چه عواملی در کیفیت یک لینک موثر هستن؟

انکر تکست: کلمه یا کلماتی کلیدیه که به یک صفحه دیگه لینک دهی می‌شه. زمانی که شما با عبارات کلیدی مربوط به صفحه‌ی که می خواهید به اون پیوند بدین، به گوگل یک سیگنال مثبت به گوگل ارسال می کنین که این انکر تکست با این صفحه مرتبطه و گوگل قادر خواهد رتبه اون کلمه کلیدی رو با توجه به دیگه عاملا زیاد کنه.

اعتبار دامنه: این عامل به وسیله شرکت Moz ایجاد شده. از عوامل تأثیرگذار در تعیین اعتبار دامنه میشه به این موارد اشاره کرد: سن دامنه، تعداد لینک‌های ورودی، کیفیت پیوندها، فعالیت سایت در شبکه‌های اجتماعی و.. در افزایش یا کاهش این عامل موثر هستن. این امتیاز می تونه در مشخص کردن کیفیت یک لینک موثر باشه.

دریافت لینک طبق موقعیت: اگه سایت شما به زبون پارسیه، بهتره بک لینکای دریافتی از سایتای باشه که از دامنه ir استفاده می کنن. چون باعث افزایش شانس شما واسه دریافت رتبه بالاتر در نتایج جستجوی ایران می‌شه. اما امکان داره باعث افزایش رتبه سایت شما در نتایج جستجوی بین‌المللی نشه.

 

تعداد لینکای موجود در داخل صفحه: گوگل واسه شناسایی لینکای طبیعی از غیرطبیعی از روشای مختلفی استفاده می‌کنه. اما در کل تعداد لینکای خروجی از صفحه‌ای از اون لینک می‌گیرید نباید خیلی زیاد باشه و باید نسبت اون با محتوای موجود حفظ شده باشه.

 

اشتباهات عادی در مورد بک لینک

خیلی از آدما بر این باور دارن که بک لینک دیگه اهمیت سابق خود رو از دست داده و مهم‌ترین عامل در سئو بهینه سازی محتوای سایته.

اما بحث این جاست که اگه بک لینک دریافتی از سایت مربوط به بخش کاری شما باشه و با رعایت یک سر اصول بازم می تونه یکی از قدرتمندترین عوامل در سئو سایت باشه.

بک لینک No Follow ارزشی نداره؟

بک لینک نوفالو (No Follow) که به شکل قرار دادن نظرات در پستای وب سایتای بقیه، درج مطالب در فروما،نوشتن پست میهمان و … ایجاد می‌شه برخلاف تصور بعضی افراد در سئو سایت اثر دارن که مکملی در کنار بک لینک Do Follow هستش.

تنها لینک Do Follow تأثیرگذاره؟

خیلی از آدما فقط به دنبال درج لینکای فالو (Do Follow) هستن اما باید این رو بدونن قرار دادن بک لینکای Do Follow به تنهایی و بی قرار دادن لینک No Follow شاید حتی واسه سئو سایت مضر هم باشه پس قرار دادن بک لینکای نوفالو رو در کنار فالو در فرایند انجام سئو سایت خود قرار بدید.

حال چطوری بک لینک رایگان بگیریم؟

در ادامه چند روش رایج و مناسب واسه دریافت بک لینک رایگان به صفحات داخلی سایت معرفی می کنم:

 

ثبت نظر در وب‌نوشت‌ها

 

زمانی که مطالب وبلاگ سایتهای مربوط به بخش کاری خود رو مطالعه می کنین و می خواهید نظری واسه اونا بذارین، با قرار دان آدرس یکی از صفحات داخلی سایت خود که مربوط به اون موضوعه می تونین یک بک لینک مناسب و رایگان به دست آورید.

 

گفتگو در انجمن

 

مثل بخش وب‌نوشت شما می تونین با ساخت حساب در انجمنا و قرار دادن آدرس صفحات در امضا یا در گفتگوهای مربوط به کار خود واسه صفحات داخلی بک لینک بسازید.

 

نوشتن پست مهمان

 

در خیلی از سایتا و وبلاگا کاربران می تونن مطالب خود رو از راه سایت اونا منتشر کنن، شما می تونین با تولید محتوای مناسب و قرار دادن آدرس یکی از صفحات داخلی و در ارتباط از سایت خود در اون یک بک لینک عالی به سایت خود دریافت کنین.

 

 

اشتراک‌گذاری مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی

 

در صفحات خود در اینستاگرام، گوگل پلاس، فیس بوک، لینک دین مطالبی شامل بک لینک منتشر کنین. حتی اگه بک لینک‌ها نوفالو باشن شما از این شبکه‌های اجتماعی واسه سایت خود بازدیدکننده جذب می کنین.

