اثر لینکای نوفالو در بک لینک

همونطور که در مقالات گذشته در مورد بهینه سازی سایت به روش OffPage Seo توضیحاتی ارائه گردید، اهمیت لینک سازی (لینک بیلدینگ) طبق سئو و کسب اعتبار و افزایش رتبه از نگاه موتورهای جستجو برایمون ظاهر گردیده شد. نکته دارای اهمیتی که در این قسمت هست اینه که لینک سازی به 2 روش فالو و نوفالو شکل میگیره که اکثراً سئوکاران سعی بر اون دارن تا روند لینک سازی که واسه یک سایت انجام می دن، بوسیله لینکای فالو (به جهت اثر مستقیم اون) انجام گرفته شه. اما در این مقاله سعی بر اون داریم تا به نکاتی در مورد لینکای نوفالو اشاره کرده و اثر بالا العاده اونو بررسی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشین.

نوفالو (nofollow) چیه؟

نوفالو کدیه که بصورت rel = “nofollow” در قسمت HTML کد لینکای سایت قرار گرفته می شه و به طراحان و صاحبان سایت این امکان رو میده تا به موتورهای جستجو اعلام کنن که لینک معرفی شده رو دنبال نکنن.

<a href=www.example.com rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

نکته ای که پس هست اینه که موتورهای جستجو موقع برخورد با لینک نوفالو، اونا رو در آزمایش پیج رنک سایت مبدا (به عنوان لینک دهنده) محاسبه نمی کنه و ضمنا، امتیازی از واسه لینک دادن سایت شما شامل حال سایت مقصد نمی شه. اما اجازه ایندکس شدن رو به اونا میده.

ممکنه تصور شما اینطور باشه که لینکای نوفالو، هیچ تاثیری در بک لینکا و کسب اعتبار واسه یک سایت نخوان داشت و اعتباری رو بصورت مستقیم منتقل نخوان کرد. اما باید توجه داشته باشین که الان، بیشتر سایتا به هنگام به اشتراک گذاشتن مطالب، نام منبع محتوا رو اشاره می کنن. در این صورت موتورهای جستجو با نگاه این نوع از لینکا و ایندکس نمودن اون، امتیازی رو واسه سایت لینک شده در نظر خواهند گرفت که این امتیاز در کنار امتیازهای کسب شده به وسیله لینکای فالو، در آخر باعث می شه که مجموعه ای از امتیازهای گرفته شده از لینکای فالو و نوفالو  به عنوان لینک سازی طبیعی واسه شما در نظر گرفته شه و جایگاه سایت شما رو در موتورهای جستجو پیشرفت بده.

باید توجه ویژه ای داشته باشین، در صورتیکه تموم لینکاتون بصورت فالو باشه، بک لینکا از نظر موتورهای جستجو به عنوان لینکای غیرطبیعی در نظر گرفته می شن و در این لحظه سایت شما از طرف موتورهای جستجو جریمه میشه.

پس متوجه می شید که لینکای نوفالو، چقدر می تونه به روند بک لینک سازی سایت شما کمک کرده و اعتبار اون رو زیاد کنه و وجود لینکا رو طبیعی جلوه دهند.

موارد استفاده از لینکای نوفالو

  • جلوگیری از اسپمرها : بعضی وقتا این امکان بوجود میاد که سایت شما در تیررس لینکای اسپم قرار خواهد گرفت و لینکای متفاوت در بخش نظرات سایت قرار گرفته میشه. در اینصورت می تونین با استفاده از قرار دادن کد نوفالو (nofollow) روی لینکا، از اثر همه اونا در امتیاز دهی پیج رنک خود جلوگیری کنین.
  • جلوگیری از به تکرار رسیدن محتوا : در صورتیکه در محتوای سایت شما، متن لینک شده (anchor text) متفاوتی هست که همه به یک صفحه داخلی یا خارجی لینک شدن، جهت جلوگیری از تکرار لینک، کافیه یکی رو به عنوان فالو و بقیه لینکای برابر رو با استفاده از کد نوفالو ندیده بگیرین.
  • وجود تبلیغات متنی : الان، بیشتر سایتایی که از راه بنرا و تبلیغات متنی کسب درآمد می کنن واسه جلوگیری از تاثیرات منفی لینکا در پیج رنک سایت خود، از کد نوفالو روی لینکای تبلیغاتی خود استفاده می کنن.
  • جلوگیری از کاهش اعتبار : همونطور که بخشی از اعتبار شما، از راه لینکای ورودی به سایتتون بدست میاد، ولی بخش زیادی از اعتبار خود رو به جهت لینک دادن به سایتای بقیه از دست میدید. در اینصورت تنها کاری که باید انجام بدین استفاده از کد نوفالو روی لینکای خروجیه.

