نحوه کار بک لینک چگونه است؟انکر تکست چیست؟


وقتی در اندیشه ایجاد یک کار و کاسبی آنلاین و ورود به دنیای بزرگ دیجیتال مارکتینگ هستین، مطمئنا مهمترین و اولین هدفتون جذب مشتری و کسب درآمده. این بحث در اول نیازمند اینه که بازدیدکنندگان نسبت به خدمات شما احساس رضایت کرده و محتویات سایت اونقدر جذاب باشه که در کمترین زمان ممکن اونا رو واسه سفارش قانع سازه. الکی نیس که مدیران موفق و پایه گذاران تجارت آنلاین از تجربه کاربری(احساس بازدیدکننده نسبت به سایت) و کیفیت محتوا(کلیه مطالب درج شده در سایت) بعنوان دو بازوی اصلی و خیلی موثر در سئو نام می برن. بنابر این با توجه به اهمیت این دو  ایتم، در این مقاله به نقش موثر اونا بر موقعیت و رتبه سایتای فروش آنلاین در نتایج موتورهای جستجو پرداخته ام.

 

UX-ContentQuality-SEO

  • در قدم اول،  فرض کنین مشتریانی واسه جستجوی “کفش زنانه” که از اجناس شماس وارد ساییتان میشوند. زمان ورود به دنبال چه چیزی هستن؟ کفش کتانی، کفش مجلسی، کفش طبی، صندل و…؟ تموم این انواع باید بطور جداگونه با مشخصات کامل، در سایت شما طبقه بندی شده باشن تا علاوه بر جلوگیری از سردرگمی کاربران، از مدت زمان طولانی واسه جستجو هم جلوگیری کنه. اما تنها این کافی نیس، چون خیلی از رقبای شما هم اینطور امکانات رو فراهم کرده ان، پس نیاز دارین تا بالاتر بیاندیشید، یعنی قبل اینکه شخصی تبدیل به مشتری شه اون رو بشناسید و بالاتر از نیازهایش تفکر کنین. 

 

  • از توجه بیشتر از حد به کلمات کلیدی دوری کنین. این به اون معنا نیس که استفاده از کلید واژه اهمیت نداره اما در بعضی از سایتها استفاده بیشتر از حد از کلمه کلیدی هدف، باعث میشه که عبارات و خدمات اصلی تحت شعاع قرار بگیره و علاوه بر اون به چشم کاربر ناخوش آیند اومده و سایت رو آزاد می کنن.

 

  • بی معطلی تفکر کاربر رو به فعلیت برسونین. واسه ثبت سفارش، علاوه بر راههای ارتباطی مثل تماس تلفنی، ارسال ایمیل و… بخشی از سایت رو واسه “ثبت سفارش آنلاین”در نظر بگیرین. از این راه، موجبات رضایت و راحتی مشتریان رو فراهم کرده و به اونا فرصت فکر کردن واسه اینکه کالا رو سفارش بدن یا نه؟ به اون نیاز دارن یا ندارن؟ و اینکه میزان بودجه شون چقدره؟ نداده اید.

 

  • الان تجربه کاربری یکی از ارکان اصلی بازاریابیه. شما نیاز دارین تا در مورد عکس العملی که کاربران نسبت به سایت شما دارن و درصد رضایت اونا تفکر کنین. اگه موتورهای جستجوگر صدها کاربر رو به سایت شما برگشت دهند چه تعداد از این کاربران از محتویات، خدمات و هرچیز دیگری در صفحه احساس رضایت دارن؟ بیایید مثالی بزنیم، فرض کنین سایتی بصورت آنلاین به فروش گل می پردازد، اما وقتی بعنوان کاربر وارد می شید، فقط صفحه ای مربوط به گله های آپارتمانی نگاه خواهید اما در مورد درختچه و یا گله های باغچه ای و … چیزی پیدا نمیکنید، در صورتی که خیلی از مشتریان ممکنه تقاضا کننده خرید و یا کسب اطلاعات از انواع گله ها باشن. نتیجتا این سایت نتوانسته در جلب نظر تموم کاربرانش بخوبی عمل کنه.

