1 – خرید گواهینامه SSL یا استفاده از Let’s Encrypt

واسه شروع ، شما به یک گواهینامه معتبر SSL نیازمندید. گواهینامه‌های SSL یک فایل کوچیک هستن که کلیدی به اطلاعات یک سازمون خاص اضافه می‌شن و پس از نصب شدنشون روی سایت باعث فعال شدن قرارداد HTTPS واسه افزایش امنیت سایت و سرور می‌شن. الان تعداد زیادی گواهینامه SSL مختلف هست که شما می تونین از بین اونا یکی رو که به درد کسب و کارتون می‌خورد انتخاب کنین. دو سایت زیر بهترین سایت‌های فروش گواهینامه SSL هستن که شما می تونین از راه سایت‌های خدمات ارزی از اونا SSL مورد نیاز خود رو بخرین:

 • GoGetSSL
 • SSLs.com

در این سایت‌ها شما می تونین یک گواهینامه Comodo Positive SSL cert رو با هزینه‌ای کمتر از  ۹ دلار بخرین.

گرچه سایت‌های ایرونی خیلی معتبری هم واسه خریداری و تهیه گواهینامه‌های SSL هست ولی به جهت حفظ رقابت در کشور (نمی‌خوایم دعوا راه بیاندازیم 😂) این سایت‌ها رو معرفی نمی‌کنیم ولی بدونین که همچین سایت‌‌هایی هستن و با جست‌وجو در اینترنت می تونین از اونا خرید انجام بدین.

فرق انواع گواهینامه SSL :

تایید کننده دامنه (Domain Validation) : گواهی نامه DV هم گفته می‌شه، این گواهی نامه تایید روی تک دامنه‌ و ساب دامنه داره،  بی تایید به تایید سازمون یا شرکت و یا شخص میشه اون رو تهیه کرد. (تنها تایید ایمیل آدرس لازم داره) ، ارزون و تحویل به شکل آنیه. (مثل عکس پایین گواهی نامه عادی)

تایید کننده تجاری/سازمانی (Business/Organization Validation) : گواهی نامه OV هم گفته می‌شه، تایید تک دامنه و ساب دامنه ، تایید کننده مراودات تجاری و سازمانی با بیشترین حد امنیت و اعتماد دهی ، تحویل در یک تا سه روز کاری. (مثل عکس پایین گواهی نامه عادی)

تایید کننده گسترده (Extended Validation) : گواهی نامه EV هم گفته می‌شه، تایید تک دامنه و ساب دامنه ، تایید کننده مراودات تجاری و سازمانی با بیشترین حد امنیت و اعتماد دهی ، تحویل در دو الی هفت روز کاری و دارای نوار سبز رنگ تایید. (مثل عکس پایین گواهی نامه گسترده)

شاخصای اعتماد :

الان گواهینامه‌های SSL دو نوع مختلف تاییدیه رو واسه سایت‌ها در نظر گرفته‌ان. اولین نوع اون تاییدیه گسترده هست که یک نوار سبز رنگ نمایش‌دهنده نام شرکت شما در صفحه مرورگر نشون داده می‌شه، این گواهینامه از دید قیمت خیلی گرون هست. دومین نوع گواهینامه‌ها ، تاییدیه به شکل تجاری یا تایید دامنه هست که یک قفل سبز رنگ کنار آدرس سایت شما میاد و نام شرکت به نمایش گذاشته نمی‌شه.

در زیر فرق این دو رو نگاه می کنین :

فرق گواهینامه‌های SSL

فرق گواهینامه‌های SSL

ضمنا اگه امکان خرید گواهینامه  SSL رو ندارین می تونین از Let’s Encrypt استفاده کنین که گواهینامه‌ای رایگان ولی بی هیچ مبلغ گارانتی‌ای هست. این گواهینامه به شما به شکل ۳ ماه رایگان تحویل داده‌ می‌شه و شما می تونین از اون در وب سایتتون استفاده کنین و کمی اعتماد رو به مشتریان خود بدین. فقط بهتره بدونین که این گواهینامه امنیت سایت شما رو تضمین نمی‌کنه. واسه تهیه این گواهینامه می تونین از CertBot استفاده کنین.