ضمنا نکته دیگری که پس باقی می مونه اینه که استفاده از لینکای نوفالو، می تونه کمک شایانی به برندسازی سایت شما داشته باشه. کافیه نگاهی به سایتای رتبه یک گوگل و لینکای ساخته شده اون بندازید تا فهمیده باشین که اکثرا سایتای برتر از لینکای نوفالوی خیلی زیادی استفاده کرده ان.

چیه؟

Link farm

سئو و بهینه سازی تا کنون تغییرات زیادی کرده. روشایی وجود داشت که تا چند وقت پیش واسه رتبه دهی ارزش و اهمیت زیادی داشت ولی الان با توجه به قوانین جدید گوگل، به کل از بین رفته. یکی از روشای غیر عادی و عجیب جهت سئو و بهینه سازی ، درست کردن لینک در مزرعه بک لینک هاس.

با توجه به نام مزرعه لینک ، میشه حدس زد که منظور چیه… . فضایی پر از لینک. همونجوریکه در مقاله های گذشته گفتیم یکی از راه های رتبه بندی و ارزش گذاری سایتا ، کیفیت و ارزش لینکای گرفته شده و داده شده. گوگل اولین جستجوگری بوده که از لینک سازی واسه میزان محبوبیت سایتا بهره گرفته. بعد از گوگل بقیه جستجوگرها لینک بیلدینگ رو واسه یکی از آیتمای خودشون در نظر گرفتن و به وبا مجوز این رو دادن که با گرفتن و دادن لینکای محبوب و با ارزش رتبه سایتشون رو افزایش دهند.

این روش ها بعد از مقدار زمانی دلیل به وجود اومدن Link farm و یا همون مزرعه لینک شده.

Link farm چیه؟

میشه مزرعه لینک رو به یه جور یکی از روشای سئوی سریع یا همون سئو کلاه سیاه دونست که در اون محیط ، جمعی از سایتا به همدیگه لینک می دن و یا با پرداخت هزینه به یک سایت با ارزش ( مثل بک لینک فا ) به شکل غیر واقعی Inbound Link می گیرن.

منظور از این پیوندها اینه که ، جستجوگرای اینترنتی مثل گوگل رو به اشتباه انداخته و یک سایت رو در مدت کوتاهی به یک سایت محبوب و با ارزش تبدیل کنه! و رتبه و ارزش بالایی در موتورای جستجو از اون خود کنه.

مزرعه لینک واسه تازه کارا سریع ترین و بهترین راه جهت افزایشه پیوندهای ورودی هستن. با تموم اینا، مزرعه لینک کمیت پیوندهای ورودی رو بالا می بره ولی روی کیفیت اونا اثر مثبتی نداره و در ادامه خواهیم دید که اثرات منفی هم داره.

نمونه یک نمودار مزارع لینک:

مزرعه لینک

در این سالای گذشته تحولات الگوریتم جستجوگر گوگل باعث شده تا بی آگاهی مثل قبل از هر سایتی پیوند نتونیم بگیریم. الان جستجوگرها استفاده از Link farm رو یک راه اسپم می دونه و در صورت استفاده ، سایت رو جریمه می کنن.

حالا سوال اینجاست که غول جستجوی اینترنتی یعنی گوگل ، از چه راهی مزرعه لینک رو شناسایی می کنه؟

وبسایتایی که از این راه استفاده میکنند، به خاطر حجم زیاد پیوندهای خروجی و نبود رابطه موضوعی و کاری بین اونا ، ربات گوگل خیلی آسون اونا رو شناسایی می کنن. گوگل الان خیلی سختگیر و دقیق تر از قبل شده و سعی میکنه با آیتمای مختلف ، سایتایی که از نظر محتوا و کیفیت واقعاً با ارزش هستن رو در بالای نتایج نشون بده.

البته این قوانین و سخت گیریا واسه جستجوگر گوگله و هنوز بقیه موتورای جستجوگر خیلی قوانین سخت و محکمی واسه مزارع لینک نگذاشتند ولی گوگل به عنوان قدرت برتر جستجوگرها قوانین محکم تری رو واسه مزارع لینک قرار داده.

