بک لینک چیه ؟

Backlink یعنی لینک خروجی از یک صفحه به صفحه ای در سایت دیگه ، بک لینکا اثر خیلی بالایی در رتبه بندی وبسایتا در صفحات جستجو دارن بخاطر این افزایش بک لینک به عنوان یکی از بهترین راه های بهبود سئو شناخته می شه . البته موتورهای جستجو از فاکتورهای زیادی واسه رتبه بندی وبسایتا استفاده می کنن و هیچکی بطور نمی تونه حتما درباره میزان اثر بک لینکا صحبت کنه ولی طبق تجربه ، ما می دونیم که اثر بک لینک خیلی بالاست. بک لینکای دریافتی شما ، Link Profile پروفایل بک لینک شما رو تشکیل می دن .

چرا گوگل با خرید بک لینک مخالفه ؟

گوگل بارها تاکید کرده که Content Is The King محتوا پادشاهه پس منطقیه که وبسایتایی که تولید محتوای با ارزش می کنن رو دوست داشته باشه ولی چه جوری می تونه این وبسایتا رو شناسایی کنه ؟ یک رابطه منطقی راحت به ما می گه که هرچقدر محبوبیت محتوایی بیشتر باشه احتمال منتشر شدن یا اشاره به اون بیشتر می شه پس تعداد لینکای بیشتری دریافت می کنه پس محتوای بهتر = بک لینک بیشتر

عبارت بالا در تئوری خیلی قشنگ و شیرینه و کار رو واسه گوگل آسون می کنه اگه خرید و فروش بک لینک در کار نباشه . شما با خرید و فروش بک لینک اعتباری دروغین واسه سایت خود دست و پا می کنین و کار شناسایی سایتای معتبر با مطالب بهتر رو واسه گوگل سخت تر می کنین و واسه همین گوگل مخالف سرسخت اینکاره .

خرید بک لینک بده ؟

اگه این عبارت رو در گوگل جستجو کنین چیزی پیدا نمی کنین بجز ۱۰ا مقاله در مورد مضرات خرید بک لینک اما واقعا خرید بک لینک بده ؟

خیلی از متخصصین خارجی سئو فکر می کنن خرید بک لینک ایده ی خوبی نیس. چون که خلاف قوانین گوگله و ساخت بک لینکای طبیعی با تکیه بر محتوا رو بر اون ترجیج می دن چون در اونجا چیزی به نام کپی رایت داریم که از قضا خیلی هم خوب و زیباست و مانع از دزدی محتوای سایت شما می شه پس اگه وبسایتی بخواد از مطالب سایت شما استفاده کنه باید لینک مطلب رو به عنوان منبع قید کنه .

 

خلاصه

همونطور که می دونیم ، پس از تکمیل محتوای سایت جهت سرعت دادن در کسب رتبه های بهتر در نتایج جستجو نیازه تا از سایتایی که رتبه خوبی دارن لینکی به سایت شما با کلمه کلیدی مورد نظر خریداری شه. اما در انجام این کار نکات زیادی هست که باید رعایت شن وگرنه ممکنه حتی نتیجه عکس بگیرین

همونطور که می دونیم ، پس از تکمیل محتوای سایت جهت سرعت دادن در کسب رتبه های بهتر در نتایج جستجو نیازه تا از سایتایی که رتبه خوبی دارن لینکی به سایت شما با کلمه کلیدی مورد نظر خریداری شه . اما در انجام این کار نکات زیادی هست که باید رعایت شن وگرنه ممکنه حتی نتیجه عکس بگیرین :

 • لینک باید از سایت یا وبلاگی خریداری شه که کمه کم دارای پیج رنک ۳ یا بالاتر در صفحه ای باشه که لینک شما رو قرار میده،جهت گرفتن رنک یه صفحه می تونین از سایت googlerank.ir استفاده کنین ، توجه کنین هر صفحه از سایت رنک مخصوص به خود رو داره سعی کنین لینک رو یا در همه صفحات سایت یا در صفحه ای که رنک بالا داره بخرین .
 • داشتن بازدید بالا یا رتبه الکسای بالا کافی نیس و شما فقط باید پیج رنک رو بررسی کنین.
 • همه پیج رنکا واقعی نیستن و ممکنه تقلبی باشن جهت اطمینان موارد زیر رو واسه هر سایت یا وبلاگ چک کنین :
  سن دامنه سایت کمه کم باید ۳ سال باشه . جهت گرفتن سن یک دامنه آدرس اون رو در سایت whois.com وارد کنین .

