بکلینک و قوانین آن (لینک بیلدینگ)

سئو کلاه سفید روبروی سئو کلاه سیاه

حتماً شمام شنیده اید که بیشتر، سئوکاران درباره روشای سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه صحبت می کنن (یا نواحی سوال برانگیزی که بین این دو راه حل هست که معمولاً سئو کلاه خاکستری نامیده می شه). این صحبتا معمولاً زمان بحث در مورد تکنیکای لینک بیلدینگ پیش میاد. در این فصل می خوایم تفاوتای این دوو راه حل در ایجاد بک لینک رو بگیم و بعضی از امتیازات و مشکلات هر کدوم از این رویکردهای لینک بیلدینگ رو پوشش دهیم.

سئو کلاه سفید

راه حل سئو کلاه سفید (White Hat Seo)، روشای بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجوگر هستن که خطر کم تری رو واسه سایت به دنبال دارن. این روش ها به وسیله قوانین و چارچوبای موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ مورد تایید هستن.
استفاده از تکنیکای سئو کلاه سفید باعث می شه احتمالِ مجازات شدنِ سایت شما به وسیله موتورهای جستجوگر به کمه کم برسه و در آخر با قوانین اونا کم تر به مشکل برخورد کنین. بعضی از مثالایی که در مورد تاکتیک سئو کلاه سفید هست، عبارتند از:

 • تولید محتوا با کیفیت، غنی و منحصر بفرد.
 • ساخت پایگاهی واسه فعالیت کاربران. پایگاهی که در اون، کاربران می تونن خیلی آسون با سایت شما و با همدیگه رفت و امد داشته باشن (مثل فروما یا شبکه های اجتماعی یا حتی خود سایت).
 • گسترش و تبلیغ محتوای سایت واسه افراد در ارتباط از راه ارسال پیامای شخصی سازی شده (ایمیل، پیامک یا پیامای شخصی سازی شده در شبکه های اجتماعی).

امتیاز راه حل سئو کلاه سفید در ایجاد بک لینک اینه که دیگه احتیاجی نیس نگران جریمهای دستی گوگل یا شناخته شدن به عنوان اسپم باشین. راه حل سئو کلاه سفید معمولاً واسه کاربران واقعی هم مفیده. مطمئن باشین با استفاده از راه حل سئو کلاه سفید، پایگاه قدرتمندی دارید که یک شبه از بین نمی ره!
البته ایجاد بک لینک با راه حل سئو کلاه سفید معایبی هم داره. در این روش باید به جای دستاوردهای کوتاه مدت، باید روی اهداف دراز مدت تمرکز می کنین. واسه اونکه بتونین از سئو کلاه سفید بهترین نتیجه رو به دست آورید، ممکنه مجبور باشین وقت زیادی صرف کنین چون این روش بیشتر روی زیر ساختای یک سایتpersianhesab​ (به ویژه محتوای سایت) تمرکز داره.

سئو کلاه سیاه

عبارت کلا سیاه یا Black Hat در اصل واسه توضیحِ هکرهای کامپیوتر استفاده میشن. ضمنا، از تکنیک سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) واسه توضیح تکنیکایی استفاده می شه که به طور مستقیم دستورالعملا و قوانین موتورهای جستجوگر رو نقض می کنن. این تکنیکا به دنبال استفاده از نقاط ضعف الگوریتمای موتورهای جستجوگر هستن تا بتونن با استفاده از اونا به رتبۀ دلخواه خود برسن.
نمونه هایی از تاکتیک سئو کلاه سیاه رو در زیر نگاه می کنین:

 • کلاکینگ (Cloaking): در این روش، محتوایی که به موتورهای جستجوگر نشون داده می شه با محتوایی که با کاربران می بینن، متفاوته.
 • قرار دادن لینکای مخفی در سایت بوسیله دستکاری جریانای امنیتی. این لینکا معمولاً واسه خودِ سایت نیس.
 • قرار دادن متون مخفی در یک صفحه که تنها واسه موتورهای جستجوگر میشه دید و کاربران نمی تونن اونا رو ببینند. این متنا معمولاً شامل تعداد زیادی کلمه کلیدی هستن که شما می خواین در اونا رتبه بالایی به دست آورید. این روش به Keyword Stuffing مشهوره.

