اگه شما عزیزان از اون دسته افرادی هستین که به دنبال یادگیری سئو و بهینه سازی سایت هستین باید بهتون بگم قبل از شروع هر کاری باید پایه اونو بصورت کامل یاد گرفت. بک لینک و بحث لینک بیلدینگ یکی از مهمترین متدا واسه افزایش سئو سایت و بهینه سازی سایت هست. این مطلب که براتون تهیه کردم با توجه به آخرین تغییرات گوگل در سال 2017 نوشته شده و دقیقآ بروزرسانی هست و هرگونه تغییرات کلی در روند لینک بیلدینگ تو همین پست بروز رسانی میشه.

بصورت سر بسته میتونیم بک لینک رو اینطور تعریف کنیم : اگه لینکی از سایت شما خارج بشه و به یک سایت دیگه اشاره داشته باشه چه بصورت مستقیم یا غیر مستقیم ( follow  یا nofollow  که بعدآ بصورت گسترده به اون اشاره می کنیم ) و یا برعکس یعنی از سایتی به سایت شما لینک داده شه, بک لینک میگن.

خوب حالا که فهمیدیم بک لینک چیه, اینا سوالاتی هستن که پیش بین : بک لینک به چه دردی میخوره؟ چه جوری بک لینک بگیریم ؟ ویژگیای بک لینک خوب چیه ؟ و … حالا همشون رو بررسی میکنیم.

ویژگی بک لینکای خوب :

قبل از توضیح این مورد بازم خدمت شما عزیزان میگم که این پست با توجه به آخرین متدای الگوریتم گوگل بروزرسانی میشه پس نگران اینکه این مطلب قدیمی باشه یا … نباشید

بک لینک خوب با توجه وضعیت الان اینه که در یک متن استفاده شده باشه ( بصورت رپورتاژ ) اگه بخواید که بک لینک گرفتن شما بی خطر اسپم یا پنالتی باشه لینک سایت خودتون رو همراه با کلمات کلیدی ) anchor text  ) در متنی که بصورت اختصاصی تهیه کردین که دقیقآ باید موضوع سایت شما و اون کلمه کلیدی رو داشته باشه , بکار ببرین. توجه داشته باشین که سایت مورد نظر باید domain authority  و page authority  بالایی هم داشته باشه که در پستای مختلف بهشون اشاره داشتیم.

ویژگیای بک لینک بد :

بک لینکایی که بصورت گسترده و یکجا گرفته شن در سال 2017 خیلی میتونه واسه سایت شما خطرناک باشه و خطر اسپم سایت شما رو بالا ببره . اصلا از سایتای زیادی در یک زمان خاص بک لینک نگیرید . بصورت کلی از لینک گرفتن از سایتای کم ارزش خود داری کنین ! از سایتایی که لینک در قسمت فوتر ( پایینی ) یا قسمت ساید بار ( بغل دستی ) قرار میدن , لینک نگیرید چون با بروزرسانی الگوریتم پنگوئن 4 این لینکا امکان داره بصورت اسپم شناسایی بشن و امتیاز منفی به سایت شما تعلق بگیره.

درسته که بصورت کامل در پستای جورواجور به ویژگیای بک لینک و سایتا اشاره کردیم ولی میخوام بصورت جزئی این موارد رو با هم در این پست هم بررسی کنیم !

Page Authority  :

بعد از اینکه پیج رنک بصورت کامل از بین رفت و دیگه بروزرسانی نشد شرکت moz.com یک ویژگی دیگه واسه تشخیص سایتا و قدرت اونا از همدیگه رونمایی کرد که به اون پیج آتوریتی میگن , امتیاز اون صفحه به حساب میاد که در مورد لینکای ورودی و کیفیت اونا بررسی میشه.

