راهنمای بهینه سازی سایت برای تازه کارها و حرفه ای ها

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimizationه که به معنای بهینه سازی سایت واسه سهولت بررسی موتورهای جستجوه. الان، میلیونا سایت در حال نمایش اطلاعات به میلیاردا خواسته اینترنتی هستن، و در هر موضوع و کلمه کلیدی ( keyword )، که جستجوی خود رو شروع کنین، هزاران گزینه و یک سوال خیلی راحت روبروی موتور جستجو بوجود می آورد که کدوم سایت و با کدوم محتوا می تونه بهترین انتخاب باشه؟
بی شک در دنیای در حال رقابت فناوری اطلاعات تنها موتور جستجویی که همیشه بهترین پیشنهاد رو به کاربر خود ارائه می کنه می تونه به زندگی ادامه بده. پس در بین انبوه اطلاعات و مطالب مربوط به زمینه فعالیت شما که در اینترنت موجوده، رقابت در بهینه سازی محتویات و کارکرد یک سایت می تونه خیلی راه گشا باشه چون که مطمئنا موتورهای جستجو مهمترین راه واسه معرفی سایت شما به مخاطبینه.

به واقع SEO مجموعه ای از عملیاتا و تکنیک هاییه که به خاطر دریافت ترافیک بیشتر از طرف موتورهای جستجو مثل گوگل ، یاهو و بینگ انجام میگیره که به دو دسته کلی قابل تقسیمه:

off-page SEO : تغییراتی که جدا از سایت شکل میگیره.
on-page SEO : تغییراتی که روی سایت واسه افزایش رنک اون انجام میگیره.

قبل از شروع واسه بهینه سازی سایت، اول باید بدونین که چه کلمات کلیدی هدف شماس و 3 یا 4 مورد رو واسه افزایش رنک سایت خود در زمان جستجوی این کلمات انتخاب کنین. کلمه کلیدی که انتخاب می کنین باید خیلی کوتاه بوده و از انتخاب کلمات خیلی عمومی حدالامکان پرهیز کنین. یکی از رابج ترین اشتباهات در بین افرادی که اقدام به بهینه سازی سایت خود می کنن، بکار بردن تعداد خیلی زیاد کلمه کلیدی در هر صفحه، مثلا 500 کلمه مختلف که دارای میزان بالایی از جستجو هستن رو در صفحه خود بکار می برن، در حالیکه گوگل و بقیه موتورای جستجو واسه دوری از اشتباه در طبقه بندی سایتا بسادگی از کنار اینجور مواردی میگذرن و به سایتای اینطوری رنک خیلی پایینی رو اختصاص می دن. پس تعداد کلمات کلیدی باید مناسب و متناسب با محتوای صفحه سایت شما باشه.

پیج رنک ( Pagerank ) چیه؟
Page rank به معنای امتیاز صفحه شماس که یکی از مهمترین خدماتیه که در مورد بهینه سازی سایت به وسیله گوگل ارائه شد. شما بسادگی می تونین امتیاز سایت خود رو از راه لینک زیر نگاه کنین:

http://www.prchecker.info/check_page_rank.php

در اول pagerank تنها عامل بررسی و طبقه بندی سایتا به وسیله گوگل بود، اما کم کم و با بالاتر رفتن کیفیت و تعداد سایتا عوامل خیلی زیاد و پیچیده ای مثل عمر یک مطلب و یک سایت و خیلی موارد دیگه، در تصمیم گیریای گوگل موثر گردید. این فرمولا جزء مهمترین رازهای گوگل حساب می شن که بصورت همیشگی هزاران وبلاگ نویس در سراسر دنیا در مورد اون بررسی و بررسی می کنن.

رتبه بندی وب سایتا:
الکسا ( Alexa ) که یکی دیگه از خدمات شرکت بزرگ آمازونه، ترافیک کلی وبسایتا رو مانیتور می کنه، و به واقع بزرگترین مرکز امتحان و مقایسه میزان بازدید و رتبه بندی سایتا در کل جهانه که امکانات خیلی جالبی رو واسه شما فراهم آورده تا بتونین رتبه سایتای مختلف رو در بین کل سایتای جهانی نگاه کنین، حتی این امکان رو دارید که مثلا 100 سایت برتر ایران یا هر کشور دیگری رو نگاه کنین و آمار بازدید اون رو در ماه های گذشته بررسی کنین، مثلا در بررسی سایت یک خبرگزاری، تغییرات میزان بازدید اون در روزایی که اخبار خیلی داغی رو منتشر می کنه، متفاوت و مهمه.

