واسه درک بهتر لینک نوفالو، بهتره کمی با معنی لینک سازی و اثر اون بر اعتبار یک صفحه پیش موتور جستجو صحبت کنیم. لینک دهی چه به بقیه سایت‌ها صورت گیرد و چه از سایتی به سایت شما انجام شه، یکی از بخش‌های مهم در سئو حساب می‌شه. در این بین، نوع لینک‌های ورودی و خروجی به سایت از اهمیت خاصی برخورداره چون روش کارکرد موتورهای جستجو در برابر صفحات رو مشخص می‌کنه.

اگه شما سایتی دارین که در صفحه اصلی اون به 5 صفحه داخلی از سایت و 5 صفحه خارج از سایت لینک داده شده، همه با همً 10 لینک از صفحه اصلی اون به صفحات دیگه اشاره دارن. روبروی، هنگامی که یک سایت به صفحات شما لینک بده، از یک صفحه خارج از سایت، به صفحات شما لینک داده. حال اگه یکی از صفحات شما 30 لینک گرفته باشه، در کل 40 لینک (30 بک لینک + 5 لینک داخلی + 5 لینک داده شده) با اون صفحه در رابطه هستن و موتورهای جستجو واسه تعیین اعتبار این صفحه، تموم این 40 لینک رو بررسی می کنن.

این یک رابطه متقابله و اعتبار سایت هنگام لینک دهی به بقیه سایت‌ها در نظر گرفته می‌شه؛ مگه اونکه با استفاده از لینک نوفالو این راه ارتباطی رو بسته کرده باشین. ، می پرسین، لینک نوفالو چیه؟ کمی صبور باشین. قبلا در مقاله لینک بیلدینگ چیه؟، درباره معنی nofollow صحبت کرده بودیم. با این حال اگه با این معنی آشنایی ندارین، در این مقاله می خوایم فرق لینک نوفالو و فالو رو بررسی کنیم.

لینک فالو یا dofollow چیه؟

بهتره واسه فهم راحت‌تر، لینک‌های فالو رو به امتیاز تشبیه کنیم. لینک dofollow بیشتر به معنای امتیاز بیشتره. پس، سایتی که بیشترین امتیاز رو جمع کرده باشه، برنده میشه. هنگامی که یک صفحه لینک‌های dofollow زیادی دریافت می‌کنه، موتورهای جستجو معمولاً به محبوبیت و کارایی مطالب اون پی می برن و پس در لیست نتایج جستجو رتبه اون رو نسبت به سایت‌های شبیه بهبود می‌بخشند. البته باید بدونین تعداد زیاد لینکای dofollow، تحت شرایطی خاص می تونن برعکس عمل کرده و باعث افت رتبه سایت شما شن که در ادامه به اون اشاره می کنیم.

هنگامی که در مطالب خود به یک صفحه خارج از سایت خود لینک میدید، این لینک به شکل زیر هستش:
<a href=”http://www.example.com”>Example</a>
لینک‌های dofollow هیچ تگ مشخص‌کننده‌ای ندارن و به‌طور پیش‌فرض تموم لینک‌هایی که در مطالب درج می کنین، لینک‌های فالو خواهند بود.

گوگل از معیاری با نام پیج رنک واسه محاسبه امتیاز لینک‌ها استفاده می‌کنه. البته خیلی از متخصصین سئو ترجیح میدن به جای استفاده از عبارت امتیاز لینک، از عبارت Link juice استفاده کنن. Link juice، یک عبارت عامیانهه که واسه معرفی قدرت یک سایت از راه لینک‌های داخلی و خارجی به کار می‌رود.

، Link juice به قدرت لینکی که به سایت شما میاد گفته می‌شه و با اعتبار سایت مبدا (Authority) متفاوته. زمانی که یک سایت معتبر به شما لینک می ده، مقداری از اعتبارش از راه این لینک به سایت شما منتقل می‌شه. همین امر باعث می‌شه که اعتبار سایت شما هم زیاد شه.

