چطوری بک لینکای معتبر بسازیم؟

چه دوست داشته باشین، چه نه، بک لینکا از اجزای اصلی و مهم سئو حساب می شن. اما چه چیزی باعث می شه که یک بک لینک موثر باشه؟ همونطور که گوگل اعلام کرده که با استفاده تندرو از کلمات کلیدی برخورد می کنه، در بیانیه دیگه هم اعلام کرده که با تولید بک لینک به شکل تندرو هم برخورد می کنن.

رو راست بگم که ارزش بک لینکا با همدیگه مساوی نیس و مهمتر از اون بعضی از اونا ممکنه بر رتبه سایت اثر منفی بزاره. در ادامه به بررسی عوامل موثر بر ارزش گذاری بک لینکا می پردازیم و در مورد نحوه ساخت بک لینکا در سایت خود هم توضیح می دیم.

بک لینکای معتبر چیستند؟

قبل از جواب به این سوال، اول می ایست به سوال زیر جواب دهیم:

اگه کاربری روی یک بک لینک کلیک کنه، در ادامه و با وارد شدن به صفحه جدید با اطلاعات در ارتباط روبرو می شه؟ یعنی کاربر با وارد شدن به آدرس جدید وقت خود رو تلف می کنن؟

اگه جواب به این سوال بلهه که شما یک بک لینک سالم دارین. اگه نه، تنها در حال اتلاف وقت کاربر هستین. لپ کلام اینست که یک بک لینک معتبر، لینکیست که اطلاعات به درد بخور و مربوط به انکر تکست به کاربر میده. در ادامه به شکل عمیقتری به این مسئله می پردازیم.

چرا یک بک لینک باید دارای اطلاعات مهم و در ارتباط باشه؟

اینجا یک مثال واسه شما می آورم. فرض می کنیم که شما یک مطلب درباره نحوه ماهیگیری نوشته اید. ضمنا مطلب دیگری هم از یک سایت دیده اید که درباره مهارتای آشپزیه. این مطلب خیلی غنی و دارای اطلاعات خوبیست و شما تصور می کنین که شاید مورد پسند کاربرانتون قرار میگیره. حتی اگه خوانندگان مطلب ماهیگیری شما، هم به موضوع ماهیگیری علاقه مند باشه و هم به آشپزی، بازم لینک داده به مطلب دوم کار درستی نیس. اما چرا؟

دلیل اینست که مطلب آشپزی به مطلب ماهیگیری در ارتباط نیس. کاربران مطلب سایت شما رو واسه کسب اطلاعات درباره ماهیگیری باز کرده ان. اونا توقع دارن که پس از کلیک روی لینکی در این صفحه، مطلب دیگری درباره ماهیگیری ببینند و نه آشپزی.

حتی اگه مطلب دوم درباره اطلاعات ابتدایی و سطحی درباره ماهیگیری باشه هم لینک دادن به اون درست نیس. چون که کاربران پس از ورود به صفحه جدید لینک شده و خوندن اون پس از مدت کوتاهی متوجه سطحی بودن مطلب می شن و احساس می کنن که وقتشون در حال تلف شدنه. پس لینکای خارجی به سایتای دیگه علاوه بر ربط داشتن باید دارای اطلاعات با ارزشی هم باشه.

با نبود تولید بک لینکای معتبر خطر نکنیم

 • ریسکایی که با نبود تولید بک لینکای معتبر می کنیم عبارتند از:
 • کاربر دیگه علاقه ای به سایت شما نداره.
 • کاربر از عضویت در خبرنامه سایت بیرون میاد.
 • کاربران ازتون به عنوان یک منبع معتبر در اینترنت یاد نمی کنن.
 • رتبه سئو شما با کم شدن روبرو می شه.

از طرف دیگه با تولید بک لینکای معتبر و در ارتباط به بقیه سایتا تموم موارد بالا برعکس می شه. نتیجه اون، کاربران بیشتر، دنبال کنندگان بیشتر، سئو بهتر، اعتبار بیشتر و برندینگ قوی تری هستش. پس کاربران علاقه مند به لینک دادن به سایت شما می شن و بک لینکای بیشتری کسب می کنین.