Domain Authority :

این مورد هم به وسیله شرکت moz طراحی و بروزرسانی میشه که علاوه بر بررسی لینکای ورودی و کیفیت صفحه اصلی به مواردی مثل سن دامنه

Anchor text  :

انکر تکست همون عبارت یا متنی هست که شما در متن یا بصورت جداگونه همراه با لینک استفاده میشه , این مورد مهم ترین موضوع واسه سیگنال دهی موضوعی هست . اگه میخواید با یک کلمه کلیدی بالا بیاد باید بک لینکایی که میگیرید با انکر تکستای فرق داشته باشه, اگه دقیقآ روی یک مورد تمرکز کنین احتمال داره که جریمه بشین. پس بازم خدمتتون میگم که با کلمات متفاوت واسه صفحات مختلف لینک بیلدینگ انجام بدین

بک لینک از سایتای هم زبون : اگه میخواهید افزایش رنکینگ داشته باشین قطعآ باید بیشتر از سایتایی با زبون فارسی یا هر زبانی که سایت شما راه اندازی شده و محتوای اونو داره بک لینک گرفته بشه.

پیج رنک :

در سالای گذشته واسه بررسی قدرت یک سایت بجای پیج آتوریتی و دامین آتوریتی جدید,یک عامل وجود داشت به اسم پیج رنک که تقریبآ 1 سال هست دیگه بروزرسانی نمیشه به خاطر این که باگ در این موضوع زیاد وجود داشت و به این صورت که میتونستید با ریدایرکت 301 در کمتر از دو هفته رنک سایت قدیم رو به سایت جدید منتقل کنین و دو سایت به یک پیج رنک داشته باشین.

تعداد لینکای خروجی از صفحه : در این مورد باید خدمت شما دوستان توضیح بدم که هرچی لینکای خروجی از یک صفحه کمتر باشه , اهمیت لینکایی که بصورت محدود خروج پیدا میکنند از پیج خیلی بیشتر میشه و کیفیت لینکا بالاتر میره. اگه از یک صفحه 40 لینک خارج بشه قطعآ قدرت لینکا کمتر از صفحه ای هست که 5 لینک خارج میشه. ( اگه قدرت هر دو سایت یکی باشه )

لینک follow  :

لینک دادن به صفحه بر دو نوعه که یکی از اونا بصورت فالو ( مستقیم ) است یعنی اینکه من بصورت کامل و مستقیم این سایت رو قبول دارم و بهش اشاره میکنم. ( کیفیت این نوع لینک بالاتر از نوع نوفالوه )

لینک nofollow  :

نوع دیدن لینک دادن بصورت غیر مستقیم به سایتی اشاره داره و از اهمیت و درجه کمتری بهره مند هست که باید به این مورد هم توجه داشته باشین که علاوه بر لینکای فالو,گوگل بصورت کامل به این توجه داره که لینک نو فالو هم داشته باشین.

تبادل لینک  :

در سال 2017 بصورت کامل پیشنهاد میکنم تبادل لینک در قسمت سایدبار نداشته باشین و سعی کنین اگه خواستین اینکار رو انجام بدین بصورت رپورتاژ انجام بدین

بک لینک هرچی بیشتر بهتر : شاید به این مورد بر خوردین که میگن بک لینک در 10000 وبلاگ یا سایت یا … مطمئن باشین اگه قبلآ اینجور روشی جواب میداده الان دیگه اگه اینکار رو انجام بدین مساوی میشه با حذف کلی شما از نتایج ! شک نکیند 🙂

پیشنهاد میکنم کیفیت همه بک لینکای خودتون رو زیر نظر داشته باشین و روی کیفیت تمرکز داشته باشین

رنکینگ سایت مورد نظر : قبل اینکه از سایتی بک لینک بگیرین باید اون سایت رو بصورت کامل بررسی کنین که سایت جریمه نشده باشه و رنکینگ مناسبی هم داشته باشه , چون اگه سایت دارای مشخصات مناسبی نباشه علاوه بر اینکه مثبت نخواد بود اثر منفی هم داره پس دقت کنین.

آموزش ساخت بک لینک :

شما می تونین اول از سایتای مختلف سایتای هدف رو بررسی کنین و پس از اینکه فهمیدین به چه صورت باید از اون سایت بک لینک بگیرین چه بصورت کامنت , مقاله , ایندکسر, سوشال یا … میتونین اینکار رو انجام بدین.

لینک بیلدینگ اکسپرت سئو به چه صورته ؟

شما اگه میخواهید بصورت حرفه ای و با خیال آسون واسه سایتتون تهیه کنین تیم اکسپرت سئو با استفاده از جدیدترین متدها بهترین بک لینکا رو واسه شما تهیه میکنه می تونین جهت بررسی به صفحه “خرید بک لینک” مراجعه کنین.

