پیج اتوریتی چیه – نمدونم تا چه میزان با مباحث پایه سئو آشنا هستین ، اما قبلا ما در خدمات سئو ، یک مبحثی رو داشتیم به عنوان پیچ رنک (Page Rank) – که یک معیاری بود واسه امتحان قدرت یک سایت ، که این پیج رنک یک عدد بود بین ۰ تا ۱۰ که هر سایتی که عدد پیچ رنکش به ۱۰ نزدیک ترد بود ، قوی تر بود ، اما خوب این ملاک حدودا در سال ۲۰۱۳ به بعد دیگه به شکل عمومی بروز رسانی نشد .

و فکر میکنم به یکی از معیارای مخفی گوگل تبدیل شد و به جای اون معیاری به نام PaGe Authority به وجود اومد ، که این ملاک هم چیزی مثل به پیج رنک هست و واسه امتحان قدرت یک صفحه کاربرد داره ، این ملاک به وسیله شرکت (Mozscape) ارائه شده ، این شرکت به جز Page Authority ملاک دیگری رو هم به نام Domain Authority به وجود آورده که واسه امتحان قدرت یک دامنهه . در مورد این ملاک در پستای بعدی مفصلا توضیح میدیم .

پس پیچ اتوریتی میعیار امتحان نسبی هست واسه بررسی قدرت یک صفحه ، پیچ اتوریتی رو به شکل اختصاری به اون PA هم می گن ، پس در جواب به سئوال : PA چیه میتوانیم بگیم ، که این کلمه همون Page Authority هست که به اون PA هم گفته میشه

پیج آتوریتی معیاری معتبر جهت امتحان رتبه سایت و رتبه دامنه و حتی رتبه صفحه های داخلی هر سایته.
آتوریتی امتیازی از عدد ۰ تا ۱۰۰ه.و رتبه آتوریتی دامنه سایت و صفحه اصلی سایت و همچینن صفحات داخلی هر سایت متفاوته جداگونه امتیاز داده می شه.

با چه معیارایی رتبه آتوریتی هر سایت داده بالاتر میره :
– سئو سایت و بهینه سازی سایت برابر با استاندارهای موتور جستجوی گوگل
– تعداد بک لینک, کیفیت بک لینکا
– تعداد صفحات ایندکس شده سایت در گوگل
– میزان اشتراک مطالب سایت در شبکه های اجتماعی معتبر
– تعداد بازدید از اون صفحه و یا دامنه و ده ها ملاک دیگه تعیین می کنه.

چه عددی واسه پیج آتوریتی و دومین آتوریتی مناسبه؟
معمولا دامین اتوریتی ( domain authority ) از پیج اتوریتی (page authority) کمتره.
دامین اتوریتی (domain authority) مربوط به اعتبار کل دامنهه.
پیج اتوریتی ( page authority) فقط اعتبار یک صفحه (URL) رو نشون میده که معمولا صفحه اول سایت رتبه بالاتر و صفحات داخلی رتبه پایین تری دارن.
ً هر چه عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشه، نشون دهنده اعتبار سایت و بالا بودن رتبه سایت در موتورهای جستجوه.
ولی واسه پیج اتوریتی صفحه اول سایت عدد ۳۰ الی ۳۵ عدد خوبیه و واسه دامین اتوریتی عدد ۲۰ به ۲۵ عدد مناسبی هست.

بک لینک چیه – اثر خرید بک لینک در سئو

بک لینک در بهینه سازی موتور جستجو یک پیوند یا لینکیه که یک صفحه وب رو به یک صفحه وب دیگه یا یک سایت دیگه در ارتباط می سازه.

بعضی از موتورهای جستجو مثل گوگل یکی از فاکتورهایی رو که در جایگاه سایت در صفحه نتایج موثر می دونه تعداد بک لینک هاس. البته این به اون معنا نیس که هر چقدر تعداد بک لینکای یک سایت بیشتر باشه، جایگاه سایت در موتورهای جستجو بالاتر هستش.

بهترین بک لینکا، اونایی هستن که بصورت طبیعی واسه سایت پدید اومده ان و یا بعبارتی دیگه در فرایند تولید اونا از مکانیزمای خرید بک لینک استفاده نشده.
بک لینک در سئو چقدر مهمه؟

ارزش بک لینک در سئو میشه گفت تقریبا مهمه، تجارب نشون داده سایتهایی که بک لینکهای طبیعی، زیاد دارن و در کنار اون محتوای منظم و جدید تولید میکنند، رتبه خوبی دارن.

