بک لینک چیه؟

در طراحی سایت الان بحث بک لینک به دنبال سئو از مهمترین نگرانی ها در دنیای اینترنت به حساب میاد. ضمنا روش مناسبی واسه بازاریابی اینترنتی در مبحث تجارت الکترونیک ه. در این مقاله می خواهیم بگیم بک لینک چیه و در بهینه سازی سایت چقدر مهمه . در اول به تعریف بک لینک می پردازیم بک لینک به پیوندهای گفته میشه که از سایتهای دیگه به سایت شما داده میشه ، زمانی که از سایت خود به سایت دیگه پیوند میدهید، سایت مقابل از سایت شما بک لینک دریافت کرده.

 

بک لینک

 

پس از گذشت مدتها از به وجود اومدن تعاریفی مثل بک‌لینک و چیزهای دیگه در سئو٬ کمتر در وب فارسی به معنای دقیق اونا توجه کرده‌ایم و بعضی وقتا اونا رو با چیزهای دیگه اشتباه گرفته‌ایم. یکی از این مفاهیم٬ بک‌لینکه که الان تعریف اون در بین مدیران سایت‌ها و شاید بعضی مشاورین سئو کمی با اون چیزی که در واقعیت هست فرق داره.

ویکی‌پدیا٬ منبع تعاریفی که گوگل در نتایج جست‌وجوی خود نشون می‌دهده. ویرایشگران ویکی‌پدیا می‌گونید که بک‌لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگره. هرچه بک‌لینک بیشتری به سایت شما روونه شه٬ سایتتون محبوب‌تر هستش.

به نظر من٬ بک‌لینک یعنی لینک‌هایی که یک سایت دیگه به سایت شما می ده و یا شما با راه حل‌های خاصی که بعضی از اونا رو در بخش لینک بیلدینگ یک ادمین می تونین ببینین٬ می‌گیرید. حالا این بک‌لینکا می تونن از سایت‌های در ارتباط و نامربوط باشن و یا اثر مثبتی روی سایتتون داشته باشن و یا حتی باعث افت رتبه اون شن.

زمانی بود که موتورهای جستوجو مهم ترین عامل مورد بررسی خود رو تعداد بک لینک معرفی میکردند این زمان خیلی دور نبود اما با گذشت زمان و تقلبایی که انجام شد از درجه اهمیت این کار کم شد طوری که دیگه تداد بک لینک در ۵ عامل مهم سئو قرار نداره و طبق زمان و نیازای روز سایتای دیگری جای ان رو گرفتن.اما هنوز این عامل دارای اهمیته و یکی از موارد مورد بررسی و تامین کردن در سئو تعداد بک لینکه. کلا گرفتن بک لینک از طرف گوگل خیلی سخته ولی تامین بک لینک از بینگ و یاهو راحت تره روند کلی گرفتن بک لینک از موتورهای جستوجو به شکل زیره:

 

گوگل<بینگ<یاهو

 

 

روند بالا نمایان انه که به دست اوردن بک لینک از یاهو خیلی راحت س! اینم به دلیل قدیمی بودن فاکتورهای یاهوه که تغییری در ان در چندسال گذشته صورت نگرفته.

 

گوگل به بک لینکا طبق میزان محبوبیت و تعداد اهمیت میده هر گونه لینک به صفحات شما در سایت‌ها و صفحات دیگه که به وسیله موتور‌های جستجو پیدا شه بک لینکه. سایتایی که بک لینک طبیعی ،زیاد دارن و ضمنا محتوای جدید و منظم قرار می دن رتبه خوبی دارن.

توجه داشته باشین که بک لینک رو نمیشه از سایتهای با پیج رنک بالا خرید چون گوگل و بقیه موتورهای جستجو قوی خیلی آسون سایتهایی که جهت کسب رتبه بهتر در جستجو اقدام به خرید لینک میکنند رو شناسایی کرده و از رتبه اونا میکاهد. البته باید اینم بگیم که اگه مایلید در یک سایت تبلیغات متنی بدین، با Nofollow سازی لینک می تونین دیگه نگران بوجود اومدن مشکلی واسه سایت خود نباشید.

