لینک بیلدینگ اصولی | لینک سازی طبیعی سئو مسترز

فرض کنین شما به عنوان یک خریدار به فروشگاهی مراجعه مینمایید و مایل هستین که بهترین آفرها یا پیشنهادان اون مغازه که خود اون رو پیدا کرده این و یا از بقیه تعریف اون رو شندیه اید رو از زبون فروشنده .
پس شما نیازمند تعریف و اطمینان فروشنده به محصول و ضمنا معرفی بهترین محصول با کمترین هزینه هستین. شما به عنوان خریدار واقعی به مغازه مراجعه کردین و واسه فروشنده ارزش قایل شدین که زمان خود رو در اختیار اون گذاشته اید پس یک فروشنده خبره علاوه بر مهم دانستن یک فرد به مغازه اون مراجعه میکنه با خبرگی خود دیگه اجناس خود رو واسه فروش به خریدار به اور عرضه میکنه.
خریدار از سردرگم شدن در بین اجناس بدش میاد و می خواد در مدت زمان کوتاه به نتیجه یعنی همون خرید محصول برسه.
توضیح بالا دقیقا مثالیه که در کلاسای آموزشی سئو سئو مسترز درباره لینک بیلدینگ اصولی بیان میشه.

 

با پنالتی گوگل خداحافظی کنین

چطوری لینک سازی اصولی کنیم ؟

لینک بیلدینگ اصولی در بهینه سازی سایت باید شما رو از گمراهی دور کنه و علاوه بر این که بهترین اجناس رو به شما نشون می ده بتونه با قدرت مقاله خود محصول هدف رو به شما نمایش بده تا شما اون رو با توضیحات قبلی تهیه کنین.
لینک سازی غیر اصولی با الگوریتمای موجود می تونه سایت شما رو از دید موتورهای جست و جو گر و از دید مشتریان شما جریمه کنه.
جریمه از دید مشتریان شما فرار از سایته Bounce Rate و جریمه شدن از دید موتورهای جست و جو گر Penaltyه که جریمه شدن و دیگه الگوریتما رو درمقاله الگوریتمای گوگل می تونین نگاه کنین.
میزان ربط داشتن در یک مقاله می تونه شما رو در رابطه بیشتر بین مقالات کمک کنه و در صورتی که موتورهای جست و جو گر بتونن بهترینای سایت شما رو ببینند و اونا رو دسته بندی کنه مقالات شما و ضمنا سایت شما در لینک بیلدینگ موفق بوده.
هدف از لینک بیلدینگ فقط موتورا نیستن پس ما باید بتونیم چه از راه جذب مخاطب مقاله ای چه در بیرون از سایت با لینک بیلدینگ خارجی و استفاده از شبکه های اجتماعی مربوط به بیزینس ما مشتریان بیشتری رو جذب کنیم و رضایت اونا رو درارائه خدمات و معرفی بهترین محصول به اونا نشون دهیم.

شاید شما هم از لینک بیلدینگای غیر اصول مثل ” خرید لینک ” خسته شدین پس با بهترین اصول بهینه سازی سایت که مرکز سئو تخصصی اون رو ارائه می ده یعنی لینک سازی سایت و تجارت آنلاین خود رو نجات بدید.

لینک بیلدینگ چیه؟ و نحوه دریافت بک لینک

لینک بیلدینگ link building یکی از مهمترین فرایندای بهینه سازی یک سایته،لینک بیلدینگ به معنای دریافت کردن لینک از سایت‌های دیگه به صفحات سایت شما به خاطر افزایش بازدید و بالا رفتن رتبه صفحه مورد نظر در موتورهای جستجوه،در مقاله امروز می خواهیم بدونیم لینک بیلدینگ چیه؟ چرا و چطوری باید از لینک بیلدینگ واسه افزایش رتبه و بازدید سایت استفاده کنیم.