واسه روشن شدن اهمیت Backlink در سئو و بهینه سازی سایت به این مثال دقت کنین:
فرض کنین شما در جلسه ای موضوعی رو گفتید، و ۱۰ نفر موضوعی رو که گفتید تایید کردن و به اون رأی دادن؛ بعد فرد دیگری موضوعی رو گفت و ۴ نفر به اون رأی دادن و اون رو تأیید کردن. حال حرف شما ارزش بیشتر داره یا شخص مقابل؟ جواب آشکارست که شما! چون افرادی که حرف شما رو تایید میکنند بیشتر از شخص مقابله. بک لینک هم به این صورته؛ تقریبا مثل رأی میماند، هرچه بک لینکهای شما بیشتر به سایت شما و مطالب شما باشه یعنی افراد بیشتری به اون رأی می دن، اونو دوست دارن و مورد تاییدشونه، پس رتبه بهتری رو دارید. بک لینک از فاکتورهاییه که رتبه سایت رو مشخص میکنه.
بک لینک باید خریداری شه؟

اگه به این فکر هستین که با خرید بک لینک در سایتهای با پیج رنک بالا می تونین قدرت دامین و سایت خود رو افزایش داده و رتبه بهتری رو بگیرین، سخت در اشتباهید! چون گوگل و بقیه موتورهای جستجو قوی خیلی آسون سایتهایی که جهت کسب رتبه بهتر در جستجو اقدام به خرید لینک میکنند رو شناسایی کرده و از رتبه اونا میکاهد. البته باید اینم بگیم که اگه مایلید در یک سایت تبلیغات متنی بدین، با Nofollow سازی لینک می تونین بقیه نگران بوجود اومدن مشکلی واسه سایت خود نباشید. شاید سوال کنین که اگه بک لینک رو خریداری نکنیم پس چطوری میتوانیم به سایت خود بک لینک دریافت کنیم و به این راه قدرت سایت خود رو افزایش داده و رتبه بالاتری رو کسب کنیم؟ جواب اینست که شما باید بک لینکها رو به شکل طبیعی دریافت کنین؛ یعنی مطالب جدید و کاربردی تولید کنین تا کاربران در سایتها و وبلاگهای خود لینکهای شما رو قرار دهند. بازم از شبکه های اجتماعی می تونین واسه یک لینک بیلدینگ سالم استفاده کنین.

نشونه‌های بک لینک خوب و بد چیه؟

در یک کلام میشه گفت لینکی که شما خواسته گذاشتن اونو کرده باشین لینک خراب و لینکی که کاربران به میل خود میگزارند لینک خوب گفته میشه. چرا؟ چون زمانی که شما جهت گذاشتن لینک خود پول پرداخت می کنین توقع دارین که لینک شما در تموم صفحات نشون داده شه، کلمه کلیدی مهم سایت شما لینک شه، Dofollow باشه و … پس از نشونه‌های لینک بد میشه به:

– لینک شدن کلمه مهم کلیدی سایت: مثلا اگه سایت در مورد سئو هست، در همه جا به کلمه سئو لینک میشه، این لینک غیره طبیعی و بد گفته میشه، چون کاربران معمولا اینجور کاری نمیکنند مگه اینکه پولی دریافت کرده باشن.

– لینک شدن سایت در تموم صفحات سایت: اینم یکی از مواردیست که باعث میشه بک لینک به بک لینک بد تبدیل شه، چون کمتر مدیر سایتی حاضر میشه لینک کسی رو در تموم صفحات سایت خود قرار بده مگه اینکه پولی دریافت کرده باشه.

– لینک شدن صفحه اصلی سایت: اگه همه به صفحه اصلی شما لینک بدن و به مطالب سایت شما لینک ندهند جای نگرانیست، چون این مورد هم باعث میشه بک لینک به بک لینک بد تبدیل شه.

– لینک شدن سایت شما در سایت نامربوط به موضوع سایت: معمولا کاربران در سایت خود لینکهایی رو قرار می دن که با موضوع وبلاگشون در ارتباط باشه، اگه موضوع سایت شما در مورد بهینه سازی سایت باشه و در اون سایت اسب فروشی رو لینک کنین، طبعیست که بک لینک بده.

– لینک شدن سایت در سایتهای کپی بردار و بی کیفیت: همونطور که سایتهایی بی کیفیت خودشون کیفیت زیادی ندارن، لینکهایی که از اونا به سایت شما ارسال میشه بده و اگه اون سایتها اسپم باشن حتی باعث میشه در شرایطی به رتبه سایت شما آسیب برسونه.

– لینک شدن سایت به شکل مخفی: لینکها رو قرار می دن تا کاربران ببینند و از اون استفاده کنن، ولی زمانی که لینک مخفی باشه و قابل نمایش نباشه، Backlink غیره طبیعیه.

باید اینم بگیم که اگه در موارد بالا لینک شما Nofollow باشه، هیچ آسیبی رتبه سایت شما نخواد دید.