در طراحی سایت ایجاد مطالب جدید و مفید کاربران رو  به قرار دادن لینکاتون در بقیه وبلاگا و وب سایتا می کنه پس می تونین از شبکه های اجتماعی واسه بک لینک بیلدینگ سالم استفاده کنین. از نشونه‌های لینک بد میشه به موارد زیر اشاره کرد:

√ لینک شدن کلمه مهم کلیدی سایت: مثلا اگه سایت در مورد سئو هست، در همه جا به کلمه سئو لینک میشه، این لینک غیره طبیعی و بد گفته میشه، چون کاربران معمولا اینجور کاری نمیکنند مگه اینکه پولی دریافت کرده باشن.
√ لینک شدن سایت در تموم صفحات سایت: اینم یکی از مواردیست که باعث میشه بک لینک به بک لینک بد تبدیل شه، چون کمتر مدیر سایتی حاضر میشه لینک کسی رو در تموم صفحات سایت خود قرار بده مگه اینکه پولی دریافت کرده باشه.
√ لینک شدن صفحه اصلی سایت: اگه همه به صفحه اصلی شما لینک بدن و به مطالب سایت شما لینک ندهند جای نگرانیست، چون این مورد هم باعث میشه بک لینک به بک لینک بد تبدیل شه.
√ لینک شدن سایت شما در سایت نامربوط به موضوع سایت: معمولا کاربران در سایت خود لینکهایی رو قرار می دن که با موضوع وبلاگشون در ارتباط باشه، اگه موضوع سایت شما در مورد بهینه سازی سایت باشه و در اون سایت اسب فروشی رو لینک کنین، طبیعی ست که بک لینک بده.
√ لینک شدن سایت در سایتهای کپی بردار و بی کیفیت: همونطور که سایتهایی بی کیفیت خودشون کیفیت زیادی ندارن، لینکهایی که از اونا به سایت شما ارسال میشه بده و اگه اون سایتها اسپم باشن حتی باعث میشه در شرایطی به رتبه سایت شما آسیب برسونه.
√ لینک شدن سایت به شکل مخفی: لینکها رو قرار می دن تا کاربران ببینند و از اون استفاده کنن، ولی زمانی که لینک مخفی باشه و قابل نمایش نباشه، Backlink غیره طبیعیه.

تبادل لینک جهت از یاد بک لینک اگه به شکل Nofollow نباشه، امکان بروز مشکل به احتمال قویه ولی اگه دو طرف لینکها رو به شکل نوفالو تغییر بدن مشکلی از این واسه برایتون پیش نخواد اومد.در مقاله لینکای nofolloو dofollow می تونین با nofollow و dofollow آشنا شید.
باید اینم بگیم که در طراحی سایت اگه در موارد بالا لینک شما Nofollow باشه، هیچ آسیبی رتبه سایت شما نخواد دید.توجه داشته باشین که موتورهای جستجو خوب رابطه بین سایت شما و کلمات کلیدی و عبارت کلیدی منتخب شما رو تشخیص داده و از این راه به وسیله لینکای با ارزش و مربوط به پیج رنک بالایی که به شما پیوند می شن،حمایت می شید.

 

چه بک‌لینکایی مفید هستن؟

 

 

در یک کلام٬ بک‌لینکایی که به شکل طبیعی به وسیله نویسنده/مدیر سایت به سایت شما با یک متن و عبارت در ارتباط به سایت شما ایجاد شده باشن بک‌لینک خوب نامیده می‌شه. این بک‌لینکا نباید از سایت‌های اسپم بیان٬ نباید تعداد لینک‌های خروجی اون سایت خیلی زیاد باشه٬ نباید از سایتی با اعتبار خیلی پایین که مثل اسپمه بیاد٬ نباید سایت لینک دهنده  با سایت شما از نظر رابطه موضوعی خیلی ناشناس باشه و فاکتورهای دیگری که مهم‌ترین اونا موارد اشاره شده بود.

 

چه بک‌لینکایی مضر هستن؟

 

مگه می‌شه که لینکی مضر باشه؟ بله. روزانه خیلی از سایت‌های اسپم به دنیا میان و با دریافت و ایجاد لینک‌های غیرطبیعی و اسپم به نتایج بالای گوگل میان و بعد پنالایز می‌شن! بک‌لینک‌های مضر اونایی هستن که از سایت‌های نامربوط هستن٬ دارای تعداد لینک‌های خروجی خیلی زیادند٬ از سایت‌هایی با IPهایی که اسپم شناخته شده‌ان هستن٬‌  Anchor text شما رو خیلی تکرار کرده‌ ان و خودشون هم تولید محتوا نمی‌کنن.

