بک لینک چیه؟

بک لینک یا لینک ورودی (inbound link)، به لینکی از سایت شما گفته می شه که در یک سایت دیگه قرار داره.

بک لینک چیه

چرا بک لینکا مهم هستن؟

بک لینکا واسه سئو خیلی با ارزش هستن، چون که نشونه اعتبار وبسیات در بین دیگه سایت هاست.

از نگاهی دیگه، بک لینکا سیگنالی از رضایتمندی کاربران از یک سایت واسه موتورهای جستجو حساب می شن. اگه سایتای زیادی به یک وبسیات یا یکی از صفحات اون لینک دهند، موتورهای جستجو اینطور برداشت می کنن که محتوای اون صفحه از سایت، دارای اطلاعات با ارزشیست و پس شرایط حضور در صفحه اول جستجو رو داره. پس کسب این جور بک لینکا اثر مثبتی روی نمایش سایت در موتورهای جستجو و رتبه سایت داره.

کسب و دادن بک لینک

کسب بک لینکا جز جدانشدنی سئو خارجی حساب می شه. به فرایند کسب این لینکای، لینک سازی یا لینک بیلدینگ گفته می شه.

بعضی از بک لینکا نسبت به دیگه بک لینکا، دارای ارزش بیشتری هستن. بک لینکای فالو از سایتای معتبر و دارای دامین آتوریتی بالا، ایده ال ترین انواع بک لینکا حساب می شن. روبروی بک لینک از سایتای با آتوریتی پایین و شاید اسپم، روبروی بک لینکای نوع قبل قرار دارن.

درسته که بک لینکای فالو، اعتبار صفحه رو به مقصد لینکا منتقل می کنن، اما این مسئله چیزی از ارزشای بک لینکای نو فالو کم نمی کنه. داشتن بک لینکا نو فالو باعث طبیعتر به نظر رسیدن بک لینکا شده و در برندینگ سایت اثر به سزایی داره.

مثل بک لینکای سایت شما که از نظر ارزش و اعتبار متفاوتند، ارزش لینکایی که شما واسه دیگه سایتای ایجاد می کنین هم به عواملی بستگی داره. وقتی شما در سایتتون لینکی به یک سایت دیگه می دید، عواملی مثل پیچ آتوریتی صفحه مورد نظر سایت شما که بک لینک در اون قرار میگیره و ضمنا فالو بودن و انکر تکست انتخابی شما روی اعتبار بک لینک اثر گذاره.

چطوری بک لینک کسب کنیم؟

حال که با معنی بک لینک و رابطه اون با سئو اشنا شدین، به بیان تکنیکای راحت ای در کسب بک لینکا می پردازیم. مهمترین مسئله در رابطه بین سئو و بک لینکا اینست که کیفیت بک لینکا اولویت خیلی بالاتری نسبت به کمیت اونا داره.

اگه اتفاقا از سرویسای پولی واسه تولید بک لینکا استفاده می کنین، به احتمال خیلی زیاد در آینده با مشکل جریمه شدن از طرف گوگل پاندا روبرو می شید.

در ادامه بیان بعضی از این روشهای راحت در لینک سازی می پردازیم.

1. نوشتن مطالب با کیفیت

این راه بهترین و آسون راه واسه کسب بک لینک از بقیه سایت هاست. اگه شما مطالب خوبی منتشر کنین، خیلی از آدما به اشتراک گذاری اونا می پردازیند و این به معنی گرفتن بک لینکه.

مطالب آموزشی و لیستا، دو تا از بهترین نمونه های پستا هستن که بیشترین توانایی گرفتن بک لینک رو دارن.

2. کامنت گذاری

کامنتا منبع خوب و در دسترسی واسه گرفتن بک لینک هستن. شروع به گذاشتن کامنتای در ارتباط در فروما و وبلاگایی کنین که که لینک فالو به سایت شما می دن. تحقیقات نشون داده ان که لینکای نوفالو اثر خاصی در سئو ندارن اما در مورد برندینگ می تونن مفید باشن.

