بهینه سازی سایت

زمانی که شما در یک موتور جستجو به دنبال یک موضوع خاص می گردین حتما متوجه این موضوع شدین که بعضی از وب سایتها دارای رتبه های بالاتری هستن و در صفحات ابتدایی نشون داده می شن و این یعنی تولید کردن صفحات وبی که واسه موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستن. بهینه سازی صفحات وب اینه که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز رو داشته باشین.

اهمیت این موضوع از اونجا ناشی می شه که بیشتر مردم از موتورهای جستجو واسه رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنن. بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجوگر معروف شاید بشه گفت که تقریبا همه افرادی که با وب آشنایی هر چند کمی دارن، کمه کم واسه یک بار هم که شده واژه SEO رو شنیده ان.

توضیح سئو : زمانی که شما در یک موتور جستجو به دنبال یک موضوع خاص می گردین حتما متوجه این موضوع شدین که بعضی از وب سایتها دارای رتبه های بالاتری هستن و در صفحات ابتدایی نشون داده می شن . بهینه سازی صفحات وب اینه که شما در نتایج یک موتور جستجو بیشترین امتیاز رو داشته باشین و در صفحات ابتدایی قرار گیرید. هر وب سایتی که به طرف تجارت و بازرگانی حرکت می کنه، باید صفحات وب خود رو واسه موتورهای جستجو بهینه سازی کنه. هدف پایانی یک سایت جلب کاربران اینترنتیه، و تحقیقات نشون داده که پهنا بزرگی (در حدود 80% از کاربران کل دنیا) از کابران اینترنتی وب سایتا رو در موتورهای جستجوی پیدا کرده ان. اگه شرکت شما توجه به ساخت یک سایت جدید و یا به روز کردن سایت قدیمی خود رو داره باید توجه داشته باشین که واسه پیشرفت باید SEO رو در الویت قرار بده. به خاطر داشته باشین که SEO شما رو به مسابقه بزرگ می بره و شما رو در بازار معرفی می کنه.

واسه افزایش رتبه سایت و دیده شدن در موتورهای جستجو چیکار باید کرد؟

همه موتورای جستجو قوانینی دارن که اگه در سایت شما رعایت شده باشه به افزایش رتبه سایت و وجود اون در جستجوا کمک خیلی می کنه که بجود آوردن بعضی از این قوانین بر عهده برنامه نویس وب سایته مثل بهینه سازی کدای CSS ، کم حجم بودن عکسا ، کلید واژه ها ، نامای مستعار صفحات با پسوند HTML. ، تگا ، لینکا و…

بعد از این آمار بازدید و مدت زمان حضور هر بازدید کننده از سایت رو باید بالا برد چون که یکی از اصلی ترین قوانین موتورهای جستجو آمار بازدید کنندگان طی بازهای زمانی و مدت حضور اونا در سایت شما نسبت به وب سایتای مشابهه ، دلیل این اینه که موتورای جستجوگر می خوان مطالبی رو به کاربران جستجوگر معرفی کنه که دارای مطالب مفیدتریه یا به بیان دیگه برآورده سازی هرچه سریع تر نیازای کاربران از جستجو ، واسه اینم راه کارایی بر عهده برنامه نویس و کیفیت مطالب موجود در وب سایته و بخش بزرگ اون مربوط به بازه تبلیغات و مفید بودن این تبلیغات می شه که فناوری اطلاعات آواتار طی پروژه های سئو سعی میکنه همه مراحل این امور رو به بهترین راه اجرا کنه.

اما SEO چیه؟

معنای کلمه ای SEO که مخفف Search Engine Optimizationه، بهینه سازی موتور جستجوگر باشه. SEO یعنی تولید کردن صفحات وبی که واسه موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستن. بهینه سازی صفحات وب اینه که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز رو داشته باشین. اهمیت این موضوع از اونجا ناشی می شه که بیشتر مردم از موتورهای جستجو واسه رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنن.

مثلا در گوگل و یاهو، بیشتر مردم فقط به صفحه اول نتایج جستجو نگاه می کنن. پس واسه داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو، این مسأله الزامیه که سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو بگیره.

علم بهینه سازی موتور جستجو در مورد روشهای فنی مثل عنوان صفحه مناسب، تگا و متا تگا، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارن، مطالعه می کنه. موتورهای جستجو صفحات وب رو به وسیله نرم افزار خزندگی (عنکبوت) پیدا و فهرست بندی می کنن. بدیش اینه تموم نرم افزارهای خزندگی یک جور کار نمی کنن. مثلا اگه صفحه وب شما در یکی از موتورهای جستجو امتیاز بالایی داشته باشه، ممکنه در دیگه موتورها اینطور نباشه. یکی از کارایی که متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو انجام می دن، پیگیری تموم تغییرات کارکرد داخل موتورهای جستجوه. پس اونا میتوانند صفحات وب رو طبق این تغییرات بهینه سازی کنن.

