وقتی پنگوئن پا به صحنه گذاشت، خیلی از وب سایتای خارجی نوشتند که لینک بیلدینگ مرد! Link Building is dead و به پیروی از اونا  خیلی از وب سایتای فارسی زبون و غیر فارسی زبون هم، بر این موضوع صحه گذاشتن!

چه اشتباهی بزرگتر از اینکه سئو رو در در خوندن چند مقاله خلاصه کنیم و بگیم اینم اخبار و آپدیتای سئو! خود من که در سئوروز مقاله می نویسم(نه از نوع کپی، ترجمه یا تجمیع) که به جای تکیه بر تئوری، بر اساس تجربه، به شما می گم واسه یادگیری سئو، به مقاله ها اکتفا نکنین! حتی به مقاله های خود من! هیچکی با خوندن محض، حرفه ای نمی شه. مگه یک مکانیک اتومبیل می تونه کتاب بخونه و مکانیک شه؟ در کتابا، صدای موتور خراب اتومبیلا ضبط شده؟ با خوندن کتاب، دستان مکانیک سیاه می شه؟ مگه یک برنامه نویس می تونه PDF و مستندات و Help بخونه و برنامه نویس حرفه ای شه؟چه جوری یک برنامه نویس بی اینکه سایتی رو در عمل به بار بنشاند و به مرحله اجرا برسونه می  تواند بگه برنامه نویسه؟چه جوری ممکنه یک خلبان، بی اینکه هواپیمایی رو بلند کنه، خلبان شه؟

اگه خود گوگل هم بگه لینک بیلدینگ نکنین، من(محسن) به شما می گم که لینک بیلدینگ بکنین! نه به این خاطر که من از مدیران گوگل بیشتر می دونم.بلکه به این خاطر که نباید از گوگل انتظار شنیدن حقیقت داشته باشین.در پست پرستش گوگل و قوانین نانوشته گوگل، درباره این موضوع صحبت کردیم.

گوگل هم حق داره که در قوانینش درباره بک لینک بگه لینک بیلدینگ نکنین.اگه گوگل بگه لینک بیلدینگ کنین مسخره نیس؟لینک بخر/ایجاد کن تا تو رو در نتایجم بالا بیارم! خنده داره نیس؟شما جای گوگل بودین می گفتید لینک بیلدینگ کنین؟اونم در این دنیای پر از محتوای اسپم (Content Farm) و بک لینک اسپم!طبیعیه که گوگل باید بگه لینک بیلدینگ نکنین! عوضش می گه محتوا و خدمات خوب بسازین و تبلیغات و برندسازی کنین تا بقیه خودشون شما رو لینک کنن.درست هم می گه.چه چیزی بهتر از اینکه بقیه شما رو لینک کنن؟اگه به این شکل مراحل سئو سایت خود رو انجام بدین، بهترین و سالم ترین روشه.اما…

اما شما نمی تونید واسه هر سایتی این روش رو پیاد کنین.در پست محتوا پاشاه نیس گفتم که خیلی از سایتا، موضوعشان چیزی نیس که بتونین تولید محتوا کنین.در این پست کلی درباره محتوا صحبت کردیم.

و دیگه اینکه شما اونقدر پول ندارین! تعارف رو کنار بذارین! می دونین یک برند سازی قوی چقدر هزینه بره؟ می دونین سایت شیپور با بودجه تبلیغاتی میلیاردی در حال برندینگه؟ می دونین دیجی کالا چقدر هزینه برند سازی کرده؟نکنه فکر می کنین دیجی کالا فقط به خاطر محتواست که حالا در بالا نتایجه؟۵۰۴۰ چه جوری؟دیوار چه جوری؟حتما مقاله سئوی سایتای بزرگ و معروف رو بخونین.تازه در این حال بازم ممکنه مراحل لینک بیلدینگ که به طور طبیعی انجام می شه، به اون چیزی نرسه که در نظر شماست.

بنابر این اینجاست که سئو کلاه سفید کنار میره و سئو کلاه خاکستری (Gray Hat) پیش میاد.وقتی لینک بیلدینگ به وسیله شما یعنی صاحب ، طراح یا سئوکار سایت انجام می شه، دیگه کلاه سفید نیس.از پایه link building با سئو کلاه خاکستری گره خوردهه.هیچ لینک بیلدینگ کلاه سفیدی وجود نداره.وقتی می گیم Link Building یعنی ایجاد کردن بک لینک! وقتی ما بک لینک ایجاد می کنیم، یعنی به حرف گوگل گوش نمی کنیم!حال اگه این لینک سازی، با برفراشتن پرچم قرمز و لجبازی با گوگل نباشه(کلاه سیاه نباشه) ، لینک سازی Gray Hatه.

