بک لینک و انواع اون

انواع بک لینکا

در اول بک لینکا همه فقط یک نوع بودن، اما کم کم حالت خیلی پیچیده ای به خود گرفتن. که الان میشه گفت بک لینکا به دو دسته اصلی تقسیم می شن، انواع بک لینکا عبارتند از:

بک لینک فالو و بک لینک نو فالو (Dofollow / Nofollow)

انواع بک لینکا

 

  1. بک لینک فالو: این بک لینک با نام دوفالو هم شناخته می شه. که از نظر گوگل می تونه در سایت مقصد اثر زیادی داشته باشه. که این اثر هم می تونه مثبت و هم می تونه منفی باشه. اگه سایت مقصد یک سایت با ارزش بالا باشه می تونه روی رتبه بندی سایت موثر باشه اما اگه سایت مقصد محتوای نامناسب و … در سایت خود داشته باشه به سایت شما هم امتیاز منفی میده.

قرار داد بک لینکای فالو به تنهایی و بی قرار دادن بک لینکای  نوفالو شاید بعضی وقتا واسه سئو سایت مضر هم باشه.

در بک لینکای فالو زمانی که از وب سایتای دیگه شما یک بک لینک فالو دریافت می کنین، گوگل هنگام جستجو به لینک شما بر می خوره و زمانی که فالو باشه از سایت مبدا به سایت شما یا همون سایت مقصد میره و شما رو ایندکس می کنه. البته واسه گوگل این مورد اهمیت داره که سایتای دیگه شما رو به شکل فالو لینک کرده باشن.

این مطلب رو از دست ندین: بک لینک چیه؟

  1. بک لینک نو فالو: بیشترین استفاده از بک لینک نوفالو در کامنتا و شبکه های اجتماعی و …. ه. اثر این بک لینک نسبت به بک لینک فالو خیلی کمتره و از سایتی که لینک شما در اون قرار داره، به طور مستقیم تاثیری نخواهید گرفت. و البته این به این منظور نیس که بک لینکای نو فالو بی اهمیته.

بک لینک نو فالو رو میشه مکملی در کنار بک لینک فالو دونست و برخلاف تصور افراد در سئو سایت می تونه اثر خوبی داشته باشه.

بهتره این نکته هم قابل توجه باشه که تعداد بک لینکای فالو و نوفالوای سایتتون متعادل باشه. چون وگرنه گوگل از سایت شما ایراد میگیره و امکان داره که سایت شما رو جریمه کنه.

پس نتیجه می گیریم اینجا که بک لینکای مفید بک لینکایی هستن که انواع بک لینکا فالو و نو فالو رو در خود گنجانده باشن.

ضمنا مهمه بدونین که:

نظرات No-follow بی‌فایده واسه ساخت بک‌لینکه.

نظرات Do-follow بهترین هستن.

فرق بک لینکای دوفالو و نو فالو:

می دونید که انواع بک لینکا از دو نوع خارج نیس. یا لینک شما به شکل follow و یا no followه.

اگه بک لینک شما دوفالو باشه به این معنیه که سایت شما با سایتی که در اون لینک قرار داده بودین پیوند خوردهه و اون رو مفید دانسته. و بر عکس اگه لینک نوفالو باشه منظور اینه که سایت هدف سایت شما رو پذیرفتهه ولی تایید نکرده. و این کار رو به موتورای جستجو واگذار کرده.

لینکای نوفالو این معنی رو نمیدهد که از نظر گوگل غیر قانونیه. کدای نو فالو به این معنیه که به گوگل می گن به دنبال این لینکا نرود. منظور اینه که این لینک از نظر سایت ما معتبر نیس.

معمولا واسه لینکای تبلیغاتی از rel=”nofollow” استفاده می شه. البته کلی لینکایی که در شبکه های اجتماعی هست به شکل پیش فرض nofollow هستن. و خزندهای موتور جستجو اونا رو دنبال نمیکنند.

اما در مورد بک لینکای فالو موضوع متفاوته. لینکی که نوفالو نباشه فالوه. موتور جستجو از راه لینک به سایت مقصد میره. که تعداد این لینکا به هر سایت دیگه ارزش اون سایت رو بالا می بره. شما باید به دنبال لینک سازی واسه سایتتون باشین اونم لینکایی که نوفالو  نداشته باشن. لینکایی که فالو باشن.

حال بهتره واسه بهتر شدن کیفیت انواع بک لینکا نکاتی رو بدونیم:

به روی کلمه کلیدی خاصی تمرکز نکنین و هر بار با یک نوع کلمه لینک کنین.

از قرار دادن لینکایی که در تموم صفحات سایت قرار می گیرن و مستقیم به سایت شما لینک می شن جدا دوری کنین.

اگه از کلمات کلیدی در ایجاد لینکا زیاد استفاده شه ممکنه به سایت آسیب زند.

از داخل مقالات لینک دادن کار درستیه ما انجام اون مثل سایت ویکی پدیا درست نمی باشه.

بک لینکا باید به وسیله کاربران ایجاد شن و طبیعی باشن.

باید از تبادل لینک خودداری کنیم.

ضمنا از خرید لینک هم خودداری شه.

اگه موافق باشین با اشاره مثال انواع بک لینکا رو بیشتر و بهتر واسه شما جا بندازیم. به طور مثال شما واسه خرید عینکی منحصر به فرد به دنبال گالری خاص میگردید. از دوست خودتون واسه معرفی گالری کمک می خواین و اون به دو صورت شما رو راهنمایی می کنه:

1-گالری a کارای خیلی عالی و زیبایی داره که می تونم کاراشو تضمین کنم و با خیال آسون ازش خرید کنین.