گواهینامه SSL رایگان به وسیله certbot

گواهینامه SSL رایگان به وسیله certbot

2 – نصب گواهینامه SSL روی سایت

در زیر راه‌های راحت نصب و فعالسازی گواهینامه SSL روی وب سرور‌های مختلف رو واسه شما قرار دادیم. بسته به اینکه چه نوع وب سروری دارین ، مراحل نصب متفاوته. (در زیر آموزش فعالسازی گواهینامه SSL شرکت Comodo رو لینک گذاری کرده‌ایم.)

 • آموزش نصب گواهینامه SSL روی وب سرور آپاچی (Apache)
 • آموزش نصب گواهینامه SSL روی وب سرور انجینکس (NGINX)
 • آموزش نصب گواهینامه SSL روی وب سرور مایکروسافت IIS ورژن ۷ و ۸
 • آموزش نصب گواهینامه SSL روی سی پنل

اگه شما می خواهید از راه certbot یک گواهینامه رایگان Let’s Encrypt دریافت کنین هم می تونین از آموزش‌های مختلفی که در قسمت مستندات این ربات قوی موجوده استفاده کنین.

 • فعالسازی Let’s Encrypt روی وب سرور آپاچی در سیستم عامل اوبونتو
 • فعالسازی Let’s Encrypt روی وب سرور انجینکس در سیستم عامل اوبونتو

بررسی صحت گواهینامه:

واسه بررسی صحت گواهینامه، شرکت‌های معتبر خارجی کارایی انجام دادن که از این راه شما می تونین گواهینامه‌هایی رو که تهیه کردین رو بررسی کنین و از صحت و قدرتمندی اونا آگاهی یابید. در زیر دو نمونه از این سایت‌ها که صحت گواهینامه SSL شما رو بررسی می کنن رو قرار دادیم.

 • آزمایشگاه بررسی SSL
 • بررسی صحت گواهینامه SSL (پیشرفت داده شده به وسیله KeyCDN)

3 – بروزرسانی همه لینک گذاریای سخت به HTTPS

استفاده از لینک گذاری‌های خانوادگی در سایت خیلی به سایت کمک می‌کنه ولی واسه یک انتقال راحت به HTTPS این لینک‌گذاری‌ها شما رو مجبور به جست‌وجو و موشکافی کل سایت از کد‌های HTML گرفته تا دیتابیس می‌کنه.

بروزرسانی این لینک‌گذاری‌های سخت در پلتفرم‌ها متفاوته . مثلا در وردپرس ما پیشنهاد می‌کنیم از وسیله Database Search and Replace Script ساخته شرکت Interconnect IT استفاده کنین. شما می تونین لینک‌ها رو به شکل دستی تغییر بدید ولی در صورتی که یک سایت بزرگ داشته باشین تغییر لینک‌ها به شکل تک تک از دیتابیس کار رو واسه شما سخت می‌کنه. ضمنا جداول Meta Data هم در نظر بگیرین که خیلی جداولی طولانی و پر از لینک‌ هستن که کار رو از چیزی که به نظر می‌رسد سخت تر می کنن.

من پیشنهاد می‌کنم در صورتی که می خواهید از وسیله جست‌وجو و تبدیل استفاده کنین ، عملیات تغییر رو در یک سرور پشتیبان واسه پیشرفت انجام بدین و درصورتی که کارتون نتیجه بخش بود اون رو انتقال بدید. یا در صورتی که وقت یا امکان اینجور کاری رو ندارین کمه کم یک پشتیبان از اطلاعات قبل از هر عملی تهیه کنین. وب سایتایی هستن که فضای ذخیره سازی بالایی واسه بک آپ به شما ارائه میدن و هزینه کمی هم دریافت می کنن.

واسه فعالسازی وسیله جست‌و‌جو و جایگزینی شرکت Interconnect IT اون رو از سایت شرکت دانلود کنین و در روت وب هاست خود آپلود کنین.

