همه‌‌ی ما دوست داریم وبسایتی داشته باشیم که در بین نتایج جست‌وجوهای گوگل رتبه‌ی خوبی داشته باشه یا یعنی سئوی خوبی دشته باشه. سایتی با این ویژگی جریان ثابتی از مشتری‌ها رو از طرف موتورهای جست‌وجو میگیره. این روز‌ها سئوی خوب برگ برنده‌ی کسب‌وکار شما در بین بقیه رقباه و یکی از اصلی‌ترین موارد موثر بر سئو، گرفتن بک‌لینک‌های با ارزشه.

اگه مبتدی هستین شک نداشته باشین سرویس‌های سایت‌ساز و مغازه‌ساز کاموا که هر دو از دید سئو بهینه‌سازی شده‌ان نیازتون رو برطرف می کنن، اما از آنجایی که هیچ فرمول جادویی وجود نداره که بتونه رتبه‌بندی سایت‌تون رو به شکل معجزه‌آسایی عوض کنه، ترکیبی از محتوای بالا‌العاده و گرفتن لینک‌های با ارزش از منابع معتبر، به سئوی سایتتون خیلی کمک می کنن.

اما چه جوری واسه سایت‌تون بک‌لینک بگیرین؟ و اصلا چرا بک‌لینک به این اندازه واسه سئو مهمه؟

در این مقاله هر چیزی که نیاز دارین در مورد بک‌لینک بدونین رو می خونین.

بک‌لینک چیه؟

بک‌لینک‌ لینکیه که سایت‌های خارجی رو به سایت شما وصل می‌کنه. اهمیت بک‌لینک‌ به این خاطره که به گوگل نشون میدن سایت شما با ارزشه. گوگل هر لینک رو به عنوان یک رأی به حساب میاره، پس گرفتن لینک جدید به این معنیه که در رقابت همیشگی واسه کسب محبوبیت در فضای اینترنت یک رای به دست میارید. دقت کنین در هر صورت اگه این لینک‌ها رو واسه بهبود سئوی سایتتون می خواهید و نمی‌خواهید به اعتبار شما آسیب بزنن، “باید” از سایت‌هایی باشن که با زمینه‌ی کاری‌تون در ارتباط هستن. کسب تعداد رأی بیشتر واسه سایت‌تون به معنی اعتبار بیشتر و به احتمال خیلی زیاد کسب جایگاه بالاتر در نتایج جست‌وجوهای مرتبطه.

از دید موتورهای جست‌وجو مثل گوگل و بینگ همه‌ی لینک‌ها برابر نیستن و واسه لینک‌هایی که از سایت‌های معتبر و محبوب باشن ارزش بیشتری قائل هستن. مثلا گرفتن یک لینک از ویکیپدیا نسبت به یک لینک از وبلاگ دوست‌تون، ارزش بیشتری واسه اعتبار سایت‌تون داره.

وقتی وبسایتی به شما لینک می ده به گوگل نشون‌ می ده که محتوای سایت شما واسه مخاطب‌هاش جذاب و مناسبه. علاوه بر این موتورهای جست‌وجو از این لینک‌ها استفاده می کنن که بفهمن زمینه‌ی کاری و موضوع سایت شما چیه. زمانی‌ که یک سایت به دیگری لینک می ده گوگل این‌طور برداشت می‌کنه که محتوای اون دو صفحه با همدیگه در ارتباط هستن، پس باید سعی کنین از سایت‌های شناخته شده در صنعتی که کار می کنین لینک بگیرین.

از کجا می تونین لینک‌های با کیفیت بگیرین؟

واسه شروع فرآیند گرفتن بک‌لینک، لیستی از سایت‌های پنهون که شاید به سایت شما لینک میدن تهیه کنین. سایت‌های مربوط به زمینه‌ی کاری‌تون که در نتایج جست‌وجو رتبه‌ی خوبی دارن رو در اینترنت جست‌وجو کنین (سایت‌هایی که امتیاز خوبی در نتایج جست‌جو دارن به احتمال زیاد با کیفیت هم هستن). توجه کنین که اگه مثلا طراح داخلی هستین گرفتن بک‌لینک از سایت مربوط به دندان‌پزشکی هیچ تاثیری در بهبود رتبه‌‌ی سایت‌تون نداره. انرژی‌تون رو روی پیدا کردن سایت‌های با کیفیت و معتبر که اثر مثبتی روی رتبه‌ی سایت‌تون دارن متمرکز کنین.

