یکی از عوامل خیلی مهم در سئو مقدار سن دامنهه . اینجوری که هرچقدر از عمر سایت و دامنه شما بیشتر گذشته باشه کم کم یکی از فاکتورهایی که گوگل در نشون دادن نتایج خود در برابر سایتای حریف از اون استفاده میکنه قدمت دامنه شماس.

در مورد سن دامنه دو عامل اساسی هست که گوگل به اونا اهمیت می ده :

۱_ سن دامنه ( چه مقدار از عمر دامنه میگذره )

۲_ زمان ثبت شده دامنه ( مثلا : هرچقدر شما موقع ثبت دامنه به مدت بیشتری دامنه رو خریداری و تمدید کنین گوگل یک دید ویژه ای به دامنه شما داره. بدلیل اینکه برداشت خودش از ثبت دراز مدت دامنه اینه که شما قصد راه اندازی سایتی رو دارین که مدت زیادی فعالیت داره . )

خیلی از وبمسترای باهوش واسه دریافت بهترین بازده در کمترین زمان ممکن به دنبال خرید دامنهایی در محدود کردن فعالیتای خودشون هستن . دامنهایی که از دید طول عمر و قدمت کارنامه خوبی از خودشون در موتورهای جستجو به ویژه گوگل دارن. از طرف دیگه دید وبمسترایی که با بک لینک رایگان و لینک بیلدینگ سر و کار دارن چیز دیگره! این دسته از وبمسترها به دنبال دامنهایی هستن که در گذشته بک لینکای زیادی از سایتای دیگه دریافت کرده یا به اصطلاح سابقه خوبی داشته. ( در خیلی از موارد هم به دنبال دامنهای پیج رنک دار هستن که در مباحث پیش رو از ترفندهای گرفتن پیج رنک تقلبی هم صحبت می کنیم. )

خوب حالا ممکنه شما بخواید اسم دامنه خودتون رو عوض کنین ! ولی میترسین که با عوض کردن اسم دامنه همه نتایج جستجوای دامنه قبلی از بین بره و دامنه قدرت قبل خودش رو نداشته باشه . باید بهتون بگم که گوگل با عوض کردن نام دامنه مشکلی نداره و میتونه در صورت انجام دادن کارهای لازم جهت تغییر نام سایت شما رو مثل قبل در نتایج خودش اولیت بندی کنه. مواردی که گوگل در این شرایط بر اون تاکید داره عبارت ان از :

۱_ دامنه جدید خودتون رو تا جایی که امکان داره به مدت طولانی ثبت کنین بطور مثال : واسه ۵ سال ! دلیل انجام اینکار رو در بالا توضیح دادم .

۲_ اگه موضوع دامنه جدید برابر با دامنه قبلیه ( که حتمآ همینطوره ) سعی کنین کلمات کلیدی رو در این دامنه بکار ببرین .

( نکته مهم اینجا ثبت شدن دامنه جدید با نام و موضوع شبیه دامنه قبلیه. )

۳_ تا جایی که میتونید دامنه جدید خودتون رو بی گذشته در گوگل ثبت کنین ( اگه احساس می کنین که سایتایی از قبل وجود داشتن که از نظر نام دامنه با دامنه شما شباهت داشتن و دچار “سند باکس” گوگل شدن. )

یک نکته خیلی مهم هم از راه سایتایی مثل :

http://whois.domaintools.com

همیشه قدمت دامنه رقبای خود و سایت خود رو چک کنین که بتونید کارکرد خودتون رو نسبت به بقیه مقایسه کنین.

و در آخر اگه به دنبال راه اندازی وبسایتایی هستین که الان وجود دارن و شما علاقه دارین نسخه خودتون ( بطور مثال سایتایی مثل : یاهو – گوگل و … که به زبانایی به غیر از فارسی وجود دارن ) که زبون فارسیه به دنبال ثبت دامنهایی با نامای شبیه سایت منبع جهت سیگنال دهی قوی تر باشین.

رتبه بندی خاص موتورهای جستجو در کشورها

در دنیا موتورهای جستجو بررسی منطقه ای هم خیلی اهمیت داره . به این صورت که شما هنگام جستجو کلید واژه ای بطور مثال در کشور ایران رتبه بندیای سایتایی رو نگاه می کنین که به ترتیب کشور ایران اولویت بندی شدن. واسه همین یکی از دلایلی که خرید دامنهای مربوط به کشور خودتون میتونه در بهبود افزایش رنکینگ سایت بهتون کمک کنه خرید دامنهای مربوط به همون کشوره . بطور مثال اگه شما در کشور ایران زندگی می کنین و میخواهید سایت فروشگاهی راه اندازی کنین که محتوا سایت شما شامل اجناس کشورهای دیگه باشه پیشنهاد بنده اینه که دامنهایی که تهیه می کنین مربوط به همون کشور و منطقه باشه .