3. ثبت سایت در دیرکتوریا

ثبت سایت در دیرکتورهای آنلاین یکی دیگه از راه های کسب بک لینکه. اما این روش این روزها خیلی مورد استفاده قرار نمی گیره. دلیل اونم کم شدن تعداد دیرکتورهای موجود در وبه و پیدا کردن اونا رو به کار سختی تبدیل کرده.

از ساخت بک لینک در دیرکتوریایی که واسه قرار دادن لینک سایت، ازتون می خواند که لینک اونا رو در سایت خود قرار بدید دوری کنین. ضمنا از روشای اتوماتیک در ثبت سایت در دیرکتوریا دوری کنین، چون که این کار جز فعالیتای اسپم حساب می شه.

4. بررسی بک لینکای رقبا

کسب بک لینکا می تونه خیلی زمان بر باشه. بیشتر سایتای جدید در شروع کار نمی دونن که لینک سازی رو از کجا باید شروع کنن. اینجاست که بررسی لینکای رقبا پیش میاد. با فهمیدن اینکه رقبای شما در چه کلمات کلیدی و در کجاها بک لینک دارن، می تونین راه لینک سازی رو سریعتر پیش برده و شروع خوبی واسه این کار مهم داشته باشین. ابزارهایی مثل Open Site Explorer به شما کمک می کنن تا بک لینکای رقبا رو شناسایی کرده و شما هم سعی کنین در همون جاها لینک بذارین.

امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشه و ایده های خوبی از اون واسه ساخت بک لینک، کسب کرده باشین. اگه از روشای دیگری هم استفاده می کنین، اونا رو در بخش کامنتا معرفی کنین. ضمنا از تجربه های خود در مورد ساخت بک لینک واسه ما و خوانندگان بنویسید.

اثر بک لینک در سئو چیه

 

مقدمه ای درباره اثر بک لینک در سئو

مهمترین مطلبی که درباره اثر بک لینک در سئو باید بگیم در ایران تبلیغ، اینه که مت کاتس در وبلاگ خود پیشنهاد می ده، که بجای ایجاد تعداد زیاد بک لینک بی کیفیت، بک لینکای با تعداد کمتر ولی با کیفیت بسازین. می دونیم که بک لینکای با کیفیت اثر خیلی زیادی در رتبه سایتا در گوگل دارن که در مورد اثر بک لینک در سئو. بارها دیده ایم که سایتایی با ایجاد بک لینکای معتبر رتبه های بالا رو از رقبای خود ربوده ان. بک لینک با کیفیت نشون می ده که سایت ما در دنیای اینترنت چه مقدار اعتبار داره، اعتبار یک سایت شک نداشته باشین امر مهمی واسه رتبه دهی به یک سایت به وسیله موتورای جستجو و اثر بک لینک در سئو هستش.

بک لینک چیه

اگه به سئو اهمیت در بک لینک چیه میدید، مهمه که یک بررسی کامل  از بک‌لینک‌های خود داشته باشه و نقاط قوت و ضعف سایت خود رو پیدا کنین. بک‌لینک‌های خوب به شما کمک می کنن تا در گوگل و بقیه موتورهای جستجو رتبه بهتری رو کسب کنین. از طرف دیگه، بک‌لینک‌های بد می تونن باعث کاهش رتبه شما در موتورهای جستجو  در بک لینک چیه شن و حتی سایت شما رو هم پنالتی کنن. پس واسه خودداری از قرارگرفتن در بک لینک چیه در موقعیت‌های ناخواسته، باید همیشه یک تناسب مناسب بین بک‌لینک‌های بد و خوب برقرار کنین در بک لینک چیه.

اثر بک لینک بر سئو چیه؟

همونطور که david Booth در ویدئو خود در یوتیوب میگه، بک لینکا از نظر تعداد و سایت لینک دهنده مورد آزمایش قرار می گیرن. پس در مورد تعداد بک لینک میشه گفت که سایتایی که تعداد بک لینک بیشتری دارن امتیاز بیشتری از سایتای که تعداد کمتری بک لینک دارن بدست می آورند.