روت وب هاست

روت وب هاست

بعد از انجام این عملیات در کنار دامنه سایت خود /search-replace-db رو قرار بدید و به صفحه جست‌وجو و جایگزینی وارد شید. مثل تصویر زیر :

صفحه جست و جو و جایگزینی

صفحه جست و جو و جایگزینی

در این قسمت شما می تونین همه لینک‌های سایت خود رو به لینک جدید تبدیل کنین. توجه داشته باشین که همه فرمتای لینک‌ها اعمم از همراه با www. و بی www. رو باید در این قسمت جست‌و‌جو و جانشین کنین.

 • http://mydomain.com

  به

  https://mydomain.com

 • http://www.mydomain.com

  به

  https://www.mydomain.com

پیشنهاد می‌شه که در اول شما Dry Run رو فعال کنین تا ببینین که چه لینک‌هایی تغییر پیدا می‌کنه و بعد از اینکه از لینک‌ها مطمئن شدین روی Live Run کلیک کنین تا عملیات تبدیل انجام شه.

تبدیل لینک‌ گذاری‌های سخت به HTTPS

تبدیل لینک‌ گذاری‌های سخت به HTTPS

نکته : این عملیات کلیه لینک‌های شما شامل لینک سایت و وردپرس، لینک گذاری‌های سخت صفحات و مطالب و برچسب‌های استاندارد رو بروزرسانی می‌کنه.

اگه نتونستید از وسیله بالا استفاده کنین ، تنها راهی که برایتون باقی می‌موند استفاده از افزونه Really Simple SSL plugin هست. این افزونه رایگان به شما کمک می‌کنه که خیلی آسون سایت وردپرسی خود رو نسبت به گواهینامه SSL همگام سازی‌ کنین.

افزونه Really Simple SSL plugin

افزونه Really Simple SSL plugin

 • این افزونه بیشتر مشکلات سایت رو حل می‌کنه. مثلا مسائل loadbalancer رو حل می‌کنه .
 • همه لینک‌های قدیمی شما رو به HTTPS تبدیل می‌کنه و تا جای ممکن از .htaccess واسه این کار استفاده می‌کنه و اگه این روش جواب نداد وارد فایل‌های جاوا اسکریپت می‌شه.
 • آدرس سایت و وردپرس رو به HTTPS تبدیل می‌کنه.
 • همه آدرس‌های http:// به شکل هوشمند به HTTPS تبدیل می‌شن و به جز آدرس سایت و وردپرس هیچ تغییری در دیتابیس شما اعمال نمی‌شه.

4 –  تبدیل لینک فایل‌های JS متفرقه و Ajax به HTTPS

در بیشتر مواقع شما ممکنه که بخواهید از فایل‌های JS از ورودی‌های خارجی استفاده کنین ولی بعضی از ارائه دهندگان ممکنه که از SSL استفاده نکنن و این باعث به مشکل خوردن شما شه. با توجه به این موضوع شما باید همیشه در این رابطه بررسی کنین تا از لینک‌هایی امن و برمبنای قرارداد HTTPS استفاده کنین.

مشکل در یک سایت وردپرسی

مشکل در یک سایت وردپرسی

مثلا اگه شما از گوگل سرویس‌ هاستینگ خود رو تهیه می کنین ، باید مطمئن شید که فایل‌های شما در CDN با توانایی HTTPS نگهداری می‌شن. مثلا فایل جی‌کوئری مخصوص CDN گوگل https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.3/jquery.min.js هست.

بررسی سایت واسه پیدا کردن بخش‌های نا امن :

یک پیشرفت دهنده با نام jitbit یک وسیله بررسی SSL کوچیک ولی خیلی پر استفاده رو آماده سازی کرده که از این راه شما می تونین سایت خود رو بررسی کنین و محتوا‌ی نا امن سایت رو شناسایی کنین.