 

لینک بیلدینگ چیه؟

همونطور که از اسمش نشونه، به هر گونه فعالیتی که باعث ایجاد لینک واسه سایت شما می شه، لینک سازی گفته می شه.لینک سازی خیلی اوقات در حالت عادی بی اینکه شما بدونین اتفاق می افتد.مثلا، وقتی سایت خود رو در سایتای نیازمندی تبلیغ می کنین و لینک اون رو قرار می دید، این خود یک لینک سازی حساب می شه.

لینک سازی یعنی ساخت لینکایی که به سایت شما اشاره دارن.سایت شما به لینک سازی نیاز داره.بی لینک سازی هر چه در محتوا و ساختار سایت خود از نظر سئو انجام دادین، بی فایده هستش(به جز موارد کم یا بی رقابت).وقتی لینک شما در سایتای تالار گفتگو (forum) قرار میگیره، وقتی لینک شما در وبلاگی در قسمت پیوندا قرار میگیرد ، وقتی واسه سایت خود تبلیغ بنری می کنین (لینک بنر) ، وقتی لینک شما در کامنتی ثبت می شه، زمانی که سایتی شما رو در قسمت مورد علاقه خود به عنوان لینک مفید قرار میده و یا در موضوع خاصی به صفحه ای از سایت شما برگشت میده، وقتی لینک شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شه، همه اینا لینک سازی حساب می شه.

دلایل اهمیت لینک بیلدینگ چیه؟

از اون جا که موتورهای جستجو نمی‌توانند اهمیت مطالب رو به شکل مفهومی فهمیده باشن، از نشونه‌هایی واسه تشخیص معتبر بودن صفحات استفاده می کنن. بعضی از این نشونه‌های عبارتند از:

  1. چگالی کلمه کلیدی در متن
  2. مدت زمان ماندن کاربران در صفحه
  3. تعداد لینک‌هایی که کاربران بعد از اون مطلب نگاه می کنین
  4. میزان کلیک روی لینک‌های درون مطلب
  5. Share کردن مطالب در شبکه‌های اجتماعی
  6. دریافت لینک از سایت‌ها و صفحات دیگه که به اون بک لینک میگن

بک لینک‌ها در کنار مهم بودن خطرناک هم هستن و بعضی وقتا ممکنه سایت‌ها رو در چاه جریمه‌های گوگل بندازه. از دلایل پتانسیل بالای Link Building واسه به خطر انداختن موقعیت سایت‌ها میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  1. Link‌ها رو میشه ارزون و در میزان بالا خرید
  2. سایت‌های خیلی به شکل اسپم لینک‌های بی ارزش می‌خرن
  3. کاربرانی که از سایت‌های بی اعتبار و نا در ارتباط به سایت شما میان سریع از سایت شما خارج می‌شن
  4. CTR لینک‌های نا معتبر پایینه

روشای مختلف دریافت بک لینک

خرید بک لینک: بعضی از سایت‌ها به شما لینک میفروشن که این لینک‌ها بعضی وقتا خیلی ارزون و بی ارزش هستن، البته بعضی وقتا میشه لینک‌های معتبر واسه مطالب خرید.

لینک دادن به مطالب درون سایت: این عامل می تونه نشون دهنده اهمیت مطلب از نظر شما باشه، پس هر چه در سایت شما یک مطلب لینک بیشتری داشته باشه، نشون میدید اون مطلب از نظر شما مهم تر از مطالب دیگره.

دایرکتوری‌های اینترنتی: دایرکتوری‌های بین المللی مثل DMOZ و دایرکتوری‌های داخلی می تونن واسه سایت شما مفید باشن. البته سعی کنین از دایرکتورهای معتبر استفاده کنین، که می تونین اعتبار اونا رو از رتبه Alexa فهمیده باشین.

سایت‌های جمع آوری مطالب: سایت‌های جمع آوری مطالب خبری هم وجود دارن که می تونین از اونا بخواهید سایت شما رو به منابع خبری خود اضافه کنن.

