بک لینک

بک لینک ( backlink ) برابر کلماتی چون پیوند ورودی داره که بصورت زیر تعریف می شه:

بک لینک در بهینه سازی موتور جستجو یک پیوند یا لینکیه که یک صفحه وب رو به یک صفحه وب دیگه یا یک سایت دیگه در ارتباط می سازه.

بعضی از موتورهای جستجو مثل گوگل یکی از فاکتورهایی رو که در جایگاه سایت در صفحه نتایج موثر می دونه تعداد بک لینک هاس. البته این به اون معنا نیس که هر چقدر تعداد بک لینکای یک سایت بیشتر باشه، جایگاه سایت در موتورهای جستجو بالاتر هستش.

بهترین بک لینکا، اونایی هستن که بصورت طبیعی واسه سایت پدید اومده ان و یا بعبارتی دیگه در فرایند تولید اونا از مکانیزمای خرید بک لینک استفاده نشده.

آموزش ساخت بک لینک

جهت ساخت بک لینک واسه سایت مورد نظر خود می تونین از آموزش زیر استفاده کنین تا شاهد افزایش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو باشین. این مقاله تمرکز اصلی خود رو روی آموزش ساخت بک لینک طبیعی قرار داده.

 • اول باید یک لیست کامل از کلمات کلیدی سایت به همراه صفحات لندینگ پیج جمع آوری شه.
 • لیست جمع آوری شده باید دارای ستون تاریخ و جایگاه فعلی کلمات کلیدی باشه تا بشه در طول زمان پیشرفت جایگاه رو اندازه گیری کرد.
 • حال طبق لیست وب سایتایی که قبلا جمع آوری شده و میتونیم از اونا بک لینک تهیه کنیم انتخاب و روزانه میتونیم تا 10 تا بک لینک به طرف سایت هدایت کنیم.
 • نحوه لینک دادن به سایت بدین صورته که در وب سایتایی که میشه نظر ثبت کرد بجای نام سایت، نام کلمه کلیدی مورد نظر نوشته می شه و بجای آدرس سایت، لندینگ پیج مورد نظر نوشته می شه.
 • بک لینکایی که از راه ثبت نظر گرفته می شه، باید یک نظر در مورد پست مورد نظر نوشته شه که وب مستر اون سایت نظر ما رو تا حد امکان تایید کنه.
 • در انجمنا و وبلاگا چون راه واسه قرار دادن لینک باز تره  براحتی میشه قسمتی یا کل متن صفحه لندینگ پیج کپی شه و بعضی از کلمات کلیدی بصورت لینک به صفحه لندینگ پیج در ارتباط شه.
 • تا حد امکان از گذاشتن لینک در وب سایتایی که بصورت پاپ آپ باز می شن یا دارای مزارع لینک هستن ( بالای 100 تا لینک) خودداری شه.