5 –  ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس با قرارداد HTTPS

حالا بهتره که به مهم ترین بخش انتقال دامنه برسیم یعنی ریدایرکت http به https با کد  ۳۰۱ آدرس سایت . این بخش اصلی ترین قسمت انتقال آدرس سایت هست چون در صورتی که این کار رو انجام ندین انگار نه انگار که سایت شما به HTTPS تبدیل شده و بازم وب سایتتون با HTTP باز می‌شه.

ضمنا در نظر بگیرین که اگه ریدایرکتای نوع دیگری رو واسه این صفحات استفاده کنین مطمئن باشین که به سئو سایت خود آسیب جدی‌ای وارد کردین، پس باید توجه داشته باشین که حتما با ریدایرکت ۳۰۱ آدرس سایت خود رو به HTTPS تبدیل کنین.

اینکه از چه پلتفرمی در سایت خود استفاده می کنین اصلا اهمیت نداره و ما اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم که از راه افزونه‌ها این کار رو انجام بدین. با یک جست‌وجوی راحت می تونین نحوه ریدایرکت ۳۰۱ رو در وب سرور خود پیدا کنین. مثلا در زیر ما دو وب سرور انجینکس و آپاچی رو واسه شما کد‌های ریدایرکتشان رو قرار داده ایم . واسه دیگه وب سرور‌ها لطفا در گوگل جست‌و‌جو کنین.

وب سرور انجینکس :

کد‌های زیر رو در بخش کانفیگ انجینکس قرار بدید :

server {
listen
80;
server_name domain
.com www.domain.com;
return 301 https://domain.com$request_uri;
}

وب سرور آپاچی :

کد‌های زیر رو در فایل .htaccess آپاچی قرار بدید :

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

6 –  بروزرسانی فایل robots.txt

هرگونه لینک‌ گذاری‌های سخت و ضمنا قوانین مسدودیت رو در robots.txt خود بررسی کنین و همه دایرکتوری‌ها و فایل‌های تحت قرارداد HTTP رو به HTTPS تغییر بدید.

7 –  نصب گواهینامه SSL روی CDN

بیشتر CDN ها امکانات مختلفی رو واسه فعالسازی گواهینامه SSL روی خود دارن. مثلا کلودفلر به کاربرانی که از سرویس CDN خود استفاده می کنن و دامنه بین المللی دارن، یک گواهینامه SSL رایگان هدیه می ده که پس از پایان قابل تمدیده. واسه کسب اطلاعات بیشتر در مورد CDN کلودفلر می تونین به مقاله ای که در مورد این CDN در پایگاه علم میزفا نوشته‌ام برید.

بدیش اینه اگه از CDN کلودفلر استفاده می کنین و دامنه IR و ایران واسه سایت خود تهیه کردین باید اعلام کنم که CDN کلودفلر امکان استفاده از SSL رو کلا به شما نمی‌بده و حتی نمی تونین در CDN کلودفلر از گواهینامه SSL شخصی خودتون استفاده‌ کنین. (تحریمیم 😞)

اگه دامنه بین المللی دارین، حتی سرویس رایگان CDN کلودفلر هم به شما یک گواهینامه رایگان SSL هدیه می ده که یک گواهینامه رایگان COMODO هست و به شکل خودکار روی سایت شما فعال می‌شه و شما می تونین اون رو در وب سایتتون استفاده کنین. ضمنا اگه گواهینامه دیگری رو تهیه کردین می تونین با فعالسازی سرویس ویژه کلودفلر گواهینامه شخصی خود رو هم به اون اضافه کنین.

این مطلب را هم بخوانید :  آموزش کامل جز به جز بهینه سازی سایت

8 –  بروزرسانی لینک‌های مبدا در CDN

شما ضمنا باید مطمئن شید که لینک‌های مبدا خودتون رو در CDN تغییر داده باشین.

مثلا اگه از KeyCDN استفاده می کنین ، از داشبورد KeyCDN وارد بخش Zones شید.

صفحه Zones در KeyCDN

صفحه Zones در KeyCDN

در بخش Zones روی کلید Manage مخصوص Zone مورد نظر خود کلیک کنین و کلید Edit رو انتخاب کنین.

