فرقی نداره که تازگیا با لینک بیلدینگ آشنا شدین یا مدت وقتیه که درگیر لینک سازی واسه سایت خود هستین. اطمینان داشته باشین خوندن این مطلب راهنمایی آموزشی کاملی واسه شما هستش.

روند سئو و لینک بیلدینگ به طور پیوسته در حال تغییر بوده و الان ساخت بک لینک باکیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخورداره. اگر کسب‌وکار شما به اینترنت بستگی داره. باید به معنی نیاز به لینکای باکیفیت پی ببرین و در کسب‌وکار خود از اونا بهره کافی ببرین.

این مطلب آموزشی به شما کمک می کنن که لینک بیلدینگ رو به طور درست اجرا کنین و قادر باشین در کمترین زمان مطلوب‌ترین نتیجه رو دریافت کنین.

لینک بیلدینگ چیه

تعریف لینک بیلدینگ

به جریان دریافت هایپرلینک (hyperlinks) از یک سایت به سایت خود رو لینک بیلدینگ میگن. هایپرلینک که بیشتر به اون لینک گفته می‌شه، روشی مناسب واسه بررسی بازدیدکنندگان در سایتا و صفحات اینترنتیه. سرچ انجینا از لینکا واسه پیگیری و دنبال کردن سایتا استفاده می کنن، موتورای جستجو یک به یک لینکای موجود در صفحات سایت رو تعقیب می کنن و در اندازه بزرگ‌تر تموم لینکای موجود در بین سایتا رو در تحت نظر دارن.

روش‌های مختلفی واسه انجام لینک بیلدینگ هست که سختی و راحتی اونا متفاوته. با اینحال افراد متخصص در بخش سئو بر این باور دارن که لینک بیدینگ یکی از دشوارترین کارا در مورد سئو و بهینه سازی سایته. گروهی زیادی از سئو کارا مدت زمان زیادی رو واسه لینک سازی اصولی و هدفمند صرف می کنن. پس اگه قادر باشین واسه سایت خود بک لینکای باکیفیت و معتبر بسازید می تونین در سئو و بهینه سازی سایت خود از رقبا چند قدم جلو باشین.

چرا  لینک سازی واسه سئو  سایت مهمه؟

 

واسه این که درک درستی از ارزش و اثر لینک بیلدینگ داشته باشین باید در مرحله اول باید بدونیم یک لینک چطوری ساخته می‌شه، موتورای جستجو چه جوری اون لینک رو نگاه می کنن و از اون لینک چه بدست اومده دارن.

ساختار هایپرلینک در لینک بیلدینگ

 

شروع تگ لینک: تگ لینک با انکر تگ (anchor tag)شناخته می‌شه. (قسمت “a” که در تصویر نگاه می کنین)، این کاراکتر تگ لینک رو شروع می‌کنه و موتور جستجو رو آگاه می‌کنه که لینکی به سایت دیگه در این جمله قرار داره.

 

محل برگشت لینک: شناسه href به معنای hyperlink referralه و متنی که بین علامت نقل‌قول قرار داره نشون‌دهنده نشانی URL سایتیه که به اون اشاره شده. ضرورتی نداره که URL همیشه آدرس یک سایت باشه میشه به نشانی یک تصویر یا یک فایل اشاره کرد.

 

انکر تکست قابل‌نگاه لینک: این بخش همون متن لینک یا انکر تکسته که واسه بازدیدکنندگان قابل رویته و کاربر می تونه روی اون کلیک کنه. انکر تکست بیشتر به شکلی مشخص می‌شه که از متون بغل دستی خود متمایزه.

پایان تگ لینک: این بخش کد تگ لینک به موتور جستجو آگاهی می ده که تگ پایان پیدا کرده.