 • بعضی انجمنا هستن که میشه از اونا لینک دریافت کرد ولی باید پستی که در انجمن قرار داده می شه جنبه تبلیغات نداشته باشه، به خاطر این باید در انتخاب نام پست و متن یک مقدار مثل دسته بندی پستای اون انجمن صورت پذیرد تا بتونیم بعد از اون بصورت زیر پوستی تعدادی از کلمات کلیدی پست رو به طرف لندیگ پیج خود هدایت کنیم.
 • در گرفتن بک لینک سعی شه در حد امکان عنوان لینک بصورتی باشه که بشه کلمه کلیدی سایت در اون استفاده شده باشه تا اینکه فقط یک لینک معمولی باشه و هیچ عنوانی نداشته باشه.
 • بعضی لینکا پس از اینکه قرار داده شد ممکنه چند روز طول بکشه تا تایید شن به خاطر این در اینطور مواقع زیر لینک معمولا می نویسد “در انتظار تایید مدیر” در اینطور مواقع روی لینکی که بصورت موقت درست شده و فقط ما میتونیم ببینیم نباید کلیک شه در غیر اینصورت لینکایی که همون لحظه تایید می شن رو واسه اینکه فرایند شناسایی اونا به وسیله گوگل سریعتر انجام شه رو میشه کلیک کرد تا صفحه سایت باز شه.
 • بعضی از سایتا جهت گرفتن بک لینک باید ثبت نام صورت پذیرد، در خیلی از مواقع از این ایمیلا صاحبان کار و کاسبی جهت ایمیل مارکتینگ استفاده می کنن به خاطر این باید یک ایمیل فقط جهت مقاصد گرفتن بک لینک و شبکه های اجتماعی درست شه.
 • سعی شه در بیشتر وب سایتایی که می خواهیم بک لینک بگیریم و نیاز به ثبت نام دارن از یک کلمه کاربری و رمز عبور برابر استفاده کنیم که بعدا بتونیم در صورت نیاز بیاد داشته باشیم و تغییرات احتمالی رو دید کنیم.
 • سعی شه بصورت ترکیبی به کلمات کلیدی سایت لینک داده شه مثلا اگه قراره روی سه کلمه کلیدی فعالیت شه در یک روز فعالیت نباید فقط روی یک کلمه خاص فعالیت کرد سعی شه در حد امکان از کلمات مختلف استفاده شه.
 • در صورتی که فهمیدیم یک بک لینک به اشتباه به طرف سایت هدایت شده و یا بعبارتی دارای امتیاز منفیه میتونیم از وسیله گوگل وبمستر واسه حذف اون بک لینک استفاده کنیم.
 • یکی از روشهایی که میشه به اون دلیل کرد که بک لینک مورد نظر دارای امتیاز منفی یا مثبته، استفاده از وسیله MOZه. جهت استفاده از این وسیله رایگان MOZ ، باید در سایت اون ثبت نام کرد بعد وب سایتی که می خواهیم از اون بک لینک بگیریم رو در اونجا کپی کنیم، اگه Spam Score اون برنگ قرمز بود نباید از سایت مورد نظر بک لینکی دریافت شه.
 • در وب سایتایی که به شکل نظر میشه بک لینک گرفت در حد امکان روی پستایی نظر داده شه که جدید بوده و زیاد قدیمی نباشن( مثلا واسه یکسال پیش)