بخش Edit در KeyCDN

بخش Edit در KeyCDN

حال که صفحه pull zone باز شد. آدرس سایت خود رو از قرارداد HTTP‌ به قرارداد HTTPS تغییر بدید.

بخش Pull Zone در KeyCDN

بخش Pull Zone در KeyCDN

9 –  فعالسازی HTTP/2 در CDN

از داشبورد KeyCDN وارد بخش Zones شید.

صفحه Zones در KeyCDN

صفحه Zones در KeyCDN

در بخش Zones روی کلید Manage مخصوص Zone مورد نظر خود کلیک کنین و کلید Edit رو انتخاب کنین.

بخش Edit در KeyCDN

بخش Edit در KeyCDN

روی Show Advanced Features کلیک کنین.

فعالسازی Show Advanced Features

فعالسازی Show Advanced Features

قرارداد HTTP/2 رو فعالسازی کنین و روی کلید Save کلیک کنین.

فعالسازی قرارداد HTTP/2

فعالسازی قرارداد HTTP/2

10 –  تبدیل همه لینک‌ گذاری‌های سخت CDN به HTTPS

دقیقا مثل مرحله سوم در وردپرس در این بخش هم ما همه لینک گذاری‌های سخت وب سایتمون رو در CDN از HTTP‌ به قرارداد امن HTTPS تبدیل می‌کنیم.

تغییر لینک‌گذاری‌های سخت بر مبنای قرارداد HTTP‌ به HTTPS

تغییر لینک‌گذاری‌های سخت بر مبنای قرارداد HTTP‌ به HTTPS

در انجام این کار دقت نظر فرمایید چون اعمال انجام شده اثر مستقیم روی سئو سایت شما داره. ضمنا مطمئن شید که پس از تکمیل کار آدرسا با قرارداد‌های HTTP‌ رو حذف کنین. در KeyCDN بخشی به نام Delete Me هست که می تونین از اون واسه حذف این آدرس‌های سخت استفاده کنین.

نوار مهیج در Database Search and Replace Script

نوار مهیج در Database Search and Replace Script

11 –  سئو : کنسول گوگل ، سایت مپ و Fetch

پس از انجام این عملیات‌ها وقت اینه که وب سایتتون رو در کنترل پنل وب مستر گوگل هم به HTTPS تغییر بدید. واسه اینکار شما راهی جز ایجاد یک سایت جدید در سرچ کنسول وب مستر گوگل ندارین ، پس حالا روی Add a Property کلیک کنین. و آدرس سایت خود رو مثل زیر وارد کنین.

اضافه کردن دامنه به سرچ کنسول گوگل

اضافه کردن دامنه به سرچ کنسول گوگل

سایت مپ :

سایت مپا به روند ایندکسینگ سایت شما اثر خاصی نمی‌گذارند ولی واسه اینکه شما خودتون از لینک‌های ایندکس شده خود با خبر شید مفید هستن و ضمنا از این راه شما می تونین مشکلات موجود در لینک‌های خود رو هم ببینین.

اگه در نسخه HTTP سایت خود سایت مپ رو وصل کردین ، در این نسخه HTTPS هم باید این کار رو انجام بدین.

اضافه کردن سایت مپ به سرچ کنسول گوگل

اضافه کردن سایت مپ به سرچ کنسول گوگل

نکته : واسه موتور‌های جست‌وجوی دیگه مثل یاندکس ، یاهو و بینگ هم باید این راه‌ها رو انجام بدین و  قرارداد جدید سایت رو به موتور‌های جست‌وجو بشناسانید.

Fetch :

ما پیشنهاد می‌کنیم واسه کمک به ربات‌های گوگل و ضمنا سریع‌تر شدن روند ایندکس‌شدن نسخه HTTPS وب سایتتون از وسیله Fetch گوگل استفاده کنین. این وسیله باعث بررسی سریع ربات‌ها در وب سایتتون می شن و روند ایندکس وب سایتتون رو افزایش میدن. (این کار به شکل خودکار هم انجام می‌شه ولی کمی بیشتر از انجام دستی زمان می‌برد)

۱ – وارد بخش Fetch گوگل شید و فیلد رو خالی گذاشته و روی Fetch کلیک کنین.