سئوکاران غیر حرفه ای می گن دیگه بک لینک جواب نمی ده.اثر بک لینک کم شده.کسائی که این تفکر رو دارن، در سالای گذشته باقی مونده ان و خود رو به روز نکرده ان و با هم با هوشمند شدن گوگل ، هوشمند نشده ان.سئو از پایه با Smart بودن آدما گره خوردهه.انسانایی که خطر پذیر نیستن و به دنبال چهارچوب خاصی هستن، معمولا لینک سازای حرفه ای نیستن.چون بک لینکا هر روز در حال مهمتر شدن هستن و هیچ وقت هم از اهمیت اونا کم نمی شه.تنها روشای لینک بیلدینگ فرق کرده.ضرب المثل اون فیل که هرکی در تاریکی اون رو لمس می کنه و یک نظر میده، بازم اینجا راستی می کنه.به همین دلیله که همیشه درباره بک لینک، و لینک بیلدینگ اختلاف نظرای زیادی در سراسر دنیا هست.

کسائی که حالا از بک لینک ناامید شدن کل علم اونا در سئو اینه که با کلمه کلیدی مورد نظر در سایتای رنک دار ، لینک بسازن تا با اون کلمه مورد نظر در گوگل رشد کنن.

با چه استدلالی میشه گفت که لینک بیلدینگ هر روز مهم تر می شه؟

من سوالی ازتون می پرسم که خود شما به جواب این سوال پی ببرین.سایت ایرانسل رو در نظر بگیرین.دامنها و اسامی شبیه با محتوای مشابهی به نام ایرانسل هست.واسه خیلی از شرکتای بزرگ دیگه همینطور.گوگل از کجا می فهمد، که سایت اصلی کدامه؟نکنه با On page seo می فهمد؟یعنی سایت اصلی باید تگا و کدای خود رو جوری دستکاری کنه که گوگل بفهمد؟اگه همه On page seo قوی داشته باشن چه می شه؟ یا شاید هم ایرانسل باید مقاله و آموزش و مطلب بیرون بده؟و اگه نده گوگل نمی فهمد سایت اصلی کدامه؟احتیاجی به توضیح بیشتر نیس! خودتون فهمیدین که بک لینک و بقیه موارد Off Page SEOه که به موتور جستجو اهمیت یک سایت رو نشون میده.

و دلایل بیشمار زیاد دیگری هست که اگه ۱۱۴ عامل سئو رو خونده باشین، بخش زیادی از فاکتورا، مربوط به فاکتورای در سطح دامنه(تحت اثر بک لینک) و فاکتورای مربوط به بک لینکه و هیچ وقت هم نمی تونه کم اثر شه.چون اگه کم اثر شه، گوگل نتایجش به هم می ریزه و به خواسته خودش که نمایش بهترین و دقیق ترین نتایج به کاربره نمی رسه.گوگل به بک لینکا خیلی بیشتر از محتوا اهمیت میده.اگه هم قرار باشه به محتوایی اهمیت بده،اول به اعتبار منتشر کننده محتوا اهمیت میده بعدا به خود محتوا.اعتبار منتشر کننده محتوا هم از بک لینکا(نه حتما تعداد بیشتر بک لینک) مشخص می شه.

یک سایت، و صفحات اون در صورتی می تونه رتبه خوبی پیدا کنه، که بک لینکای خوبی از نظر سایت و صفحه لینک دهنده، اعتبار لینک دهنده، عنوان لینک، زمان ایجاد بک لینکا و چگونگی ایجاد شدن اونا ، دریافت کنه.

حالا اینکه کسائی که فقط اینا رو می دونه :

– که با کلمه کلیدی از چندین سایت رنک ۴ و ۵ بک لینک بخرن،

– در سایتای رنک دار دیگه با کلمه کلیدی کامنت لینک دار بذارن،

– در فروما مطلب به همراه لینک بذارن و اسم اون رو Content Marketing و Link Building بذارن،

– پست مهمان بنویسند و کلمه کلیدی خود رو در اون لینک کنن.

 

خواهند گفت که لینک بیلدینگ خوب نیس و بک لینک دیگه جواب نمی ده یا اثر گذشته رو نداره و کم اثر شده.

