچکی نمی گه که بله من دارم تقلب میکنم. یا از روشای غیر اصولی استفاده میکنم) بهتره خودتون امتحان کنین.

نتیجه گیری:
هدف من از پست این مطلب فقط جهت آگاهی بیشتر کسائی بود که قصد دارن مراحل سئو و بهینه سازی سایتشون رو به بقیه بسپارند تا بدونن کارشون به چه صورت انجام می گیرین و این حق آنهاست که بدونن.
باشه که این دین از روی دوش ما ورداشته شده باشه.