چطوری بک لینکای موثر بسیازیم؟

همه چیز به محتوای سایت بر میشه. محتوای مهم و در ارتباط تولید کنین. بازم که در ادامه هم توضیح میدهیم، محتوای سایت، پایه و پایه هر کاریست. در صورتی که مطالب سایت شما دارای ارزش محتوایی نباشه، کسی به لینکای داخل محتوا هم توجهی نمی کنه.

چطوری محتوای مهم بنویسیم؟

به جای استفاده از جملات مبهم، حقایق علمی و اثبات شده بنویسید. یعنی در نوشتن بیانیها دقیق باشین. مثلا به جای استفاده مثل “بیشتر آدما نامای متفاوتی روی گربهای خود می ذارن” جملات دقیق تری ی بنویسید. مثلا این جمله رو می تونین با این جمله عوض کردن کنین: “پنجاه و دو درصد از نام گربه در سال 2016 از نام انسانا گرفته شده. این درصد خیلی بیشتر از سال 2015 که بیست و دو درصد ثبت شده، بوده.”

یا اگه اهل استفاده از اعداد نیستین می تونین از این جمله استفاده کنین: “طبق تحقیقات انجام شده، نام الیور به عنوان بیشترین نام ثبت شده واسه گربهای نر و لورا واسه گربهای ماده استفاده شده.”

با استفاده از این جور جملات، اطلاعات دقیق تر و ارزشمندتری نسبت به جمله مبهم اول، به خوانندگان می دید. این اطلاعات بیشتر عبارتند از:

 • شما اشاره کردین که چه درصدی از مردم، یک دسته نام خاص رو روی گربها گذاشته ان.
 • شما گفتید که بیشترین نام گربها در سال 2016 چه نامایی بوده.
 • ضمنا اطلاعات ضمنی هم ارائه کردین که از اهمیت برخوردارن: استفاده از نام انسانا واسه گربها در حال افزایشه و مقدار این افزایش هم زیاد بوده.

در صورتی که جمله مبهم اول تنها خبری که به کاربران میده اینست که یه سری از آدما نامایی رو واسه گربه هاشون انتخاب می کنن. این جمله به حدی مبهمه که جز اطلاعات به حساب نمیاد. پس با استفاد از نوشتن حقایق درباره یک مطلب، اطلاعات بیشتری رو به کاربران منتقل می کنین.

حال شما یه مطلب مهم تهیه کردین، حالا چیکار بایست کنین؟

اون رو در شبکه های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام به اشتراک بذارین. به طور تکراری درباره اون در فیسبوک مطالبی پست کنین. از شبکه های اجتماعی واسه نمایش نوشته های خود استفاده کنین. به دلیل این کار به دو مهم دست پیدا می کنین:

 • ترافیک سایت رو افزایش می دید.
 • شانس گرفتن بک لینک به مطالب خود رو در دیگه سایتا افزایش می دید.

اما کار به اینجا ختم نمی شه. به سایتای تخصصی تر و انجمنای اینترنتی برید و در گفتگوهای مربوط به مطالب سایت خودتون شرکت کنین. با صرف وقت و انرژی در این گفتگوها، دیگه افراد میفهمند که شما کارشناس و خبره بخش فعالیت خود هستین و به سایت شما حتما سرکی میکشن. اونا مطالب سایت شما رو مطالعه می کنن و به مطالب شما در صفحات خود لینک می دن.

چه مواردی رو پیشنهاد نمی کنیم؟

اینجا مورادی که پیشنهاد نمی شه رو مطرح می کنیم:

 • لینک سایت خود رو در انجمنای صنعتی و چت روما قرار ندین. این کار مثل اسپم کردنه و شاید از طرف گوگل و بقیه موتورهای جستجو با جریمه روبرو می شید.
 • در سایتای تبادل لینک ثبت نام نکنین.
 • سعی در فریب دادن گوگل با تولید لینک به شکل تندرو و یکشبه نکنین.