وسیله Fetch گوگل

وسیله Fetch گوگل

۲ – پس از انجام این کار روی گزینه Submit to index کلیک کرده و با انتخاب گزینه Crawl this URL and its direct links همه صفحات وصل به صفحه اصلی وب سایتتون رو مورد بررسی ربات گوگل قرار بدید.

گزینه Crawl this URL and its direct links

گزینه Crawl this URL and its direct links

12 –  سئو : ثبت دوباره فایل Disavow

بروزرسانی (Dec 24 2017): این مرحله ، مرحله‌ایه که بیشتری‌ها فراموش می کنن که بکنن، هر چند از نگاه بنده (پوریا آریافر) خیلی اهمیت نداره، به هر حال پس از انجام مرحله ۱۱ شما باید فایل Disavow قرارداد قبلی (قرارداد http) رو از راه این لینک گوگل دریافت کنین و در نسخه یا همون Property جدید که با آدرس HTTPS  در گوگل وب مستره، فایل Disavow رو آپلود کنین.

فایل Disavow چیه ؟ این فایل شامل بک لینک‌های اسپم و مضر واسه سایت شماس که می تونه اثر منفی در سئوی سایت شما داشته باشه، ولی این موضوع اما و اگرهای خیلی داره، مثلا شما از چه طریقی اسپم بودن لینک رو تشخیص میدید؟ تجربه؟ وسایل آنلاین؟ نظر سئوکار؟ میزان صحت تشخیص شما چقدر هست؟ گوگل با شمام عقیده؟ به هر حال پیشنهاد نمی‌شه شما اینجور عملی رو انجام بدین و بهتره این موضوع رو به یک متخصص سئو بسپارید. ولی در کل میشه گفت که اگه به یقین رسیدید لینکی از سایت و یا لینکایی از سایت اسپمه، زمانی اقدام به Disavow کنین که تعداد لینک‌ها به طرف سایت شما خیلی باشه.

نکته مهم: بعضی وقتا بنده نگاه کردم دوستان واسه پاک کردن آدرس سایت قدیمی خود در گوگل، آدرس قدیمی سایت خود رو در فایل Disavow در Property همون آدرس آپلود و ارسال می کنن، این عمل غلطه و تاثیرات منفی به همراه داره.

شما وقتی لینک‌های آدرس یک سایت رو Disavow می کنین، یعنی به شکلی به گوگل می‌گویید لینک‌های اون سایت رو واسه من nofollow کن. یعنی بی اثر کردن لینک‌های سایت لینک دهنده.

این مرحله رو شما وقتی باید انجام بدین که قبلا در نسخه http سرچ کسنول خود (یا همون Property قدیمی با آدرس http) فایلی از لینک‌ها رو Disavow کرده باشین، و حال اینجا می‌گوییم که دوباره در Property جدید اون فایل رو دوباره Disavow کنین چون ممکنه با تغییر آدرس سایتمون، گوگل با پیدا کردن دوباره لینک‌های اسپم سایت معرفی شده در Propery قبلی، اثر بر آدرس جدید رو بزاره، بیشتر این عمل جنبه محکم کاری رو داره ولی باز می‌گویم که بهتره این عمل به وسیله متخصص سئو صورت بگیره، در غیر این حالت، از Disavow کردن لینک‌هایی که مطمئن نیستین اسپم هستن یا نه خودکاری کنین.

واسه ثبت دوباره فایل Disavow به این لینک مراجعه کنین و فایل رو در سرچ کنسول گوگل وارد کنین.

اتصال فایل Disavow

اتصال فایل Disavow

از موفق بودن عملیات اطمینان حاصل کنین .

