لینک نوفالو چیه؟ فرق لینک فالو و نوفالو در سئو

لینک فالو چیه؟

واسه درک بهتر لینکای نوفالو و فالو اول نیاز داریم که درباره چگونگی کار لینکا در بخش سئو بدیم. وقتی یک سایت لینکی از یک سایت دیگه بدست میاره، اون سایت در سئو کمی پیشرفت پیدا می کنه. اگه هرکدام از این لینکا رو یک امتیاز در نظر بگیریم، میشه گفت  که کسب لینکای بیشتر به معنی کسب امتیاز بیشتر در سئو هستش.

گوگل به این لینکا توجه می کنه، اونا رو می شمارد و بررسی می کنه که از چه سایتایی هستن. گوگل اینطور تصور می کنه که اگه افراد زیادی به یک صفحه مشخص لینک دهند پس اون صفحه، یک صفحه خوبه. از اونجا که گوگل همیشه می خواد بهترین نتیجه رو به شما نشون بده، پس اون صفحه رو به بالاترین نقطه در نتایج جستجو میرسوند.

گوگل عامل پیج رنک رو ایجاد کرده تا با استفاده از اونا ارزش لینکا رو اعلام کنه. هر چه که ارزش و اعتبار لینکای ورودی بیشتر باشه، ارزش سایت شما هم بیشتر هستش.

حال میتونیم لینک فالو رو تعریف کنیم. لینکای فالو به عنوان امتیاز شمرده می شن. اونا اعتبار سایت مبدا رو به مقصد منتقل می کنن و باعث اغزایش اعتبار سایت مقصد می گردن. پس سایت مقصد در نتایج جستجوی گوگل، رتبه بالاتری رو کسب می کنن.

لینک نوفالو چیه؟

لینک نوفالو به عنوان امتیاز شمرده نمی شه، با استفاده از اون اعتبار سایت مبدا منتقل نشده و به افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو کمکی نمی کنه. لینکای نوفالو از راه تگ Nofollow و به شکل زیر هستن:

<a href=”http://www.website.com/” rel=”nofollow”>Link Text</a>

تگ نوفالو نشونه ای واسه موتورهای جستجو هستن تا به اونا اعلام کنن که این لینک رو دنبال نکنن. به نظر شما چرا کسی بایست اینجور کاری کنه؟ این مسئله از نظر شما عجیب نیس؟ به شما قول می دیم که این موضوع دلیلی خوبی داره و در ادامه به توضیح اون می پردازیم.

اینترنت بی نوفالو پر از اسپم هستش

همونطور که در بخش قبلی گفتیم، فقط لینکای فالو طبیعی در سیستم تعیین پیج رنک گوگل استفاده میشن. لینکای بیشتر به معنی اعتبار بیشتر و پس رتبه بالاتری هستش. پیج رنک بیشتر، به معنی اعتبار بیشتریست و افزایش اون باعث افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو می شه.

دنیای ما دنیا بی نقصی نیس و همیشه به اصلاح سئوکارهایی وجود دارن که قصد دارن با کسب لینک از روشای نامتعارف به فریب گوگل بدن و رتبه سایت خود رو افزایش دهند. قبل از ایجاد تگ نوفالو، افراد زیادی دست به اینکارها می زدند و با استفاده لینک سازی غیر طبیعی پیج رنک سایت رو به شکل مصنوعی افزایش می دادن.

زمانی که پیج رنک به وسیله سئو کاران سیاه کشف شد، به شکل تندرو از طرف اونا استفاده شد. یهو همه چیز سئو تبدیل به لینکا شد. لینکای بیشتر به معنی امتیاز بیشتر بود و سئوکاران تا اونجا که می تونستن سعی می کردن از هر سایتی بک لینک بگیرن. قسمت کامنت صفحات تبدیل به یک هرج و مرج گردید و انبوهی از اطلاعات بی معنی فقط واسه قرار دادن لینکا در اون قرار می گرفت.

