شما در مراحل لینک سازی وقتی لینکی رو ایجاد می کنین یا لینکی به شکل طبیعی واسه سایت شما ایجاد می‌شه کلا به دو صورت، لینک فالو (follow) و یا لینک نوفالو (nofollow) هست.
واسه درک بهتر این موضوع یک سناریوی راحت رو طرح می‌کنیم، فرض کنین سایت F سایت دیگری با نام X رو، به شکل فالو لینک می‌کنه و سایت N همون سایت X رو به شکل نوفالو لینک می‌کنه. از این سناریو ما این برداشت رو می‌کنیم که سایت F سایت X رو تایید کرده و به اون مقداری اعتبار بخشیده (این بخشیدن به معنای کم شدن اعتبار از سایت F نیس). سایت N سایت X رو لینک کرده و اون رو معرفی کرده ولی تایید نمی‌کنه و این کار رو به موتورهای جستجو واگذار می‌کنه. لینک‌های نوفالو به این معنی نیستن که از نظر گوگل غیر قانونی باشن، لینک نوفالو به این معناست که به گوگل می‌گوید به دنبال این لینک نرود ولی واقعا این گونه؟ گوگل لینک‌های نوفالو رو دنبال نمی‌کنه؟ در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت می کنیم.

ساختار کد فالو در تگ لینک (تگ a)

ساختار لینک‌های فالو یا همون کدهای فالو به شکل زیره و هر سه لینک زیر هیچ فرقی با هم ندارن. استفاده از dofollow فقط نشون دهنده nofollow بودن لینکه:

ساختار کد نوفالو در تگ لینک (تگ a)

ساختار لینک‌های نوفالو یا کدهای نوفالو به شکل زیره:

اگه توجه کرده باشین فرق لینک فالو با نوفالو فقط فقط در مقدار اتریبیوت relه که این فرق رو فقط میشه در کدها دید و در ظاهر مشخص نیس، به این منظور کافیه روی لینک مورد نظر خود کلیک راست کرده و در کروم گزینه inspect و در موزیلا گزینه  inspect element رو انتخاب کنین و در قسمت HTML اگه rel رو مساوی nofollow دیدید به خاطر نوفالو بودن لینکه وگرنه لینک فالوه.

nofollow inspect

پیدا کردن لینک نوفالو با inspect

یا واسه پیدا کردن کل لینک‌های نوفالو می تونین روی صفحه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه view source رو انتخاب کنین بعد به کمک وسیله جستجوی مرورگرها و با زدن کلیدهای Ctrl + F عبارت nofollow رو تایپ میکنیم تا مرورگر برایمون هم تعداد و هم جای لینک رو نشون بده.

پیدا کردن کل لینکای نوفالو

پیدا کردن کل لینکای نوفالو

شما می تونین از وسیله Nofollow Tool استفاده کنین بدین‌منظور آدرس صفحه‌ای رو وارد کنین تا لینک‌های نوفالو رو نمایش بده.

همه حقوق و مطالب بر طراح ونوس محفوضه وتمامی کپی برداریا ازtarhvenous.blog.irپیگردقانونی داره

چرا باید از لینک nofollow استفاده کنیم؟

  • گوگل لینک‌ نوفالو رو بررسی می‌کنه، اما به‌سادگی از اونا رو واسه محاسبه PageRank استفاده نمی‌کنه.
  • جستجوگر بینگ، لینک نوفالو رو در نظر نمی‌گیرد و از اون واسه رتبه‌بندی صفحات استفاده نمی‌کنه.
  • موتور جستجوگر یاهو، لینک نوفالو رو در نظر میگیره، اما از اونا واسه رتبه‌بندی مستقیم استفاده نمی‌کنه.

