بهینه سازی سایت یا سئو سایت چیه؟
سئو (Search Engine Optimization) یا بهینه سازی سایت جهت موتورهای جستجو، فرآیندیه که جدای از اهمیت اون پیشه مناسب در موتورهای جستجوی معتبر ، می تونه بازدهی سایت رو افزایش داده و باعث جذب مخاطبان بیشتری جهت بازدید از سایت شما شه.
تموم استانداردهای لازم جهت بهینه سازی سایت واسه بهبود کارکرد وب سایتا تهیه شده.

سئو (search-engine-optimization(SEO روشی واسه ارتقاء یک سایت به خاطر افزایش تعداد بازدیدکننده هاییه که از موتورای جستجو دریافت می کنه.
سئو جنبه های متفاوتی داره،از کلماتی که در سایت استفاده می کنین گرفته تا کیفیت لینکایی که دیگه سایتا به شما می دن.
یعنی سئو به این معناست : “اطمینان از این که ساختار سایت خیلی آسون و راحتی واسه موتور جستجو قابل فهمه.
سئو تنها درباره ی “موتور” ها نیس بلکه در طرف مقابل به معنای ساخت سایت به طوریه که واسه کاربران خوب باشه.
و اما مدلای بهینه سازی ، بهینه سازیای چشمی ، بهینه سازیای فنی

 

بهینه سازی چشمی :
کلا هر سایت یا اپلیکیشنی نیاز به ظاهر قشنگ داره که این قضیه دلیلی مشترک بین بخشای گرافیک و بهینه سازیه .
وقتی یک سایت از دید طراحی قشنگ به نظر میرسد کاربران بیشتر به خود جلب میکنه ، پس طراحی قشنگ امر خیلی مهمی در رشد یک سایته
UX: User Experience
خیلی وسیع تر از UIه و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می کنه گفته می شه. واقعا کل یک محصول تجربه کاربری یا User Experience ه و و هر بخش از اون User Interface یا رابط کاربری نامیده می شه.

UI : User Interface
UI مخفف User Interface و به معنای رابط کاربریه که به هر چیزی رو که در صفحه نشون داده می شه گفته می شه که شامل تصاویر، متنا، دیاگراما، ماژولها، جداول ، ویدئوها و ضمنا رنگ و جای اون هاس.

 

بهینه سازی فنی :

SEO یا سئو به معنی بهینه سازی سایت در موتورای جستجو (Search Engine Optimization) و الان یکی از مراحل مهم و پر اهمیت در طراحی وب سایته . سئو سایت در معنای اجرا الگوریتما و استانداردهای گوگله که پس عمل قرار گرفتن در صفحه اول گوگل به واسط کلمات کلیدی خاص و عبارت بهینه سازی سایت رو حاصل می کنه.
و اما تیم بهینه سازی قدیمی داده پرداز :
تیم بهینه سازی قدیمی داده پرداز تشکیل شده از جوونا با انگیزه و فعال که باحوصله زیاد روی بخشای مختالف سایت شما کار میکنند .

-فشرده سازی تصاویر

همیشه در طراحی وب سایتا تصاویر نقشی خیلی پررنگ دارن و تقریبا همه وب سایتا دارای تعدادی تصاویر در ابعاد و سایزهای مختلف هستن. در مقاله اندازه و حجم تصاویر در طراحی و اجرا وب سایتا(قسمت اول) با انواع تصاویر و مدیریت اونا در وب سایتا آشنا شدیم.هدف ما در این قسمت حجم تصاویره که می تونه واسه ما در طراحی وب سایتا مشکل کندی ایجاد کنه.

واسه این کار وسایل آنلاینی هست که میتونیم براحتی تصاویر خود رو در این سرویس آنلاین آپلود کرده و با تصویر پایانی رو با حجم خیلی پایین تر و با همون کیفیت به شکل رایگان دریافت کنیم.

وب سایتای compressjpeg.com و compresspng.com از بهترینا در این مورد هستن که یکی واسه فایلای jpg و دیگری واسه فشرده سازی فایلا با فرمت png  ه.

2- فشرده سازی فایل css و js

به دلیل حرفه ای شدن و زیباترشدن وب سایتا تعداد و حجم فایلای css و js رو به افزایشه. همه می دونیم که واسه هر کدوم از این فایلا درخواستی از مرورگر کاربر به طرف سرور ارسال می شه تا فایل مورد نظر رو دریافت کنه. ما باید پس از پایانی شدن طراحی سایت خود به سراغ minify کردن و ضمنا یکی کردن فایلا css و js با همدیگه بریم. بهتره در صورت امکان تعداد فایلا هم کاهش پیدا کنه. مثلا 4 فایل css در یک فایل بگیره و با یک خواسته انجام گیرد. این عمل در asp.net mvc با نام bundle شناخته می شه.

واسه فشرده کردن فایلای css میشه از سایت cssminifier.com استفاده کرد. شما کدهای خود رو در اون کپی می کنین و در آخر کدهای فشرده سازی شده css خود رو نگاه می کنین.

واسه فایلای js هم می تونین از سایت jscompress.com استفاده کنین و حجم فایلای خود رو کم کنین. حتی می تونین چندین فایل js رو اضافه کرده و در آخر یک خروجی دریافت کنین. فقط باید مراقب ترتیب و الویت فایلا باشین. اگه این ترتیب بهم بریزه و فایل jquery.js در آخر این فایل باشه امکان داره متدهای فایلای دیگه از کار بیفته(البته در صورتیکه در متدهای خود از توابع jquery استفاده شده باشه).