اگه می تونین از یک دانشگاه یا سایت دولتی بک‌لینک بگیرین یک امتیاز بزرگ حساب می‌شه. گوگل  به سایت‌هایی که پسوند org، gov یا edu دارن اعتماد بیشتری داره و ارزش بیشتری واسه اونا قائله. همچننی از آنجایی که گوگل  به تازه‌‌ترین تغییرات و محتوای جدید اهمیت زیادی می ده  باید لینک‌هاتون رو به روز نگه‌دارین و هر چند ماه یک‌بار لینک‌های جدید اضافه کنین تا موتور‌های جست‌وجو بفهمن سایت‌تون بازم با اهمیته.

چطوری لینک بگیریم؟

بعد از اینکه لیست سایت‌های پنهون که مایلید از اونا لینک بگیرین رو تهیه کردین، وقت اینه که وبمسترها رو هدف بگیرین. اونا افرادی هستن که این سایت‌ها رو در اختیار دارن. کلا می تونین ۳ نوع لینک بگیرین که اینجا هر کدوم رو طبق اهمیت و اثر اونا بر سئو توضیح میدیم.

۱- لینک‌های طبیعی

لینک‌های طبیعی بیشترین اثر رو بر بهتر شدن سئوی سایتتون دارن. همونطور که از اسم اونا نشونه این لینک‌ها با کمی سعی از طرف شما به شکل طبیعی شکل می‌گیرند. بک‌لینک‌ طبیعی زمانی به وجود میاد که یک سایت بی اینکه از اون خواسته کرده باشین به سایت شما لینک می ده و این اتفاق زمانی میفته که محتوای بی‌مانند و با ارزش منتشر می کنین و بقیه هم اون رو واسه به اشتراک گذاشتن با کاربران‌شون با ارزش می‌بینند.

ضمنا بر تولید محتوای خاص و با ارزش باید توانایی به اشتراک‌گذاری اون رو هم واسه همه راحت کنین. فکر کنین که چه اطلاعات حرفه‌ای، کاربردی و قابل اطمینانی رو می تونین واسه بازار هدفتون بنویسید. بعد اون رو در سایت‌تون و در همه‌ی کانال‌های رسانه‌های اجتماعی منتشر کنین و اطمینان حاصل کنین که دکمه‌های به اشتراک‌گذاری مطالب در جای مناسبی باشن که از دید مخاطب مخفی نمانند. نکته اینه که فرآیند به اشتراک‌گذاری مطلب رو واسه کسی که از خوندن اون لذت می‌برد، آسون کنین.

۲- لینک‌های درخواستی

این نوع لینک‌ها با خواسته مستقیم شما از بقیه سایت‌ها ساخته می‌شن. این لینک‌ها می تونن از بلاگ‌های معتبر یا بقیه سایت‌هایی که در مورد‌ی کاری شما رتبه‌ی خوبی دارن، ساخته شن. سه روش اصلی واسه گرفتن لینک‌های درخواستی هست که واسه همه‌ی اونا باید به طور مستقیم از راه تلفن یا ایمیل با مدیریت سایت هدف صحبت کنین.

محتوای فعلی رو پروموت کنین

در مطالبتون عمیق شید و ببینین که کی می خواد این مطالب رو بخونه و مخاطب شما کیست؟ پس اون سایت‌هایی رو پیدا کنین که با شما مخاطب‌ هدف مشترک دارن. بعد از اون حرفه‌ای‌ ترین، با کیفیت‌ترین و در ارتباط ترین محتوای‌تون رو واسه وبمستر اون سایت بفرستید و بگید که چرا فکر کنین مطالبتون واسه کاربرهای اونا مفیده و درخوایت کنین که در صورت تمایل به سایت‌تون لینک بدن.

