پیج آتوریتی چیه ؟ , دامین آتوریتی چیه ؟

پیج آتوریتی ( PA ) یک امتیاز پیشرفت‌ یافته به وسیله Moz است که پیش‌بینی می‌کنه چطوری یک صفحه خاص در صفحات موتورهای جستجو رتبه‌ بندی خواهد شد ( SERP ) .

نمرات پیج آتوریتی از یک تا  ۱۰۰ است , هر چه نمرات بالاتر باشه در رتبه‌ بندی اثر بیشتری داره.

پیج آتوریتی طبق داده‌ های شاخص وب Mozscape است و شامل بک لینک ، بهینه سازی سایت ، MozRank ،MozTrust ، و چندین عامل دیگه است .

مثل دامین آتوریتی ، از یک مدل یادگیری ماشین واسه شناسایی الگوریتم استفاده می‌کنه که بهترین رابطه با رتبه‌ها در بین هزاران SERPs که ما روبروی اون پیش‌بینی می‌کنیم ، و بعد نمرات پیج آتوریتی رو بااستفاده از محاسبات خاص تولید می‌کنه .

نحوه امتیاز دهی در Moz به چه نحویست ؟

در Moz طبق الگوریتم خاصی نمراتی بین 0 تا صد داده میشه که کسب نتیجه طبق پیشرفت 20 تا 30 از 70 – 80 آسون تره .

فرق پیج آتوریتی با دامین آتوریتی در چیه ؟

پیج آتوریتی به همه صفحات سایت تعلق میگیرد ولی دامین آتوریتی فقط به صفحه اصلی سایت تعلق میگیرد و معمولا نمره دامین آتوریتی از نمره پیج آتوریتی پایین تره ولی هر دو در سئو سایت اثر مستقیم دارن .

آموزش بررسی پیج اتوریتی سایت

آموزش بررسی پیج اتوریتی سایت به زبون راحت !!! شک نداشته باشین به عنوان یک علاقمند به سئو می دونین در سالای گذشته ملاک قدرت و اعتبار سایتا پیش موتورهای جستجو پیج رنک بود ٬ اما از پارسال دیگه پیج رنک بروزرسانی نشد و ملاک جدیدی واسه قدرت و ارزش سایتا به وجود اومد به نام پیج اتوریتی ( که ارزش هر صفحه از سایت رو به نمایش میگذاره) و دامین اتوریتی( که ارزش و قدرت دامنه ی سایت رو مشخص می کنین )

معمولا این ۲ پارامتر هر ۲ ماه یا ۴۵ روز یه بار بروزرسانی میشوند و عددی رو از صفر تا ۱۰۰ نمایش می دن که هر چه این عدد به صد نزدیک تر باشه قدرت و اعتبار دامنه یا صفحه بیشتره .

معمولا در سایتای فارسی زبون خیلی کم ارزش دامین و پیج اتوریتی از ۵۰ عبور میکنه ولی سایتای معتبری در دنیا هستن که پیج اتوریتی یا دامین اتوریتی نزدیک به ۱۰۰ دارن. اگه قصد دارین لینک سازی کنین٬ این ۲ پارامتر میتوانند به شما کمک کنن تا در سایتای قوی لینک سازی کنین تا نتیجه دلخواه که رشد کلمات کلیدی در  موتورهای جستجوه انجام بشه .

در ادامه چند سایت به شما معرفی میکنیم که می تونین پیج اتوریتی و دامین اتوریتی سایت تون رو چک کنین . بهترین و معتبرترین پایگاه واسه بررسی٬ خود سایت moz.comه که باید در سایت ثبت نام کنین و بی آخر سایت رو چک کنین .

چند آدرس واسه بررسی :

https://moz.com/researchtools/ose ( بهترین)

seoreviewtools.com/website-authority-checker/

moonsy.com/page_authority

اگه قصد دارین چند سایت رو با هم چک کنین می تونین از آدرسای زیر کمک بگیرین:

bulkdachecker.com

۹۹webtools.com/page-authority-domain-authority-checker.php

seoreviewtools.com/bulk-seomoz-authority-checker/

seoweather.com/bulk-metrics-checker/

آموزش بررسی پیج اتوریتی سایت

و در ادامه می تونین به کمک چند سایت عمر دامنه ی هر سایتی که خواستین رو چک کنین …

smallseotools.com/domain-age-checker/

webconfs.com/web-tools/domain-age-tool/

tools.seochat.com/tools/domain-age/

در مقالات بعدی به این موضوع اشاره میکنیم که چطوری میتوانیم در مدت کوتاه و با هزینه کم پیج اتوریتی و دامین اتوریتی سایت خود رو افزایش دهیم.

پیج آتوریتی و دامین آتوریتی چیه؟ Page Authority

پیج آتوریتی معیاریه که قدرت یک دامنه، یک صفحه و زیر دامنها در موتورهای جستجو رو مشخص می کنه.