ویکیپدیا هم دچار مشکل شد و افراد زیادی که به دنبال کسب لینک بودن، خود رو به عنوان منبع مطالب سعی می کردن معرفی کنن. وبلاگای معروف هم دچار مشکلات زیادی شده و بحث در مورد هر موضوع به موضوعات بی ربط کشیده شد. در سال 2005 گوگل خود وارد شد و مت کاتس و جیسون شلن از کارشناسان خبره گوگل به معرفی تگ نوفالو پرداختند.

تگ نوفالو، تگی که اینترنت به اون نیاز داره

ضرورت استفاده از نوفالو، پس نگاه اسپم وار به مسئله سئو ساخته شد، اما هیچ شکی نیس که ما بی اون نمی تونیم ادامه دهیم.

تگ نوفالو امتیازات زیادی واسه دنیای وب داشته. دیگه هیچکی به خود زحمت نمی ده تا به زور لینکی رو در یک وبلاگ یا فروم منتشر کنه که نوفالوه. سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شکل اتوماتیک تگ نوفالو رو به لینکای تموم کاربران اضافه می کنه و ویکی پدیا هم از همین راه حل واسه قسمت منابع خود استفاده می کنه.

با اینکه بازم اسپم کردن در کامنت وبلاگا هست، اما ایجاد تگ نوفالو در کاهش اون نقش زیادی داشته. به عنوان یک وبمستر شاید تا حالا فهمیده اید که در کدوم قسمتا از لینکا فالو استفاده کرده و در کدامیک نبایست اجازه پخش لینک فالو داد. لینکای نوفالو از پایه در قسمتای زیر کاربرد دارن:

  • لینکای پولی
  • کامنتا
  • فروما
  • هر چیزی که گوگل از اون به عنوان محتوای غیر قابل اعتماد یاد می کنه

بعضی از وبمسترها ممکنه تگ نوفالو رو از قسمت کامنتا بردارند و از اون به عنوان جایزه ای واسه کامنت گذاران بهره ببرن. اما این یک تصمیم شخصیست و ما به شخصه اون رو تایید نمی کنیم.

دیگه نبایست لینکای نوفالو بدست آورد؟

فقط به این خاطر که لینکای نوفالو ارزش سئو ندارن، نمی تونه دلیلی بر نبود ایجاد اونا باشه. با استفاده از لینکای نوفالو میشه ترافیک ارجاعی بدست آورد.

با استفاده از یک کامنت مناسب و یا یک مطلب خوب در یک انجمن گفتگو، میشه افراد رو به بازدید از سایتتون تشویق کرد و این مسئله باعث افزایش ترافیک سایت می شه. نتیجه این هم می تونه باعث افزایش میزان شه.

ضمنا موتورهای جستجو الان به پارامترهایی بالاتر از پیج رنک و بک لینکا نگاه می کنن. سیگنالای مثبتی که از راه شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر ساخته میشه خیلی در حال افزایشه، با اینکه نوفالو هستن. کلید برندسازی در دنیای امروز اینست که این جور فکر نکنین که کدوم لینکا در سئو مفید هستن. به جای این نوع تصور این جور فکر کنین که لینکا در هر صورت واسه کسب و کارتون مفید هستن و باعث افزایش اعتبار سایتتون می گردن. به خاطر داشته باشه که لینک چه فالو باشن و چه نوفالو باعث ایجاد اعتماد می شن.

قرار دادن لینک سایت در ویکیپیدیا هم ارزش پیگیر داره. با اینکه ویکیپدیا در این مورد خیلی سختگیره، اما با استفاده از یک محتوای خیلی قوی و قرار دادن لینک اون در قسمت منابع مطلب می تونه نتایج خوبی واسه شما به دنبال داشته باشه.

بعضی از کارشناسان اعلام کرده ان که در بررسی سایتای مختلف در بعضی کلمات کلیدی نگاه کرده ان سایتایی که در رتبه های اول گوگل قرار دارن، دارای لینک ویکی پدیا هستن. لینکای ویکیپدیا با اینکه نوفالو هستن، اما باعث ایجاد ترافیک ارجاعی به سایت می شن. چون که خیلی از کاربران بعد از خوندن صفحه ویکی پدیا به لینک منابع اون مراجعه می کنن.