راه حل سئو کلاه سیاه در دراز مدت نمی تونه کارساز باشه چون موتورهای جستجوگر همیشه به دنبال متوقف کردن اونا هستن. این موضوع به این معنیه که ترافیک و رتبه بندی حاصل از راه حل کلاه سیاه ممکنه در طول یک شب با اُفت شدیدی روبرو شه. پس ما در نوین به شما پیشنهاد می کنیم که اصلا از این روش استفاده نکنین.
حتما بخونین: الگوریتم پنگوئن گوگل بروزرسانی شد!

چرا استفاده همیشگی از تکنیک سئو کلاه سفید واسه ایجاد بک لینک مهمه؟

تصور کنین در حال ساخت کسب وکار آنلاین ویری لرنهستین و به احتمال زیاد قراره سالهای زیادی به شکل آنلاین با رقبایتون رقابت کنین. اگه دوست دارین در انجام این کار موفق باشین پس باید با دقت تاکتیکای اجرایی خود رو انتخاب و میزان خطر پذیر بودن اونا رو آزمایش کنین.
مثل بقیه کسب و کارا، تاکتیکای مختلفی واسه رسیدن به موفقیت هست و هر کدوم از این روش ها مشکلات و خطراتی به همراه دارن. مثلا در یک کار و کاسبی آفلاین، ممکنه واسه برندسازی از روش خاصی واسه رابطه با مشتریان استفاده شه. خطرِ ذاتی اینه که اینجور تاکتیکایی می تونن اثر منفی روی برند بزاره و حتی بعضی از مشتریان پنهون رو از برند دور کنن.
به عنوان یک صاحب کار و کاسبی باید بتونین خطرات و امتیازات هر کدوم از فعالیتای بازاریابی رو آزمایش کنین. بخاطر این هم راه حل سئو کلاه سفید در یک سایت خیلی مهمه. این راه حل خطر کمتری واسه سایتبه همراه داره و احتمال جریمه شدن از طرف گوگل در این روش خیلی کمه. ضمنا، راه حل سئو کلاه سفید همیشهً سعی می کنه که با تولید محتوای با کیفیت، بینش جدیدی رو به صنعت اینترنت عرضه کنه.
اگه می خواین با مشتریان وفاداری در رابطه باشین که نه تنها ازتون خرید می کنن بلکه با علاقه برند شما رو به دوستان خود معرفی می کنن، باید بتونین تجربه کاربری منحصر بفردی رو به کاربران خود قرار بدید. تولید محتوای مفید و ارشمند یکی از روشای موجود واسه دسترسی به رضایت کاربرانه. حال این محتوا می تونه در هر قالبی و واسه هر نوع فعالیتی باشه.
روشی که امروز خوب کار می کنه ممکنه فردا کارساز نباشه و همین امر مشکل ساز هستش. پس از اون چه اتقافی رخ میده؟ بیشتر تاکتیکای سئو کلاه سیاه با روشای غیر مطمئن جدیدی جانشین می شن و این چرخه ادامه داره.
مشکل اینجاست که اینجور مواردی واسه بیشتر کسب و کارا مفید نیستن. بیشتر کسب و کارا نمی تونن موقعیت سایت خود رو با استفاده از روشای کلاه سیاه به خطر بیاندازند یا همیشه واسه مقابله با اون آماده باشن. اگه این روش رو با تکنیک کلاه سفید مقایسه کنین، متوجه می شید که در راه حل سئو کلاه سفید یک هدف دراز مدت ایجاد می کنین و نتایج بهتری دریافت می کنین.
در راه حل کلاه سفید احتیاجی نیس نگران بروزرسانیای گوگل و جریمهای اون باشین.