پست مهمان چیه؟ چه نکاتی رو در نوشتن اون بایست رعایت کرد؟

خیلی از آدما بازم از پست مهمان به عنوان یکی از روش های هدفمند سئو و ساخت بک لینک استفاده می کنن. اگه به شکل آگاهانه از این روش استفاده کنین این نوع گرفتن لینک حتی آسانتر از این جور راه ها هم می تونه باشه.

پس طبیعیست که هنوز خیلی از وبلاگ نویسان و متخصصین سئو به این روش علاقه مندند. اما سوال مهم اینجا اینست که هنوز استفاده از پست مهمان مطمئن و قابل اتکاست؟

جواب به این سوال بلهه. هنوز که هنوزه میشه بک لینکا رو از راه پست مهمان در وب سایتای معتبر بدست آورد. با این حال نکاتی در این مورد هست که با پیروی از اون میشه از بروز مشکلات احتمالی خودداری کرد.

پست مهمان چیه؟

در این روش شما یک مطلب اختصاصی واسه یک سایت پربازدید ایجاد کرده و از راه رابطه با اونا، از مدیر سایت خواسته می کنین که اون رو در سایت خود منتشر کنه. عوضش اون سایت لینکی از سایت شما رو به عنوان منبع در انتهای مطلب معرفی می کنه یا انکرتکستی با کلمه کلیدی مورد نظر شما در بین متن قرار میده.

نکتهای نوشتن پست مهمان

یکی از زیباترین قسمتای استفاده از پست مهمان اینست که فرصت کسب لینک از یک سایت خیلی معتبر رو به شما میده. حقیقت اینست که شاید ما از هیچ راه دیگری نتونیم این بک لینکا رو کسب کنیم. واسه همین همیشه پست مهمان ارزش صرف وقت و انرژی رو در راه حل کسب بک لینک داره.

اما ما بایست در انتخاب وبسیاتایی که از اونا واسه پست مهمان استفاده می کنیم خیلی با دقت عمل کنیم. شاید بخواهید از این روش در حجم زیادی استفاده کنین، اما بهتره از این حالت پرهیز کنین. پست مهمان در تعداد کم و تنها در وبسیاتای معتبر مهم بوده و اثر گذاره.

گوگل به سایتای معتبر اعتماد داره و به لینکایی که از این جور سایتها منتشر می شه اهمیت خیلی میده و اونا رو روبروی جریمه قرار نمی ده. اما با این حال نکات مهمی در مورد پست مهمان هست که باید اونا رو رعایت کنیم.

در این کار زیاده روی نکنین

بزرگترین مشکل در پست مهمان اینست که بیشتر صاحبین سایتا به شکل تندرو تمایل به این کار پیدا می کنن. پستاتون باید از منابع مختلفی بوده و بک لینکا با انکر تکستای متفاوتی درست شده باشن. اگه تنها منبع بک لینک شما پستای مهمان هستن، گوپل متوجه این الگو میشه و شاید در آینده با مشکل روبرو می شید.

شما در این موضوع باید راه حل متفاوتی رو در پیش گرفته و از منابع بک لینک متنوعی بهره ببرین. اگه هم حالا تصمیم به ایجاد پست مهمان کردین از شمرده شدن لینک اون مطمئن گردید و اعتبار سایت رو حتما در نظر داشته باشین .وگرنه تنها وقت خود رو تلف کرده و سایت خود رو روبروی جریمه گوگل قرار دادین.

روی کیفیت تمرکز کنین

بیشتر افراد در این قسمت اشتباه عمل می کنن. گوگل کیفیت محتوای پست مهمان رو آزمایش کرده و در صورتی که غنی و با کیفیت باشه، لینک اون رو هم از نوع با کیفیت به حساب می آورد.

این مسئله منطقیه، وگرنه هیچکی به لینکای موجود در یک مطلب بی ارزش توجهی نمی کنه. پس به کیفیت محتوای پست مهمان توجه ویژه ای کنین.