یک نمونه از عملیات موفق

یک نمونه از عملیات موفق

13 –  برورسانی آدرس سایت در گوگل بررسی

بعد شما نیاز دارین که اطلاعات وب سایتتون در گوگل بررسی رو بروزرسانی کنین. کافیه که در گوگل بررسی به بخش Account برید و بعد بخش تنظیم ها رو نگاه کنین. بعد از ورود به بخش تنظیم ها ، می‌بایست اطلاعات سایت خودتون رو از قرارداد HTTP به HTTPS تغییر بدید. این کار رو واسه Property Settings هم انجام بدین. با این کار اطلاعات شما از دست نمی‌رود و همه آمار شما از اول باقی خواهد موند.

بروزرسانی گوگل بررسی

بروزرسانی گوگل بررسی

14 –  بروزرسانی‌های دیگه

اینجا چند نمونه از بروزرسانی‌های لازمی که شما باید واسه انتقال از HTTP به HTTPS انجام بدین رو بررسی می‌کنیم.

 • برچسب‌های استاندارد وب سایتتون رو با قرارداد HTTPS همگام سازی کنین. اگه از وسیله مختلف وردپرس واسه این کار استفاده کنین (مثل نمونه ای که در بخش سوم به اون اشاره کردیم) برچسب‌های استاندارد شما به شکل خودکار بروزرسانی می شن. اگه از یک پلتفرم دیگه استفاده می کنین، مطمئن شید که برچسب‌ها بروزرسانی شن.
 • لینک‌های PPC شخص سوم خود رو بروزرسانی کنین. (لینک‌‌هایی مثل AdWords ، Bing Ads و FB Ads)
 • لینک‌های مخصوص سرویس‌های ایمیل مارکتینگ رو بروزرسانی کنین.
 • لینک‌های شبکه‌های اجتماعی خود رو بروزرسانی کنین.
 • همه لینک‌های خروجی و بک‌لینک‌های خود رو بروزرسانی کنین.
 • وسیله شمارنده لایک شبکه‌های اجتماعی خود رو بروزرسانی کنین.

گواهینامهSSL چیه؟ بر سئو سایت اثر داره؟ امتیازات و مشکلات استفاده ازپروتکل HTTPS 1- کارکرد و HTTP/2 2- سئو و رتبه بندی 3- برگشت بهتر داده‌ها 4- امنیت بیشتر 5- افزایش اعتماد و اعتبار رو میشه از مهمترین امتیازات داشتن SSL دونست

در این مقاله در مورد اثر گواهینامهای SSL و قرارداد امن HTTPS بر سئو وب سایتها صحبت می کنیم ضمنا در اول گواهینامه SSL رو تعریف انجام میدی و در مورد امتیازات و مشکلات اون اشاره ای می کنیم لطفا تا انتهای مقاله ما رو همراهی کنین.

تعریف قرارداد امن HTTPS : این قرارداد اطلاعات ارسال و دریافت شده رو بین سرور و مرورگر کاربر ، به شکل رمزشده انجام می ده. یعنی هر داده ایی که به طرف سرور ارسال شه یا از طرف سرور به طرف مرورگر ارسال شه به شکل رمزه و در صورت سعی هکرها واسه سرقت اطلاعات، او با داده های رمز شده روبرو میشه. جهت استفاده از این قرارداد باید گواهینامه SSL روی دامین شما به وسیله شرکت هاستینگ انجام شه.
پس از نصب گواهینامه و فعال شدن قرارداد قسمت ادرس بار مرورگر به شکل سبزرنگ تغییر داده میشه.

[​IMG]

حال که با تعریف این نوع از قرارداد آشنا شدین، به امتیازات اون و اثر اون بر سئو صحبت می کنیم.