 

 

بک لینکا واسه موتورهای جستجو چه مفهومی دارن؟

موتورای جستجو به دو روش از لینکا استفاده می کنن:

 

 • واسه پیدا کردن سایتا و صفحات جدید ایجادشده
 • واسه تعیین و نحوه رتبه دهی به یک سایت در صفحه نتایج جستجو

 

هنگامی که موتورای جستجو از یک سایت رو شناسایی می کنن، قادر هستن محتوای صفحات سایت رو درک و به ایندکس خود اضافه کنه. به این صورت که اونا قادر هستن تعیین کنن که یک صفحه کیفیت لازم رو واسه رتبه بندی در کلمات کلیدی در ارتباط رو داراه یا نه؟

در این ویدیو کوتاه که به وسیله گوگل منتشر شده نحوه کار اون رو به طور کامل توضیح داده.
زمانی که موتورای جستجو به ویژه گوگل در این رابطه تصمیم می‌گیرند فقط به محتوای موجود در صفحه توجه نمی‌کنن بلکه به تعداد لینکای که به سایت شما داده شده و کیفیت اون لینکا هم نقش مهمی داره. در کل این‌گونه میشه گفت که هر چه میزان تعداد لینکاتون در سایتای معتبر بیشتر بوده باشه رتبه سایت شما در صفحه نتایج جستجو بالاتر هستش.

در ادامه بخونین:  انواع روشای لینک بیلدینگ

اثر لینک بیلدینگ بر رتبه بندی سایت

 

پیچ رنک چیه؟

بک لینکا به عنوان یکی از عوامل موثر در سئو و رتبه بندی سایت به ساکنین مانتین ویو اجازه داد بازار موتورای جستجو رو در ده 1990 به محاصره خود درآورد. Larry Page یکی از مؤسسان گوگل پیچ رنک رو اختراع کرد که به شرکت گوگل اجازه می‌داد طبق تعداد بک لینکا، کیفیت یک سایت رو تعیین کنه. این روش به عنوان یکی از روش‌های مهم در الگوریتم رتبه بندی گوگل استفاده می‌شد. و تونست در مدت کوتاهی معروفیت زیادی گرفت چون روش خیلی خوبی واسه تعیین کیفیت یک سایت بود.

 

روش پیچ رنک خیلی موثر و موثر بود، چون بر این پایه ساخته شده بود که هر لینک به عنوان یک امتیاز مثبت واسه یک صفحه به حساب می‌اومد. طوری اگه صفحه‌ای کیفیت لازم رو دارا نبود، هیچ لینک دریافت نمی‌کرد. واقعا فرضیه بیان می‌داشت: زمانی که فردی به سایتی به غیر از سایت خود لینک می ده به معنای اینه که صفحه نامبرده رفرنس مفیدی به حساب میاد. در خلاف این صورت نمی‌بایست به این صفحه لینک شه.

به خاطر این مدت زمانی طول نکشید که فعالان بخش سئو روشای مخالف با قوانین گوگل و دست‌کاری در پیچ رنک و صفحه نتایج جستجو کلمات کلیدی پیدا کردن. در همین جهت گوگل واسه شناسایی سایتای اسپم فعالیت خود رو شروع کرد. فیلترای مختلفی با ارائه آپدیتای منظم از روشای گوگل واسه مقابله و برخورد با سایتای اسپم بود.

 

این فعالیتای مخالف با قوانین گوگل رو مجبور کرد که تعدادی از روشای لینک بیلدینگ رو که قبلا معرفی نشون داد، بی‌اعتبار کنه. مثلا ثبت نشانی سایت در فهرستای راهنما و دریافت بک لینک در قبال اون یکی از روشای بود که مرحله زمانی معینی به وسیله گوگل پیشنهاد می‌شد. اما از جای که متخصصان سئو از این روش ها واسه دور زدن گوگل استفاده می‌کردن، ساکنان مانتین ویو بر اون اومدن که مثل قبل به این روش ها لینک سازی دیگه اهمیت ندهند.

تازگیا گوگل سایتای رو که کارا اسپم دسته ای انجام میدن جریمه می‌کنه و با این سایتا مقابله نشون میده. مثلا الگوریتم پنگوئن واسه مقابله با سایتای که بیشتر از حد به دیگه وب سایتا لینک دهی می کنن ارائه شده و جریمه گوگل رو به دنبال داره.

با توجه به این که ما با الگوریتم رتبه بندی گوگل آشنایی کاملی نداریم و نکته برتری گوگل و از اسرار اینه. ولی بیشتر متخصصان سئو بر این باور دارن که لینک بیلدینگ تا الان یکی از عوامل موثر بر رتبه بندی سایتا در صفحه نتایج جستجو به حساب میاد.