درحال حاضر مطمئن ترین و بهترین راه واسه سئو سایت ، خرید رپورتاژ آگهی در سایت هاس ، اونم رپورتاژی که غیر تکراری بوده و واسه اولین بار منتشر می شه ، چون هم بک لینکا به شکل گزارش و مقاله هستن و هم موندگاری بالایی دارن ( بک لینک دائمی ) و هم اینکه جزو سئو کلاه سفید حساب می شن ، جدا از همه اینا ، سایت بک لینک فا به نشانی ( http://www.backlinksfa.com/ ) قیمت خیلی پایینی واسه بک لینک دائمی رپورتاژ آگهی در نظر گرفته ، فرض کنین شما در یکی از این سایتا قصد خرید بک لینک داشته باشین ، بعد از سه ماه باید دوباره تبلیغ خود رو تمدید کنین تا اثر خود رو روی سایتتون از دست نده اما در رپورتاژ آگهی شما یه بار هزینه کرده و سالا استفاده می کنین ، ضمنا اینکه این فرایند جزو سئو کلاه سفید بوده و منطبق با اصول گوگله و خیالمون از واسه جریمهای مرگبار گوگل راحته.

دلیل اینکه نباید از Link farm استفاده شه

پیوندها به قسمت خارجی و داخلی طبقه بندی می شن. وقتی کاربران یک عبارت و موضوعی رو جستجو میکنند گوگل کیفیت و ارزش پیوندهای دریافتی سایتا رو واسه رتبه بندی نتایج مورد بررسی قرار می ده و پس ی جستجو اثر میگذاره. واسه همین در شروع به نظر میرسد که تعداد لینکای زیادتر ، احتمال قوی تری واسه جایگاه بهتر دارن ولی کیفیت پیوندها و ارتباطی که با موضوع سایت دارن به اندازه کمیت اهمیت داره.

پیوندها دو دسته فالو ( به گوگل می گه دنبال کن ) و نوفالو ( به گوگل می گه دنبال نکن ) هستن. پیوندهای فالو امتیاز و ارزشی هستش که از وبای دیگه به سایت شما تعلق میگیرد. پس هر چقدر لینکای follow بیشتری دریافت کنین احتمال گرفتن امتیاز و رتبه بالاتری رو دارین. عوضش پیوندهای نوفالو شکل متفاوتی دارن و گرفتن این لینکا، مستقیم باعث بالا رفتن رتبه و ارزش سایتتون نمی شه. باید در نظر داشت که پیوندهای فالو با توجه به شرایط میتوانند باعث اثر برعکس روی سایت بشن! و اثر منفی هم داشته باشن.

جستجوگر گوگل از روش خاصی به نام Link juice و یا ارزش و امتیاز پیوند جهت اندازه گیری ارزش پیوندهای خارجی استفاده میکنه. وقتی که سایتی به شما پیوند می ده قسمتی از ارزش و اعتبار خودش رو به سایت شما داده و باعث بالا رفتن اعتبار و ارزش سایت شما میشه.

با توجه به الگوریتمای جستجوگر گوگل ، بعضی مهندسان باور دارن که پیوندهای نوفالو ارزش و اعتباری واسه سایت گیرنده نداره و فقط لینک فالو قادر هستش که واسه سایت گیرنده ارزش و اعتبار داشته باشه. البته گروهی هم این نظریه رو رد کردن و می گن پیوندهای نوفالو هم دارای ارزش واسه وب سایته البته این ارزش خیلی کمتره ، از طرفی هم تعداد پیوندهای خروجی بالا ، روی اعتبار هر لینک کم میشه ، یعنی هرچه لینکای خروجی بیشتر باشه ، امتیاز سایت به تعداد بیشتری تقسیم می شه و سهم هر سایت از امتیاز باقی مونده کوچکتر میشه.

ضمنا بیشتر محتویات مزرعه لینک ، خیلی از هایپر لینک هاییه که به سایت دیگری برگشت داده شده ، این پیوندها یه طور تصادفی و شانسی و غیر در ارتباط باهم انتخاب میشوند. این نبودن رابطه و تعداد بالای لینکای خروجی وبای Link farm باعث میشه گوگل سایتایی که از اینا بهره می گیرن رو شناسایی کنه و جریمه کنه.

با توجه به این مهم ، با اینکه مزارع لینک سریع ترین و بهترین راه واسه گرفتن تعداد زیادی لینک ورودی واسه سایته، ولی لینکای بی کیفیت و بی ارزش رو در بر داره. حالا شما باید از چه راهی لینک مفید و با ارزش پیدا کنین؟ خرید رپورتاژ آگهی پیشنهاد ویژه ی پارس لینکه.

از چه راهی لینک سازی کنیم؟

درصد بالایی از کاربران اینترنتی ، مبتدی هستن و واسه این افراد تازه کار مزرعه لینک یک گزینه مناسب و خوبی واسه بالا بردن رتبه سایته. این راه در برابر راه های دیگه آسون تر و کم هزینه تره و زمان زیادی هم لازم نداره. پس شما بعد از اینکه پیوند سایتتون رو در مزرعه لینک ثبت کردین احتمال داره تا چند روز بعد بازدید سایت شما بالا برود ولی بعد از یه مدت بازدید سایت شما کم می شه و امکان داره از قبل هم کمتر شه.

