بک لینکای روی سرور

blog-network

شبکه های وبلاگی (blog network) حتما وبلاگ نیستن و میشه نام اون رو شبکه های وب سایتی هم گذاشت!

شبکه های وبلاگی یعنی مجموعه سایتایی که معمولا روی یک سرور (IP) هستن و یا اگه هم روی یک IP نباشن دارای C Class IP یکسانی هستن (مقاله نقش C Class IPا در سئو رو بخونین) و معمولا به هم دیگه لینک داده ان.یکی از مواردی که گوگل به اون توجه می کنه، IP وب سایتا و رابطه لینکی سایت لینک دهندهه.وقتی گوگل ببینه، که شما از ۲۰۰ سایتی که روی یک IP هستن، بک لینک دارین، چشم خود راتیز بین تر می کنه.چون در حالت عادی ، بک لینکا، روی سایتای مختلف با هاست و ipای مختلفی هستن.دریافت لینک از اینجور سایتایی که به طور شبکه ای معمولا به هم وصل هستن ، حتی اگه دارای محتوای خوب و پیج رنک بالا باشن (مقاله چه بک لینکی با کیفیته رو بخونین.پخش به زودی) و از هر نظر دیگری قوی باشن، می تونه باعث کاهش رتبه شما یا حذف از نتایج گوگل شه! چون این جور بک لینکا مصنوعی هستن و از روشای قدیمی سئوی کلاه سیاهه.

بعضیا چون سایتای زیادی روی یک سرور دارن فکر می کنن، یک گنجینه خیلی گرانبها دارن.و بعضی وقتا ها از سایتهای خود واسه ایجاد بک لینک استفاده می کنن و اثر زیادی نگاه نمی کنن یا حتی اثر منفی میبینن.اینجاست که کلا با خود فکر می کنن بک لینک کلا چیز بدیه! (مقاله باورهای غلط درباره بک لینک رو بخونین)

بنابر این از دریافت لینک از اینجور سایتایی خودداری کنین.ممکنه دریافت لینک از این سایتا باعث رشد شما شه و بعضی وقتا ها ممکنه رشد پایداری هم داشته باشین.اما خطر بالایی داره.همونطور که همیشه گفته شده، در سئو هیچی مطلق نیس.

آموزش لینک سازی

سری مقالات تخصصی نوین در مورد آموزش لینک بیلدینگ رو بخونین تا به بهترین راه از پس مدیریت سئو داخلی و خارجی سایت خود بر بیایید. ما تموم نکات لینک سازی رو در مطالب این بخش با شما به اشتراک می‌گذاریم.

لینک بیلدینگ یا لینک سازی چیه؟

لینک سازی یا لینک بیلدینگ (به انگلیسی Link Building) به کل فعالیت‌هایی گفته می‌شه که واسه ایجاد یک ساختار محکم از لینکای در ارتباط در درون و بیرون یک سایت انجام می‌شه. این لینک‌ها شامل لینک‌های داخلی و خارجی خود سایت و البته بک لینک می‌شن. هدف شما در لینک بیلدینگ، پیشرفت رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگله.

لینک داخلی و خارجی چیه؟

منظور از لینک داخلی اون لینک هاییه که درون سایت خود قرار میدید تا کاربر رو از یک بخش به بخش‌های دیگه سایت هدایت کنین. لینک خارجی هم اون لینکیه که کاربر رو به وب سایتی دیگه برگشت می ده.

در فصل هفتم مقاله آموزش لینک بیلدینگ نوین، می خوایم نکات و ترفندهایی رو در مورد فرآیند لینک بیلدینگ پیشرفته به شما ارائه کنیم. این نکات لینک بیلدینگ پیشرفته طبق تجربیات ما و دیگه سئو کاران مطرح به دست آمده.

بعضی از این نکات رو در فصلای قبلی برایتون نام برده ایم. اما مطمئن باشین که همۀ این نکات، فارغ از اینکه چه نوع وب سایتی دارین، برایتون مفید هستش و به شما در روند لینک بیلدینگ پیشرفته (یا حتی مبتدی!) کمک می کنن.