پست مهمان

به وبمستر سایت مورد هدفتون پیغام بدید و بخواهید که در صورت تمایل واسه سایت‌شون یک بلاگ پست مهمان بنویسید. مشخص کنین که با سایت و زمینه‌ی کاری اونا آشنایی دارین و در کنار اون تخصص‌تون رو نشون بدید. نمونه‌هایی از نوشته‌ها و مطالبتون رو براش بفرستید و مطالبی رو که فکر می کنین به خواننده‌های اون سایت مرتبطه رو ارائه بدید. اگه ایده‌تون به اندازه‌ی کافی جذاب باشه، بی شک وبمستر از اون استقبال می کنن. بعد از اون مطمئن شید که موافقت می‌کنه که در مطلب به سایت خودتون لینک می ده.

نوشتن Review به وسیله بقیه بلاگر‌ها

روش دیگه اینه که از بقیه بلاگرها دعوت کنین که واسه اجناس یا سرویس‌ شما review بنویسند و در کنار این خواسته حتما یک پیشنهاد ویژه یا ارائه‌ی خدمات رایگان واسه اونا در نظر بگیرین. روشی دیگری که بلاگرها رو تشویق به نوشتن review ارائه‌ی کوپن تخفیف اجناس یا سرویس‌تون واسه خواننده‌ای اون بلاگه.

۳- لینک‌هایی که خودتون می‌سازید

خیلی سریع و آسون، بی اینکه از وبمسترها کمکی بخواهید می تونین خودتون لینک بسازید. بین بقیه بک‌لینک‌ ها این دسته کم‌ترین اثر رو واسه سئوی سایت‌تون دارن اما بی‌اثر هم نیستن و می تونن مفید باشن. سه روش ایجاد لینک‌ها به وسیله خودتون رو اینجا بخونین:

در فروم‌ها و وبلاگ‌های در ارتباط حضور داشته باشین 

می تونین لینک سایت‌تون رو در فروم‌ها، بخش نظرات وبلاگ‌های مختلف و راهنماهای آنلاین قرار بدید. فقط حواستون باشه که اونایی رو پیدا کنین که به کسب‌وکارتون در ارتباط هستن. با اینکه بعضی از این لینک‌ها اسپم هستن اما اگه سعی کنین کامنتی بذارید که واقعا فکر شده باشه و به محتوایی در سایت‌تون لینک شه که مربوط به موضوع و با ارزش باشه، شک نداشته باشین روی ارتقاء سئوی سایت‌تون اثر مثبت میذاره. از راه همین نظرات و شرکت در مباحث تخصصی در ارتباط، ترافیک بیشتری جذب می کنین و اعتبار سایت‌تون افزایش می‌یابد.

اسم سایت‌تون رو در راهنماهای آنلاین ثبت کنین

ضمنا می تونین خود سایت‌تون رو در راهنماهای آنلاین، مراجع، جای‌های گوگل و بقیه لیست‌های شبیه ثبت کنین و با این کار اعتبار کسب‌وکارتون رو نشون بدید.

در سایت خودتون لینک‌های داخلی بسازید

لینک‌های داخلی صفحات مختلف سایت‌تون رو به همدیگه وصل میکنند و navigate رو واسه کاربر و گوگل راحت می کنن و کاربر رو زمان بیشتری در سایت نگه‌می‌دارن و به شکل پنهون پتانسیل این رو دارن که رتبه‌ی سایت‌تون رو بهبود ببخشند. می تونین از وبلاگ‌تون به صفحه‌ی محصولی در ارتباط در مغازه آنلاین یا از صفحه‌ی درباره‌ی ما به بخش FAQ لینک بدید. سعی کنین از لینک‌های داخلی طوری استفاده کنین که کاربر به ماندن در سایت‌تون تشویق شه، اطلاعات اضافی رو بخونه، آخر سرً فرآیند خرید رو کامل کنه یا با شما تماس بگیره.

حالا با همه‌ی اطلاعاتی که در مورد کاربرد و فواید بک‌لینک و نحوه‌ی گرفتن یا ساختن اون دارین، شک نداشته باشین نمی تونین از امتیازات اون واسه ارتقاء رتبه‌ی سایت‌تون چشم‌پوشی کنین.

