لینک سازی یا لینک بیلدینگ (link building) در طراحی سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو مجموعه‌ی فعالیت‌هایی تعریف می‌شه که واسه ایجاد ساختاری محکم از لینک‌های در ارتباط ، در درون و بیرون یک سایت انجام میگیره. هدف از لینک سازی ، افزایشه رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجوه. در بخش لینک بیلدینگ با دو مبحث لینک‌های داخلی و خارجی و بک لینک‌ها روبه‌رو هستیم که در ادامه به بررسی اونا خواهیم پرداخت.

لینک‌های داخلی و خارجی

استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی در بخش سئو درون صفحه (on page seo) از نکاتیه که رعایت اون، برخلاف تصور خیلی از تولیدکنندگان محتوا، به گرفتن رتبه بالا در سایت شما کمک می‌کنه.

لینک داخلی:لینک‌هایی که به همون دامنه‌ای که صفحه در اون قرار داره لینک داده می‌شه.

لینک خارجی:لینک‌هایی که به دامنه‌ای جدا از هم رابطه میدن.

لینک بیلدینگنکات استفاده از لینک داخلی:

استفاده از لینک‌های داخلی در اول متن و نبود استفاده‌ی بیش‌ازحد از لینک‌های داخلی اثر لینک‌ها رو بیشتر می‌کنه.

این لینک‌ها ترافیک سایت شما رو بالا برده و کاربر رو به صفحاتی که ممکنه بازدید کمتری داشت باشن ، هدایت می‌کنه و علاوه بر بیشتر کردن زمان ماندن کاربر در سایت، رنک سایت رو در صفحات مختلف سایت تقسیم می‌کنه.

زمانی که شما در بین یک مطلب کاربر رو به صفحه‌ای با اطلاعات در ارتباط و یا اطلاعات بیشتری راجبه یک کلمه یا جمله لینک میدید، میزان رضایت‌مندی کاربر از محتوای کلی صفحات بیشتر شده و به‌جای جستجو در سایت‌های مختلف در سایت شما، به تموم نیازای خود دست پیدا می‌کنه. ربات‌های مرورگر هم با استفاده از این لینک‌های داخلی داخل صفحات سایت به خزش درمی‌آیند و هیچ صفحه‌ای بن‌بست و غیرقابل رابطه با صفحات دیگه باقی نمی‌موند.

نکات استفاده از لینک‌های خارجی:

در استفاده از لینک‌های خارجی در متن و صفحات خود در درجه‌ی اول به ربط داشتن مطالب سایت مقصد با صفحه خود توجه کنین. دقت داشته باشین که لینک دادن به صفحات با رتبه‌ی بالاتر در بهبود رتبه‌ی صفحه شما مؤثر بوده و در صورت وجود محتوای مفید و در ارتباط در سایت مقصد باعث بهینه‌سازی هرچه بهتر صفحه شما در نظر موتورهای جستجو هستش.

همیشه سعی کنین از لینک‌های داخلی و خارجی به شکل سینوسی استفاده کنین و لینک‌ها رو در متن با رنگ خاصی مشخص کنین. با لینک‌های زیاد و تکراری کاربر رو خسته نکنین و از قرار دادن لینک‌های خراب و غیرمفید دوری کنین.

بک لینک‌ها

بک لینکالان در طراحی سایت بحث بک لینک‌ها، به دنبال نگرانی‌های دنیای اینترنت، تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی مطرح می‌شه. در این بخش به شما می‌گوییم که بک لینک چیه و چه اندازه در طراحی سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو مؤثره.

بک لینک چیه؟

بک لینک به پیوندهایی گفته می‌شه که سایت‌های دیگه به صفحه شما میدن. زمانی که شما از لینک خارجی در صفحه خود استفاده می کنین، درواقع واسه سایت مقصد یک بک لینک ستختین.