پس، چرا باید از لینک‌های nofollow استفاده کنیم؟

به‌طور منطقی شاید فکر کنین که لینک nofollow کمکی به کسب رتبه بهتر در یک کلمه کلیدی نمی‌کنن، اما این تصور خیلی درست نیس. این لینک‌ها به‌طور غیرمستقیم میزان اعتماد به سایت شما رو افزایش میدن. کاربرانی که چندین مرتبه از راه این لینک‌ها به سایت شما هدایت می‌شن، در صورتی که از محتوا و مطالب راضی باشن، رفت و امد بیشتری با شما دارن. افزون بر این، موارد زیر دلایلی منطقی واسه استفاده از لینک‌های nofollow هستن:

  1. جلوگیری از لینک شدن به سایت‌های اسپمر: امکان داره که از سایت شما عمداً یا اشتباهیً به یک سایت اسپم، لینک داده شه. این لینک ممکن در متن، نوارهای تبلیغات جانبی یا در بخش نظرات سایت قرار داشته باشه. با اینحال، می تونین با استفاده از کد nofollow اثر این لینک‌ها رو از بین ببرین.
  2. جلوگیری از تکرار شدن محتوا: اگه در یک صفحه؛ دو لینک مختلف که انکر تکست متفاوتی هم دارن به یک صفحه داخلی و خارجی لینک شده‌ان، بهتره یکی از اونا رو با استفاده از لینک nofollow بی‌اثر کنین.
  3. جلوگیری از کاهش اعتبار سایت: در صورت استفاده زیاد از لینک‌های فالو، بخش زیادی از اعتبار خود رو به سایت‌هایی که به اونا لینک دادین، تقدیم می کنین. این موضوع به‌قدری مهمه که در خیلی از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، توانایی کد نوفالو گنجانده شده.
  4. اولویت Crawl شدن به وسیله ربات گوگل: اولویت Crawl شدن یا خزیده شدن سایت به معنی تغییر کارکرد موتورهای جستجوگر نسبت به یک وب‌سایته. همونطور که در مقاله آموزش ساخت robots.txt توضیح دادیم، بعضی وقتا محدود کردن‌هایی واسه Crawl شدن و ایندکس شدن صفحات سایت هست. مثلا ممکنه سایت شما ۱۰۰ صفحه داشته باشه و بنا به دلایلی ۹۰ صفحه‌ی اون واسه موتورهای جستجو اهمیت نداشته باشن. در اینجور شرایطی، با استفاده از تگ “rel=”nofollow در لینک‌های داحلی اون ۹۰ صفحه، می تونین تعداد صفحات سایت خود رو از ۱۰۰ به ۱۰ کم کنین. این کار به موتورهای جستجوی می‌گوید که اون ۱۰ صفحه اولویت بالاتری نسبت به بقیه صفحات دارن.
  5. جلوگیری از گوگل پنالتی: در صورتی که در رپورتاژ آگهی‌های سایت خود یا لینک‌های پولی‌تون از تگ نوفالو (“rel=”nofollow) استفاده نکنین، ممکنه گوگل رتبه سایت‌تون رو خیلی کاهش بده.

نکته‌ای مهم درباره بک لینک‌های پولی

گوگل از معیارهای مختلفی واسه تعیین رتبه سایت شما استفاده می‌کنه. با این همه، پیشنهاد می‌کنیم که از بک لینک‌های پولی با قصد بهبود رتبه سایت خود استفاده نکنین. واقعا، گوگل از راه‌های مختلفی واسه شناسایی لینک‌های خریداری‌شده استفاده می‌کنه. مثلا یکی از معیارهای تشخیص لینک پولی، گزارش کاربرانه. روش دیگه تشخیص یک لینک‌های پولی، تعداد زیاد لینک‌های خروجی از یک وب سایته. پس، بهتره واسه تبلیغات سایت خود از لینک nofollow استفاده کنین و با این کار به طور غیر مستقیم گوگل رو تحت اثر قرار بدید.

حتما بخونین:  معرفی 10 وسیله رایگان سئو و دیجیتال مارکتینگ

جمع‌بندی

با اینکه تبادل لینک با سایت‌هایی که از کد نوفالو استفاده می کنن اثر مستقیم بر سئو سایت شما نمی‌گذارد، اما اگه فرصتی واسه قرار دادن لینک سایت خود با کد nofollow در سایت‌های پربازدید پیدا کردین، حتماً از اون استفاده کنین. مثلا ثبت لینک سایت شما در یک انجمن یا سایت پرطرفدار می تونه بازدیدکننده زیادی رو به طرف شما هدایت کنه که ارزش اون کمتر از لینک follow نیس (در حالت عادی جذب این تعداد مخاطب، تنها با استفاده از محتوای مناسب ممکن نیس).