در این بخش می خواهیم در مورد بک لینک و روش دریافت اون واسه شما کاربران گرامی توضیحاتی بدیم. همیشه بک لینک Backlink یکی از مهم و پر بحث ترین موارد سئو بوده که سئو کاران مختلف در مورد اون نظرات متفاوتی دارن.
در اول بهتره بدونیم بک لینک چیه؟
بک لینک، لینک خروجییه که از صفحه ای به صفحه دیگه و از سایتی با سایت دیگه داده می شه و باعث انتقال کاربران با کلیک روی اون به سایت دیگه می شه. در همین اول میشه فهمید بک لینک می تونه کاربرانی رو به سایت شما انتقال داده و باعث بالا رفتن بازدید و ترافیک و پس رشد رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر شه.
زمانی که سایتی لینک سایت شما رو در صفحه خود قرار می ده به اون معنیه که اون سایت به شما بک لینک داده. (سایت شما از اون سایت لینگ گرفته و واسه سایت شما مفیده)
بک لینک یکی از فاکتورهای ارزشدهی به یک سایت از دید موتورهای جستجوگر به ویژه گوگله، تعداد بک لینکای با کیفیت و قوی به سایت شماس که باعث بالا رفتن اعتبار سایت شما در موتورهای جستجوگر می شه.
در همین اول بهتره این نکته رو بگیم بک لینک زیاد به این معنی نیس که سایت شما رتبه بالایی می تونه دریافت کنین، با دریافت میزان بالای بک لینک بی کیفیت و مضر سایت شما نه تنها رشد نمی کنه بلکه دچار جریمه و افت رتبه می شه. واسه همین در دریافت بک لینک خیلی باید دقت کنین.