بک لینک یکی از واژه هاییه که تو دنیای سئو (بهینه سازی موتور جستجو) بیشتر از همه استفاده میشه.

خیلی از وبلاگ نویسهایی که اخیرا کار وبلاگ نویسی یا پیشرفت سایت رو شروع کردن با معنی بک لینک مشکل دارن.
تو این پست امیدوارم بتونم براتون این واژه رو کامل توضیح بدم و ضرورتش رو واسه سئو روشن کنم تا بدونین چرا اونقدر واسه موفقیت شما تو دنیای آنلاین مهمه.
بک لینکها لینکهای ورودی به صفحات وب شما هستن.
وقتی یه صفحه وب به یه صفحه وب دیگه لینک میده، بهش میگن بک لینک. قبلا بک لینکها بزرگترین ملاک رتبه بندی سایتها بودن. صفحه ای که بک لینکهای زیادی گرفته بود میتونست روی همه موتورهای جستجوی معروف رتبه بالاتری بگیره. البته هنوزم تا حد زیادی همینطوره.
بیایید با یه سری از واژهای مربوط به بک لینک که باید بشناسید آشنا بشیم:
عصاره لینک: وقتی یه صفحه وب به مقالهاتون یا به صفحه اصلی سایتتون لینک میده، عصاره لینک رو باید بگذرونه. این عصاره لینک به رتبه بندی مقاله کمک میکنه و اعتبار دامنه رو بهبود میبخشه. شما میتونید به لینکهاتون تگ نوفالو بدین و نذارید عصاره لینک از لینکهای صفحه وبلاگتون عبور کنه.
لینک نوفالو: وقتی سایتی به یه سایت دیگه لینک میده اما اون لینک یه تگ نوفالو داره، اونوقت اون لینک دیگه عصاره لینک رو رد نمیکنه. لینکهای نوفالو از نظر رتبه بندی صفحه ارزشی ندارن چون به حساب نمیان. معمولا وبمسترها وقتی به سایتهای غیرمعتبر لینک میدن از تگ نوفالو استفاده میکنند.
مثلا لینکهایی که از نظرات وبلاگهای دیگه بین.
دارکوب تو یکی از مقاله هاش در مورد عصاره لینک و لینک نوفالو توضیحات کاملتری داره که میتونید بخونین.
لینک فالو: بطور پیش فرض همه لینکهایی که به یه پست وبلاگ اضافه می کنین، لینکهای فالو هستن و عصاره لینک رو عبور میدن.
ریشه دامنهای لینک شده: یعنی تعداد بک لینکهایی که از یه دامنه خاص به سایت شما بین. حتی اگه سایتی ده بار به سایت شما لینک داده باشه، فقط یه ریشه دامنه لینک شده حساب میشه.
لینکای بی کیفیت: لینکهای بی کیفیت از سایتهای مزرعه ای، سایتهای خودکار، اسپم یا پورن بین. همچین لینکهایی بیشتر از اینکه فایده داشته باشن براتون ضرر دارن. واسه همین باید موقع خرید لینک خیلی مواظب باشین.
لینکهای داخلی: لینکهایی که از یه صفحه به یه صفحه دیگه از همون دامنه میرن. به این مراحل لینکدهی داخلی میگن.
انکورتکست: متنی که واسه هایپرلینکها استفاده میشه، انکورتکست نام داره. وقتی میخواهید واسه کلیدواژه خاصی رتبه بگیرین، انکورتکست بک لینکها خیلی به درد میخورن و اثر دارن.

 • امتیازات بک لینکها واسه سئو

قبل اینکه درباره امتیازات بک لینکها صحبت کنم، باید بدونین که از چند سال پیش تا کنون خیلی چیزها در مورد بک لینکها عوض شده.
یه زمانی بود که حتی لینکهای بی کیفیت هم به رتبه سایت کمک میکردند.
اما از وقتی که گوگل، الگوریتم پنگوئنشو راه انداخت، کل چشم انداز بک لینکها تغییر کرد.
الآن باید از سایتهای باکیفیت بک لینک بگیرین و بک لینکها هم باید به متن بخورند. اگه مثلا سایت شما درباره ماهی باشه و شما از سایتی که درباره میمونهاست لینک بگیرین، این لینکها هیچ فایده ای ندارن. هدفتون باید گرفتن لینک از سایتهای معتبر و در ارتباط باشه.
حالا اجازه بدین یه نگاهی به مزیتهای بک لینکها بندازیم:
1- رتبه طبیعی سایتتونو پیشرفت میده
بک لینکها کمک میکنند تا رتبه بهتری روی موتورهای جستجو بگیرین. اگه هرکدوم از محتواتون بتونه از سایتهای دیگه لینک طبیعی بگیره، اون محتوا روی موتورهای جستجو رتبه طبیعی بالاتری خواهد گرفت.
هدفتون باید ساخت لینک واسه تک تک پستای و صفحاتتون ضمنا لینک به صفحه اصلی سایتتون باشه.
2- فهرست بندی سریعتر
بک لینکها به روباتهای موتورهای جستجو کمک میکنند تا لینکهایی که به سایت شما وارد میشن رو شناسایی کنن و سایت شما رو بخزند.
به ویژه واسه سایتهای تازه، گرفتن بک لینک خیلی مهمه چون کمک میکنه که زودتر فهرست بندی و پس شناخته بشن.
3- ترافیک مرجوعی
یکی از منفعتهای بزرگ بک لینکها اینه که کمک میکنند تا ترافیک مرجوعی بگیرین.
البته این مرجوعی با کالای مرجوعی که بار منفی داره فرق میکنه و معنای مثبتی داره. چون ترافیک مرجوعی معمولا ترافیکیه که هدفمنده و میزان خروج پایینی داره.