اگه سایت شما از محتوای مناسب بهره مند باشه، با لینک‌های nofollow هم می تونه به مرور رتبه‌ی مناسبی کسب کنه چون مخاطبان با تکرار مراجعه به سایت شما و گردش در صفحات اون، ً به گوگل آگاهی میدن که این سایت از کیفیت خوبی برخورداره. گرچه این روش زمان بیشتری می‌طلبد، اما پایدارتره.

افزون بر این، بعضی وقتا بهتره در بین لینک‌های سایت شما چند کد nofollow هم وجود داشته باشه تا گوگل از طبیعی بودن لینک‌های شما اطمینان پیدا کنه. به خاطر بررسی فالو یا نوفالو بودن لینک‌های سایت می تونین در سورس کد کلمه nofollow رو جستجو کنین یا با استفاده از افزونه‌های اختصاصی که روی فایرفاکس و گوگل کروم نصب می‌شه این لینک‌ها رو پیدا کنین. ضمنا، می تونین از وسیله SEOMoz toolbar هم استفاده کنین. این وسیله میتونه لینک‌های follow هر صفحه رو با رنگ سبز و لینک nofollow رو با رنگ صورتی نمایش بده.

تعریف بک لینک : کلا هر لینکی که از یک سایت به یک سایت دیگه داده می شن ، بک لینک نام داره. ، اگه سئو رو به یک صفحه شطرنج تشبیه کنیم ، بک لینکا مثل مهرها هستن. ( همونجوریکه در تعریف بالا گفتیم بک لینک ، باید از یک سایت به سایتی دیگه منتهی شه ، یعنی لینکای داخلی یک سایت ، بک لینک نیستن و به اونا لینک داخلی یا internal links گفته می شه.)

یادتون نرود که بک لینک ، مهم ترین جزء سئو هستش . واقعا باید بگیم که اثر بک لینک اون قدر زیاده که حتی کسائی که آشنایی زیادی با سئو ندارن ، در بعضی موارد نادر تنها با خرید بک لینک از سایتای معتبر مثل سایت خودمون ! ، تونسته ان که جایگاه سایت رو در نتایج گوگل پیشرفت بخشند. با این حال ، اگه شما می خواین سئو رو به شکل حرفه ای و کامل انجام بدین ، باید از موارد دیگه ، مثل محتوای خوب و سئو داخلی سایت هم غافل نشید. شکل زیر به شکل شماتیک ، سهم بک لینکا رو در سئو نشون میده:

سهم بک لینک در سئو

سهم بک لینک در سئو

با توجه به این که اثر بک لینکا خیلی زیاده ، از بدو تولد بک لینکا ، گوگل با اونا به مشکل خورد. چون که خیلی بک لینکا رو خرید و فروش می کردن و خیلی دیگه هم واسه دستکاری نتایج گوگل ، از اون با تکنیکای خاصی سوء استفاده می کردن. اینا همه و همه باعث شد تا گوگل الگوریتم خود رو کم کم عوض کنه و تا حدی از اثر بک لینکا بکاهد. با این حال هنوزم بک لینک ، اثر بالا العاده ای در سئو و بهینه سازی سایت داره.

انواع بک لینک چه مواردی هستن؟

در اول ، لینکا یا همون بک لینکا همه تنها یک نوع بودن ، اما به مرور پیچیده و سخت تر شدن و کم کم واقعا حالت خیلی پیچیده ای به خود گرفتن . با این حال میشه گفت که الان ، بک لینکا دو نوع دارن که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک حساب می گردن. این انواع عبارتند از :

  • بک لینک فالو
  • بک لینک نوفالو

فرق این بک لینکا با هم چیه ؟

اگه به ظاهر این بک لینکا نگاه کنین هیچ فرقی با هم ندارن . به طور مثال ما دو نوع بک لینک رو واسه شما در زیر ایجاد می کنیم :

این بک لینک سایت طرح از نوع فالو هست.

