پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی : بازارچه مرزی و کارکرد های آن

با عنوان : بازارچه مرزی و کارکرد های آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی

با موضوع :

بازارچه مرزی و کارکرد های آن

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

معرفی استان خراسان شمالی

فصل اول: کلیات

اظهار مسئله

اهداف پژوهش

اهمیت و ضرورت پژوهش

اظهار فرضیه ها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تعیین متغیرهای پژوهش

تعاریف، اصطلاحات و مفاهیم

تعاریف عملیاتی پژوهش

فصل دوم:چهارچوب تئوریک

پیشینه پژوهش

پیشینه صادرات(تاریخچه)

تاریخچه تجارت خارجی

پیشینه عملی

فصل سوم: قوانین صادرات و گمرک

فصل چهارم: متدولوژی (روش شناسی)

روش پژوهش

ابزار گردآوری اطلاعات

جامعه آماری

حجم نمونه

روشهای نمونه گیری

روشهای تجزیه و تحلیل آماری

فصل پنجم:تجزیه و تحلیل داده ها

تفسیر داده ها

فصل ششم: اختصار و نتیجه گیری

محدودیت های پژوهش

پیشنهادات

منابع و مآخذ

چکیده

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

مطالعه مناطق مرزی از موضوعات می باشد که در سال های اخیر در تحقیقات توسعه ای اعم از تحقیقات سیاسی ، اقتصادی ،اجتماعی و اکولوژیک توجه بسیاری به آن شده می باشد . یکی از ویژیگی های اصلی مناطق مرزی دوری از مرکز کشور و به تبع ،دوری از کانون های قدرت سیاسی ، اقتصادی و تصمیم گیری می باشد . این مسئله جغرافیایی که بیشتر از طبیعت مناطق مرزی ناشی می گردد . پیامدهای نامطلوبی برای مناطق به همراه دارد که مهمترین آن ، محرومیت شدید و قرار نگرفتن این مناطق در مسیر امواج توسعه می باشد . دولتها برای حل این مشکل راهکارهای مختلفی در پیش گرفته اند . ایجاد بازارچه مشترک مرزی از شناخته شده ترین روش های توسعه مناطق مرزی به شمار می رود . امروزه بیشتر کشور ها کوشش می کنند برای توسعه مناطق مرزی ، برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی و گسترش همکاری های متقابل منطقه ای ،اقدام به برپایی چنین بازارچه هایی کنند . ایجاد اشتغال ، کاهش قاچاق کالا، افزایش در آمد مردم منطقه و تحول فضای کالبدی نیز از مزایای دیگر فعالیت این بازار چه هاست .

مقدمه

 مبادلات مرزی و روش ها و راهکارهای مختلف آن مانند تاسیس بازارچه مرزی از مباحث مرتبط با مرزهای بین المللی می باشد که در سال های اخیر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته می باشد . در گذشته های نچندان دور کشورهای هم جوار به علت عدم دسترسی به جاده و وسایل حمل و نقل و دوری از بازار ها و مراکز تجاری داخلی ، بیشتر نیازمندیهای خود را به صورت پایاپای با اهالی مرزنشین مناطق مبادله می کردند . از سوی دیگر ، تجربه کشورهای توسعه یافته در سه دهه اخیر نشان می دهد توسعه مبادلات مرزی در قالب مقررات و قوانین حقوقی می تواند محرک خوبی برای افزایش مبادلات کالا به صورت رسمی ، گسترش همکاری های همه جانبه ، کاهش قیمت کالاها ، درامد زدایی ، اشتغال و امنیت برای مرزنشینان باشد . به عقیده صاحب نظران ، فعالیتهای اقتصادی مناطق مرزی می تواند در ترقی و توسعه اقتصادی نواحی مرزی ، بهبود استانداردهای زندگی مردم ، کاهش فقر ، توزیع مناسب درآمد ، ایجاد ارتباط دوستی و تسریع همکاری های بیشتر بین نواحی مرزی نقشی اساسی داشته می باشد بر اساس این ، بسیاری از کشورهای جهان ایجاد بازارچه ای مشترک مرزی را یکی از مکانیسم ها و راهبردهای اصلی ایجاد توسعه ، رفاه و امنیت در مناطق مرزی تلقی می کنند .