لینک بیلدینگ خیلی گسترده و همیشه در حال تغییره.راحت نگریه اگه تصور کنین، بک لینک کم اثر شده.فاکتورای سئو دارای خاصیت تضریبی هستن و همیشه تغییر می کنن.بنابر این تفکر اینکه لینک بیلدینگ کم اثر شده ، تفکر راحت لوحانه ای بیش نیس و قضاوتی است که بی توجه به همه زوایای سئو و با دید بسته، بیان شده.

بک لینک وسط متن

شاید تنها ترین مقاله ای که من هنگام خوندن اون کلی خندیدم همین بود! پستی که مت کاتز مدیر بخش اسپم گوگل حدودا یک سال و نیم پیش(زمستون ۹۲) در این لینک منتشر کرد.قبل از اونم گرفتن بک لینک وسط متن، یکی از مواردی بود خیلی پیشنهاد می شد(نه به وسیله گوگل) و گفته می شد که لینکای وسط متن، برابر با الگوریتمای جدید گوگل هستن و چند ساله که درج مقاله و بعد درج لینک در اون با عناوینی چون Article Submission و Article Marketing و Guest Post Blogging، یکی از روشای لینک بیلدینگه و ضمنا در صورت نبود آگاهی سئوکار از روشای پر خطر لینک بیلدینگ، حساب می شه.این موارد، در صورت رعایت اصول،یکی از ابزارای بازاریابی محتوا هستن اما به جای بازاریابی محتوا، بیشتر واسه بازاریابی بک لینک از اونا استفاده می شه!

پست مت کاتز به پست مهمان اشاره داره و تا حدود زیادی بک لینکای وسط متن رو پوشش میده.

مت کاتز که خودش مدیر بخش اسپم گوگله بی بیشتر از Inbox ایمیل خود، پوشه Spam ایمیل خود رو بررسی می کنه تا بفهمد در دنیای اسپم چه میگذره!مت کاتز گفت در پوشه اسپم خود ایمیلی دریافت کرده که محتوای اون اینطوریه:

“کار من بازاریابی اینترنتیه و محتوای عالی و مربوط به موضوع شما تولید و بعد تبلیغ می کنم تا بتونین مشتریان بیشتری بدست آورید.ما با نویسندگان و متخصصان خود، مقاله های ۱۰۰ درصد دست اول و با کیفیت و مربوط به موضوع شما ایجاد می کنیم و وسط متن اون، به صفحات سایت شما لینک فالو به شکل طبیعی می دیم.”

مت کاتز، بعد از نقل قول گفت: این رسما دور زدن و سرپیچی از قوانین گوگله و با توجه به افزایش تعداد سایتایی که این خدمات رو ارائه می دن، لینکای پست مهمان، دیگه بیشتر از حد لو رفته و در دسته روشای اسپم قرار گرفته.مت کاتز آخر پیشنهاد کرده دیگه این کار رو در برنامه لینک بیلدینگ خود قرار ندین.(خود مت کاتز هیچ وقت نگفتهه که لینک بیلدینگ بده)

خنده من هم از این بود که به قول خودمونی “اد گذاشتن کف دست صاحبش!”.روش دور زدن الگوریتم گوگل رو واسه خود مدیر اسپم گوگل ارسال و تبلیغ کردن!

حالا الان بعد از گذشت یک سال و نیم، هنوز خیلیا به اثر پستای مهمان و بک لینک وسط اشاره می کنن و می گن لینک نخرید .عوضش پست مهمان بنویسید و به خود لینک بدید! اینا همه روشای خود گول زنیه!اگه خرید لینک مستقیما در اختلاف باقوانین گوگله، درج پست مهمان واسه دریافت لینک هم، هم در اختلاف با قوانین گوگل درباره بک لینکه!

عده دیگری هم چند ده و چند صد سایت درست کرده ان و اونا رو روی یک IP هاست کرده ان و خدمات ایجاد بک لینک وسط متن ارائه می کنن! این از خرید بک لینک هم بدتره!این همون لینک سازی به شکل Blog Networkه که خیلی خطرناکه.

بک لینکای وسط متن اگه به شکل طبیعی باشن واقعا موثر هستن و اثر شگرفی دارن.اما ایجاد مقاله و پست مهمان و ایجاد بک لینک واسه خودتون به وسیله دست خود شما، بحث دیگریه!شاید بپرسید گوگل چطوری می تونه تشخیص بده که لینک چه مقاله ای طبیعیه و چه لینکی طبیعی نیس؟جواب این سوال در کلاسای آموزشی سئو سایت سئوروز، داده می شه .