چند نکته مهم در بهینه سازی سایت:
– خیلی مهمه که در هر صفحه از عنوان مناسب و گویا استفاده کنین.
– حجم سایت شما نباید میزانی باشه که کاربران در بازکردن صفحات با مشکل روبرو شن.
– سرعت باز شدن سایت اهمیت زیادی داره.
–  واسه عکسای خود از توضیح ( description ) استفاده کنین.
– در هر صفحه از کلمات کلیدی جداگونه و در ارتباط استفاده کنین.
– واسه صفحه خود توضیح بنویسید.
– امکان به اشتراک گذاری مطلب رو واسه کاربران در انتهای مطلب اضافه کنین.
– دقت کنین که RSS و یا امکان خوراک واسه استفاده کاربران آماده باشه.

سئو یا بهینه سازی سایت چیه؟

کلمه SEO یا “سئو”، مخفف عبارت “Search Engine Optimization” است ، به طور خلاصه «بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجو» می تونه یک تعریف مناسب باشه.

بهینه سازی سایت ، مجموعه‌ای از راه حل‌ ها، تاکتیک‌ ها و تکنیک‌ هاس که با هدف افزایش ترافیک و افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک سایت از راه کسب موقعیت بهتر در فهرست نتایج موتورهای جستجو ، انجام می‌شه. از آنجایی که گوگل محبوب ترین موتور جستجوه ، بیشتر تاکتیکایی که واسه بهینه سازی سایت  انجام می شه ، با توجه به الگوریتمای این موتور جستجوه.

موتورای جستجو چطوری کار می کنن؟

به طور خلاصه، در مورد نحوه کار موتورای جستجو میشه گفت، زمانی که یک کاربر در موتور جستجو کلمه و یا عبارتی رو جستجو می کنه، موتور جستجو یک لیست از سایتایی که شامل اون کلماته رو دردسترس کاربر قرار میده. پس موتورای جستجو نقش مهمی در راهنمایی نمودن کاربران به وب سایتا دارن. در این مرحله که بهینه سازی سایت واسه موتورای جستجو اهمیت پیدا می کنه. وب سایتایی که در لیست نتایج جستجو رتبه بهتری داشته باشن و در اول لیست نشون داده شن، میتوانند کاربران بیشتری رو جذب کنن و سهم بیشتری از بازار داشته باشن. رقابت واسه جذب کاربر و بازدید کننده سایت باعث میشه که همه تمایل داشته باشن که در بالا لیست نتایج گوگل نشون داده شن.

چرا باید به بهینه سازی سایت (سئو) توجه ویژه ای داشت؟

حتی اگه تازگیا به معقوله وب و طراحی سایت وارد شده باشین، مطمئناََ در مورد اهمیت سئو سایت به کرات شنیده اید، اما چرا SEO واسه یک سایت به این اندازه اهمیت داره؟

الان، ۹۳٪ رفت و امد کاربران با فضای آنلاین،‌ با جستجو کردن در موتورهای جستجو شروع می‌شه. این یعنی بیشترین فعالیت کاربران در فضای مجازی، جستجو در موتورای جستجو مانند گوگله.

اگه هدف شما واسه حضور در فضای مجازی کسب درآمد باشه، بهینه سازی سایت واسه شما اهمیت بیشتری واسه شما داره. پس بهینه سازی سایت واسه وب سایتای فروشگاهی (مغازه آنلاین) ، وب سایتای شرکتی و وب سایتای خدماتی از اهمیت ویژه ای برخورداره.

 

راه حل بهینه سازی سایت (سئو) واسه موتورای جستجو چیه؟

در مورد بهینه سازی سایت واسه موتورای جستجو (سئو سایت) میشه گفت که سئو از دو بخش تشکیل شده. بخش اول On site SEO یا سئو درون سایتی است که روی طراحی سایت متمرکزه و سئو Off site یا سئو برون سایتی که روی فعالیتای شبکه های مجازی متمرکزه. البته این به اون معنی نمی باشه که فعالیتای شبکه های مجازی روی رتبه بندی سایتا موثره. هدف از فعالیت شبکه مجازی شناخت مخاطب و افزایش ترافیک وب سایته و از این راه باعث بهتر شدن رتبه سایت در لیست نتایج جستجو می شه.