مثل امتیازات مهم این قرارداد میشه 1-کارکرد و HTTP/2 2- سئو و رتبه بندی 3- برگشت بهتر داده‌ها 4- امنیت بیشتر 5- افزایش اعتماد و اعتبار رو میشه از مهمترین امتیازات داشتن SSL دونست.
حالا هرکدام از امتیازات بالا رو در بیشتر توضیح میدیم.
1- کارکرد و HTTP/2 : شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) و ارائه دهندگان میزبانی وب، تازگیا شروع به استفاده از HTTP/2 کرده‌ان. در یک جلسه بررسی سرعت سایت ، موزیلا و شرکت Load Impact گزارش دادن که کاربران از این پس می تونن انتظار بهینه سازی بیشتری در سایت‌های خود داشته باشن، تا جایی که انتظار می‌رود HTTP/2 حدودا ۵۰ الی ۷۰ درصد سریع تر و بهینه تر از HTTP/1.1 باشه. واسه استفاده از HTTP/2 باید مرورگر شما از اون پشتیبانی کنه و ضمنا HTTPS روی سایت شما فعال باشه.

2- سئو و رتبه بندی : در سال ۲۰۱۴ ، مت کاتز اعلام کرد که الان استفاده از قرارداد HTTPS یک ملاک سبک ولی موثر در رتبه بندی سایت‌ها به وسیله گوگل به حساب میاد پس با توجه به این، فعالسازی و نصب SSL و استفاده از قرارداد HTTPS در وب سایتتون باعث افزایش بهبود اون هم می‌شه.

3- برگشت بهتر داده‌ها : دلیل سوم واسه استفاده از SSL برگشت بهتر داده‌ها هست که برگشت داده ها در HTTP به وسیله گوگل بررسی بسته شده. با نصب SSL و دریافت قرارداد HTTPS شما میتونین این امکان رو در گوگل بررسی خود ببینین.

4- امنیت بیشتر : دلیل چهارم و مهمترین دلیل استفاده از قرارداد https و نصب SSL امنیت بالاه. واسه سایت‌های تجاری دلیل اینکه شما نیازمند گواهینامه SSL هستین ، حساسیت بالای تراکنش‌ها با کارت‌های اعتباریست. واسه دیگه سایت‌ها هم دلیل اصلی استفاده از گواهینامه SSL امن نگاه داشتن صفحه ورود به پنل شما هست.

5- SSL و افزایش اعتماد و اعتبار : دلیل پنجم استفاده از SSL و تغییر http به https ایجاد اعتماد و اعتبار در بازدیدکنندگان هست. طبق نظرسنجی Global Sign ، بیشتر از ۷۵ درصد بازدیدکنندگان نگرانی خیلی زیادی واسه اعتماد کردن به مغازه‌های اینترنتی دارن و ضمنا نسبت به اعتبار سایت هم نگران هستن که اطلاعات کاربری اونا به سرقت نرود. با اضافه کردن گواهینامه SSL به وب سایتتون و نمایان شدن رنگ سبز رنگ روی قفل سایت ، اعتبار سایت خیلی افزایش پیدا می‌کنه. این خیلی مهمه که کاربران شما از امنیت سایت شما مطمئن شن و به اینکه اطلاعاتشون در سایت شما محفوظ می مونه.

حالا که با تعریف گواهینامه SSL و قرارداد HTTPS آشنا شدین و ضمنا از امتیازات مهم این نوع از پروتکلا و و گواهینامه آگاهی پیدا کرده اید لازم می دونیم چند نکته ظریف از مشکلات مهم گواهینامه SSL اینست که:


مهمترین مشکلات استفاده از گواهینامه SSL :

• استفاده از SSL باعث کاهش سرعت سایت می شه البته به شکل خیلی نامحسوس،و حدودا ۲۰۰میلی‌ثانیه باعث کاهش سرعت می‌شه که این عیب در کنار امتیازات SSL قابل ندیده گرفتنه.

• هزینه SSL به ویژه در ایران به دلایل تحریم و دلار خیلی بالاه، البته به لطف Let’s Encrypt که خیلی از هاستینگا اون رو به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار میدن تا بتونن SSL تقریبا مناسبی رو واسه سایت خود استفاده کنین.

• نصب سخت SSL هم می تونه بر مشکلات این گواهینامه اضافه شه ولی شما می تونین با خواسته از متخصصین هاستینگ و همینطور پشتیبانی هاست خود این مشکل رو رفع کنین و امتیازات SSL بهره‌مند شید.