نوشتن پست مهمان: بعضی از سایت‌ها به کاربران اجازه میدن با اشاره نام سایت در اونا پست مهمان بنویسید.

بک لینک از شبکه‌های اجتماعی: حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی هم می تونه مفید باشه. احتمال لینک گرفتن غیر مفید از شبکه‌های اجتماعی کمه و افراد تنها مطالب خیلی مفید رو در شبکه اجتماعی اختصاصی خود بازنشر می کنن. با توجه به دلایل اشاره شده در بالا حضور در شبکه‌های اجتماعی رو فراموش نکنین.

بک لینک از انجمنا: بعضی از انجمن‌های اینترنتی امکان قرار دادن مطالب با اشاره منبع و لینک رو به شما میدن. اگه از رنک این انجمن‌ها مطمئن هستین حتما از اونا استفاده کنین.

لینک از این جور سایت‌ها به شکل طبیعی: در طول زمان اگه مطالب با کیفیتی تولید کنین، این احتمال هست که در بعضی مطالب سایت‌های معتبر دیگه به عنوان منبع لینک سایت شما درج شه.

تبادل لینک: بعضی وقتا شما لینک سایت دیگری رو در صفحات خود می‌گذارید و هم اینجور اون سایت هم لینکی از سایت شما رو در سایت خود می‌گذارد.

فاکتورهای گوگل واسه تشخیص کیفیت بک لینکا

رتبه سایتی که از اون بک لینک دریافت می کنین: دریافت بک لینک از سایت‌های بی اعتبار مضره ولی بر عکس سایت‌های معتبر اگه به شما لینک دهند یعنی از مطلب شما استقبال شده.

لینک‌هایی که یک سایت به دیگه سایت‌ها می ده: اگه سایتی به سایت‌های بیشماری لینک بده، به این معناست که این سایت هدف تجاری از بک لینک‌ها داره.

سرعت دریافت بک لینک: دریافت هزار بک لینک در چند دقیقه خیلی مشکوکه ولی دریافت بک لینک مناسب در دراز مدت نشون دهنده طبیعی بودن اون‌هاس.

موندگاری بک لینکا: بعضی سایت‌ها همیشه در حال اضافه کردن و کم کردن بک لینک‌ها هستن، این عامل هم مثل عامل بالا نشون دهنده فروش بک لینک به وسیله این سایته.

مطلب موجود در سایت مبدا: اگه مطلبی که در سایت مبدا هست مطلب مهمی باشه و نظر کاربر رو به خود جلب کنه و کاربر پس از خوندن مطلب روی لینک شما کلیک کنه یعنی مطالب موجود در سایت مبدا مهم هستن، ولی اگه کاربر بعد از ورود به سایت بی معطلی روی لینک‌های خارجی کلیک کنه و از اون سایت خارج شه یعنی مطلب بی ارزشی در اون صفحه وجود داشتن.

کپی شدن مطلب شما در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی: این طبیعیه که تنها مطالب معتبر در سایت‌های دیگه کپی می‌شن و به وسیله کاربران باز نشر می‌شن.

وجود لینک در بیشتر صفحات: نا گفته روشنه که خیلی عجیبه یک سایت لینک مطلب شما رو در تموم صفحات سایت خود قرار بده.

لینک‌های نباید تنها به صفحه اصلی باشه: این عامل هم از اهمیت زیادی برخورداره که لینک‌ها علاوه بر صفحه اصلی باید به مطالب داخلی هم داده شن و لینک تنها به صفحه اصلی نشونه خوبی نیس.

موضوع سایت مبدا و مقصد: اگه مطالب موجود در سایت مبدا و مقصد با هم سنخیتی نداشته باشن این می تونه یک نمره منفی واسه بک لینک‌های شما به حساب بیاد.

بک لینک با یک انکر تکست تکراری: فرض کنین سایت شما صدها بک لینک تنها با انکر تکست Anchor Text  “اموزش برنامه نویسی” داشته باشه، این به معنای اینه که شما در راه خرید بک لینک قدم ورداشته اید.