 

 

اگه کل فاکتورای رتبه بندی سایت به شکل مساوی موثر باشن، میزان اعتبار و کیفیت لینکای دریافتی صفحات رتبه بندی سایت رو مشخص می‌کنه. با توجه به تغییرات و آپدیتای تازه گوگل و به ویژه بروزرسانی پنگوئن دلایل نشون می ده تأثیرات بک لینکا تا حدودی کم شده.

 

کیفیت بک لینک

با این که روشن نیس که دارا بودن لینکای باکیفیت در رتبه‌بندی و افزایش بازدید سایت به شما کمک می‌کنه. در این مطلب ما بیشتر از چند بار از عبارت باکیفیت رو به کاربردیم و واسه این کار دلایل کافی داریم: چون تمرکز روی کیفیت بک لینکا هر روزه بیشتر می‌شه چون گوگل بیشتر از قبل روی فیلتر کردن بک لینکای کم کیفیت اصرار داره. این دشواریای الگوریتم گوگل باعث می‌شه یک متخصص سئو بیشتر از قبل روی کیفیت بک لینکا و روشای خلاقانه به دست آوردنشون تمرکز کنه.

در ادامه بخونین:  فاکتورهای موثر در خرید بک لینک

 

آشنایی با ویژگی لینکای nofollow

 

در لینک بیلدینگ خصوصیتای هست که میشه از اونا بیشتر وقتا روی لینکا به کاربرد. یکی از این خصوصیتای کد نوفالوه. زمانی که شما لینکی به شکل نوفالو دریافت می کنین، با عنوان کاربر یا بازدیدکننده توجه شما به تغییر خاصی جلب نمی‌شه.

<a href=”example.com” rel=”nofollow”>This is a nofollow link</a>

ولی اگه به لینک با دقت نگاه کنین تغییر کوچیکی در اون نگاه می کنین. که به شکل rel=”nofollow اضافه شده با این کد رل نوفالو گوگل آگاهی می باید که نباید به این لینک اعتماد کنه و اون رو در رتبه بندی سایت به حساب آورد. پس لینکای نوفالو تأثیری در فاکتورای رتبه بندی گوگل نداره.

 

لینک بیلدینگ چه تاثیری بر کار و کاسبی ما داره؟

اثر لینک بیلدینگ بر کار و کاسبی

همون‌گونه که گفتیم لینکا از فاکتورای مهم در رتبه بندی سایتا هستن اینطوری دونستیم که افزایش تعداد لینکای باکیفیت بالا و معتبر می تونه اثر زیادی بر رتبه بندی سایتا در گوگل داشته باشه.

هر چند دریافت بک لینک واسه سایت کاری زمان بره و در زمان کوتاه نمیتونه جواب گوی نیازاتون در کسب و کارتون باشه اما امتیازای واسه کسب‌وکار شما به دنبال داره.

 

ایجاد روابط

بیشتر مواقع لینک سازی باعث آشنایی با سایتا و وبلاگای مربوط به بخش کاری شما می‌شه. این آشنایی بیشتر مواقع از راه تبلیغ، مطلب، اینفوگرافی و …به وجود میاد. اولین هدف این آشنایی ایجاد و دریافت بک لینکه. اما خود لینک بیلدینگ باعث می‌شه شما با یکی از سایتای تأثیرگذار در بخش کاری‌تون آشنا شید. و آخرسر لینکی باکیفیت کسب کنین که تأییدیه واسه کسب‌وکار شماس.

 

ارسال بازدید

ما در این مطلب درباره تأثیرات لینک بیلدینگ روی رتبه سایت مطالبی گفتیم اما درباره اثر لینک بیلدینگ روی بازدید سایت چیزی نگفتیم. اما یک بک لینک باکیفیت در یک سایت معتبر می تونه آمار ترافیک سایت شما رو هم زیاد کنه. اگه سایتی که به شما لینک داده در بخش کاری شما باشه، این شانس رو دارین که باعث افرایش مشتریان و فروش شما شه. در این شرایط ارزش یک لینک به شرط سئو اون نیس بلکه به مشتریان اون بستگی داره.

