چرا seo مهمه؟

آمار و اثر سئو در رونق کار و کاسبی

آمارهای سئو  نشون دهنده اینه که تنها ۷% کاربران ، از صفحه های سوم به بعد نتایج رو مرور می کنن.

این در حالیه که اهمیت سئو سایت روز به روز بیشتر می شه.

موتورهای جستجو (Searchn Engines) عموما هزاران و بلکه میلیونها نتیجه رو باز میگردانند . ولی معمولا ۱۰ نتیجه در صفحه اول دیده می شن.

آمار نشون می ده که بیشتر از ۹۰ % کاربران اینترنت دست کم از یک موتور جستجو ، واسه یافتن اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می کنن. وقتی که یک کاربر اینترنت ، عبارتی رو مورد جستجو تایپ می کنه ، فهرستی از سایتهای شامل اون عبارت ، واسه او نشون داده می شه.

این موضوع اهمیت رسیدن به ده رتبه اول یا همون (Top ten) رو نشون میده ، که هدف خیلی از وب مسترا و صاحبان سایتهای اینترنتی ، قرار گرفتن در بین این ده گزینه. به ویژه در مورد سایتهای تجاری ، این موضوع اهمیتی چند برابر پبدا می کنه.

برتر بودن در نتایج جستجو ، مشتریان زیادی رو به سایت شما هدایت می کنه. طبق آمارها نقش سئو رو در پیشرفت سایت بهتر می تونین درک کنین :

۳.۵ بیلیون سایت ، با هم در حال رقابت بر سر پول هستن ، اما واقعیت اینه که کسری از یک درصد این سایتا ، به صفحه اول موتورهای جستجو راه پیدا میکنن.

۷۳ در صد معاملات آنلاین ، به وسیله موتورهای جستجو شروع می شه.

۸۷ در صد بینندگان وب سایتا ، از راه موتورهای جستجو وارد اون سایت شدن.

۵ کار اشتباه در بهینه سازی سایت

۱- کلمات کلیدی : نبود استفاده از keyword stuffing

اضافه کردن کلمات کلیدی بی دلیل و به شکل اسپم گونه رو keyword stuffing میگن . این کار باعث بالا رفتن چگالی کلمات کلیدی شما درون یک صفحه به شکل اسپم می شه و می تونه  باعث افت سایت شما شه. این اتفاق بیشتر در استفاده زیاد از Tag‌ها اتفاق می افته . همینطور این که یک مطلب رو واسه بالابردن تعداد کلمات داخلی اون ویرایش کنین و چندین بار کلمات کلیدی خود رو در اون فقط به دلیل افزایش رتبه بالاببرید ، نمونه بارزی از keyword stuffingه.

۲- لینک‌ها : دوری از مخفی کردن و فروش لینک‌ها

ایجاد لینک‌های غیر قابل دیدن یا invisible ، به این معناست که شما به صفحه ای لینک میدهید ولی واسه کاربران قابل نگاه نیس . جلوگیری از نشون داده شدن لینک‌ها به کاربران می تونه واسه سایت شما مشکل بسازه . همینطور خرید و فروش لینک باعث پنالتی شدن سایت شما میشه . شاهد افت خیلی از سایت‌هاش فارسی به خاطر خرید و فروش بک لینک بوده ایم.

  ۳- صفحات : برگه‌های Doorway

Doorway‌ها که برایشون برابر فارسی سراغ ندارم ، همون صفحاتی هستن که وقتی یک عبارت رو جست و جو می کنین و روی یک نتیجه کلیک می کنین ، صفحه ای باز میشه که نتیجه جست و جوی عبارت مورد نظر شما درون اون سایت رو نمایش می ده . این صفحات میتوانند سایت شما رو به صفحات ۳۰ و شاید بیشتر انتقال دهند ! . اگه از این صفحات استفاده می کنین ، همین الان خوندن این مطلب رو کنار بذارین و اول اون صفحات رو از بین ببرین .

۴- محتوا: هیچ وقت از محتوای تکراری یا Duplicate content استفاده نکنین

ایجاد محتوای تازه و با کیفیت زمان می بره ، واسه همین بعضی از شرکت‌ها از محتوا‌های تکراری یا Scraped استفاده میکنند . یعنی ، اونا محتوا رو از این جور سایت‌ها کپی میکنند و به نام خودشون درون سایتشون قرار می دن .البته اگه به صفحه اصلی که مطلب رو از اون کپی می کنین لینک بدین ، جلوی پنالتی شدن شما تا حدودی گرفته میشه ولی در هر صورت ، کپی محتوا کار درستی نیس ، حتی اگه با لینک به منبع باشه !

۵- Page Cloaking

Page Cloaking تکنیکیه که محتوای نشون داده به کاربر با اون چیزی که روبات‌های موتور‌های جست وجو میبینند متفاوته . یعنی اگه صفحاتی که کاربر و موتور‌های جست و جو میبینند فرق داشته باشه ، شما یک صفحه رو به اصطلاح Cloak کردین . این تکنیک می تونه سایت شما رو سریعتر از اون چیزی که فکرش رو می کنین پنالتی کنه !

بهتره که نگاهی به ساختار سایت خودتون بندازید تا ببینین که مشکلات بالا رو داره یا نه ؟ اگه داره که هرچه سریعتر اونا رو رفع کنین .