سئو چیه ؟ چرا بهینه سازی کنیم ؟

کلمه SEO تشکیل شده و مخفف کلمه Search Engine Optimize به معنای بهینه سازی واسه موتورهای جستجوه که اصطلاح اصلی اون همون سئو و یا SEOه

سئو تشکیل شده از صدها و بعضی وقتا هزاران نکته، الگوریتم و کارهاییه که مدیر هر وب سایتی واسه دیده شدن سایت و یا کار و کاسبی خود باید اونا رو اصولی و به شکل همیشگی بکنه ( البته اگه مدیر دوست داشته باشه شناخت بیشتر، مشتریان بیشتر و یا درآمد بهتری داشته باشه! در غیر اینصورت چیزی از دنیای اینترنت نسیبش نمی شه )

اگه دارای کار و کاسبی و یا هر شغلی هستین که میشه اون رو در بازار اینترنت قرار داد و مخاطبایی دارین که اگه خدمات شما رو ببینند، شک نداشته باشین با داشتن یک سایت ایده آل و انجام مسائل سئو واسه سایت خود می تونین سهم خیلی بیشتری از بازار یک کشور رو در بخش ی کاری خود داشته باشین، پس این فرصت عالی رو از دست ندین

نتایج گوگل

در موتورهای جستجو از مانند گوگل که از نظر من ۹۰ درصد کار حساب میشه، زمانی که کلمه ای رو سرچ می کنیم و به یکسری لینکای آبی رنگ می رسیم که اصطلاحا به اونا اسنیپت هم گفته می شه، شاهد وب سایتای زیادی هستیم که خیلی آسون روی اونا کلیک می کنیم و در صفحه سایت مورد توجه به دنبال محتوا و یا هرچیزی که بخاطر اون سرچ انجام داده ایم هستیم، دیدید چه آسون بود ؟! اما این کار از دید ما راحت و غیر قابل توجه بود، و این رو بدونیم که وب سایتا واسه رسیدن به نتایج اول گوگل در کلمه کلیدی مورد نظر (مثلا: طراحی سایت)، با همدیگه بر سر جنگ نشسته ان تا با حفظ و بهبود جایگاهشان در نتایج گوگل، کاربران خود رو از دست ندهند

حدسی بزنین!

حدس بزنین که در کشور ما ایران، چند سایت فعال هست که در بخش های مختلف فعالیت می کنن ؟ مطمئنا اعداد و رقم دقیقی نمیتونیم به دست بیاریم! اما می دونیم که خیلی زیاد هستن ، حال این وب سایتا به چه صورت به وجود اومده ان؟؟! همه وب سایتا به وسیله صاحبان و مالکای اصلی شون ساخته شده؟! جواب خیره

نشونه که وب سایتای زیادی هم وجود دارن که کار اونا ارایه خدمات طراحی وب سایته، حالا این وب سایتای طراح سایت که فراوانند، همشون در صفحه اول و یا نتایج اول کلمه طراحی سایت هستن؟

فکر می کنم تونسته باشم منظور خودم رو رسانده باشم، این وب سایتا واسه تصرف نتایج اول موتورهای جستجو دارای استراتژیایی هستن که همیشگی در تلاشند تا جایگاه خودشون رو بهبود ببخشند

با گسترش دنیای اینترنت به ویژه در ایران، خواسته طراحی سایت هم بیشتر میشه، فرض کنین شخصی قصد داره یک وب سایتی داشته باشه، اولین کاری که می کنه سرچ کلمه طراحی سایت در گوگله!
به قیمتای متنوعی می رسه و در صورت رضایت و داشتن بودجه پلن مورد نظر رو خریداری می کنه، حال دوباره فکر کنین و ببینین که چه تعداد افرادی در این کشور و به طور روزانه هستن که هیچ اطلاعات خاصی هم در بخش ی وب ندارن و در آخر می رسن به وب سایتایی که در نتایج اول هستن، این به معنای میلیونا و میلیاردها درآمده که این نوع وب سایتا البته با زحمت به جیب می زنن، که خیلی هم منطقی مثل اینکه!

اهداف سئو چیه ؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در گرفتن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش رابطه بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده به وسیله کاربرانه. نمايش دادن بيشترين صفحات مربوط به پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجوه که در اون کاربر بيشترين نتايج در ارتباط جستجو شده رو پيدا مي‌کنه و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شه چون که الگوريتم اون بيشترين صفحات در ارتباط رو نشون مي‌بده.

بعد از اينکه سئوبراي بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي کار خود رو شروع کرد، اين فرآيند نيازمند علم و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود شد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه.

بسته به اينکه چطوری کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسه. هر چند ممکنه نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشه ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگانه. براي وب سايت‌ها خيلي مهمه که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به ویژه جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که ۵۸٫۴ درصد کليک‌ها رو شامل مي‌شه، قرار گيرند.

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با اجناس و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنن. مثلا کلمه کليدي رقابتي “بيمه خودکار” ۱٫۵ ميليون جستجوي گوگل رو در ماه به خود اختصاص مي‌بده، اين به این معنيه که ۳ جايگاه اول ۵۸٫۴ درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول ۳۶٫۴ درصد بازديدکنندگان رو به خود اختصاص مي‌بده. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمنده که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به ویژه آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شه.
يک مطالعه ديگر نشون مي‌بده جستجو کنندگان خيلي دوست دارن روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنن؛ اين مطالعه مشخص مي‌کنه ۷۲٫۳ درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنن و تنها ۲۷٫۳ درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنن. اين يکي ديگر از دلايليه که شرکت‌ها تاثير سئو رو دانسته و حاضر هستن براي اون زمان و هزينه صرف کنن.

کلا اهداف سئو رو میشه بصورت زیر خلاصه کرد:

  • در بازدید سایت اثر زیادی داره.
  • باعث ایجاد برند می شه.
  • باعث افزایش ترافیک سایت میشه.
  • باعث شده سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری بهره مند شد.
  • باعث افزایش فروش اجناس میشه.
  • بهترین وسیله واسه تبلیغاته.

بهینه سازی موتور جستجو چیه