 

بک لینک خوب چیه ؟

بک لینک :هر لینکی در سطح اینترنت که به سایت شما اشاره کنه به عنوان بک لینک شناخته می شه .

سایت یا صفحه ای از سایت زمانی می تونه رتبه خوبی پیدا کنه که بک لینک خوبی به اون داده شه . بک لینک خوب از فاکتورهای زیر مشخص می شه :

 • سایت و صفحه لینک دهنده ، اعتبار لینک دهنده ، عنوان لینک ، زمان ایجاد لینکا و چگونگی ایجاد شدن لینکا
 • یه سری از آدما در مورد ی سئو کار می کنن ولی در مورد بک لینک تنها موارد زیر رو می دونه :
 • اینکه از چند سایت با رنک بالا بک لینک بخرن رنک سایت ۴ یا ۵ و حتی بالاتر باشه
 • در فروما و تالار گفتگوا لینک گذاری کنن که واقعا به نام Content Marketing و یا Link Building شناخته می شه .
 • پست مهمان بسازه و در اون از کلمه کلیدی خود به صفحات سایت خود لینک دهند .

این افراد زود از لینک دهی خسته می شن و اگه در مورد بک لینک با اونا حرف بزنیم می گن که Back Link اثر خود رو از دست داده یا دیگه بک لینک اثر نداره و لینک بیلدینگ خوب نیس . این یک شکست و راحت نگریه که لینک دهی و بک لینک اثر خود رو از دست بده . بک لینک یا واقعا لینک بیلدینگ خیلی گسترده و همیشه در حال تغییر و بروز رسانی ی باشه . توجه داشته باشین در سئو سایت هیچی مطلق نیس و همه فاکتورهای سئو بصورت نسبی هستن.

خاصیت تضریبی در فاکتورهای سئو

دقت داشته باشین که فاکتورهای سئو با عمر دامنه و سن سایت رابطه تضریبی داره بدین صورت که رتبه سایت و رنک اون رابطه مستقیمی با سن سایت داره مثلا توجه داشته باشین که اگه سایتی امتیازX داشته باشه در این صورت واسه اعتماد و قدیمی بودن سایت امتیاز X رو خواهد گرفت و این عدد در امتیاز محتوای ( Y ) سایت ضرب میشه و حاصل به دست اومده XY می شه که این هم در امتیاز بک لینکای خوب و قوی (Z) ضرب میشه که نتیجه XYZ می شه . پس این سایت دارای XYZ امتیاز هستش . به این عمل خاصیت تضریبی گویند .

نتیجه

بک لینک خیلی اثر گذاره و اصلا اثر اون رو گوگل نمی تونه کم کنه . چون به خودش آسیب میرسوند . این بک لینکه که به پیدا کردن نتایج بهتر در موتور جستجو به گوگل کمک می کنه . گوگل بی بک لینک خوب فقیره . توجه داشته باشین گوگل هم یک شرکت تجاریه و خیلی دوست داره همه چیز به نفع خودش باشه ، پس زیاد به گوگل اهمیت ندین . واسه اطلاعات بیشتر در مورد بک لینک می تونین مقاله بک لینک در طراحی سایت و نکاتی مهم در این رابطه رو بخونین .

 

چند نکته مهم در دریافت یا خرید بک لینک

 • مربوط به موضوع و محتوای صفحه شما باشه

هدف موتورهای جستجو نمایش سایتای مربوط به جستجوی کاربره پس طبیعیه که موقع ارزشیابی بک لینکا به ربط داشتن اون توجه کنن چون یکی از مهم ترین فاکتورا در رتبه بندی سایتا حساب می شه . دبرای موتورهای جستجو رابطه کلی بک لینک با محتوای شما اهمیت داره یعنی موقع بررسی بک لینک علاوه بر اینکه به ربط داشتن صفحه مورد نظر توجه دارن ، میزان رابطه کل سایت لینک دهنده با دریافت کننده رو هم بررسی می کنن .

 • از وبسایتای معتبر لینک دریافت کنین

دریافت لینک از وب سایتای معتبر نشون دهنده اعتماد اونا به شماست درنتیجه به افزایش میزان اعتبار سایت شما کمک زیادی می کنه . اشتباهی که بیشمار وب مساران انجام دهنده می شن اینه که در انتخاب وب سایتای معتبر فقط به ۲ عامل Domain Authority و Page Authority توجه می کنن درحالی که این ۲ عامل خیلی آسون قابل دستکاری هستن . سایت معتبر وب سایتیه که علاوه بر داشتن لینک پروفایل مناسب ، محتوای غیراسپم داشته باشه یا تولید کننده محتوا باشه .