بک لینک چیه؟

بک لینک که با عناوین inbound link (لینکای هم مرز) یا incoming link (لینک ورودی) هم تعریف شده زمانی ساخته میشه که یک سایت به سایت دیگری لینک بده. لینک ایجاد شده بین این دو سایت رو بک لینک میگن.

بک لینک چیهدلیل اهمیت بک لینک چیه؟

بک لینک در مورد سئو و بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجو دارای اهمیته. دلیل اهمیت بک لینک در این موضوعه که زمانی که یک سایت به سایت دیگری لینک میده، به یه جور اون سایت رو تایید کرده و نشاندهنده اعتماد به اون سایته.

کلا ، لینکای ورودی به سایت شما یک سیگنال واسه موتورهای جستجو هستن و واسه موتورهای جستجو نمایانگر یک رای مثبت و تاییدیه از این جور سایتا واسه سایت شما هستن. در صوتیکه سایتا و صفحات زیادی به سایت یا یک صفحه خاص از سایت شما لینک دهند ، موتورهای جستجو این موضوع رو برداشت می کنن که محتویات سایت شما از دید بقیه دارای ارزش بالاییه. پس گرفتن بک لینک می تونه اثر مثبتی بر موقعیت نمایش سایت شما در نتایج موتورهای جستجو و رتبه بندی سایت داشته باشه.

تبادل بک لینک

گرفتن بک لینک یکی از فاکتورهای اصلی در مورد سئوی خارجی سایته. فرایند کسب لینک، عمومأ با عنوان ساخت لینک (link building) هم شناخته می شه.

بعضی از لینکا به طور ذاتی دارای ارزش بیشتری هستن. لینک دهی از سایتای معتبر، محبوب و قابل اعتماد رو میشه مطلوب ترین بک لینک نامید. در حالیکه لینک دهی از سایتای اسپم و کم ارزش می تونه به بهینه سازی سایت شما آسبیای جدی و گاهأ جبران ناپذیری وارد کنه.

مطلب در ارتباط  بررسی منابع ترافیک ورودی سایت در گوگل آنالیتیکس – All Traffic

موضوعی که در این مورد خیلی حاز اهمیته، follow یا nofollow بودن لینک هاس. لینکای follow ارزش و اعتبار سایت مبدأ و لینک دهنده رو به سایت شما منتقل می کنن اما لینکای nofollow در این مورد کاملأ متفاوت عمل می کنن و به وسیله موتورهای جستجو هم دنبال نمی شن. با توجه به این موضوع، بک لینکای follow می تونن کیفیت سئوی سایت شما رو افزایش دهند.

لینکای ورودی به سایت رو بررسی کردیم، اما لینکای خروجی هم واسه سایت شما دارای اعتبار هستن؟

لینک دهی به سایتای دیگه هم می تونه به بهتر شدن سایت شما کم کنه. یعنی از دید موتورهای جستجو وجود لینکای خروجی به سایتای معتبر در محتوای سایت شما می تونه باعث افزایش کیفیت و اعتبار محتوای سایت از دید موتورهای جستجو شه. اون چیزی که در این رابطه باید مورد توجه قرار بدید استفاده از لینکای کاملأ مربوط به محتوای سایت ، لینک دهی به صفحات معتبر از دید موتورهای جستجو و ضمنا قرار دادن عنوان مناسب واسه لینکای خروجی (anchor text) ه.

همونجوری که واسه لینکای ورودی بیان شد، کیفیت لینکای خروجی هم می تونه متغیر باشه و همه عوامل تأثیرگذار واسه لینکای ورودی ، در مورد لینکای خروجی هم راستی می کنه.

کسب بک لینکای با ارزش

کسب بک لینک قوی و با ارزش فرایند خیلی زمانبریه. این مراحل واسه سایتای نوپا و به ویژه واسه سایتایی که بدنبال گسترش کلمات کلیدی و رنک خود با استفاده از بک لینک مفید هستن می تونه خیلی رقابتی و سخت باشه. یکی از روشهایی که عمومأ استفاده می شه و میشه گفت که نتیجه مناسبی رو در بر داره ، استفاده از بک لینکای رقباه. واسه آگاهی از لینکای با ارزش رقبای خود می تونین از وسایل موجود واسه این کار مثل وسیله Open Site Explorer استفاده کنین.