خیلی از مردم از این قضیه خبر ندارن و فکر میکنند دلیل بدست نیاوردن رتبه سایتشون در موضوع مربوطه چیز خیلی پیچیده ایه در حالی که میشه با انتخاب هدفمند به نتیجه ای مناسب رسید . در جستجوی منطقه ای موتورای جستجو علاوه بر دامنه که پسوند اون خیلی اثر گذاره آیپی هاست و سرورهایی که سایت مورد نظر رو میزبانی میکنند هم اهمیت داره .

پیشنهاد کلی در این مورد قبل از ثبت دامنه اینه ! در اول از خودتون سوال کنین :

که کاربران سایت من چه کسائی هستش؟

کدوم کشور ؟

با چه زبانی سخن میگن؟

محدوده کاری سایت من فقط مربوط به همون کشوره ؟ یا میخوام سایتی بصورت جهانی راه اندازی کنم ؟

رازهای مخفی سئو

در هر فعالیتی بعضی از مباحث هست که در نگاه اول و در بررسی ابتدایی دیده نمی شه و این در حالیه در نظر گرفتن اون موارد باعث پیشرفت چشم گیری در فعالیت مورد نظر می شه در مبحث بهینه سازی سایت ( سئو ) هم جزئیات مختلفی هست که در نگاه اول بررسی نمی شه و به خاطر این به اون رازهای مخفی سئو گفته می شه.

در زیر به بعضی از رازهای مخفی سئو (سئو سایت) اشاره می کنیم :

۱)طراحی و Responsive نمودن قالب سایتا واسه موبایل ، تبلت و … یکی از بزرگترین مواردیه که باید در سئو سال ۲۰۱۶ به اون خیلی توجه کرد طوریکه به جرات میشه گفت که یکی از رازهای مخفی سئو در سال ۲۰۱۶ رعایت نمودن طراحی responsive در سایت هاس .

۲) شامل و مهندسی شامل به راه مطلوب دومین موردیه که در رازهای مخفی سئو در سال ۲۰۱۶ مطرح شد ، ایجاد نمودن شامل مطلوب به اندازه ای مهم تلقی می شه که در صورت رعایت ننمودن اون نه تنها نمیشه شاهد افزایش رتبه بود بلکه افت رتبه رو هم همراه داره پس رعایت نمودن مواردی مانند ایجاد شامل کاربر پسند نه موتور جستجو پسند مثل مهم ترین موردیه که هزاران جزئیات رو در خود پنهون .

۳) در انتخاب مخاطب باید به شکل ” دقیق اقدام کنین در صورتیکه هدف مخاطب خود رو با کلمات کلیدی که انتخاب می کنین علاوه بر پیشرفت روز افزون در سئو سایت خود شاهد فروش بیشتر در اجناس و خدمات خود خواهید بود .

۴) مشخص نمودن موقعیت جغرافیایی سایت به دلیل معرفی سایت و کاربران نقش زیادی در سئو سایت داره پس در مشخص نمودن موقعیت جغرافیایی سایت باید از وسایل مختلفی استفاده کرد تا بشه موقعیت سایت و کاربران اون رو به موترو جستجو گزارش کرد.

۵) موردی که بیشتر از قبل در رازهای مخفی سئو در سال ۲۰۱۶ مطرح گردید معرفی سایتا در سطح اینترنته هر سایت باید در تموم فضای مجازی مطرح شده باشه و در هر قسمت از اینترنت به شکل کامل مطرح گردیده باشه .

۶) دقت در استفاده از کلمات کلیدی امر مهمی تلقی می شه طوریکه استفاده از کلمات نامربوط می تونه خیلی افت رتبه زیادی رو واسه سایت همراه داشته باشه پس در انتخاب کلمات کلیدی باید خیلی توجه کرد .

لازم به ذکره که از سه ماه گذشته مبحث PageRank گوگل به حالت تعلیق درآمده و میشه به جرات گفت که دارا بودن رتبه مطلوب در گوگل و الکسا به تنهایی ملاک و ملاک بهینه سازی سایت نمی باشه و تنها ۱۰ درصد سایت مورد نظر رو در مورد بهینه سازی مطلوب می کنه .