در مورد سایتای لینک دهنده، دامنه سایت لینک دهنده، وبلاگ و یا سایت بودن اون و امتیاز خود اون سایت در گوگل و ضمنا تعداد مخاطبی که به سایت شما هدایت میکنه بر نحوه امتیاز دهی به بک لینکا اثر میگذاره. در این ویدئو اشاره شده که یک سایت با ۱۰ بک لینک از سایتای دولتی و یا دانشگاهی و مثل اون از سایتی که از صدها وبلاگ بک لینک دریافت می کنه. امتیاز بیشتری دریافت می کنه. با توجه به این ویدئو میشه گفت که کیفیت بک لینکا بر تعداد بک لینکا ارجحیت داره و این یک نکته مهم در اثر بک لینک در سئو است.

بک لینکا اسپم چیه؟

تا کنون واسه عبارتی در گوگل در بک لینکا جستجو کردین و در نتایج جستجو با سایتی روبرو شدین. که بجای ارائه اطلاعات درباره کلمه کلیدی جستجو شده، تبلیغات ساعت و مثل اون رو ارائه بده؟ این سایتا با کمک بک لینک اسپم در گوگل رتبه کسب می کنن. ساز و کار این سایتا به این روشه که در سایتای مثل گوگل ترن عباراتی رو که به وسیله کاربران بیشتر جستجو میشوند، رو یافته و طبق این واژه ها واسه صفحات سایت خود در اینترنت بک لینک ایجاد می کنن.

این روش جزء بک لینکا روشای کلاه سیاه حساب میشه و معمولا این سایتا در بک لینکا طول عمر کوتاهی در بک لینکا دارن. بعضی از این سایتا واسه جلوگیری از حذف شدن از نتایج جستجو اقدام به خرید چند دامنه با یک سری نام شبیه بک لینکا می کنن.

این عامل باعث شده که گوگل هاستایی رو که به این سایتا خدمات ارائه می دن، رو هم جریمه کنه. پس پیشنهاد میدهیم علاوه بر نبود استفاده از بک لینکای اینطوری به مشتریان خود هم اعلام کنین، که اقدام به قرار دادن اینجور بک لینکایی باعث بسته شدن دامنه اونا در اثر بک لینک در سئو میشه.

توجه داشته باشین که سازمون تنظیم مقرارت رادیویی و پلیس فتا در سایتای رسمی خود درج لینک اسپم رو نمونه جرم رایانه ای تعریف کرده ان. پس موافق قانون شما نباید از این روش لینک گذاری استفاده کنین. مطمئن باشین که این روش بک لینک گذاری واسه شما جز ضرر نتیجه ای به همراه نداره. روش لینک اسپم تنها به وسیله سایتای ارائه دهنده اجناس غیر مجاز و قاچاق انجام میشه.

اثر خرید بک لینک این بک لینک چه جوری میتونه روی رتبه من اثر بذاره

بک لینکها و اثر خرید بک لینک نه تنها روی رتبه شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو اثر میذارن، بلکه یه جورایی به بهتر شدن رتبه صفحتون هم کمک میکنند. وب رو انگشتای موتورهای جستجویی مثل گوگل، یاهو و بینگ داره میگرده. البته موتورهای جستجوی دیگه هم همین کارو میکنن اما محبوبیت کمتری دارن.

این موتورهای جستجو بعد از یه مدت مشخص سایتتونو میخزن و واسه خزیدن از مانکیا استفاده نمیکنن، بلکه یه چیزایی به اسم اسپایدر یا روبات در اثر خرید بک لینک دارن. البته اسپایدارها اینجا مثل همون اسپایدرمن نیستن، بلکه الگوریتمای کوچیکی هستن که از سایت شما بازدید میکنن و به شکل متن میخوننش.

این متن مثل یه کپی Xerox کامل از سایتتونه که هایپرلینکا یا بک لینکها توش مستقرند. وقتی اسپایدرها از یه بک لینک عبور میکنند، حتی هایپرلینکهای اون سایت رو هم میخزن. اگه اونجا سه تا بک لینک واسه شما باشه، سه تا خزیدن ازشون طلبکار میشید. اینطوری هر چی بک لینکهای بیشتری به شما باشه در اثر خرید بک لینک، شانس بیشتری واسه گرفتن رتبه خوب دارین.