استفاده از بک لینک‌های نوفالو Nofolow

اگه اصرار دارین بک لینک بخرین، بک لینک نوفالو از سایتی با زمینه کاری شبیه و رنک بالا و غیر اسپم بخرین. به رنک سایت و سیاست کاری سایت در مورد بک لینک‌ها توجه ویژه‌ای کنین. اصول گفته شده در بالا رو به شکل کامل رعایت کنین و سعی کنین یه جور بک لینک بخرین که از طرف گوگل بک لینک خریدنی تلقی نشه.

در فرآیند بهینه سازی و سئو، سرعت و دقت در انجام کارا از فاکتورای اساسی واسه موفقیته. اما سرعت و دقت بیشتر تنها با داشتن وسایل مناسب میسره. گوگل کروم به عنوان محبوب‌ترین مرورگر دنیا تعداد بی‌تعدادی از انواع افزونها رو در خود جای داده و افزونهای سئو هم سهمی از این افزونه‌ها رو به خود اختصاص داده ان. در ادامه نگاهی داریم به ۹ افزونه‌ی قوی و کاربردی سئو واسه مرورگر کروم.

افزونهای سازمون دهنده محتوا:

۱. Evernote Web Clipper

زمانی که در حال گشت و گذار در اینترنت هستین ممکنه مقاله‌ای توجه شما رو به خود جلب کنه ولی زمان کافی واسه خوندن اون رو نداشته باشین.Evernote Web Clipper که از مشتقات سرویس نت ورداری Evernoteه واسه ذخیره کردن مقالات و خوندن اونا در زمانای بعد استفاده می‌شه. با کمک این افزونه شما می تونین تموم یا بخشی از یک مقاله رو ذخیره و بعدا اون رو بخونین.

Evernote Web Clipper

صفحات ذخیره شده، در حساب Evernote شما ذخیره می‌شن و حتی امکان ویرایش اونا هم واسه شما هست. از امکانات دیگه این افزونه میشه به توانایی اضافه شدن در تولبار مرورگر، امکان تعیین شورت کاتا، امکان همگام سازی با جیمیل، لینکدین و یوتیوب و امکان تگ گذاری واسه مطالب اشاره کرد.

۲. Pocket

سرویس پاکت هم عملکردی شبیه اورنوت وب کلیپر رو ارائه می ده. با نصب این افزونه، آیکون این سرویس در طرف راست بالای مرورگر شما فعال می‌شه. مثل اورنوت وب کلیپر در پاکت هم امکان تگ گذاری واسه محتواا هست. از مزیتای پاکت نسبت به Evernote Web Clipper میشه به چند منظوره بودن این سرویس اشاره کرد. یعنی در پاکت می تونین حتی ویدئو هم ذخیره کنین در حالی که وب کلیپر فقط واسه نت ورداری قابل استفاده بود. ضمنا فراموش نکنین که در اپلیکیشن اندروید و ios این سرویس، می تونین مقالات رو به شکل صوتی هم گوش بدید و بصورت مستقیم فید rss یک وبلاگ رو به حساب پاکت خود وصل کنین.

Pocket

افزونهای سئوی on-page و آنالیزگرا:

۳. PageSpeed Insights

سرعت لود سایت یکی از مهم‌ترین عامل در بهینه سازی و سئو هستش و گوگل هم به اون اهمیت ویژه‌ای می ده. اگه سایت شما سرعت لود خوبی داشته باشه رضایت کاربر رو تا ۲۳ درصد و نگاه صفحات رو تا ۱۶ درصد افزایش می ده. سرویس PageSpeed Insights به وسیله خود شرکت گوگل طراحی شده که می تونین از اون واسه بررسی سرعت لود سایت خود استفاده کنین. این سرویس می تونه دقیقا به شما بگه که کدوم بخش سایت سرعت بارگذاری کمتری داره و بررسی دقیقی از کوچیک‌ترین جزئیات سایت ارائه می ده.