چطوری فهمیده که یک لینک، فالو یا نوفالوه؟

چطوری لینکای نوفالو رو از فالو تشخیص دهیم؟ اگه از مرورگر کروم استفاده می کنین به ترتیب به قسمت View>Developer>View Source برید. از راه رایت کلیک روی هر لینک و رفتن به گزینه Inspect Element هم می تونین جزییات هر لینک رو نگاه کنین. در مرورگر فایر فاکس هم روی صفحه رایت کلیک کرده و به View Page Source برید. در سورس هر صفحه می تونین نوفالو بودن یا فالو بودن هر لینک رو بررسی کنین.

واسه افراد حرفه ای که همیشه می خوان از فالو یا نوفالو بودن لینکا آگاهی یابند، افزونهایی هم واسه مرورگر کروم و هم واسه فایرفاکس هست که به شکل اتوماتیک و از راه رنگا، این دو نوع لینک رو از هم جدا می کنن.

اگه از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنین افزونه Nodofollow و اگه کاربر مرورگر کروم هستین افزونه NoFollow Simple رو نصب کنین.

چطوری لینکای فالو کسب کنیم

تا اینجا جدا از وضعیت لینکا، درباره اهمیت اونا صحبت کردیم. اما شاید شما بخواهید که چند لینک فالو هم واسه سایت خود داشته باشین. بهترین راه کسب لینکای فالو روشای نرماله. محتوای کاربر پسند بسازین تا اونا به شکل طبیعی به اشتراک گذاشته شن. روشای دیگه مثل پست مهمان به ویژه در سایتای در ارتباط می تونه علاوه بر بهتر شدن سئو سایت، باعث ایجاد ترافیک ارجاعی به سایت شما شه.

لینک فالو یا نوفالو؟ به دنبال کدوم یک باشیم؟

واسه داشتن یک راه حل خوب در کسب بک لینکا همیشه بین کسب هر دو نوع لینک نوفالو و فالو تعادل بسازین. لینکای فالو اثر زیادی در سئو دارن، اما استفاده از هر دو نوع لینک در بازاریابی آنلاین مهمه.

لینک بیلدینگ چیه ؟

لینک بیلدینگ ، یکی از راهکارهای سئو واسه افزایش رتبه در گوگل و هم اینجور بک لینک مناسبه. بک لینک انواع مختلفی دارن که آسون اونا، گرفتن بک لینک از این جور سایت هاس اما ممکنه وب مسترها و یا رقیبان شما حاضر به قبول کردن لینک شما نباشن و این موضوع می تونه کار شما رو کمی مشکل کنه. لینک بیلدینگ باعث می شه که لینک سایت شما در وب سایتای دیگه بگیره و با ایجاد گروهی از بک لینکا باعث می شن تا سایت شما در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی داشته باشه.

چطوری میشه لینک بیلدینگا رو درست کرد ؟

دقت کنین همونجوریکه تعداد لینکا در افزایش رتبه موثره کیفیت اونم به همون مقدار اثر گذاره.

در زیر تعدادی از نکات Link Building آورده شده:

۱- از تعداد زیاد اسپما و بک لینک جلوگیری کنین.

۲- از بک لینک با انکرتکست مساوی جلوگیری کنین.

۳- کلمات کلیدی در انکرتکست استفاده کنین.

۴- سعی کنین به وب سایتایی که رتبه بالاتری در گوگل دارن و به موضوع شما در ارتباط هستن لینک بدید.

۵- در گرفتن لینک از سایتای اسپم و غیر اخلاقی دوری کنین.

هنگام دریافت بک لینکا باید توجه کنین که از چه وب سایتی با چه محتوا و کیفیتی بک لینک دریافت می کنین.

لینک بیلدینگ چه تاثیری بر سئو

بهینه سازی سایت با لینک بیلدینگ

link building یکی از مهمترین فرایندای بهینه سازی یک سایته. که ترافیک زیادی رو به طرف سایت شما هدایت می کنه. هرچه ترافیک دریافتی از گوگل بیشتر باشه، افراد بیشتری با کالا و یا خدمات شما آشنا می شن، که این مورد واسه کار و کاسبی شما خیلی مهمه.