سئو چیه

سئو چیه؟ سئو یا بهینه سازی سایت یعنی بهتر کردن سایت واسه دریافت رتبه بهتر در موتورهای جستجو
واسه اونکه موتورهای جستجو درک بهتری از محتوای صفحات سایت داشته باشن. میشه تمهیداتی اندیشید. با کمک راهکارهایی میشه به موتورهای جستجو اعلام کرد که صفحات ما درباره چه موضوعی هستن. مثلا اگه عبارت گیلدن استرن guildenstern  رو در گوگل جستجو کنین. با یک نمایش نامه روبرو میشوید. ولی اگه این عبارت رو به اشتباه گلدن استرن تایپ کنین. دیگه با اون نتایج روبرو نمیشوید. این در مورد خیلی از واژه ها راستی نمی کنه. یعنی شما می تونین واژه ای رو به اشتباه تایپ کنین و گوگل شما رو به نتایج درست هدایت کنه. این درک گوگل از واژه جستجو شده بدلیل رفتار مخاطب ایجاد شده.
یعنی وقتی کاربران واژه گیلدن استرن guildenstern  رو جستجو کرده ان بیشتر روی نام نمایشنامه کلیک کرده ان و هنگامیکه از واژه گلدن استرن استفاده می کنین. گوگل عین این واژه رو پیدا نمی کنه. پس بسراغ رفتار مخاطبان میرود و میفهمد که شاید منظور شما گل نسترن بوده و یا شاید لاستیک ماشین گلدستون منظور شما بوده. این حدسای گوگل بدلیل رفتار مخاطبه.
واسه درک بهتر از اینکه سئو و بهینه سازی سایت چیه؟ باید بگیم که عوامل مختلفی که بعنوان عوامل موثر بر سئو نقل میشه. کاری غیر از کمک به موتور جستجو واسه درک محتوای شما انجام نمی دن. مثال اگه شما به سایت “معرفی نمایشنامه روزنکراتز و گیلدن استرن مرده‌ان guildenstern and rosencrantz are dead  با عبارت گلدن استرن لینک بدید و تعدادی کاربر هم با این لینک به نمایشنامه در نظر برسن و در سایت به مدت مشخصی بمونن. گوگل می تونه بین این واژه و سایت در نظر رابطه برقرار کنه.

بهینه سازی سرعت سایت وردپرس

بهینه سازی سرعت سایت وردپرس : از مهمترین مواردی که مدیر یک سایت باید به اون توجه ویژه داشته باشه سئو سایته. در وردپرس پلاگینای خیلی واسه بهینه سازی و بهبود سئو سایت موجوده که در مقاله های قبلی هم به چند مورد از اونا پرداخته ایم. پلاگین autoptimize با افزایش سرعت بارگذاری سایت وردپرسی، در بهینه سازی سایت و بهبود سئو اثر خیلی میگذاره.

عوامل خیلی در داشتن یک سایت موفق با سئو خوب اثر داره ولی مهمترین عامل اون سرعت بارگذاری و لود سایته. در مقاله های گذشته هم پلاگینایی رو معرفی کردیم که در افزایش سرعت سایت موثر بودن؛ در این مطلب هم میخوایم افزونه موثر دیگری رو واسه بهینه سازی سرعت سایت معرفی کنیم. ( بهینه سازی سرعت سایت وردپرس )

نحوه کارکرد افزونه autoptimize بر سئو سایت وردپرس

– بهینه سازی فایل html

در این پلاگین دو گزینه واسه بهینه سازی html سایت هست که در صورت تمایل می تونین هرکدام از اونا رو فعال کنین. یکی باعث میشه همه کدهای سایت بصورت فشرده در یک خط قرار بگیرن که علاوه بر بهتر شدن در سئو سایت؛ کپی کردن قالب وردپرس شما رو سخت میکنه. گزینه دیگه کامنتای داخل فایل html رو پاک میکنه که این عمل به کاهش حجم فایل و افزایش سرعت لود سایت کمک میکنه.

– بهینه سازی فایلهای جاوااسکریپت و css

همونطور که می دونین موقع لود سایت هرکدام از فایلهای جاوااسکریپت و css بطور جداگونه فراخوانی میشوند. این افزونه با یکی کردن اینطور فایلها و تبدیل اونا به یک فایل جاوااسکریپت، تنها از یک http واسه فراخوانی استفاده میکنه که همین عمل اثر خیلی در افزایش لود صفحه سایت داره. علاوه براین فایلها رو فشرده و کم حجم هم میکنه.

این افزونه پس از عمل بهینه سازی و فشرده سازی فایلهای جاوااسکریپت اونا رو بصورت یک فایل در آخر کدهای قالب شما و قبل از بسته شدن تگ body قرار می ده. این عمل باعث میشه اول همه سایت شما لود شه بعد فایل جاوااسکریپت رو لود میکنه که خیلی در سرعت سایت اثر میگذاره تنها عیب این مسئله اینست که ممکنه بعضی کدها فقط در قسمت head سایت توانایی اجرا داشته باشن که در اینصورت از بخش تنظیم ها پیشرفته قادر تنظیم این فایلها هستین.

– بهینه سازی عکسا

توانایی جالب دیگری که افزونه autoptimize داره تاثیرگذاری و بهتر کردن تصاویر استفاده شده در سایت مثل تصاویر کوچیکی که در بک گراندها از اونا استفاده می کنین؛ است. این پلاگین تصاویر سی اس اسی سایت رو به داده های خطی تبدیل میکنه و همراه با فایل css لود میکنه که بدلیل اینکه تصاویر جداگونه لود و دانلود نمی شن در سرعت سایت اثر میگذاره.

در علاوه بر اگه شما از CDN واسه کاهش بار سرور خود استفاده می کنین؛ می تونین با وارد کردن آدرس ریشه CDN در قسمت تنظیم ها این پلاگین به بهینه سازی تصاویری که در فایل css موجوده کمک کنین.

واسه باخبر شدن از میزان تاثیرگذاری این تغییرات بر سرعت و سئو سایت می تونین با وسایل Pingdom و Gtmetrix قبل و بعد از فعالسازی پلاگین، سایت خود رو بررسی و مقایسه کنین.