 • چه جوری بک لینک بگیریم

حالا که با معنی بک لینک و ارتباطش با سئو آشنا شدین و اهمیتشو شناختید، اجازه بدین چند تا روش راحت واسه ساخت بک لینک به سایتتون معرفی کنیم.
یکی از مهمترین حقایقی که باید همیشه درباره سئوی بک لینک به خاطر داشته باشین اینه که تعداد بک لینکها مهم نیس، بلکه کیفیت بک لینکها اهمیت بیشتری داره.
اگه دارین از خدمات پولی واسه گرفتن بک لینک استفاده می کنین، شاید با الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه بشین.
اینجا این سوال پیش میاد که:
چجوری میشه واسه سایت یا وبلاگ بک لینکهای باکیفیت گرفت؟
1- مقاله های خوب بنویسید
این بهترین و راحت ترین راه گرفتن بک لینک واسه وبلاگ هاست.
اگه مقاله های خوب بنویسید، مردم خودشون به طور طبیعی بهتون لینک میدن.
مقاله های آموزشی و مقاله هایی که بهترینا رو فهرست میکنند معمولا مقاله های خوبی هستن و پتانسیل زیادی واسه بک لینک گرفتن دارن.
نکته: اینجور مقاله ها طبق تحقیقات معتبر، مثالهای عملی و خوبی هستن.
2- شروع به نظر دادن کنین
نظرها هم یکی از اون روشهای راحت و رایگانه که میتونه براتون بک لینک درست کنه. شروع به نظر دادن روی انجمنای فالو و وبلاگهای فالو کنین.
آخرین خبره ها نشون دهنده اینه که لینکهای نوفالو اهمیتی ندارن اما نظر دادن روی وبلاگها شک نداشته باشین میتونه براتون مفید باشه و عصاره لینکهای خوبی براتون میاره.
نظر دادن کمک میکنه بک لینکهای یک طرفه و پس ترافیک بیشتر و دیده شدن بهتر در موتورهای جستجو نصیبتون بشه.
اما اسپم نکنین!
3- در دایرکتوریای وب ثبت نام کنین
وبلاگتونو رو سایتهای دایرکتوری ثبت کنین تا براحتی بک لینک بگیرین.
این روش این روزها خیلی طرفدار نداره چون پیدا کردن یه دایرکتوری قانونی کار راحت ای نیس. باید به ویژه از دایرکتوریایی که ازتون میخوان واسه سایتشون بک لینک درست کنین تا سایتتونو روی دایرکتوریشون ثبت کنن دوری کنین.
نکته: اگه دارین از روشهای ثبت مستقیم خودکار استفاده می کنین، همین الآن کنسلش کنین. ثبتای خودکار سایت باعث میشن سایتتون اسپم شناخته بشه و هزینه های زیادی رو از نظر رتبه سایت بهتون وارد کنه یا حتی سایتتونو از روی صفحات موتورهای جستجو حذف کنه.
امیدوارم این مقاله به درک بهتر اصول بک لینکها در سئو کمک کرده باشه و دلیل اهمیت شروع ساخت بک لینک رو فهمیده باشین.
ایا شما الان دارین روی گرفتن بک لینک واسه سایتتون کار می کنین؟ اگه تو این راه مشکلی براتون پیش اومد و یا نیاز به راهنمایی داشتین میتونید از متخصصان دارکوب کمک بگیرین.
اگه از این مقاله راضی بودین،  از بقیه مقالات ما هم استفاده کنین. دارکوب مقالات زیادی درباره الگوریتمای گوگل، بک لینک سازی و روشای سئوی سایت و … داره که میتونه در طراحی و ساخت و بازسازی سایت کمکتون باشه.