 

 

برندینگ

لینک بیلدینگ درست و اصولی به شما کمک نشون میده که برند تجاری خود رو بسازین و اون رو به عنوان یک نام معتبر در بخش کاری خود معرفی کنین. روشای لینک بیلدینگ زیادی مثل تولید محتوا هست که می تونه بخش کاری شما رو واسه بازدیدکنندگان توضیح داد و این راه می تونه برند شما رو معتبر کنه.

حذف لینکای بی کیفیت سایت

بک لینکا لبه تیغایی هستن که سایت شما روی اونا راه میره!

در حالی که میتونن خیلی خیلی مفید باشن به همون اندازه می تونن ضررهایی باورنکردنی به شما و سایتتون برسونند.

همونطور که در بررسی الگوریتمای گوگل در مورد سئو هم عرض کردم خدمتتون که گوگل خیلی با سایتایی که لینکای غیرمجاز و بی کیفیت داشته باشن برخورد می کنه و این برخورد گوگل باعث پنالتی شدن سایت میشه!

که نتیجه اون ۶ ماه آویزون ماندن و دور شدن از نتایج گوگل هست.

تاریخچه لینکای بی کیفیت:

اولین بار گوگل با اطمینان گفت رقیبان شما نمیتونن در سئوی شما اثر منفی داشته باشن.

بعد حرفشو اصلاح کرد و گفت شاید رقیبان شما نمیتونن در سئوی شما اثر منفی داشته باشن.

و در آخر اعلام کرد می تونین از اثر منفی رقیبان در سئوی خود جلوگیری کنین!

که یکی از این راه ها حذف لینکای بی کیفیت هستش!

لینکای بی کیفیت به دو صورت ایجاد میشن یکی به وسیله خود ما و یکی هم به وسیله رقیبان ما!

از قدیما هم وجود داشته که واسه اینکه جای فرد بالاتری رو بگیرن به جای هل دادن اون به بالاتر اونو به زیر میکشن!

ضمنا بخونین!

سئو محلی

سئو کلاه سیاه و کلاه سفید چیه

و کلا خیلی از جوامع هم دنبال رقابت سالم نیستن!

پس اگه شمام تازگیا دچار افت سایتتون شدین با بررسی گوگل وبمستر و قسمت Links to your site لینک هارو چک کنین و بی کیفیت هارو شناسایی کنین. (به وسیله اینکه سایتی که به شما لینک داده ازتون بالاتره؟پنالتی نیس؟اسپم نیس؟ و…)

بعد از اینکه لینکای مورد نظر رو پیدا کردین به حذف لینکای بی کیفیت سایت می پردازیم.

 

حذف لینکای بی کیفیت سایت:

به این منظور مراحل زیر رو دنبال کنین:

 • اول وسیله نوت پد (NotePad) رو باز کنین.
 • اولین لینک از سری لینکای بی کیفیت رو وارد کنین.
 • دکمه Enter (اینتر) رو بزنین و به خط بعدی برید. (در هر خط یک لینک)
 • به همین ترتیب ادامه بدید و لینکای بعدی رو وارد کنین در صورتی که همه لینکای یک سایت رو می خواین حذف کنین از دستور domin:example.com استفاده کنین. واسه کامنت گذاری و نوشتن توضیحات از کاراکتر # استفاده کنین.
 • از منوی File (فایل) گزینه Save as رو انتخاب کنین.
 • از قسمت Encoding نوع کاراکتر UTF-8 رو انتخاب کنین و ذخیره کنین.
 • حالا به این لینک برید.
 • گزینه Disavow Links رو انتخاب کنین.
 • حال گزینه Choose file رو انتخاب کنین و فایلی که ذخیره کرده بودین رو آپلود کنین.
 • بعد از آپلود و زدن دکمه ی Submit حالا وقتشه که Done رو بزنین.

به همین راحتی!

شما عملیات حذف لینکای بی کیفیت سایت رو انجام دادین ♥

تصویری از عملیات پایانی رو در زیر نگاه می کنین که می تونین هر زمان بخواید اونو پاک کنین و یا دوباره آپلود کنین.

 

 

در علاوه بر یادتون باشه که پس از این تغییر در گوگل وبمستر واسه شما پیغامایی خواهد امد.