در نوشتن پست مهمان دقت کنین که محتوای اون جدید و با کیفیت بوده و تنها یکی از مطالب داخل سایت شما نباشه. در این صورت گوگل این محتوا رو تکراری تشخیص داده و به لینکای داخل اونم اهمیتی نمی ده. پس در نوشتن محتوای پست مهمان از با ارزش بودن اون هم اطمینان حاصل کنین. واسه این کار همیشه بعد از تموم شدن نوشتن، از خود بپرسید که این مطلب ارزش اشتراک گذاری رو داره یا نه.

به محتوای خود تصویر و استایلای مختلف اضافه کنین

همونطور که اشاره کردیم، هر پست مهمانی باید جدا از مطالب سایت شما باشه. به ویژه اگه این راه حل رو به عنوان تکنیک اصلی لینک سازی خود انتخاب اید، حتما از وجود مجزای اون مطمئن شید.

یکی از بهترین راهکارهای ایجاد تفاوت بین محتواها، استفاده از استایلای مختلف در نوشتنه. وبلاگا بیشتر از فونتای مشخصی استفاده کرده و ما تصرفی بر این موضوع نداریم. اما میتونیم با ایجاد پاراگرافا و بلاکای مختلف، هدینگا و نقل قولا در سبک نوشتن خود تنوع بسازیم. این کار باعث افزایش خوانایی مطلب شده و درک اون رو واسه موتورهای جستجو آسانتر می کنه.

یکی دیگه از راه های بهبود ظاهر متن استفاده از تصاویر و فایلای مدیا در داخل متنه. از این کار ترسی نداشته و منتظر ادمین وبسیات هم نباشید تا اون واسه شما عکسی انتخاب کنه. کمی وقت گذاشته و حتی از چندین عکس در بین متن استفاده کنین. اگه محتوای شما ظاهر خوبی داشته باشه حتی ادمین وبسیات هم شاید بعدا ازتون بخواد که متنای دیگری رو واسه پخش در اختیار اون قرار بدید.

شما می تونین یه قدم بلندتر ورداشته و واسه سئو بهتر، متن جانشین به عکسای پست اضافه کنین. مطمئنا ادمین سایت واسه این کار ازتون تشکر هم می کنن، چون کار اون رو آسانتر کردین.

در آخر به لینکا میرسیم. در حالت عادی ادمین وب سایتا به شما اجازه می دن که یک یا دو لینک در اول و داخل متن قرار بدید و اونا دوست ندارن که شما انکرتکستای خیلی زیادی به کار برده و به سایتای مختلف لینک بدید. با این حال در صورت پذیرش اون چند لینک با کیفیت و در ارتباط به سایت خود بدید.

از انکرتکستای متفاوتی استفاده کنین

شاید شما میخواهید در یک کلمه کلیدی مشخصی رتبه کسب کنین و بخاطر این اون رو به شکل انکر تکست بارها مورد استفاده قرار می دید.

این راه حل منسوخ شده. عوضش مثل تموم مواردی که عرض کردیم سعی کنین این مسئله هم تنوع ایجاد کرده و از انکرتکستای متنوعی استفاده کنین. بهترین راه حل اینست که از متنای جور واجور، لینکای مختلف در جاهای مختلف متن و انکر تکستای متفاوتی استفاده کنین تا همه چیز طبیعی به نظر برسه.

جمع بندی

ارزش پست مهمان از بین نرفته. تا اونجا که ما از اون مطلعیم هیچ الگوریتمی در گوکل وجود نداره که ساخت اینجور محتواهایی رو با پنالتی روبرو کنه. با این اوصاف بهتره کمی محافظه کار باشیم. مثل هر تکنیک دیگری در سئو و بهینه سازی پست مهمان هم بایست طبیعی به نظر برسه. هیچ نشونه ای از اینکه شما از روی قصد در حال تکرار یک انکرتکست با یک کلمه کلیدی مشخصی هستین، نبایست وجود داشته باشه.