 

  • هیچ وقت کاربرانتون رو ناامید نکنین. در سایتتون از لینکهایی در ارتباط با خدماتتون استفاده کنین. وقتی کاربر به دنبال بحث ای باشه، اگه قادر نیستین در مورد اون خدمات و یا اطلاعاتی ارائه بدید، فقط کافیه با معرفی یک لینک مفید اون رو به هدفش برسونین. اینطوری، کاربر مطمئنا همیشه واسه برطرف کردن نیازش، سری به سایت شما میزنه.

 

  • و آخرسر، دیزاین و طراحی سایت. قالبای قدیمی رو از یاد ببرین و همیشه سعی در به روز نمودن شکل ظاهری سایت تجاریتان داشته باشین. از تصاویر در ارتباط و با کیفیت استفاده کنین. نگاه اول کاربر در جذب اون خیلی موثر هستش، پس هر اندازه محتویات کامل و خدمات عالی ارائه بدید اما سایت زیبایی نداشته باشین، کاربر در همون اول امر از پیگیری در صفحات شما دلسرد میشه.

بک لینک (Backlink) چیه ؟

 

بک لینک در علم نامه آزاد ویکی پدیا تعریف شده “بک لینک به عنوان لینکایی شناخته میشه که هر صفحه در وب به سایت و یا یک صفحه مخصوص فرستاده شه. بک لینک می تونه از یک سایت باشه و یا یک دایرکتوری”

بک لینک در بخش پشتیبانی گوگل این جور معرفی شده”بک لینک به شما کمک میکنه که اطلاعات خود رو در دیگه سایتا بررسی و آزمایش کنین”

زمانی بود که موتورهای جستجو مهم ترین عامل مورد بررسی خود رو تعداد بک لینک معرفی میکردند این زمان خیلی دور نبود اما با گذشت زمان و تقلبایی که انجام شد از درجه اهمیت اون کم شد طوری که دیگه تعداد بک لینک در فاکتورهای مهم سئو قرار نمیگیرد.اما هنوز این عامل دارای اهمیته و یکی از موارد مورد بررسی در سئو، تعداد بک لینکهاست.

راه های زیادی واسه گرفتن بک لینک موجوده. یکی از راحت ترین و رایج ترین روش ها تبادل لینکه که بهترین نوع ان تبادل لینک ۲ طرفه. اما هر نوع تبادل لینکی مفید نیس فقط نوع خاصی از تبادل لینک باعث میشه که بک لینک ایجاد شه:

چطوری تبادل لینک کنیم؟

واسه درک بهتر بک لینک نیاز به معرفی انوع لینکای موجود در سایته. لینکا کلا در هر سایت به دو دسته تقسیم میشوند:

۱- لینک: فالو این دسته از لینکا خیلی خوبه و همین لینکا باعث ایجاد بک لینک میشوند. در این نوع لینکا به اسپایدر دستور داده میشه که آدرس رو دنبال کنه. مورد استفاده ی این نوع لینکا اشاره به صفجات داخلی در خود وب سایته و یا تبادل لینک.

اگه سایتی با سایت دیگری تبادل لینک کنه معمولا باید بدین گونه باشه که لینکای درج شده Follow باشه این یک قانون نیس بلکه یک قرار داد نانوشته در تبادل لینکه.

۲- لینکای: Nofollow روبروی لینکای Follow این دسته از لینکا قرار دارن. گرفتن بک لینک از این  نوع لینکا غیرممکنه چون دستور صادر شده از طرف این نوع لینکا به موتورهای جستجو به شکل زیره که نباید آدرس اشاره شده رو دنبال کرد و این آدرس فقط  واسه اشاره منبع و موارد این چنینیه.

لینکای Nofollow بهترین روش لینک دادن به صفحات خارجیه چون از سایت شما بازدیدی به سایت دیگه فرستاده نمیشه.