عدد مناسب واسه پیج آتوریتی و دامین آتوریتی چقدره؟

پیج آتوریتی و دامین آتوریتی از عدد ۱۰۰ مشخص می شه. (مثل ۲۳٫۴۵) ً هر چه عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشه، نشون دهنده قدرت بیشتر دامنه و صفحه در موتورهای جستجوه. واسه افرادی که به پیج رنک عادت کرده ان، شاید بشه گفت که با تقسیم عدد پیج آتوریتی و دامین آتوریتی بر ۱۰ بشه برابر پیج رنک اون رو گرفت. (مثلاً پیج آتوریتی ۲۳٫۴۵ شاید برابر پیج رنک ۲ گوگل باشه)

سایت اصلی گرفتن عدد پیج آتوریتی و دامین آتوریتی

https://moz.com/researchtools/ose/links

منظور از PA و DA چست؟

PA همون Page Authority یا پیج آتوریتیه و DA هم همون Domain Authority یا دومین آتوريتیه.

بک لینک [Backlink] چیه؟

بک لینک و یا در زبون اصلی خود Backlink به معنای پیوندهای پشتوانه. به عبارت راحت تر بک لینک یعنی لینک سایت شما در بقیه سایتا و وبلاگها. شما شاید روزانه چندین بار از گوگل (پربازدیدترین محبوب ترین و قوی ترین موتور جستجوی دنیا) بازدید کردین و به وسیله اون به دنبال سایت مورد نظر خود گشته اید. تا الان به این فکر کردین که وقتی در کادر جستجوی گوگل مثلا “مغازه اینترنتی” رو جستجو می کنین ، گوگل نتایج رو بر چه پایه دسته بندی و منظم می کنه؟ بر چه پایه یکی رتبه اول و دیگری رتبه دهم در نتایج جستجو داره؟ گوگل سایتا رو طبق اعتبار اونا در دنیای وب منظم می کنه و مهمترین راه واسه اینکه گوگل بدونه کدوم سایت دارای اعتبار و اهمیت بیشتری نسبت به بقیه هست نگاه به عواملی مثل تعداد بک لینکای سایتا می کنه.


بک لینک لینکایی شناخته میشه که هر صفحه در وب به سایت و یا یک صفحه مخصوص فرستاده شه. بک لینک می تونه از یک سایت باشه .. بک لینک به شما کمک میکنه که اطلاعات خود رو در دیگه سایتا بررسی و آزمایش کنین. واسه افزایش ورودی و پیچ رنک گوگل سایت تون باید بک لینک تهیه کنین تا گوگل به سایت شما اهمیت داده و در موتورهای جستجو سایت شما محبوب شه. اگه نیاز دارین کلمه های خاص سایت شما در گوگل بیشتر دیده شه هم حالا با خرید بک لینک در بالا نتایج جستجوی گوگل باشین

لینکای Follow و Nofollow

واسه درک بهتر بک لینک نیاز به معرفی انوع لینکای موجود در سایته کلا لینکا در هر سایت به ۲ دسته تقسیم میشوند:

۱) لینکای Follow : این دسته از لینکا خیلی مفید میباشند و همین لینکای باعث ایجاد بک لینک میشوند. در این نوع لینکا به اسپایدر دستور داده میشه که ادرس رو دنبال کنه. مورد استفاده ی این نوع لینکا اشاره به صفجات داخلی در خود سایت مباشد و یا تبادل لینک. اگه سایتی با سایت دیگری تبادل لینک کنه معمولا باید بدین گونه باشه که لینکای درج شده Follow باشه این فانون نمیباشد بلکه یک قرار داد نانوشته در تبادل لینکه.

۲) لینکای Nofollow : روبروی لینکای Follow این دسته از لینکا قرار دارن. بدست اوردن بک لینک از این نوع لینکا غیرممکنه چون دستور صادر شده از طرف این نوع لینکا به موتورهای جستوجو به شکل زیره که نباید ادرس اشاره شده رو دنبال کرد و این ادرس فقط واسه اشاره منبع و موارد این چنینیه.

پیچ رنک چیه ؟

در بیانی راحت پیج رنک (PageRank) سیستمیه که با الگروتیمای پیچیده میزان نفوذ و قدرت یک صفحه وب رو طبق معیارهایی که بیشتر بر میزان لینکای ورودی تکیه داره، محاسبه می کنه و امتیازی واسه اون صفحه در نظر میگیره (این امتیاز در موتور جستجوی گوگل بین ۰ تا ۱۰ه)، هر چند این سیستم اول به وسیله گوگل پایه گذاری و استفاده کرده شد، اما الان بیشتر موتورهای جستجوی معروف کم و بیشتر از اون پشتیبانی می کنن.

نحوه محاسبه پیچ رنک چطوریه ؟

محاسبه پیج رنک طبق ارزش لینکای ورودی از سایت یا وبلاگ مبداء انجام می شه، به فرض اگه صد صفحه با پیج رنک ۰ شما رو لینک کنن، شاید ارزش اون برابر دریافت یک لینک از یک صفحه با پیج رنک ۲ باشه، بنابر این میزان صفحاتی که لینک می دن خیلی مهم نیس (هر چند هرچه قدر این مقدار بیشتر باشه در آخر بهتره)، بلکه پیج رنک فعلی آنهاه که باعث افزایش رتبه شما می شه، به یاد داشته باشیم، صفحاتی که به تعداد زیادی لینک خروجی می دن، به همون نسبت ارزش لینک هاشون کاهش پیدا میکنه، به فرض اگه سایتی پیج رنک ۶ داشته باشه اما به تعداد زیادی صفحه دیگه لینک خروجی بده، ارزش اون برابر با سایت شبیه نیس که مثلا تنها به چند لینک بسنده کرده (ارزش لینکای سایت گذشته خیلی بیشتره).