این بک لینک سایت طرح از نوع نوفالو هست.

همونجوریکه نگاه می کنین ، این دو نوع بک لینک در ظاهر هیچ فرقی ندارن. واقعا فرق اینا در کد اچ تی ام ال این دو نوع بک لینکه . اگه به سورس این دو بک لینک نگاهی بندازید نگاه می کنین که عبارت خاصی در بک لینک دوم (یعنی بک لینک نوفالو) هست و اونم عبارت rel=”nofollow” است.

NoFollow

اگه بخوایم تاریخی به موضوع نگاه کنیم ، این بک لینک (یعنی بک لینک نوفالو) ، ابتکار گوگل بود. گوگل با توجه به این که زمانی همه سایتا دائم به هم لینک می دادن و بازار خرید و فروش بک لینک و تبادل اون خیلی رونق گرفته بود، این نوع بک لینک رو معرفی کرد تا بک لینکای بی ارزش از بک لینکای با ارزش بالا مشخص شن.

اثر بک لینکای فالو بیش تره یا نوفالو ؟

تقریبا هر سئوکاری با کمی سابقه میدونه که اثر بک لینک فالو ، خیلی خیلی بیش تر از بک لینک نوفالوه . البته مقالات زیادی درباره اثر بک لینکای نوفالو نوشته شده. در بعضی مقالات سئو گفته شده که عده خیلی تونسته ان ، با همین بک لینکای نوفالو سایت رو حتی به صفحه اول گوگل بیارن. اما بدیش اینه اخیرا ، گوگل از اثر و قدرت اونا کاستهه. چون که این بک لینکا مثل آب خوردن به دست میان و هیچ ارزش ندارن.

گوگل خودش درباره بک لینک نوفالو می گه:

2016-08-29_20-21-41

ترجمه :

گوگل با بک لینک نوفالو چه می کنه ؟

ما این نوع بک لینکا رو دنبال نمی کنیم . یعنی پیج رنک و انکرتکست اونا رو منتقل نمی کنیم ….

دقت کنین ، این نوع بک لینک اون قدر واسه گوگل بی اهمیته که حتی انکرتکست رو در اونا منتقل نمی کنه. این بدین معناست که فرقی نمی کنه بنده به یک سایت ، با کلمه خرید بلیط هواپیما بک لینک نوفالو بدهم یا خرید سطل آشغال !!!!! یعنی این بک لینکا هیچ اهمیتی ندارن !!! گوگل هم به یه جور می گه که بک لینک نوفالو ، خیلی کم تر از بک لینک فالو ارزش داره. میشه این جور برداشت کرد که پس کسی نبایست وقت خود رو واسه گرفتن این بک لینکا تلف کنه. واسه این که ببینین چطوری میشه بک لینک نوفالو گرفت ، نمونه های زیر رو در نظر بگیرین. ضمنا ، بعضی وقتی می خواهند کارکرد و کیفیت یک سئوکار رو اندازه گیری کنه ، به این توجه می کنن که سئوکار چند درصد بک لینکا رو از بک لینک نوفالو استفاده می کنه. طبیعتا هرچه یک سئوکار بیش تر از بک لینکای فالو استفاده کنه ، کار اون کیفیت بیش تری داره.

 نمونه بک لینکای نوفالو

شبکه های اجتماعی

facebook فیس بوک

شاید شما مثل کسائی باشین که به خاطر سئو سایت خود، در شبکه های اجتماعی دائم لینک خود رو می ذارن. در این بین ، باید به شما بگیم که لینک شما به اون صورتی که انتظار اون رو دارین، تاثیری نداره. واقعا ، پس از معرفی بک لینک نوفالو (nofollow) به وسیله گوگل ، شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک ، توئیتر و لینکدین و صد البته خود گوگل پلاس، واسه این که ارزش سایتشون بالا برود ، همه بک لینکای خود رو به شکل نوفالو تغییر دادن.