بک لینک چیه؟

بررسی سئو سایت از چندین عامل تشکیل شده و یک مجموعه وسیع از تکنیکا فرایند بهینه سازی رو بر عهده دارن. بک لینکا به شکل لینکای پیوندی هستن که ممکنه از سایت خارج یا به وسیله دیگه رقبا، به صفحات سایت وارد شن. ضمنا بک لینک قسمتی از سئوی سایت به حساب میاد که منظور از اون یه جور تبادل لینکه که به سایت اعتبار می بخشه. زمانی که یک سایت از لینکای سایتای دیگه استفاده می کنه، به این معناست که آدرس مطالعه دقیق تر محتواها رو در اختیار کاربران قرار میده. لینکایی که به سایت وارد می شن، می تونن صفحات سایت رو بالا بکشند.

اهمیت بک لینک در سایت

بک لینکا در زمان طراحی یکی از نگرانی های مهم صاحبان کسب و کارهای اینترنتی هستن. زمانی که از یک سایت به سایت دیگه لینکی صادر می شه، سایت دریافت کننده لینک به عنوان پله پیشرفت سایت اول حساب می شه. موتورهای جستجو اهمیت زیادی واسه بک لینکا قائل هستن و برابر با میزان محبوبیت لینکا و تعداد اونا، صفحات سایت رو سئو می کنه. زمانی که یک سایت بک لینک زیادی داشته باشه، مطمئنا نقش پررنگ تری هم در افزایشه رتبه اون داره. اما در این بین رتبه سایتی که به اون لینک داده شده اهمیت پیدا می کنه. زمانی که از لینک سایتای معتبر استفاده می شه، سایت ما بهتر می تونه در صفحات نتایج جستجو نشون داده شه. ضمنا اگه به یک سایت لینکای کمتری داده شده باشه، اون سایت اثر بیشتری در بهینه سازی سایت داره.

در زمان انتخاب لینک سایتا باید دقت شه که از وب سایتای معتبر و ضمنا با کمترین لینک ورودی استفاده شه. نکته بعد اینکه، لینکا باید روی کلمات کلیدی صفحات قرار بگیرن. ضمنا باید بین کلمات کلیدی و صفحاتی که از لینک اونا استفاده می شه، قرابت معنایی و مفهومی وجود داشته باشه.

خریداری بک لینک

با توجه به اینکه بک لینکا به معنای استفاده از لینک صفحات پربازدید یک سایت معتبره و این سایت سعی زیادی کرده تا در موتورهای جستجو رتبه بهتری رو کسب کنه، پس نمیشه به رایگان از سایت اونا استفاده کرد و میشه با تعرفهایی که مدیریت سایت تعیین کرده، بک لینکا رو خریداری کرد. اما یک نکته مهم اینکه نباید در خرید تعداد بک لینکا زیاده روی کرد. چون موتورهای جستجو، سایتهایی که واسه کسب رتبه بهتر، اقدام به خرید لینک می کنن رو شناسایی کرده و رتبه اون رو کاهش میده. واسه جلوگیری از این اتفاق میشه در سایتای با رتبه بالا، تبلیغات متنی داد و با Nofollow سازی لینک، از کاهش رتبه سایت خود جلوگیری کرد.

ویژگیای بک لینکا

بک لینکا با وجود همه امتیازات و فایده هایی که واسه سایت دارن، نمیشه همه اونا رو در ردیف بک لینکای خوب قرار داد و امیدوار بود که با وجود اونا بشه رتبه بالاتری رو در موتورهای جستجو بدست آورد. بلکه بک لینکا به دو دسته خوب و بد تقسیم می شن. ویژگی بک لینکای بد شامل موارد زیره:

بک لینک بیشتر از حد روی کلمات کلیدی: هر چند پیشنهاد ما قرار دادن لینک روی کلمات کلیدی مهمه، اما در این کار نباید زیاده روی شه. مثلا اگه موضوع فعالیت شما طراحی سایته، واسه واژه «طراحی سایت» می تونین در یک صفحه این کار رو انجام بدین و حتی اگه در همه صفحات سایت خود از کلید واژه «طراحی سایت» استفاده کردین، پیشنهاد می کنیم واسه اونا از بک لینکا استفاده نکنین.

استفاده از بک لینکا در صفحات اصلی: در صفحات اصلی یا صفحه فرود که روبروی دید بازدیدکننده قرار میگیره، بهتره کمتر از بک لینکا استفاده شه. هدف شما از بک لینک، افزایش رتبه سایت خودتونه و نه تبلیغات و معرفی بقیه سایتها. پس باید بک لینکا رو واسه بقیه صفحات کم بازدید استفاده کنین.

ورود بک لینک از سایتای نامربوط با موضوع سایت: ممکنه در زمان بررسی سایت با لینکایی برخورد کنین که شکسته هستن و یا زمانی روی کلید واژه ها لینکایی رو قرار دادین که حالا اعتبار قبل رو نداره و به مشکلاتی مثل خطای 404 روبرو شدن. این بک لینکا نه تنها در افزایش رتبه سایت شما اثر نداره که باعث کاهش رتبه سایت هم می شه.

استفاده از لینک سایتای کپی بردار: ممکنه از لینک سایتایی استفاده کنین که در رتبه بالایی قرار دارن اما به دلیل اینکه مطالب و محتواهای اونا کپی ورداری شده، پس از یه مدت رتبه اونا خیلی کم بشه. در این مواقع لینکا در سئو سایت شما اثر نداره و حتی باعث کاهش رتبه سایت هم می شن.