بک لینک با کیفیت یا بک لینک واقعی چیه 

فرض کنین که یک سایت فروش  یخچال فریز واسه تبلیغ خود از سایتای شرکتای سازنده یخچالای موجود در سایت خود بک لینک واقعی تهیه کرده. مثالا در سایت شرکت سازنده یکی از مارکای معروف یخچال لینک آدرس سایت  بک لینک واقعی به شکل نماینده ما در شهر … درج شده باشه. اینجور بک لینکی از نظر مخاطب و گوگل خیلی با ارزشتر از لینکیه.

که یک وبلاگ به این سایت می ده. یا تصور کنین که در سایت یک دانشگاه به یک سایت بعنوان رفرنس آموزش فتوشاپ لینک داده میشه. شک نداشته باشین ارزش این لینک واسه موتورهای جستجو و بک لینک واقعی و کاربران خیلی بالاه. پس ارزش خود سایت واسه تعیین ارزش لینکهای اون سایت از اهمیت بالایی بهره مند در بک لینک واقعیه.

نکته : بک لینکای Nofollow بدون ارزش سئو هستن و در این مقاله مورد بحث نیستن.

تعداد کاربرانی که از سایت مبدا به سایت شما مراجعه می کنن یعنی اثر بک لینک در گوگل

تصور کنین که یک سایت مربوط به یک عکاسی اقدام در اثر بک لینک در گوگل به تبلیغ سایتی با محتوای آموزش روتوش تصاویر در منزل با فتوشاپ می کنه. شک نداشته باشین درصد بالایی از مراجعه کنندگان به سایت عکاسی تمایل بالایی به یادگیری روتوش عکسای خود در خونه دارن. این موضوع تعداد بازدید کننده شما رو از سایت لینک دهنده بالا می برن هرچه تعداد کاربرانی که از بک لینک شما به سایت مراجعه می کنن بیشتر باشه. ارزش بک لینک بیشتر هستش. این ارزش تنها از نظر سئو و اثر بک لینک در گوگل در نظر ما نیس. بلکه ارزش بک لینکی که مخاطب بالایی در اثر بک لینک در گوگل داره، از نظر بازاریابی هم با ارزش تر در  اثر بک لینک در گوگله.

چه جوری زمان اثر بک لینک رو تشخیص بدیم و رایگان و سریع بک لینک بگیریم 

البته روشهای به ظاهر راحت ای هم هستن که فقط راحت ان و سخت در زمان اثر بک لینک هستن:

شراکت لینکی: دو تا سایت لینکهای همدیگه رو روی ستون کنار سایت یا روی صفحه اصلیشون قرار میدن.
پستای مهمان: نویسنده ای که پست مهمان مینویسه در زمان اثر بک لینک میتونه تو قسمت توضیحات یا زندگینامه نویسنده به سایتش لینک بده. این لینکها هم بک لینک حساب میشن.

ثبت سایت در دایرکتوریا: یه سری دایرکتوریا هستن که میتونید مقاله هاتونو اونجا به اشتراک بذارید. پس وقتی اون سایت داره فهرست میشه، مقاله شمام که به شما لینک شده فهرست میشه. واسه پیدا کردن اینجور سایتها میتونید تو گوگل سرچ کنین.
پیوستن به انجمنا و نظر دادن در سایتها: عضویت در انجمنها هم همینطوری میتونه به معروفیت وبلاگتون در زمان اثر بک لینک کمک کنه. نظر دادن هم یه گزینه دیگهه، میتونید تو فرم نظر، URL سایتتونو بذارید. اگه سایتتون فاول باشه میتونید از بخش نظرات تأیید شده هم به خودتون لینک بدین. اما یادتون باشه که هیچوقت اسپم نکنین، چون شما رو به ناکجا آباد می کشونه.