بروزرسانی : در اینجا آموزشی هست که می شه با اون فیس بوک رو فریب داد و به بک لینک فالو رسید !!!

کامنت

کامنت سایت

اگه بتونین سایتای قدیمی رو پیدا کنین ، شاید بک لینک کامنت اونا از نوع فالو هستش. واقعا در این سایتا ، قوانین کدنویسی رعایت نشده، چون که اخیرا خیلی تاکید می شه که بک لینک کامنت باید از نوع external nofollow باشه . شاید برایتون جالب باشه که یکی از شکارهای سئوکاران ، همیشه گرفتن سایتایی با توانایی کامنتای فالو بوده . چون که در این صورت ، شما می تونین بی هیچ گونه هزینه و تنها به کمک یک کامنت ، صاحب یک بک لینک فالو بشید. ضمنا چون سایتایی که بک لینک فالو می دن ، قدیمی هستن ، این بک لینکا ارزش دوچندانی هم دارن ( چون که سایتای قدیمی و باسابقه ، ارزش بک لینک بیش تری دارن.)

بک لینکی که سئوکاران به بقیه می دن.

سئو

شاید با شنیدن این جمله بخندین، اما واقعا تجربه نشون داده که معمولا ، یک سئوکار به بقیه بک لینک نمی ده ، چون که روونه ساختن یک بک لینک ، از یک سایت به سایتی دیگه، نشون دهنده اینه که اون سایت به شکل کامل مورد تایید شماست. لازم نیس شما در مقالات خود به بقیه بک لینک بدید اما اگه مجبور شدین ، می تونین تنها یک بک لینک به شکل نوفالو به اون سایت بدین. گوگل خودش به روشنی می گه :

2016-08-29_20-32-55

ترجمه :

کلا ، یک لینک از یک سایت به سایتی دیگه ، به عنوان یک رای واسه کیفیت سایت مقصد تلقی می شه.

ضمنا ، وقتی شما به سایتی که صلاحیت نداره ، رای بدین ، اعتبار سایت خودتون هم پیش گوگل زیر سوال خواهد رفت. واسه همین ، در سئو جدید پیشنهاد می شه که از ایجاد بک لینکای فالو به سایتای بقیه پرهیز کنین.

جالبه بدونین که واسه خود ما در پروژه ساختمون ۱۱۵ (که ساختاری خیلی قوی و بهینه و جذاب واسه سئو داره) ، سایتی بود که همه آیتمای سئو رو رعایت کرده بود ، اما می گفت که پس از چند ماه سعی ، اصلا سایت به نتایج بالا نمیاد. در تحقیقات فهمیدیم که این سایت ، در کمال سادگی در یک قسمت به نام پیوندهای همکاران ، به سایتای حریف خود بک لینک داده بود. به خاطر این ، گوگل اصلا اجازه نمی داد که این سایت ، از رقبا پیشی بگیره. که این مورد ، با حذف اون بک لینک حل شد. ( البته می تونستید نوفالو هم بکنیم ! )

فروم

فروم

یکی از ترفندهای قدیمی سئوکاران ، این بود که در بخش امضای خود در فروما ، سایت خودشون رو قرار می دادن. پس از اون فقط کافی بود در جاهای مختلف فروم اعلام نظر کنن تا به شکل اتوماتیک ، لینک اونا نشون داده شه و مثل آب خوردن بک لینک بگیرن. پس از یه مدت که این کار رایج شد ، مالکان فروما ، تموم بک لینکای داخل فروما رو به نوع نوفالو تغییر دادن. این کار باعث شد که کسائی که هیچ حرفی واسه گفتن ندارن ، دیگه به شکل خودسر در فروما فعالیت نکنن. خبر خوش این که خیلی از فرومای ایرونی هنوز این کار رو نکرده ان و این باعث می شه که این هنوز یک راه حل قوی در لینک بیلدینگ سئو به حساب آید.

شما واسه این کار ، می تونین در فرومای بزرگ و معروف ثبت نام کرده و لینک سایت خودتون رو در امضا قرار داده و در بخشای مختلف فروم به اعلام نظر بدین، چون که این تکنیک هنوزم جواب میده !