اینم بخونین:   حذف برچسب mobile friendly در نتایج گوگل

نکاتی در مورد خرید لینک

ایجاد بک لینک می تونه سخت باشه، به ویژه در روزهای راحت که سعی می کنین معروفیت و اعتبار خود رو بسازید، با افراد مناسب در رابطه باشین و محتوای با کیفیت تولید کنین. قابل درکه که متخصصان سئو در این شرایط سعی کنن به دنبال میانبُآزادی واسه کمک به فرآیند ایجاد بک لینک باشن. یکی از این میانبرها خرید لینکه. خرید لینک به طور مستقیم خلاف قوانین گوگله. گوگل توضیح میده:
خرید یا فروش لینک واسه بالا بردن رتبه سایت: این کار شامل مبادله پول جهت ایجاد بک لینک، پخش پُستایی شامل لینکای وب سایتی دیگه، مبادلۀ کالا یا خدمات واسه گرفتن لینک یا فرستادن اجناس رایگان واسه یک وبلاگ نویس جهت نوشتن نقد و بررسی محصول به خاطر ایجاد بک لینکه.
گوگل اهمیت زیادی به این موضوع میده چون خرید لینک می تونه موقعیت یک سایت در موتورهای جستجوگر رو به کلی عوض کنه. گوگل می خواد شرکتا تنها به خاطر محتوای خوبِ خود و توجهی که به کاربران دارن در نتایج اول موتور جستجوگر نشون داده شن، نه به خاطر سرمایه زیادی که دارن.
حتما بخونین: لینک بیلدینگ چیه و چه اهمیتی داره؟
ضمنا، توجه داشته باشین گوگل به طور روشن و روشن اعلام می کنه که لینکایی که واسه کسب رتبه بالاتر ایجاد می شن. این جمله دقیقاً همون جاییه که فرق بین خرید لینک و خرید تبلیغات پیش میاد.
خرید تبلیغاتی که در اونا لینک هست، خیلی خوبه و می تونه روشی عالی واسه ایجاد باخبر شدن از برند شما باشه. با این حال، گوگل میگه اگه به دنبال انجام این کار هستین، باید مطمئن شید که تبلیغات مورد نظر از PageRank نمی کنه یا یعنی سیگنال قدرتمندی به سایت شما نمی فرستند. در ادامه با روشایی آشنا می شید که می تونین از اونا واسه تبلیغات استفاده کنین:

 • لینکای خود رو به شکل nofollow بسازین.
 • لینک رو به شکل جاوا اسکریپت درست کنین تا گوگل نتونه اون رو دنبال کنه.
 • استفاده از صفحات ریدایرکت شده که از راه فایل Robot.txt بسته شده.

این روش ها معنیش اینه که تبلیغات روی پیج رنک سایت شما تاثیری نداره. پس تاثیری روی نتایج طبیعی جستجو نمی ذاره. کلا خرید لینک کار پرخطریه و واسه بیشتر شرکتا تحمل این خطر ارزشی نداره. دستاوردهای کوتاه مدت، بیشتر مهم تر از امتیازات بلند مدته و اگه می خواین کار و کاسبی قانونی بسازین که قصد داره واسه گرفتن مشتری از ترافیک طبیعی گوگل استفاده کنه، خرید لینک می تونه فعالیت تجاری شما رو به خطر بندازه.

اینم بخونین:   چطور بک لینک معتبر را بشناسیم ؟

جریمهای گوگل و سئو کلاه سیاه

اگه دستورالعملا و قوانین وبمستری گوگل رو نقض کنین به احتمال زیاد به وسیله موتور جستجوگر گوگل جریمه می شید. بسته به نوع تخلف سایت شما؛ جریمهای اعمال شده هم می تونه از چند هفته تا چند ماه طول بکشه. بعضی وقتا ممکنه این پنالتی تا زمان رفع مشکل روی سایت، ادامه داشته باشه. شرکتای بزرگی وجود دارن که به خاطر نقض کردن دستورالعملای گوگل، دچار جریمهای سنگینی شدن.
مثلا شرکت JC Penney که یک خرده فروش بزرگ در آمریکاست در فوریه سال ۲۰۱۱ جریمه سنگینی شد. این جریمه به خاطر خرید لینکایی بود که کلمات کلیدی خاصی رو هدف قرار می داد. این موضوع زمانی رخ داد که تنها چندد مون بود که سایت شون رو بازیابی کرده بودن. با بروز این مشکل مجبور شدن هزینه زیادی رو واسه از بین بردن مشکلات صرف کنن.
یک مثال بزرگ در انگلستون، جریمه ایه که روی سایت گل فروشی Interflora در فوریه سال ۲۰۱۳ اعمال شد. اینن جریمه خیلی سنگین بود اما تنها ۱۱ روز طول کشید. گوگل به طور مستقیم اشاره ای به دلیل جریمه کردن نداشت، اماا بیشتر افراد فکر می کنن که این جریمه به خاطر لینکای موجود رخ داده.
همه این شرکتا، جزو شرکتای خیلی بزرگ و شناخته شده هستن. در واقعیت، گوگل هر نوع رفتاری که باعث نقض دستورالعملای موجود شه رو جریمه می کنه. می دونید که گوگل انواع مختلفی از جریمها رو داره که در ادامه در مورد این جریمها صحبت می کنیم:

جریمه دستی (Manual Penalties)

در این مورد، معمولاً اعضای تیم اسپم گوگل بعد از اینکه بفهمن شما دستورالعملای گوگل رو نقض کردین به شکل دستی جریمهایی رو واسه وب سایتتون اعمال می کنن. این نقض می تونه شامل خرید لینک یا ایجاد بک لینک با روش کلاکینگ باشه. واسه حذف این جریمه، باید یک خواسته تجدید نظر واسه گوگل بفرستید. این خواسته تجدید نظر شامل موارد زیره:

 • کارایی که واسه رفع این مشکلات انجام دادین.
 • برنامه شما واسه اینکه دیگه در این نوع فعالیتا شرکت نکنین چیه.
 • دلایل روشن و واضحی واسه دو مورد بالا.