 

چه چیزایی در کیفیت یک لینک موثر هستن؟

 

:Anchor text

 

انکر تکست٬ همون متن یا عبارتیه که به یک صفحه دیگه لینک می‌شه. حالا چطوری اثر می‌گذارد؟ وقتی با عبارتی مربوط به صفحه‌ای که می خواهید به اون لینک بدین٬ انگار یک سیگنال به گوگل فرستاده‌اید که این انکرتکست با این صفحه مرتبطه و گوگل می تونه رتبه اون کلمه رو با توجه به دیگه عوامل زیاد کنه.

 

Domain Authority:

 

این عامل به وسیله شرکت Moz به وجود آمده. سن دامنه٬ تعداد لینک‌های ورودی٬ کیفیت لینک‌ها٬ فعالیت سایت در شبکه‌های اجتماعی و .. در افزایش یا کاهش این عامل موثر هستن. این امتیاز می تونه در مشخص کردن کیفیت یک لینک موثر باشه.

 

 Page Authority :

 

اعتبار صفحه مثل Domain athority به وسیله شرکت Moz ارائه می‌شه که در مورد لینک‌های ورودی٬ کیفیت اونا و اعتبار کلی همون صفحه مشخص می‌شه.

دریافت لینک از سایت‌های کشورتون: اگه سایتی با زبون فارسی دارین٬ بهتره لینک‌هایی که می‌گیرید از سایت‌هایی باشن که دارای دامنه .ir هستن. چون شانس شما رو واسه دریافت رتبه بالاتری در نتایج جست و جوی ایران افزایش میدن. اما ممکنه باعث افزایش رتبه شما در نتایج جست‌وجوی بین‌المللی نشن.

 

تعداد لینک‌های داخل صفحه:

 

این که گوگل بدونه لینک‌های خروجی از یک سایت طبیعی هستن یا نه٬ به وسیله فاکتورهای زیادی مشخص می‌شه. اما در کل٬ تعداد لینک‌های خروجی از صفحه‌ای که از اون لینک می‌گیرید٬ نباید خیلی زیاد باشه و باید نسبت اون با محتوا حفظ شده باشه.

 

پیج رنک اون صفحه :

 

البته در این که دیگه پیج رنک اهمیتی نداره شکی نیس٬ اما بازم یک سیگنال تقریبا تایید شده در افزایش اثر لینک هاست. دقت کنین که پیج‌رنک به شکل مستقیم روی رتبه شما اثر نمی‌گذارد٬ بلکه به شکل غیرمستقیم می تونه موثر باشه.

 

Relations :

 

یکی از مواردی که خیلی‌ها در اون دچار اشتباه می‌شن٬ بحث رابطه‌های بین لینک‌هاست. لینک‌ها نشونه‌ای به نام Rel دارن که می تونیم با اون به موتورهای جست و جو بگیم که از Link Juice و PR juice ما چیزی واسه اون صفحه ببرن یا نه. حال ممکنه که موتورهای جست و جو رتبه اون صفحه رو به دلیل لینکی که شما به اون دادین افزایش دهند٬ اما از پیج‌رنک شما چیزی واسه اون صفحه نبرده باشن. در حالت عادی احتیاجی نیس که حتما در لینک “rel=”dofollow رو اشاره کنیم. خود لینک‌ها به شکل پیش‌فرض Dofollow هستن. اما اگه بخوایم اونا رو Nofollow کنیم٬ باید طبق تصویر زیر این کار رو انجام بدیم:

</a>بک ادمین <a href=”http://ofoqandishe.ir” rel=”Nofollow”>

یادمون باشه که لیست فاکتورهای یک لینک خوب به همین‌جا ختم نمی‌شه و شاید گوگل ده‌ها عامل دیگه هم داشته باشه.

بک لینک چیه و چه اهمیتی در سئو داره؟

بک لینک به پیوندهایی گفته میشه که از وب سایتای دیگه به سایت شما وصل می شه. مثلا هنگامی که از سایت خود به وب سایتی دیگه پیوند میدهید، سایت مقصد از سایت شما یک بک لینک دریافت کرده.

بک لینکا یکی از موارد مهم در سئو هستن که میشه گفت اگه وب سایتتون بک لینکایی به تعداد مناسب دریافت کنه و در کنار اون محتوایی بهینه از نظر سئو داشته باشه ، استعداد افزایش رتبه در نتایج جست وجو رو داره.