با استفاده از فهرست، روند لینک بیلدینگ رو سرعت ببخشین

فرض کنیم که در صنعت باغبانی و گیاه شناسی فعالیت داریم و بخاطر این دوست داریم وبلاگا و وبسایتای برتر در این بخش رو پیدا کنیم. در اول سعی می کنیم کلمه کلیدی “وبلاگای مربوط به باغبانی” یا عبارتی مثل به این کلمه کلیدی رو در موتورهای جستجوگر، جستجو کنیم.

مطمئناً این جستجو نتایج خیلی خوبی به دنبال داره، اما واسه اونکه بتونیم بهترین نتیجه ممکن رو دریافت کنیم باید کلمات کلیدی متفاوتی رو آزمایش کنیم.

واسه اینکه سرعت خود رو افزایش دهیم، سعی کردیم فهرستی از وبلاگای مربوط به باغبانی تهیه کنیم. به همین منظور در موتور جستجوگر گوگل به دنبال عبارت “لیست وبلاگای مربوط به باغبانی” گشتیم.

آموزش لینک بیلدینگ پیشرفته

آموزش لینک بیلدینگ پیشرفته

همونطور که در تصویر نگاه می کنین، در بین چند مورد از نتایج اول، لیستی از وبلاگای مربوط به باغبانی هست که بیشتر افراد از این وبلاگا استفاده می کنن. این نوع جستجو نه تنها به شما کمک می کنه، وبلاگای مورد نظر خود رو سریع تر پیدا کنین، بلکه یافتن وبلاگای با کیفیت رو هم آسون تر می کنه چون معمولاً این جور فهرستا با دقت خیلی تهیه می شن.

شاید با خود فکر کنین، نتایج موجود در تصویر به زبون انگلیسیه و اینجور نتیجه ای در جستجو به زبون فارسی پیدا می شه. پیشنهاد می کنیم که عبارتایی مانند همین کلمه کلیدی رو به فارسی در گوگل جستجو کنین. مطمئناً نتایجی شبیه به دست میاد.

وبلاگ نویسانی رو پیدا کنین که از وسیله Followerwonk استفاده می کنن

Followerwonk ابزاری عالی و کوچکه که به شما اجازه میده جدا سازی و تحلیلای خیلی رو روی حساب توییتر خود انجام بدین. این وسیله به وسیله سایت MOZ پیشرفت پیدا کرده و هم حالا در دسترس همه قرار داره. یکی از قابلیتای Followerwonk اینه که به شما اجازه میده وبلاگ نویسان موثر در بخش کاری خود رو به سرعت و خیلی آسون پیدا کنین.

این وسیله به شما امکان میده که کلیدواژهای مختلفی رو در توئیتر جستجو کنین:

آموزش لینک بیلدینگ پیشرفته

Followerwonk به شکل ً پیشرفته جستجو می کنه و نه تنها توئیتا، بلکه قسمت Bio اکانتای توئیتر رو هم جستجو می کنه. فرضاً اگه ما کلمه کلیدی “مُد و فشن” رو در اون جستجو کنیم، با جستجوی Bio افراد، نتیجه تقریباً به شکل زیر مثل هستش:

آموزش لینک بیلدینگ یا لینک سازی پیشرفته

بعد از دریافت نتایج جستجو، می تونین نتایج به دست اومده رو به شکل یک فایل CSV درآورده کنین. این فایل به شما اجازه میده افرادی که در بیوگرافی خود آدرس سایت شون رو مشخص کرده ان رو هم پیدا کنین. اگه اینجور باشه، میتونین به سایت یا وبلاگ اونا سر بزنین و در صورت نیاز با اونا در تماس باشین.