درواقع بک لینک یک لینک خروجی از هر صفحه‌ای به صفحه‌ی شماست. هرچه صفحه‌ی شما بک لینک بیشتری دریافت کنه محبوبیت اون در نظر گوگل بیشتر میشه.

گوگل به بک لینک‌ها طبق میزان محبوبیت و تعداد رتبه می ده. هر لینکی که به وسیله موتورهای جستجو در هر سایتی به صفحه شما پیدا شه، بک لینک بوده و صفحاتی که بک لینک طبیعی زیادتری دارن و ضمنا محتوای بهینه و منظمی قرار میدن، رتبه بهتری رو کسب می کنن.

در طراحی سایت داشتن مطالب مفید و به‌روز صفحات دیگه رو قانع می‌کنه که به مطالب شما بک لینک بدن، پس همیشه نکات گفته‌شده در بحث بهینه‌سازی محتوا رو به خاطر داشته باشین.

نکاتی که در ایجاد بک لینک باید از اونا پرهیز کنین:

-لینک شدن کلمه کلیدی سایت به مقدار غیرمعمولی

زیاده روی در لینک دادن با کلمه کلیدی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو اثر برعکس می‌گذارد و نه‌تنها رتبه‌ی سایت شما رو بهبود نمی‌بده، بلکه موتور جستجو شما رو اسپم می‌کنه.

-لینک شدن در همه صفحات سایت

هیچ ادمینی حاضر نمی‌شه که لینک شما رو در تموم صفحات سایت خود قرار بده مگه درازای  دریافت هزینه که بک لینک شما رو غیرطبیعی می‌کنه و هدف در این بحث دریافت بک لینک‌های طبیعیه.

-لینک شدن صفحه اصلی سایت

این‌که صفحات به صفحه اصلی سایت شما لینک بدن و نه به محتوا و مطالب سایت، واسه شما باید این نگرانی و نگرانی رو راجبه بهینه و مفید نبودن مطالب سایت به وجود بیاره.

-لینک شدن سایت شما در سایت‌های غیر در ارتباط

لینک‌هایی که صفحات با موضوعات غیر در ارتباط به شما میدن همیشه جزو لینک‌های بد واسه شما حساب می‌شن.

این مطلب را هم بخوانید :  بک لینک چیست و در رنکینگ سایت چه تاثیری دارد؟

-لینک شدن سایت در سایت‌های بی‌کیفیت

سایت بی‌کیفیت در این بخش سایتی تعریف می‌شه که بدون نکات بهینه‌سازی محتوا و دارای محتوای کپی و غیرمفید باشه. بک لینک داشتن از این‌گونه سایت‌ها به رتبه سایت شما آسیب میزنه.

لازم به ذکره که در طراحی سایت اگه در موارد بالا هم لینک داده‌شده nofollow باشه بر سایت شما اثر منفی نداره. اما این سؤال پیش میاد که لینک nofollow  چطوری لینکیه؟

استفاده از nofollow در لینک به موتور جستجو می‌گوید که لینک رو دنبال نکنه.درواقع لینک رو معرفی می‌کنیم ولی تائید نمی‌کنیم پس از اعتبار خودمون کم نمی‌شه.البته در الگوریتم‌های تازه‌ی گوگل لینک دادن مطالب و صفحاتی که رابطه موضوعی با هم ندارن رتبه منفی در طراحی سایت و سئوی سایت شما به حساب میاد.

چرا نباید بک لینک بخریم ؟

درست تا یه مدت پیش خرید بک لینک کاری طبیعی حساب می شد و همه مدیران سایتا زمانی که سایت شون به وجود می اومد از تبلیغات مختلفی مثل خرید بک لینک از سایتای رنک ۴ ، ۵ و .. استفاده میکردند. خرید بک لینک به کاری عادی تبدیل شده بود. با این که گوگل در همه راهنماای خود گفته بود که خرید و فروش بک لینک ممنوعه، اما واقعا هم در بیشتر موارد نتیجه مثبتی داشت و باعث پیشرفت سایتا می شد. اما در سال ۲۰۱۱، گوگل الگوریتم پاندا رو معرفی کرد که بیشتر سایتای ایرونی ایمیلایی از راه وبمستر تولز دریافت کردن که به اونا گفته شد لینکای تبادلی  رو حذف کنین. بعد از اون ماجرا، سایتایی که بک لینک خریده بودن و یا فروخته بودن کم کم شروع به پنالایز شدن کردن و افراد زیادی سرمایه های زیادی رو از دست دادن.