واسه روشن تر شدن اهمیت بک لینک در سئو فرض کنین شما در یک جلسه ی کاری صحبتی می کنین و ۱۰ نفر حرفتون رو تایید می کنه. بعد ازتون شخصی دیگه شروع به صحبت می کنه و ۴ نفر حرفش رو تایید می کنن. حال اطرافیانتون ارزش حرف کدامتون رو بیشتر میدونه؟ شک نداشته باشین شما! بک لینک هم همین طوره ، وقتی یک سایت ، لینک شما رو در صفحه اش قرار میده ، این کار به معنی تایید حرف شما و سایت شماست ، یعنی بک لینک بیشتر برابره با تایید بیشتر از وب سایتای بیشتر.

خرید بک لینک کار درستی ست؟

اگه به فکر این هستین که با خریداری بک لینک در وب سایتای با پیج رنک بالا می تونین رتبه بهتری رو در نتایج جست و جو بگیرین، سخت در اشتباهید! چون گوگل (به ویژه بعد از معرفی الگوریتم پنگوئن) خیلی آسون وب سایتایی رو که واسه کسب رنک بالاتر در نتایج جستجو اقدام به خرید لینک میکنند رو شناسایی کرده و رتبه اونا رو کاهش میده. البته این نکته رو در نظر داشته باشین که اگه می خواین در وب سایتای پر بازدید بقیه تبلیغ کنین (مثل هزاران تبلیغی که در وب سایتای پرطرفدار می بینین)، با No follow کردن لینک با اینجور مشکلی دیگه روبرو نخواهید شد.شاید سوال کنین که اگه بک لینک نخریم پس چه جوری میتونیم به سایتمون بک لینک دریافت کنیم و رتبه بالاتری رو در نتایج جست وجو کسب کنیم؟ جواب اینست که شما باید بک لینکها رو به شکل طبیعی دریافت کنین؛ یعنی مطالب جدید و با ارزش تولید کنین تا کاربران علاقه مند شن در سایتها و وبلاگهای خود لینکهای شما رو قرار دهند. ضمنا از شبکه های اجتماعی هم می تونین واسه ساختن لینک سالم استفاده کنین.

اشتباهات عادی در مورد بک لینک

 • بک لینک دیگه اهمیت خود رو از دست داده!
  بعضی از سئو کاران معتقند که بک لینک دیگه اهمیت خود رو از دست داده و مهم ترین اقدام در سئو بهینه سازی محتوای وب سایته.
  بحث این جاست که اگه بک لینک گرفته شده ، از سایت مرتبطی باشه و یک سری اصول اون رعایت شده باشه هم اونقدر یکی از قوی ترین کارا واسه سئوی سایته.
 • بک لینک No Follow ارزشی نداره
  بک لینک No Follow که به شکل قرار دادن نظرات در پستای وب سایتای بقیه، درج مطالب در فروما و … ساخته میشه برخلاف تصور بعضی افراد در سئو سایت اثر دارن که مکملی در کنار بک لینک Do Follow هستش.
 • تنها لینک Do Follow اثرگذاره
  بعضی افراد فقط به دنبال درج لینکای Do Follow هستن اما باید این رو بدونن قرار دادن بک لینکای Do Follow به تنهایی و بی قرار دادن لینک No Follow شاید حتی واسه سئو سایت مضر هم باشه پس قرار دادن بک لینکای Do Follow رو در کنار No Follow در مراحل انجام سئو سایت خود قرار بدید.

بک لینکای مناسب

 • سعی کنین از سایتایی با پیج رنک ۳ و یا بالا تر لینک بگیرین .
 • سعی کنین از وب سایتای مربوط به موضوع سایت خودتون لینک بگیرین .
 • کلمه کلیدی سایت خود رو همراه با اسم سایت لینک کنین . (کلمه ای که در کل موضوع سایت شما رو توضیح کنه مثلا بازاریابی آنلاین – ویرا کاوان آویژه
 • لینکای ثابت یا دراز مدت بگیرین تا گوگل متوجه خریداری لینک (لینک ساختگی) شما نشه!
 • سعی کنین بخشای مختلف سایت رو لینک کنین به ویژه هنگامی که در جایی کامنت می ذارین (لینک مطلب در ارتباط در سایت خود رو با مطلبی که براش کامنت میگذارید رو قرار بدید) .