اخرین نکته ای که در بک لینک باید به ان اشاره کرد کیفیت بک لینکه. هر بک لینکی نمیتواند مفید باشه بلکه بک لینک باید دارای ویژگیای خاصی باشه تا به عنوان یک بک لینک خوب شناخته شه.به زبون راحت تر سایتایی که دارای محتوای قوی باشن یعنی دارای مطالب اختصاصی و ویژه باشه ضمنا سایتایی با بازدید بالا دارای بک لینک قوی هستن.

توجه داشته باشین که بک لینک باید به یک کلمه خاص در سایت شما که میخواهید با جستجوی اون کلمه در گوگل دیده شید اشاره کنه در انتخاب کلمه دقت کنین چون راهی واسه بازگشت بک لینک نیس

بک لینک چیه و میزان اثر اون در سئو؟

بک لینکا جمع لینکایی هستن که از سایتای دیگه به یک سایت داده شدن. بک لینکا بیشترین اثر رو روی سئو سایت دارن. تعداد ، تنوع و کیفیت از مهمترین مواردی هستن که می تونن اثر مثبت یا منفی لینکا رو تعیین کنن. توجه داشته باشین که هر لینکی واسه سایت مفید نیس! و تنها لینکایی مفید هستن که طبق یکسری چهارچوب مشخص ایجاد شده باشن.

بک لینک

خرید بک لینک

خرید بک لینک یکی از مواردیه که گوگل به روشنی در مورد اونا اخطار داده. گوگل با سایتایی که اقدام به خرید بک لینک پولی با حالت Site-Wide می کنن خیلی برخورد می کنه. لینکای سایت واید ( site-wide ) لینکایی هستن که در تموم صفحات سایت لینک دهنده یا بیشتر صفحات تکرار شده باشن. اینجور لینکایی حتی از سایتای خیلی قوی هم می تونه آسیب زننده باشه. گوگل وسیله Disavow Links رو به خاطر معرفی لینکای بی کیفیت ، اسپم و پولی واسه مدیران سایتا فراهم کرده.

لینک بخریم یا نه؟ موضوع اینه

در جواب به این سوال که لینک بخریم یا نه؟ فقط واسه لینکایی هزینه کنین که در رابطه موضوعی با سایت شما بوده و بصورت رپورتاژ هستن. اصلا و تحت هیچ شرایطی واسه لینکای سایت واید هزینه نکنین.

اثر بک لینک در سئو سایت

بخش بزرگی از اعتبار هر سایت از دید گوگل به بک لینکای اون وابسته. ضمنا لینکا اثر خیلی زیادی در تعیین رتبه بندی سایتا در نتایج جستجوی گوگل دارن. توجه به این نکته خیلی مهمه که هر لینکی باعث بهتر شدن رتبه سایت در گوگل نمیشه! توجه به تنوع ، رابطه موضوعی ، چگالی ، روند و ده ها مورد دیگه در لینک بیلدینگ اهمیت داره. پیشنهاد می شه اگه قصد دارین خودتون بصورت عملی وارد لینک سازی شید پژوهشای زیادی قبل از اینکار انجام بدین.

بک لینک قوی و دائمی

داشتن بک لینک قوی واسه هر سایتی به ویژه سایتایی که قصد دارن در کلمات کلیدی رقابتی بالا باشن خودداری ناپذیره. اما توجه داشته باشین که کار به این سادگی نیس. ممکنه رقبای شما لینکای سایت تون رو به وسیله وسایل Link Tracking ردیابی کرده و مثل لینک تون رو ایجاد کرده باشن.

انکر تکست چیه؟

انکر تکست ( Anchor text ) به معنی کلمه یا عبارتیه که به آدرس خاصی لینک شده باشه. انکر به معنی لنگر و تکست به معنی متنه. انکرتکستا نقش ویژه ای در هدایت و ساماندهی سایتا در وب دارن. گسترش وب تا حد زیادی به انکرتکستا وابسته. چون موثرترین وسیله ارتباطی بین سایت هاست. انکر تکستا بصورت فالو و نوفالو به خزندهای گوگل معرفی می شن. لینکای نوفالو به ظاهر به وسیله خزندها پیگیری نمی شن.