آموزش لینک بیلدینگ یا لینک سازی پیشرفته

لینک بیلدینگ پیشرفته با استفاده از اینفوگرافیک

مثل نوشتن پُست مهمان در وبلاگا، ساخت لینک با استفاده از اینفوگرافیک هم در چند پارسال در بین وبمسترها خیلی محبوب شده. کلا فرآیند لینک سازی از اینطور تصاویر مثل گرفتن لینک از محتوای متنیه که در فصلای قبل همین مقاله به اون اشاره کردیم. اما بهتره بدونین در لینک سازی با استفاده از اینفوگرافیک می تونین با انجام چند کار جزئی، لینکای بیشتری به دست آورید.

چطوری لینک سازی داخلی انجام بدیم؟حتما بخونین: چطوری لینک سازی داخلی انجام بدیم؟

، این تکنیک طبق این واقعیت شکل گرفت که یه سری از آدما اینفوگرافیکاتون رو (بی اجازه) در سایت یا وبلاگ خود قرار می دن، اما ممکنه در ازای اون به شما لینکی ندهند. این اتفاق خیلی رایجه. پس اگه با اینجور شرایطی روبرو شدین، بهتره با صاحب سایت تماس بگیرین و از اون بخواهید به سایت شما لینک بده.

واسه اینکه بدونین چه سایت یا وبلاگایی از اینفوگرافیک شما استفاده کرده ان باید نام فایل خود رو بدونین. به خاطر داشته باشین که شما بیشتر از اونکه به URL تصویر نیاز داشته باشین؛ به نام فایل Jpg یا PNG تصویر مورد نظر نیاز دارین. ما میتونیم با راست کلیک کردن روی اینفوگرافیک و انتخاب گزینه Copy Image URL به نام فایل دست پیدا کنیم.

آموزش لینک بیلدینگ یا لینک سازی پیشرفته

حالا به Google Images برید و به دنبال این نشونه بگردید:

آموزش لینک سازی یا لینک بیلدینگ پیشرفته

روی اون کلیک کنین و بعد آدرس به دست اومده رو در اون کپی کنین:

آموزش لینک بیلدینگ یا لینک سازی پیشرفته

روی گزینه Search کلیک کنین. نتایج به دست اومده مثل شکل زیر هستش:

آموزش لینک بیلدینگ یا لینک سازی پیشرفته

حالا  هر کدوم از آدرسای به دست اومده رو بررسی کنین تا مطمئن شید لینکی به سایت شما داده ان. اگه اینجور نبود یک ایمیل بنویسید و از اونا خواهش کنین لینک سایت رو به عنوان منبع اصلی؛ اضافه کنن. سعی کنین متن ایمیل تون ً صمیمی باشه. شاید تونستید با اونا دوست شید و در آینده بازم از ایشون لینک بگیرین. به همین دلایل روانشناسیه که این روش ها با عنوان لینک بیلدینگ پیشرفته شناخته می شن.

می خواین درباره لینک بیلدینگ پیشرفته بیشتر بدونین؟

این راهنما اصول مورد نیاز واسه ایجاد کمپین لینک بیلدینگ رو خوب میگه و هدف اصلی اون آموزش ساخت لینک به افراد مبتدی بوده. اما فرآیند لینک بیلدینگ کمی پیچیده و وسیعه. واسه آموزشای بیشتر می تونین منابع غیر فارسی زیر رو بخونین:

  • Buzzstream Blog
  • Growing Popularity and Links
  • Ultimate Guide to Link Building
  • The Link Building Book
  • Link Building Strategies
  • Link Building

آموزش لینک بیلدینگ پیشرفته

جمع بندی

، این بود آموزش لینک بیلدینگ واسه افراد مبتدی! امیدواریم که این راهنمای هفت فصلی تونسته باشه معنی لینک بیلدینگ رو خوب به شما آموزش داده باشه. همونطور که در اول همین مقاله گفتیم، لینک بیلدینگ فرآیندی پیچیده و وسیعه و هر روزه با به روز رسانیای موتورهای جستجوگر، قوانین اون دست خوش تغییرات می شه. بخاطر این، من و همکارانم تموم سعی خود رو می کنیم تا این آموزش رو هر چند وقت یه بار بروزرسانی کنیم.