3- تولید تصاویر در اندازه و شکل دلخواه

در طراحی وب سایتا همیشه در طراحی ابتدایی یک مشکل اصلی واسه همه ما به وجود میاد. شما در حال طراحی قسمتای مختلف هستین و عموما تصاویری با اندازه های دلخواه ندارین تا به شکل موقت در این قسمتا قرار بدید تا طرح شما تکمیل شه. عموما در اینترنت جستجو می کنین تا تصاویر پیدا شه و در آخر تصاویری مناسب و با اندازه دلخواه در اون لحظه پیدا نخواهید کرد.

وب سایتایی وجود دارن که واسه ما تصاویر مختلف در اندازه های دلخواه تولید می کنه. یکی از بهترینا سایت ه که شما می تونین اندازه تصویر، نوع تصویر و چیزهای مختلف رو انتخاب و در آخر تصویر دلخواه رو دانلود و در سایت خود قرار بدید.

4- سایت طراحی شده رو در ابعاد مختلف تست کنیم.

الان طراحی به شکل Responsive (توانایی نمایش با کیفیت مناسب در ابعاد مختلف) یکی از مهم ترین ویژگی سایت هاس.بیشتر از 60 درصد کاربران با گوشیا هوشمند خود وب سایتا رو میبینن. واسه همین باید وب سایتی که طراحی می شه در آخر روی ابعاد مختلف تست شه. با وجود اینکه امکان تست سخت افزاری و واقعی روی ابعاد مختلف خیلی آسون ممکن نیس، از مثل سازه ها واسه تست استفاده می شه.

ما میتونیم هم از مثل سازه های خود مرورگرها مثلا گوگل کروم استفاده کنیم و هم از مثل سازه های آنلاین واسه تست سایت خود استفاده کنیم. یکی از مثل سازه های خوب سایت quirktools.com/screenfly ه. شما می تونین در ابعاد و گوشیای مختلف، سایت خود رو تست کنین. سایت خوب دیگه واسه مثل سازی ابعاد مختلف سایت ready.mobi ه که با ظاهری قشنگ سایت شما رو در ابعاد مختلف نمایش میده.

5- وسایل تست سئو و نکات فنی سایت

در مرحله پایانی طراحی سایت، بعد از اینکه مراحل بالا رو انجام دادیم و سایت آماده قرارگرفتن در دسترس عموم شد، باید چندکار مهم دیگه انجام شه. الان بحث سئو (رتبه و جایگاه در موتورهای جستجو) یکی از مهم ترین مسائل در طراحی سایت هاس. واسه بهینه سازی رتبه سایت در موتوهای جستجو و بهتر دیده شدن بحثای مفصلی باید انجام شه که شما می تونین در مقالات بهینه سازی سایت اونا رو بخونین. اما اینجا هدف و منظور ما کارهای فنی (on-page seo) است که باید در طراحی و اجرا سایت از طرف طراح انجام شه. واسه بررسی سئوی on-page باید به سراغ وسایل آنلاین بریم و صفحات سایت خود رو به وسیله اونا تست کنیم. بعد از گزارشایی که این وب سایتا به ما می دن به سراغ کدهای خود رفته و مشکلات رو برطرف کرده و دوباره صفحات خود رو به وسیله این وسایل آنلاین تحیل سئو، تست کنیم.

وسیله بهینه سازی gtmetrix.com : این سایت یکی از کامل ترین گزارشای تحلیلی سئو رو در بین وسایل آنلاین سئو داره. در گزارش پایانی این سایت شاخص YSlow مهم تر از بقیه شاخص هاس. این شاخص دلایلی که باعث شدن سایت ما کنه باشه رو نشون میده. به سایت امتیازی از نمره 100 میده که این نشون دهنده سرعت لود صفحه. عدد نرمال واسه این شاخص 79ه. شما می تونین در لیستی که زیر شاخص YSlow نشون داده می شه دلایل کندی صفحه مورد نظر از سایت خود رو نگاه کنین و اون مشکلات رو برطرف کرده و دوباره روی وب  سایت خود بررسی سئو انجام بدین.

 وسیله بهینه سازی seositecheckup.com : با گرفتن آدرس سایت شما، گزارش کاملی از وضعیت سئوی درون صفحه ای شما نمایش میده که می تونین موارد رو مورد به مورد نگاه کرده و مشکلات رو برطرف کنین و در آخر امتیاز سئوی سایت خود رو افزایش بدید.

نرم افزار دسکتاپ Screaming Frog  :  به کمک این نرم افزار که به شکل نرم افزار دسکتاپه و باید واسه استفاده روی سیستم عامل شما نصب شه. با گزارشایی که این نرم افزار در مورد مسائل فنی سایت شما میده می تونین خیلی از مشکلات رو برطرف کرده و سایت خود رو با سئوی بهتری راه اندازی کنین.

 وسیله بهینه سازی tools.pingdom.com : سایت pingdom سالای زیادیه که در مورد مانیتورینگ وب سایتا و ارائه سرویسای بهینه سازی سایت فعالیت می کنه. سرویس گزارش گیری وضعیت سئو و کارکرد این سایت کامل بوده و به ترتیب به شما نشون میده که سایت در چه بخشایی چه امتیازی داره.

شما با استفاده از ابزارهایی که معرفی شد می تونین کیفیت وب سایتی که طراحی می کنین رو تا حد خیلی زیادی افزایش بدید و باعث رضایت مندی بیشتر کاربران از کاربری و سرعت سایت خود شید. ضمنا با رعایت اصول سئو و بهینه سازی صفحات وب سایتی که طراحی کردین، می تونین رتبه سایت رو در موتورهای جستجو افزایش بدید.