واسه درک بهتر این معنی، تصور کنین سایت‌های A و B وجود دارن. اگه هر دو سایت از نگاه معیارهای سئو شبیه باشن و سایت A دو لینک ورودی دریافت کنه، در حالی که سایت B هیچ لینکی نداره؛ میشه اطمینان داشت که سایت A رتبه بالاتری نسبت به سایت B در نتایج جستجو داره. حال اگه سایت B دو لینک دریافت کنه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هر دو سایت با همدیگه برابر می شن؟

جواب به این سؤال کمی مشکله چون که به Link juice بستگی داره. به‌طور کلی هنگامی که سایت A لینک‌های بیشتری نسبت به سایت B دریافت می‌کنه، از Link juice بیشتری بهره مند می‌شه؛ اما این تموم ماجرا نخواد بود و Link juice هم می تونه طبق معیارهای مختلفی تغییر کنه. در ادامه با نکات جالب‌تری آشنا می شید.

لینک نوفالو nofollow چیه؟

در بالا، ساختار یک لینک عادی رو واسه شما ترسیم کردیم. اما باید بدونین ساختار لینک نوفالو، کمی متفاوته:
<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>
فرق لینک nofollow و dofollow، تنها در عبارت “rel=”nofollow است و در صورت نبود استفاده از این عبارت، لینک شما تبدیل به یک لینک فالو میشه. هنگامی که یک سایت از تگ nofollow استفاده می‌کنه، به موتورهای جستجو آگاهی می ده که این لینک نباید در محاسبه رتبه صفحه یا PageRank در نظر گرفته شه. ضمنا، این لینک در محاسبه پیج رنک مقصد هم بی اثر هستش.

هنگامی که یک سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک می ده، به قدرت و اعتبار شما می‌افزاید و پیج رنک شما رو بهبود می‌بخشد. اگه یک سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک نوفالو بده، این لینک از طرف گوگل واسه افزایش اعتبار شما در نظر گرفته نمی‌شه (نه به این معنی که هیچ تاثیری در وضعیت سئوی شما نداره!). پس، استفاده از لینک نوفالو، نسبت به سایت‌هایی که همیشه از لینک فالو استفاده می کنن، می تونه رشد بیشتری واسه شما به ارمغان بیاره.

استفاده یک سایت از لینک نوفالو باعث افزایش قدرت لینک‌های فالو اون می‌شه؟

در گذشته استفاده از لینک‌های نوفالو، باعث افزایش Link juice لینک‌های فالو می‌شد. مثلا سه لینک فالو از یک سایت به صفحات خروجی، نسبت به حالتی که از یک لینک نوفالو به همراه دو لینک فالو استفاده می‌شد از Link juice کمتری بهره مند بودن.

 

 

اما الان استفاده از لینک nofollow تأثیری در افزایش Link juice لینک‌های dofollow نداره. با این حال، در این بین یک نکته از نظر مخفی مونده. از گذشته تا امروز، هرچه تعداد لینک‌های خروجی یک صفحه زیاد شه، Link juice اونا کاهش می‌یابد. واسه فهم آسون‌تر این مسئله، دوباره به سایت‌های A و B بازمی‌گردیم.

 

سایت A از چار صفحه و سایت B از سه صفحه خارجی لینک dofollow دریافت کرده‌ان. در نگاه راحت توقع داریم که سایت A رتبه بهتری نسبت به سایت B داشته باشه، اما واقعیت کمی متفاوته.

تصور کنین سایت B از سایت‌هایی که تعداد لینک dofollow کمتری دادن، لینک دریافت کنه. روبروی سایت A از سایت‌هایی لینک دریافت می‌کنه که در مقایسه با سایت‌های مبدا B لینک dofollow بیشتری میدن. در این حالت، حتی اگه تعداد سایت‌های مبدا A بیشتر باشن، امکان برابری و حتی کسب رتبه پایین‌تر از سایت B هست. چون سایت B از Link juice بیشتری بهره برده. پس، رفت و امد با سایت‌هایی که از لینک‌های خروجی زیادی استفاده می کنن، خیلی عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

ضمنا، استفاده زیاد از لینکای dofollow مبنای تشخیص سایت‌های اسپمر و فروشنده لینک هستن. لینک‌های خروجی این سایت‌ها با وجود dofollow بودن به دلیل تعداد زیاد، ارزشی ندارن.