حالا ببینیم بک لینک خوب و بد (مفید و مضر) چیه؟
بک لینک مفید :
1. بک لینک از سایتهای مربوط به کلمه کلیدی شما
این نوع بک لینک بهترین و مفیدترین نوع بک لینکه و دریافت اون خیلی سخته، چون سایتهایی که دارای کلمات کلیدی مشترک به شماس عموتآ حریف شما هستن و به شما لینک نمی دن. بهترین راه واسه دریافت این نوع از بک لینک بررسی سایتهاییه که توانایی ثبت توجه به همراه لینک رو دارن تا بتوانبد از این راه لینک خود رو در اونا قرار بدید.
2. دریافت لینکای دائمی
تنها لینکای دائمی می تونن رتبه شما رو به شکلی افزایش دهند که در آینده با افت رتبه روبرو نشید. بهتره بدونین در صورتی که لینک شما از سایتها حذف شه نتیجه اون لینک هم از بین رفته و گوگل مشکوک به خرید لینک به وسیله شما می شه و سایت شما رو جریمه انجام میده، واسه همین از خرید لینکای ماهیانه خودداری کنین.
3. بک لینک یک طرفه
بکلینک یک طرفه و از سایتهای معتبر و قویه که مس تواند سایت شما رو قوی کنین و تبادل لینک کاری کاملآ بیهودهه.
بک لینک باید به شکل منطقی و از سایتهای دارای رتبه بالا گرفته شه تا بتونه بهترین اثر رو روی سایت شما داشته باشه، ولی بهتره بدونین بهترین نوع بکلینک لینکیه که از سایتهای در ارتباط و با رتبه بالا و روی کلمه کلیدی مورد نظر شما گرفته شه
بک لینک مضر :
1. بک لینک اسپم
بک لینک اسپم مضرترین نوع بک لینکه و می تونه سایت شما اسپم کنه و اون رو از نتایج جستجو حذف کنه. بهتره بدونین لینکای اسپم می تونن اثر لینکای خوب و مفید شما رو هم از بین ببرن. تشخیص لینکای اسپم خیلی مشکله پس بهتره اگه در این مورد اطلاعات کاملی ندارین از سایتهایی که به اسپم بودن اونا مشکوک هستین لینک دریافت نکنین.
2. بک لینک از سایتهایی رتبه پایین
این نوع بک لینکها خیلی کم اثر و بی تاثیره و هزینه واسه دریافت این نوع لینکا عملآ کاری بیهودهه، پس زمان و هزینه خود رو واسه دریافت لینکای مفید صرف کنین.
3. گرفتن تعداد زیادی بک لینک در زمان کم
گرفتن میزان زیادی لینک در زمانی کوتاه خیلی کار مضریه و می تونه تموم لینکاتون رو اسپم کنه حتی اگه از سایتهایی با رتبه بالا گرفته شه. مثلا زمانی که شما در یک روز صدها بک لینک دریافت کنین گوگل به ورود این میزان لینک به سایت شما مشکوک و همه اونا رو اسپم می کنه و در بعد سایت شما رو هم اسپم می کنه.
در کنار موارد بالا خیلی تکنیکای دیگری هست که بک لینکاتون رو مفید و با مضر می کنه. پس بهتره بک لینکا رو با هوشمندی و با توجه دریافت کنین. باید بدونین بک لینک مضر و اسپم یکی از مهمترین عوامل در پنالتی شدن سایتهاه، پس این کار خیلی کار دقیقیه.
بک لینک Nofollow و Dofollow
nofollow
بک لینکایی که به شکل nofollow تعریف می شن عمدتآ جنبه تبلیغاتی دارن ولی در سئو بی اثر نیستن و حتی بعضی از اونا خیلی موثر هستن.
بک لینک dofollow یا follow
این لینک به این معنیه که گوگل و یا رباتهای جستجوی این لینک رو تا مقصد دنبال کرده و این نوع بهترین لینکه و بیشترین اثر رو در سئو داره.
عوامل موثر در قدرت بک لینک:
Anchor text
همون کلمه ایه که به یک سایت دیگه لینک می‌شه.
Domain Authority
این عامل سن دامنه٬ تعداد لینکای ورودی و خروجی سایتیه که از اون لینک دریافت می کنین.
Page Authority
این عامل اعتبار صفحه ایه که از اون لینک دریافت کرده اید.
سایت‌های کشوری
بک لینک از سایتهای داخلیه که اثر مثبتی بر سئو سایت شما داره.
تعداد لینک‌های داخل صفحه
این عامل خیلی مهمه و هرچه میزان اون کمتر باشه اثر لینک بیشتره.
خرید بک لینک مفیده یا مضر ؟
نمیشه دقیقآ گفت خرید بک لینک مفیده و یا مضر چون در خرید بک لینک مهم اینه که لینکا به چه میزان و از کجا گرفته شه، پس اگه تصمیم به خرید بک لینک از شرکتی که این کار رو انجام میده اطمینان کامل داشته و در آخر از ان لیست جاهایی که لینک شما ثبت شده رو دریافت کنین.
راه های گرفتن بک لینک رایگان :
چندین راه واسه دریافت بک لینک رایگان هست که خود شما می تونین اونا رو انجام بدین و ما می خواهیم در این بخش به توضیح اونا می پردازیم:
1. ساخت وبلاگ
وبلاگهای مربوط به کلمات کلیدی خود بسازید و در بین مطالب اونا لینک به سایت خود بدید تا کاربران اون وبلاگها از راه اون لینکا وارد سایت شما شن.
2. شبکه های اجتماعی
با رونق شبکه های اجتماعی و استقبال بالا کاربران از اونا می تونین با ساخت شبکه های اجتماعی واسه سایت خود و قرار دادن لینک سایت در اونا بک لینک قویی دریافت کنین.
3. فروما
همیشه فروما کاربران زیادی رو به خود اختصاص می دن و شما با قرار دادن مطلب همراه لینک در اونا می تونین کاربران اونا رو به سایت خود وارد کنین.
4. دایرکتوری
دایرکتوریا سایتهایی هستن که لینک سایتهای دیگه رو با توجه به موضوع فعالیت اونا در سایت خود قرار می دن و شما با ثبت لینک سایت خود در اونا می
تونین بک لینک قویی دریافت کنین

این تنها بعضی از راه ها واسه دریافت بک لینک موثر در سئو هستش، که شما می تونین از اونا استفاده و رتبه سایت خود رو افزایش بدید ولی در صورتی که به صفحه اول و رتبه های اول جستجو فکر می کنین بهتره این کار رو به شرکتی معتبر سپرده تا بک لینکا باتوجه به تموم اصول سئو واسه شما گرفته شن