2- گالری b هم هست اما خیلی آگاهی کافی راجبش ندارم شاید بتونی چیزی انتخاب کنی حالا بهش سر بزن!

اینجا مورد اول شخصیه که شما به اون اعتماد کامل دارین و اون از اعتبارش واسه تبلیغ مغازه خرج می کنه. این دقیقا میشه لینکای فالو یا همون دو فالو.

یکی از مهمترین فرایندای بهینه سازی یک سایت link buildingه. جالبه بدونین که لینک سازی به وسیله سئوکاران تازه کار و یا افراد غیر حرفه ای فراموش می شه و اصلا انجام نمی شه و یا ممکنه اونا طوری لینک سازی بکنن که اثر بد یا خنثی داشته باشه.

منظور از Link Building چیه ؟

به هر گونه کاری که باعث ایجاد لینک واسه سایت شما می شه، لینک سازی گفته می شه هر لینکی در سطح اینترنت که به سایت شما اشاره داشته باشه بک لینک نامیده می شه.

اگه بخوایم از لینک سازی مثالای دیگری بیاریم، وقتی لینک شما در تالار گفتگو (forum) سایتا قرار میگیره، وقتی لینک شما در وبلاگی در قسمت پیوندا قرار میگیرد،و یا حتی وقتی واسه سایت خود تبلیغ بنری می کنین (لینک بنر)، وقتی لینک شما در کامنتی ثبت می شه، زمانی که سایتی شما رو در قسمت مورد علاقه خود به عنوان لینک مفید قرار میده و یا در موضوع خاصی به صفحه ای از سایت شما برگشت میده، وقتی لینک شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شه، همه اینا لینک سازی حساب می شه.

انواع بک لینک

در اول بک لینکا همه تنها یک نوع بودن ، اما به مرور سخت تر شدن و کم کم واقعا حالت خیلی پیچیده ای به خود گرفتن . با این حال میشه گفت که الان ، بک لینکا دو نوع دارن که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک حساب می گردن. این انواع عبارتند از :

  • بک لینک فالو
  • بک لینک نوفالو

اثر بک لینکای فالو بیش تره یا نوفالو ؟

درسته که اثر بک لینک فالو خیلی بیش تر از بک لینک نوفالوه . البته مقالات زیادی درباره اثر بک لینکای نوفالو نوشته شده. در بعضی مقالات سئو گفته شده که عده خیلی تونسته ان ، با همین بک لینکای نوفالو سایت رو حتی به صفحه اول گوگل بیارن. اما اخیرا، گوگل از اثر و قدرت اونا کاستهه. چون که این بک لینکا خیلی آسون به دست میان و هیچ ارزشی ندارن.

از نظر گوگل بک لینک نوفالو ، خیلی کم ارزش تر از بک لینک فالوه.

حال ممکنه تصور شما اینطور باشه که لینکای نوفالو، هیچ تاثیری در بک لینکا و کسب اعتبار واسه یک سایت نخوان داشت و اعتباری رو بصورت مستقیم منتقل نخوان کرد. اما موتورهای جستجو با نگاه این نوع از لینکا و ایندکس نمودن اون، امتیازی رو واسه سایت لینک شده در نظر خواهند گرفت که این امتیاز در کنار امتیازهای کسب شده به وسیله لینکای فالو، در آخر باعث می شه که مجموعه ای از امتیازهای گرفته شده از لینکای فالو و نوفالو به عنوان لینک سازی طبیعی واسه شما در نظر گرفته شه و جایگاه سایت شما رو در موتورهای جستجو پیشرفت بده.

امتیاز استفاده از لینکای نوفالو

جلوگیری از اسپمرها : بعضی وقتا این امکان بوجود میاد که سایت شما در تیررس لینکای اسپم قرار خواهد گرفت و لینکای متفاوت در بخش نظرات سایت قرار گرفته میشه. در اینصورت می تونین با استفاده از قرار دادن کد نوفالو (nofollow) روی لینکا، از اثر همه اونا در امتیاز دهی پیج رنک خود جلوگیری کنین.

جلوگیری از کاهش اعتبار : همونطور که بخشی از اعتبار شما، از راه لینکای ورودی به سایتتون بدست میاد، ولی بخش زیادی از اعتبار خود رو به جهت لینک دادن به سایتای بقیه از دست میدید. در اینصورت تنها کاری که باید انجام بدین استفاده از کد نوفالو روی لینکای خروجیه.

پس فهمیدیم که لینکای نوفالو، هم بی اثر نبوده و می تونه به روند بک لینک سازی سایت شما کمک کرده و اعتبار اون رو زیاد کنه و وجود لینکا رو طبیعی جلوه دهند.

درنهایت هر سایتی به لینک سازی نیاز داره. پس شما بی لینک سازی هر چه در محتوا و ساختار سایت خود از نظر سئو انجام دادین، بی فایده یا کم اثر هستش.

البته نگفته نماند که گوگل هیچ وقت به طور مستقیم پیشنهاد نکرده که شما Link Building انجام بدین. گوگل همیشه پیشنهاد کرده که با ارائه خدمات و مطالب مفید و دست اول، لینک جمع کنین. یعنی بقیه خود به خود شما رو به خاطر کیفیت خدمات و محتوایتان لینک کنن.