شاید اتفاقات افتاده پس از سال ۲۰۱۱، بزرگترین اتفاقات ممکن در کل تاریخ سئو بود. چون سایتای زیادی دچار افت رتبه شدن و خیلیا به این خاطر کار و کاسبی خود رو از دست دادن. واسه کسائی که ازم می پرسند چرا نباید بک لینک بخریم ؟ مثالی می زنم که خیلی دوست داشتم واسه کاربران یک ادمین هم بازگو کنم.

بک لینک رو میشه به اعتبار یک شخص بازاری نسبت داد، زمانی که به یک مغازه می روید و از مغازه دار می پرسید که یک وسیله رو از کجا می تونم تهیه کنم، اونا طبق رابطه دوستی و یا طبق با انصاف بودن فروشنده به شما آدرس یک مغازه رو می دن که از اونجا خرید کنین. یعنی اون شخص به فروشنده معرفی شده اعتماد داره که او رو به شما معرفی میکنه. حال ربطش به خرید بک لینک چیه؟ اعتبار چیزی نیس که بشه با پول خرید، اما تا یه مدت پیش می شد این اعتبار رو از سایتای بزرگ با قیمت پایینی خریداری کرد. تا زمانی که به وسیله سایتی لینک نشید گوگل به شما رتبه خوبی نمیدهد، چون باید افراد مختلف شما رو پیشنهاد دهند که در سئو به لینک دادن مشهوره.

هنوزم می شه لینک خرید ؟

کسی جلوی شما رو نگرفته که لینک بخرین یا نخرید، فقط بدونین که خیلی وقته که گوگل واسه این لینکا ارزش خاصی در نظر نمی گیره و اکثرا این لینکا اثر منفی می ذارن. البته هنوز تعدادی از سایتا هستن که با این که لینک خریده ان و می فروشند، رتبه های تقریبا خوبی در گوگل دارن، اما می شه این مشکلات رو به باگایی که در الگوریتمای گوگل هست ربط داد. وب اونقدر بزرگه که گوگل تا بخواد همه روشای زیر پا گذاشتن قوانین رو شناسایی کنه  زمان زیادی طول میکشه، البته فکر نکنم با لوازم و متخصصین گوگل خیلی طول بکشه تا این مشکلات هم حل شه.

چرا بعضی از شرکتای سئو می گن بک لینک بخرین؟

هیچکی از پول بدش نمیاد! به ویژه زمانی که از مشتری ات پول بگیری تا واسه اونا بک لینک بخری و خودت چندین سایت داشته باشی و پولی خرج نکنی. امیدوارم متوجه منظورم شده باشین.

اگه بک لینک نخریم، پس چطوری بک لینک بگیریم ؟

اگه از خوانندگان دائمی یک ادمین باشین ، مطمئنا با اصطلاحاتی مثل بک لینکای طبیعی آشنا هستین. اما اگه از خوانندگان دائمی ما نیستین ، پس حتما به بخش لینک بیلدینگ سری بزنین، اونجا اطلاعات خوبی در مورد دریافت لینکای طبیعی و قانونی هست.

اگه بک لینک بخریم چه می شه ؟

شاید اولین اتفاق این باشه که رتبه سایت شما به مدت کوتاهی افزایش می‌یابد، اما بعد از مدت کوتاهی افت می کنه و گوگل به چشم یک اسپمر به شما نگاه می کنه. پس لطفا اعتماد کنین و دیگه لینک نخرید و نفروشید.