بالا بردن رتبه سایت بجز پیوند سازی به موردهایی مثل سئو رابطه داره. اگه از سئوی مقاله ها و محتوای خودتون مطمئن هستین و پیوندهای با ارزش و مفید می خواین ، راه هایی هستن که زمان بیشتری رو می خوان و از تعداد مثل پیوندای مزرعه لینک نمی باشن ولی چون با موضوع سایت شما در رابطه هستن از کیفیت و ارزش برخودداره.

واسه پیوندهایی که در وبا قرار می دن تگ no follow می ذارن بازم بعضی از سایتا در بخش نظرات محدودیتی قرار نمیدهند و از do follow واسه پیوندهایی قرار می دن استفاده میکنند. پس درج کردن نظر در سایت و وبلاگ باعث تولید بک لینک میشه.

وبای پرسشی و فرومای پر بازدید داخلی ( انجمنا ) و یا خارجی ، اصلی ترین جا جهت لینک سازیه. در این مکانا ، هر بازدیدکننده ای که سوالی بپرسد خیلی سریع جوابای مختلف با پیوندهای مختلف داده میشه که کلیک کردن روی اونا باعث به وجود اومدن بک لینک مربوط به موضوع بحث میشه. ولی دقت کنین در ایران فرومای اسپم هست. قبل از دریافت هرگونه پیوندی، فروما و سایتا رو مورد برسی قرار بدید.

از طرفی شبکه های اجتماعی که در بیست و چاری فعال هستن، جای خوبی واسه گرفتن بک لینکه. حضور داشتن در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و یا گوگل پلاس و غیره و درج مطالب مفید و با محتوا ، طرفداران خوبی واسه شما داره. درج لینک در بین مطالب و محتوای پستا باعث Inbound Link واسه سایتتون میشه که ارزش خوبی داره.

حضور داشتن در شبکه های اجتماعی و فعال بودن و قرار دادن مطالب سایتتون در این شبکه ها خیلی مورد توجه گوگل قرار خواهد گرفت و باعث بالا رفتن رتبه سایت شما می شه.

بر قرار کردن نظر سنجی و یا مسابقه ، گذاشتن آگهی تخفیف در شبکه های اجتماعی و نوشتن آدرس سایتتون جهت خوندن کامل، باعث دریافت بک لینک واسه سایتتون میشه.

با توجه به اینکه لینک سازی در کشورمون مثل دیگه کشورها نمی باشه ، اما ، امتحان کردن اونا بهتره. درج پست مهمان در سایت دیگری بمنظور اینکه لینک سایت رو درج کنیم شاید جواب منفی بده و زمان بر باشه ولی اون رو امتحان کنین چون بازدیدکننده جدید واسه شما به ارمغان می آورد.

در اصل ، کاربران و بازدید کنندگانی که محتوا و مطالب شما رو می خونن، حتما به اونا نیاز دارن و وقتی لینکی رو نگاه کنن حتما به سایتتون وارد می شن. اینجا اگه محتوا و مطالب شما با کیفیت و با ارزش و مفید باشه، کاربران و بازدیدکنندگان جدید در سایت و صفحات شما شروع به گشتن می کنن و امکان داره بعدا بازم به سایت شما سر بزنن.

پیوندسازی پیشرفته با استفاده از اینفوگرافیک واسه سایتای دیگه از راه هایی هست که در خارج از ایران مورد استقبال قرار گرفته و در ایران اقبال خوبی نداشتهه. شمام اگه وقت داشتین حتما این راه رو امتحان کنین چون تصویرا واینفوگرافیکا بیشتر از مطالب و محتوای متنی مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

نتیجه

ساختن پیوند در مزرعه لینک از روشای قدیمیه که فقط کمیت سایت رو بالا می بره و جستجوگرها رو فریب می ده. این مزارع هر دفعه با شکلی جدید و تبلیغاتی جدید افراد تازه کار و مبتدی رو فریب می دن.

در سالای گذشته با الگوریتمای جدید گوگل و دیگه جستجوگرها، سایتایی که از این مزارع استفاده میکنند جریمه میشوند و استفاده از این مزارع فایده ای نداره و بخاطر حجم بالای پیوندهای خارجی و نبود وجود داشتن رابطه موضوعی با همدیگه ، ضرر و ضرر زیادی به سایت میرسوند.

در این بین راه هایی هستن که به زمان بیشتر و مدیریت قوی تری نیاز دارن ولی بهتر و ارزشمندتر هستن و پیوندهایی با کیفیت و مفید برایتون به ارمغان می آورد.