PageSpeed Insights

۴. Redirect Path

ریدایرکت کردن غیر اصولی لینکای سایت بعضی وقتا به حذف یک سایت از موتورای جستجو منجر می‌شه. Redirect Path سرویسی واسه برسی لینکای ریدایرکت شده هست. این سرویس می تونه به شما آدرس لینکای ریدایرکت شده‌ی مبدا و مقصد رو نشون بده و در صورتی که در فرآیند ریدارکت کردن مشکلی پیش بیاد، آیکون افزونه تغییر می کنن و به شما اخطار میده که با بررسی آیکون، سرویس توضیح دقیقی از مشکل پیش اومده رو به شما ارائه می ده.

Redirect Path

۵. Mozbar

Mozbar یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین نرم افزاریای بازاریابی در اینترنته. با نصب این افزونه شما می تونین به اطلاعاتی مثل پیج اوتوریتی، دامین اوتوریتی، لینکای پروفایل، کلمات کلیدی به ویژه و چندین امکان دیگه دسترسی داشته باشین.

Mozbar

۶. Page Analytics by Google

می خواهید بدونین کاربران در سایت شما دقیقا چه کاری انجام میدن؟ Page Analytics by Google بهترین افزونه واسه این کاره. این افزونه اطلاعاتی مثل کاربران در کدوم بخشها کلیک می کنن و ضمنا تعداد بازدیدکنندگان فعال رو به شما نشون می ده. این افزونه از امکانات دیگری هم مثل نشون دادن بازدید صفحات و میزان زمانی که کاربر در سایت صرف می‌کنه، برخورداره.

Page Analytics by Google

افزونهای لینک بیلدینگ:

۷. Ninja Outreach Lite

Ninja Outreach Lite از قدرتمندترین افزونهای لینک بیلدینگه که از دیتابیسی ۴ میلیون نفری بهره می‌برد. با نصب این افزونه شما می تونین به اطلاعاتی مثل نام کامل افراد، محل زندگی، شبکه های اجتماعی، ادرس ایمیل، رنک الکسا، بک لینکا، پیج و دامین اوتوریتی دسترسی داشته باشین. ضمنا این افزونه امکان اتصال به Rss سایت خاص رو هم داره که به وسیله اون می تونین از آخرین مطالب افراد دیگه مطلع شید.

Ninja Outreach Lite

۸. Link Miner

شکلی نیس که لینک سازی نادرست باعث بی اثر شدن همه فعالیتای سئو می‌شه. اما پیدا کردن لینکای نامعتبر کار آسونی نیس. افزونه ی Link Miner بهترین افزونه واسه بررسی صفحات وب از دید لینک بیلدینگه. با کلیک روی آیکون مربوط، افزونه فعال میشه و صفحه‌ وب رو اسکن می کنن و اطلاعات کاملی در مورد لینکای تخریب کننده، تعداد به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تعداد کل لینک‌ها به شما ارائه می‌کنه.

Link Miner

۹. LinkClump

LinkClump افزونه دیگری واسه لینک بیلدینگه. به وسیله این افزونه می تونین تعداد زیادی لینک رو کپی یا باز کنین. این فرآبند فقط با انتخاب بخشی از صفحه وب امکان پذیره. در این افزونه حتی می تونین روش فعال‌سازی افزونه رو شخصی سازی کنین. لینک کلامپ ضمنا توانایی فیلتر کردن لینکا طبق اطلاعات خاص و امکان بلاک کردن لینک‌ها رو هم داره.

LinkClump

 

افزونهایی که از اونا نام برده شد در نوع خود بهترین افزونهایی هستن که واسه سئو ساخته شدن. افزونهای دیگری هم هست که می تونین با جستحو در استور افزونهای کروم به اونا دسترسی داشته باشین. اگه تجربه‌ی استفاده از هر کدوم از افزونهای بالا رو دارین لطفا تجربیات خود رو با ما و دیگه کاربران ۱ ادمین به اشتراک بذارین.

توییت