کشور ایران دارای همسایگان متعدد و مرزهای مشترک طولانی با کشورهای همسایه می باشد . در دو سوی مرز افراد بومی سکونت دارند که از گذشته های دور از طریق تبادل کالا با اشخاص آن سوی مرز ، نیازمندیهای خود را برطرف می کردند . از سوی دیگر ، نتایج پژوهشی نشان می دهد در اکثر مناطق مرزی کشور ، افراد ساکن فاقد امکانات رفاهی و توسعه ای مناسب بوده اند و این مشکل باعث افزایش مهاجرت مردم این مناطق و همچنین رواج قاچاق در بین آن ها شده می باشد . یکی از راهکارهای پیشنهادی برای حل این معضلات ، تاسیس و فعال کردن بازارچه های مرزی می باشد .

*.*   پس از دهه ها پافشاری بر استراژی «جایگزینی واردات» که از سوی کشورهای در حال توسعه اتخاذ شده اما به نتایج درخور توجهی در جهت توسعه صنعتی این کشورها نیانجامید، استراتژی «توسعه صادرات» در مواردی به عنوان یک جایگزین، اما در موارد بسیار دیگری به عنوان استراتژی مکمل در دستور کار و به تعبیری در صدر برنامه های توسعه صنعتی کشورهای در حال توسعه جهان قرار گرفت. نگاهی به تجربه موفق کشورهای تازه صنعتی شده نظیر کره جنوبی، سنگاپور، تایوان و … گذشته موفقیت آمیز این راهبرد را یادآور می گردد. البته یکی از لوازم اصلی توسعه صادرات در هر کشور، آزادسازی تجاری می باشد که در نتیجه آن، محیط اقتصاد داخلی برای ورود نیروهای اقتصاد بین الملل ( اعم از کالا و خدمات) ، سرمایه و تکنولوژی، و نیروی ماهر و متخصص آماده می گردد. استراتژي‌ جايگزيني واردات به چند دليل نهايتاً در اواخر دهة هشتاد ميلادي متوقف گردید و جايگاه خود را به عنوان يك گزينه براي توسعة صنعتي از دست داد. بحران بدهي هاي خارجي، تورم‌هاي سنگين، توزيع نابرابر درآمد، اشباع بازار داخلي و در نتيجه مواجه شدن با مازاد بزرگ محصولات متعدد صنعتي كه به دليل رقابت ناپذيري فاقد امكان صادرات بودند، مجموعه اي از عوامل را تشكيل مي داد كه به توقف اين استراتژي منجر گردید. اما شايد از همه مهمتر ناهمخواني اين استراتژي با شرايط جديد نظام اقتصاد جهاني بود که باعث توقف آن گردید. شرايط محيطي جهاني كه در آن استراتژي جايگزيني واردات شكل گرفت بسيار متفاوت از شرايط اقتصادي _ سياسي دهة نود میلادی بود.

   دو استراتژي رقيب یعنی جايگزيني واردات و توسعة صادرات تا اوايل دهة نود، هر چند تفاوتهاي بنيادين با يكديگر داشتند، اما در اين ويژگي با هم مشترك بودند كه چرخة توليد در محدودة جغرافيايي يك كشور تعريف مي‌گردید. حال در يك رويكرد محصول نهايي روانة بازار داخلي و در رويكرد ديگر به بازار جهاني عرضه مي گردید. در صورتي كه امروزه اين دو مقوله تقريباً از يكديگر تفكيك ناپذيرند.

   صادرات ماهیتاًً یک مقوله بین المللی می باشد و به عنوان توانائی های اقتصاد ملی یک کشور الزاماً بایستی به بازارهای جهانی منتقل گردد. لذا شناخت ساختار، نیروها و عوامل تأثیرگذار بر این بازارها و به گونه کلی بر نظام تجارت جهانی یک ضرورت اجتناب ناپذیر به شمار می رود. به بیانی دیگر، آغاز بایستی روشن گردد که صادرات ایران ( یا يك استان ) قرار می باشد وارد چه محیطی گردد و این محیط از چه ویژگی ها و شرایطی برخودار می باشد. تنها در این صورت می باشد که می توان به برنامه ریزی های گسترده و موفقیت آمیز دست پیدا نمود.

   امروزه سیاست جایگزینی صادرات کالاهای غیر نفتی برای جبران کاهش درآمدهای ارزی کشور بیش از گذشته اهمیت یافته می باشد و جهت گیری های کلان نظام از قبیل برنامه های پنج ساله توسعه و سند چشم انداز و… همگی بر این امر تأکید ویژه دارند . حتی بعضی از مسئولان کشور هم از اصطلاحاتی نظیر «جهش صادراتی» بهره می گیرند. از طرف دیگر، محدودیت های بخش کشاورزی به خصوص در مورد کشور ما که اغلب مناطق آن با محدودیت منابع آب و خاک و نیز نیازهای جمعیت رو به تزاید روبرو هستند، توسعه صادرات صنعتی و نیز صادرات در بخش خدمات را بیش از پیش با اهمیت ساخته می باشد. امری که در برنامه ریزی های استانی نیز بایستی مد نظر مسئولان امر قرار گیرد.