حتما بخونین: روشای ساخت بک لینک
در مرحله بعدی، گوگل تصمیم میگیره جریمه اعمال شده ورداشته شه یا نه. در بعضی از موارد به شما آگاهی می دن که کارهای لازم و کافی واسه رفع این مشکل رو انجام نداده اید. نمونه عادی از این مورد وقتیه که واسه ایجاد بک لینک کم کیفیت جریمه شدین و شما هنوز این لینکای کم کیفیت رو حذف نکردین. واسه اینکه مطمئن شید دچار جریمه دستی گوکل نشده اید، به گوگل وبمستر تولز برید و بخش جریمهای دستی رو بررسی کنین.

جریمهای الگوریتمی

در این مورد، گوگل به طور خودکار مشکلی رو در سایت شما پیدا می کنه و به خاطر وجود این مشکل شما رو جریمه می کنن. معمولاً این نوع مشکلات به شکل On-Site (داخلی) است. مثلا متون مخفی یا کلاکینگ جزو این مشکلات هستن و باید پیش از جریمه شدن به وسیله گوگل رفع شن.
در این نوع پنالتی، برطرف کردن مشکل موجود می تونه باعث شه که در آینده، زمانی که رباتای گوگل سایتتون رو Crawl می کنن، جریمهای موجود بر سایت شما رو بردارند. در بعضی از موارد هم باید خواسته تجدید نظر واسه گوگل بنویسید و در مورد رفع مشکلات موجود آگاهی بدید.
قبلاً مقاله ای درباره گوگل پنالتی منتشر کرده بودیم که می تونین واسه درک بهتر جرایم گوگل، اون رو بخونین.

چرا تبادل لینک تکنیک خوبی به حساب نمیاد

در سالای قبل تبادل لینک با بقیه وبسایتا روش خوبی واسه ایجاد بک لینک بود. این روش به عنوان تبادل لینک یا لینکای دوطرفه هم شناخته شده. با این حال، مثل بقیه روشای ایجاد بک لینک، این روش نیزز به وسیله افراد سودجو مورد سوء استفاده قرار گرفت.
به جای تبادل لینک با سایتای با کیفیت و در ارتباط، بیشتر متخصصان سئو با هر سایتی که به دست شون می رسین، تبادل لینک انجام می دادن. این کار باعث شد که یه سری از آدما صفحه ای رو به طور اختصاصی واسه لینکای تجاریی بسازن.
این صفحات دارای آدرسی مثل www.example.com/links.html هستن. اینطور صفحات شامل لیست بزرگی از لینکها به سایت هاییه که بیشتر به موضوع سایت ربطی ندارن و دارای کیفیت عالی نیستن. بخاطر این، گوگل به دنبال کاهش ارزش لینکایی بود که تنها از راه این روش ایجاد شده بودن. اینطور سایتا به خاطر تبادل لینک تندرو جریمه می شن. در راهنمای وبمستر هم بخشی به این موضوع اختصاص پیدا کرده.
زمانی که صحبت از ایجاد بک لینک پیش میاد، گوگل به دنبال لینک هاییه که شما به دست آورده اید. اونا دوست دارن بدونن این لینکا از کجا اومده ان و چه نوع کیفیتی دارن. با اینحال، گوگل با سایتایی که به خاطر دلایل قانونی با همدیگه تبادل لینک انجام می دن، مشکلی نداره. مثلا ممکنه سایت BBC به مقاله منتشر شده در سایت CNN اشاره کنه و چند هفته بعد سایت CNN به داستون موجود در سایت BBC اشاره ای داشته باشه.
این کار به طور فنی لینک متقابله، اما گوگل اینجور تبادلایی رو هم جریمه می کنه؟ جواب به این سوال منفیه چون دلیل خیلی خوبی واسه لینک کردن در اینطور موارد هست. این موضوع رو با صفحه ای مقایسه کنین که هزاران لینک در اون هست و همه لینکا به سایتایی اشاره می کنن که به موضوع سایت اصلی، هیچ ارتباطی ندارن.