بلاگفا

بلاگفا

بلاگفا ، یک سرویس قوی و قدیم وبلاگ نویسی بوده و در کشور ایران طرفداران خاص خود رو داره. بلاگفا ، هم مثل سرویس هاییه که بک لینکای خود رو در قسمت محتوا از نوع نوفالو کرده و نمیشه داخل محتوای وبلاگ ، بک لینک فالو درست کرد. عوضش ایجاد بک لینک فالو ، تنها در بخش پیوندهای وبلاگ ممکنه. البته با توجه به قدرت بالا العاده سایت بلاگفا ، باید اعلام کنیم که بک لینکای وبلاگای این سرویس ، خیلی مهم هستن .

آپارات

آپارات

آپارات ، یک سرویس اشتراک ویدیوه که در ایران به دلیل مسائل بسته بودن سایت یوتیوب ، خیلی رایج شده. بعضی پیش بینی می کنن که اگه روزی مشکل سایت یوتیوب حل شه ، سایت آپارات به شکل کلی ارزش خود رو از دست میده، چون که در اون صورت شرکتای خیلی ترجیح می دن که ویدیوهای خود رو در سایت یوتیوب (که واسه خود گوگله) آپلود کنه. جالبه بدونین که شما در این سایت هم می تونین ثبت نام کرده و یک کانال واسه خود ایجاد کنین. اما آخر سر در این کانال ، شما خواهید تونست که یک بک لینک نوفالو به طرف سایت خود بگیرین. البته این کار آپارات، کاری فکر شده و درست است چون که باعث می شه که کسائی که محتوای ویدیویی مفیدی ندارن ، شروع به ساخت کانالای اسپم واسه درج لینک نکنن. البته بدیش اینه چون تعداد پیجای ساخته شده خیلی زیاده ، گوگل بعضی از پیجای خالی رو اسپم در نظر میگیره. مثلا ما وقتی واسه سایت تهران سوئیت ( که در طراحی سایت اونم اگه ببینین ،نگاه می کنین که واقعا هم قوی عمل کردیم ) ، کانال آپارات ساختیم، تقریبا بعد از یک ماه ایندکس شد و حدس می زنیم که این به همون دلیل باشه که گوگل با خود فکر کرده که این کانال ، یک کانال اسپمه.

همونجوریکه نگاه کردین ، ساخت بک لینک نوفالو واسه سایت کاری نداره و آسون ترین راه واسه ساخت اون ، اینه که لینک خود رو در شبکه های اجتماعی مختلف کپی کنین ! به همین سادگی !!!

چطوری باید بک لینک نوفالو ایجاد کنیم ؟

خیلی راحت ! همونجوریکه گفتیم باید عبارت rel=”nofollow”  رو در سورس اچ تی ام ال خود بگنجانید. البته اگه از وردپرس استفاده می کنین ، یک افزونه بالا العاده به نام Ultimate Nofollow هست که می تونین از لینک زیر اون رو دانلود کنین.

لینک دانلود افزونه ultimate nofollow واسه وردپرس

پس از نصب افزونه ، شما مثل شکل زیر یک چک باکس در محلی که در حال تعریف لینک واسه اون هستین ، نگاه می کنین. با تیک زدن این چک باکس ، بک لینک شما تبدیل به نوفالو شده و دیگه به هیچ چیزی نیاز نخواهید داشت.

افزونه ultimate nofollow

افزونه ultimate nofollow

نکته ای خیلی مهم : بک لینک Dofollow چیه و چه تاثیری داره ؟

what-are-nofollow-and-dofollow

همونجوریکه گفتیم ، بک لینک دو نوع داره : فالو و نوفالو

بک لینک فالو همون طور بک لینک عمومیه که در همه سایتا ایجاد می کنیم.