 • لینکا باید ترکیبی از Follow و Nofollow باشن

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در لینک سازی می تونین انجام دهنده شید ، نساختن لینکای Nofollowه . لینکای نوفالو پروفایل بک لینک شما رو طبیعی نشون میده و به افزایش قدرت دامنه کمک خیلی می کنه . لینکای نوفالو نسبت به لینکای فالو اهمیت کمتری دارن ولی بی اهمیت نیستن . گوگل زمانی که فهمید محتوای اسپم واسه تولید لینک درحال افزایشه این تگ رو معرفی کرد و از کم بودن اهمیت اون سخن گفت تا شاید روند افزایش اسپم رو متوقف کنه .

 • لینکای بین محتوا ( Contextual ) بهترین نوع لینکا هستن

لینکای بین محتوایی یا Contextual به لینکایی می گن که در بین متن قرار گرفته باشن . این نوع لینک دهی درصورتی که بصورت اصولی انجام شه باعث افزایش اعتبار دو طرف لینک دهنده و گیرنده می شه . لینک دهی به منابع به موتورهای جستجو در شناسایی محتوای سایت شما کمک زیادی می کنه . وقتی شما به لینکی از سایت دیگه داخل متن اشاره می کنین به موتورهای جستجو اعلام می کنین که محتوای موجود در این صفحه با صفحه لینک شده مرتبطه . لینکای Contextual اعتبار و ارزش سایت شما رو در پیش کاربر هم بیشتر می کنه چون با نگاه منابع معتبر به این نتیجه می رسه که می تونه به مقاله ای که می خواند اعتماد کنه .

 • به میزان رقابت کیوردا توجه کنین

رقابت عامل تعیین کننده میزان نیاز شما به بک لینکه . هرچقدر میزان رقابت یک کیورد بیشتر باشه کسب رتبه های بالاتر واسه اون کیورد سخت تر می شه و نیاز به لینکای بیشتر و باکیفیت تری پیدا می کنین . واسه تشخیص میزان رقابت کافیه ۱۰ سایتی رو که در کیورد در نظر شما در رتبه های ۱ تا ۱۰ هستن رو بررسی کنین .

 • تعداد لینکای خروجی خیلی مهمه

در تعیین میزان ارزش یک لینک ، تعداد لینکای خروجی ( External Links ) اهمیت خیلی بالایی داره . میزان وزن و ارزش ( Weight ) بین تموم لینکای موجود در صفحه تقسیم می شه پس هرچقدر لینک تعداد لینکای خرجی کمتر باشه ، بک لینک ارزش بیشتری داره .

بک لینک واسه چه سایتایی بهتر جواب می ده ؟

طی تجربه ها و آزمایشای انجام شده واسه تست پاسخگویی بک لینک ، بیشتر واسه سایتایی که خواهان پاسخگویی و نتیجه گیری در گوگل با یک کلمه ثابت هستن به طور مثال طراحی سایت هستن پیشنهاد میشه.

 

رپورتاژ آگهی واسه چه سایتایی بهتر جواب می ده ؟

رپورتاژ آگهی همونجوریکه در بالا به اون اشاره کردیم متناسب واسه شرکتا و یا سایت هاییه که قصد ارائه یک سری خدمات خاص و جدید رو دارن و یا می خوان افراد بیشتری رو با سایت خود اشنا کننده ، با توجه به نوع درج این نوع تبلیغ شما می تونین خیلی آسون افراد رو به خود جذب کنین .

خرید بک لینک ، خرید رپورتاژ آگهی

 

احتمال موفقیت در کدوم یک از این دو نوع تبلیغ بالا تره ؟

اینکه ما بخوایم به شما بگیم بک لینک بهتر از رپورتاژ آگهیه و یا برعکس یک اشتباه بزرگه ! هر کدوم از این دو مورد که در این مطلب به اون توضیح داده شد در سطح و اندازه خود دارای قدرت و تاثیره ولی واسه این که یک تبلیغ موفق داشته باشین باید از کلمات و کیوردای مناسب و قوی و ضمنا کیوردایی که دارای حریف کمتر هستن استفاده کنین .

 

جمع بندی کلی »‌

تبلیغات هدفمند نتیجه ای بالاتر از انتظار کاربران داره اما توجه داشته باشین که شعار تبلیغات هزینه نیس ، سرمایه گذاریه تنها واسه تبلیغات هدفمند و با هوشمندی راستی میکنه و اگه غیر حرفه ای اقدام کنین تبلیغات انجام شده تنها هزینه اضافی بوده .