ضمنا اونا همراه با تغییرات موتورهای جستجوی مختلف خود رو پیرو این موتورها قرار می دن. هنگامی که شما یک طراح واسه طراحی سایت تجاریتان انتخاب می کنین، شما باید از این طراح درباره بهینه سازی موتورهای جستجو سوال کنین و باید از اون بخواهید طبق اصول بهینه سازی واسه موتورهای جستجو ساخت صفحات سایت شما رو شروع کنه. در صورتی که این کار طولانی تر از طراحیایی که شما بیشتر از این داشته اید، نیس. این کار خیلی آسون تر و مناسب تره که شما در همون بار اول که سایتتون روی وب قرار میگیره، شامل بهینه سازی واسه موتورهای جستجو شه.

سئو داخلی

on-page seo یا همون سئوی داخلی که باید از اول طراحی سایت باید رعایت شودو بهترین نوع اون رو میشه به تولید محتوای خوب و اورجینال نام برد هر چقدر این محتوا تک باشه موتورهای جستجوگر زودتر اون رو ایندکس می کنه.

مورد بعدی رو که باید در سئو داخلی رعایت کرد چگالی کلمات استفاده شده در وب سایته که باید خیلی کنجکاوانه انتخاب شه تیم پیشرفت دامون با استفاده از سیستم مانیتورینگ این کار سخت و پیچیده رو برایتون آسون می کنه.

در قسمت بعدی از سئو داخلی سایت انتخاب درست H1 جهت عنوان  و H2 جهت مطلب استفاده شه و بقیه موضوع مطلب باید داری کلمات کلیدی در بخشای مختلف موضوع رو در بر بگیره.

در سئو داخلی اگه تصویری رو واسه موضوع در نظر گرفتی باید ALT که از موارد مهم در معرفی تصویر در موتور جستجوگره رو رعایت کنین.

سئو خارجی

Off page seo یا همون سئو بیرون از وب سایته که واسه گرفتن بازدید کننده و یا سایتهای مختلف و لینک دهی به شبکه های اجتماعی معرفی می شه البته باید به فالو و یا نو فالو لینکا توجه خیلی زیادی بکنین.

تاریخچه سئو

  علم سئو در وسطای ده ۱۹۹۰ به وسیله مدیران سایتهای بزرگ شروع شد. در اول همه وب مسترها باید تموم صفحات خود رو واسه اومدن خزندها (Spiders) به سایت اونا ثبت می کردن تا در آخر صفحات اونا در نتایج جستجو به نمایش گذاشته می شد. الان با رشد اینترنت فروش خدمات اینترنتی مثل افزایش سئو SEO و بهینه سازی سایت ها در موتورهای جستجو هم زیاد شده.

  تاریخچه سئو - آموزش سئو و بهینه سازی سایت

  در سال 2004، موتورهای جستجو طیف بزرگی از فاکتورهای نامعلومی رو در الگوریتم رتبه بندی خود واسه کاهش اثر از لینکای دستکاری شده، گنجانیدند. در ژوئن 2007، سائول Hansell در نیویورک تایمز گفت رتبه بندی سایت در موتور جستجوی گوگل بیشتر از 200 عامل متفاوت استفاده میشن. موتورهای جستجوی پیشرو، مثل گوگل، بینگ و یاهو، از الگوریتمایی که واسه رتبه بندی صفحات استفاده می کنن، رو معلوم نمی کنن. بعضی از متخصصین SEO روشای مختلفی رو واسه بهینه سازی موتورهای جستجو مطالعه کرده ان، که نظرات شخصی خود رو در مقالات مربوط به موتورهای جستجو به اشتراک گذاشته ان. امیدواریم که با مطالعه ادامه این آموزشا به درک بیشتر شما از این مقالات و مطالب کمک برسانیم.

  سئو غیر مجاز Blackhat SEO

   بیشتر مواقع در عملیات سئو SEO و بهینه سازی سایت ها، مدیران اونا زیاده روی و تقلب می کنن که باعث کاهش رنکینگ سایت در موتورهای جستجوی هوشمند مثل گوگل می شه. به همین خاطر در این آموزش سئوخانه با شاخص بندی هرزنامها در موتورهای جستجو آشنا می شیم.

   سئو غیر مجاز Blackhat SEO - آموزش سئو و بهینه سازی سایت

   شاخص بندی هرزنامها به وسیله موتورهای جستجو (Spam Indexing):

   • زیاده روی در استفاده از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)
   • استفاده از متن مخفی در سایت (Hidden or Invisible Text)
   • زیاده روی در استفاده از متا تگا (Meta Tag Stuffing)