اینم بخونین:   منظور از Link Building چیست ؟

بکلینک و قوانین اون (لینک بیلدینگ)

لینک بیلدینگ چیه

یکی از مهترین فرایندای بهینه سازی سایت و سئو ، لینک لیلدینگ ه.لینک سازی واسه یک سایت به وسیله سئوکاران ناشی پیشنهاد می شه انجام نشه در غیر اینصورت ممکنه بجای بهینه سازی اثر منفی گذاشته و حتی باعث حذف سایت از کل نتایج شه.

تعریف لینک بیلدینگ

به هرگونه عملیاتی که باعث ایجاد لینک واسه سایت شما شه لینک سازی و یا Link Building گفته می شه.در خیلی از مواقع لینکا واسه سایت شما بصورت تصادفی و بی آگاهی شما اتفاق خواهد افتاد.وقتی شما در یک سایت عضو شده لینک سایت خود رو درج می کنین و یا کامنتی واسه مطالبی که خونده اید می نویسید و نام سایت خود رو درج می دید لینک بیلدینگ اتفاق می افتد و یک لینک واسه سایت شما ایجاد میشه.

لینک بیلدینگ به این معنیه که ما لینکایی واسه سایت خود تولید کنیم که از سایتای دیگه به نحوی به سایت ما اشاره کنه.لینک سازی در سئو یکی از مهمترین مراحل هاس که بی ایجاد لینک واسه سایت خود و فقط با محتوای خوب در کلماتی که رقابتی هست نمیتوانید حرفی واسه گفتن داشته باشین.

در سطح اینترنت هر لینک که به سایت شما اشاره کرده و لینک سایت شما در اون سایت وجود داشته باشه بکلینک گفته می شه.

چطوری باید لینک سازی کنیم

پیشنهاد می کنیم اول اطلاعات خود رو در مورد لینک سازی بالا برده و بعد از روشای زیر واسه لینک سازی استفاده کنین.

 • ثبت لینک سایت با استفاده از درج دید
 • ثبت لینک سایت با استفاده از انجمنا (forum)
 • قرار دادن لینک سایت در صفحات اجتماعی(فیسبوک ،توییتر ، و…)
 • قرار داده شدن لینک در بخش لینکای مفید دیگه وبسایتا
 • ایجاد لینک بصورت خودکار از این جور سایتا و یا وبلاگا
 • ایجاد لینک در سایتای درج آگهی
 • و …

شما اگه بخواهید واسه سایتتون کاربران و بازدیدکنندگان بصورت طبیعی لینک سازی کنه ،فرایند ایه خیلی سخت و نیاز به مدت زمان چند ساله(البته اگه محتوای تولیدی شما عالی باشه ).پس باید خودتون دست به کار شده و واسه سایت خودتون لینک سازی رو شروع کنین.

نگفته نماند که موتور جستجوگر گوگل هیچ موقع پیشنهاد ای به ساخت بکلینک یا همون لینک بیلدینگ نکرده و حتی اخطار به جریمه شدن هم داده و هدف گوگل این بوده که شما با تولید محتوای خوب واسه سایت خود نسبت به جمع آوری لینک اقدام کنین.یعنی بازدیدکنندگان شمارو در بدلایلی مثل محتوای خوب و ربط داشتن موضوع سایت شما لینک کنن.

یک سایت بی انجام Link Building هیچ ارزشی واسه گوگل نداره و اگه بر این باور هستین که می تونین با محتوای خوب (محتوا پادشاهه)سایت خود رو سئو کرده و در نتایج بهبود ببخشین سخت در اشتباهید.یک سایت واسه پیشرفت در نتایج نیاز به محتوای عالی و بکلینک عالی داره.شما بی به تنهایی فقط فقط با تولید محتوا و یا فقط فقط با تولید بکلینک به محتوای بی کیفیت نمی تونید در بالا نتایج قرار بگیرین پس بهتره وقت خود رو هدر ندین.

شما باید لینک سازی رو بصورت درست بکنین( مطلب سئو کلاه سفید ) چون لینک بیلدینگ دارای پیچیدگیای زیادیه و بی اطلاعات کافی هیچوقت به انجام اینکار نپردازید چون ممکنه واسه همیشه از نتایج گوگل حذف شید.


Comments are closed.