مبانی نظری

  • کارکرد مرزها :

 مرزها دارای تأثیر ها و کارکردهای گوناگونی هستند . از نظر تاریخی ، بارزترین کارکرد مرز ، جدا کردن دو ناحیه سیاسی و دو گروه ازمردم بوده و هست ، اما با گذشت زمان و پیشرفت های بسیاری در عرصه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و فناوری اطلاعات ، امروزه کارکردهای جدیدی برای مرزها تعریف شده می باشد . مرزها ممکن می باشد جداکننده یا پیوند دهنده باشند ، اما اغلب هردو کارکرد را هم زمان دارند . در توجه کلی ، کارکرد و تأثیر های مختلف مرزهای بین المللی را می توان در قالب دو گروه طبقه بندی نمود :

  • کارکرد دفاعی – بازدارندگی
  • کارکرد ارتباطی – تجاری

    شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در کارکرد ارتباطی – تجاری مرز ، توجه غالب ، اقتصادی و تجاری می باشد و هدف آن می باشد که با انجام اقداماتی نظیر ایجاد دروازه ها و گذرگاه های مرزی ، تاسیس گمرکات ، مناطق آزاد ، تعاونی های مرزنشینان و ایجاد بازارچه های مرزی و …. تاحد امکان در گسترش ارتباط بین مردم دو سوی مرز و افزایش مراودات تأثیر اعمال کند

  • مبادلات مرزی :

در زندگی ملل ، مرزها را نباید مانع واردات و مناسبات انسانی دانست ، زیرا مرزها در عین حال که قلمرو حاکمیت های مختلف را از یکدیگر متمایز می کنند ، روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی حسنه ای نیز بین دولت های هم جوار پدید می آورند . مناطق مرزی دولت ها در مناسبات هم جواری مقام مهمی دارند و به ویژه در دوره هایی که روابط دو دولت همسایه حسنه می باشد ، آثار این روابط در مناطق مجاور مرز بیشتر محسوس می باشد .

طی دهه های گذشته ، مناطق مرزی ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی ، مناسبت های قومی و پیشینه تاریخی ، منشا پاره ای ارتباطات مبادلات مرزی میان ساکنان دو سوی نوار مرزی بوده اند . در سال 1331و به دنبال آن در سال 1344 ، نحوه فعالیت تجاری مرزنشینان آشکارا در قانون مبادلات مرزی اظهار شده و بر اساس تبصره الحاقی ماده 4 این قانون به سال 1348، امکان تشکیل شرکت های تعاونی مرزی پدید آمد . بر حسب این قانون ، ساکنان مناطق مرزی می توانستند کالاهای مجاز غیر مشروط خود را در قالب صدور کالا وارد کنند و با پرداخت عوارض و هزینه های گمرکی ، کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند . از سال 1361، تعاونی های مرزنشین توسط ساکنان مرزی تاسیس گردید و این تعاونی ها به نیابت از اعضا به واردات و صادرات کالاهی مجاز تعیین شده اقدام کردند .

بازارچه مرزی نیز به عنوان نهاد نوینی که توانایی حل بسیاری از معضلات مناطق مرزی را داراست ، از اواسط دهه 1360ذهن بسیاری از سیاست گذاران و مسئولان محلی را به خود مشغول نمود . اولین بازارچه مرزی پس از انقلاب اسلامی به دنبال پروتکلی با مقامات کشور ترکیه در محل بازار ساری سو در مرز بازرگان در سال 1367تاسیس گردید .

این بازار چه به علت های مختلف در اواخر سال 1368تعطیل گردید . از علت های مهم تعطیلی این بازارچه ، ایرادهای قانونی ای بود که گمرک به نحوه عملکرد این بازارچه بر خلاف مقررات جاری صادرات و واردات کشور و همچنین اهداف تاسیس بازارچه های مرزی گرفت . دور دوم فعالیتهای بازارچه های مرزی از سال 1369تا 1373 و به دنبال مذاکرات استاندار آذربایجان غربی و استاندار استان وان ترکیه و با تاسیس بازارچه های مرزی در چندین استان کشور انجام گرفت .

نقشه زیر مهم ترین بازارچه های مرزی را در مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران با کشور های همسایه نشان می دهد.

تعداد صفحه :87

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***