همونجوریکه گفتیم، واسه ایجاد بک لینک نوفالو ، باید در کد اچ تی ام ال (HTML) عبارت rel=nofollow رو قرار دهیم . اما در سایتای خرید و فروش بک لینک چیزی می بینیم که ممکنه واسه خیلی ، عجیب به نظر برسه. اونم بک لینک Dofollowه . در این نوع بک لینکا ، شما عبارت rel=dofollow رو در کد اچ تی ام ال خواهید دید.

کلا dofollow به معنای اینه : “دنبال کن” یعنی در این عبارت ، شخص به گوگل تاکید می کنه که لینک سایت رو خیلی قبول داره و به گوگل دستور میده که اون رو دنبال کنه.

سوالی که اینجا پیش میاد اینه که این بک لینک ( بک لینک دوفالو ) اثر بیش تری از بک لینک فالو داره ؟

در جواب بذارین واسه شما مثالی بزنیم . می دونین که معمولا هندوانها به رنگ قرمزه . اما بعضی کشورها به کمک جهش ژنتیکی و دستکاری ژنای هندوانه تونسته ان هندوانهایی به رنگ آبی هم تولید کنن. حال شما اگه به مغازه برید و بخواهید هندوانه آبی بخرین ، به فروشنده  می گین :

” لطفا یک هندوانه آبی به من بدین.”

هندوانه آبی رنگ

هندوانه آبی رنگ

حال اگه شما نخواهید هندوانه آبی بخرین و هدفتون خرید یک هندوانه عادی باشه ، به فروشنده می گین :

” لطفا یک هندوانه قرمز به من بدین. “؟؟؟؟

طبیعتا مغازه دار با شنیدن این که شما یک هندوانه قرمز می خواین ، به شما شک می کنه و فکر می کنه که یا مشکلی دارین و یا قصد مسخره کردن اون رو دارین . چون که هندوانه در شرایط عادی، خودش قرمزه.

در مورد بک لینک هم همین مسئله صادقه ، شما وقتی به گوگل می گین که rel=dofollow ، اتفاقا گوگل بیش تر به مصنوعی بودن بک لینک شما شک می کنه . چون که گوگل اصلا rel=dofollow رو قبول نداشته و اون رو نمی شناسه . کلمه dofollow تنها زاده ذهن بعضی سئوکاران بوده و هیچ معنایی در rel نداره.

غیراز بک لینک فالو و نوفالو بک لینک دیگری هم داریم ؟

بله ، الان واسه rel نسبتای مختلفی تعریف کرده ان که خزندها یا روباتای گوگل ، اونا رو خوب می شناسن. کلا ساختار لینک به شکل زیره :

<a rel=”value”>

یاد گرفتیم که به جای value در عبارت بالا ، میشه عبارت nofollow رو قرار داد تا خزندها ، اون رو دنبال نکنن. بعضی از این جور عبارت ها که می تونن به جای value به کار برده شن ، عبارتند از:

Alternate

بدین معنا که این لینک ، به جایی میره که شما همین صفحه رو به زبانی دیگه یا واسه پرینت خواهید دید.

Author

بدین معنا که این لینک به جایی میره که شما نویسنده مقاله رو معرفی می کنین.

Bookmark

بدین معنا که این لینک واسه بوک مارک کردن مناسبه و شما می تونین این لینک دائمی مقاله رو در مرورگر خود سیو کنین و هر موقع خواستین استفاده کنین.

Help

بدین معناست که این لینک به صفحه آموزش یا راهنمای استفاده از مقاله میره.

License

بدین معنا که این لینک ، شما رو به صفحه کپی رایت مقاله هدایت می کنه.

next

بدین معنا که این لینک شما رو به مقاله بعدی هدایت می کنه.

Nofollow

همونجوریکه در بالا گفتیم بدین معناست که این لینک ، هیچ گونه اعتباری نداره و فقط واسه اینه که کاربران روی اون کلیک کنن.

Prev

بدین معنا که این لینک شما رو به طرف مقاله قبلی این مقاله هدایت می کنه.

Search

بدین معنا که این لینک ، شما رو به طرف ابزاری هدایت می کنه که می تونین با اون در این مقاله جستجو کنین.

Tag

بدین معنی که این لینک ، یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله.