لینک بیلدینگ چیه ؟ لینک سازیایی رو که با هدف بهینه سازی سایت در داخل و خارج از سایتمون انجام می دیم رو فرآیند لینک بیلدینگ سئو می نامیم.
اتفاق و عملیاتی که باعث می شه لینک سایت شما در بقیه وب سایتها بگیره رو به اصطلاح لینک بیلدینگ می گن ، لینک بیلدینگ به فرایندی گفته می شه که با ایجاد شبکه ای از بک لینکها ، باعث افزایش پیج رنک و بالاتر رفتن سایت در نتایج جستجو می شه.
لینک بیلدینگ معمولا با هدف گذاری روی عبارات یا کلمات کلیدی خاص انجام میگیره ، موتورهای جستجو هر بک لینک رو به عنوان یک رای در نظر می گیرن و هرچه تعداد این آرا بیشتر باشه ارزش سایت بالاتر میره ولی کیفیت از کمیت ارزشمندتره.
طبق تجربیات یاد گرفتیم لینک بیلدینگ یک هنره ، یک هنر یا محصول خلاقیت هنرمندی که با قلم فکر و ذوق خود محتوایی باب میل گوگل و کاربر تولید می کنه.

 

Anchor Text چیه ؟
انکر تکست Anchor text بخشی از متن قابل کلیکه که به عنوان یک هایپر لینک به صفحه وب دیگر و یا به سند دیگر اشاره میکنه ، یعنی متنایی که به جای یا سند دیگر در وب لینک شده که به اون لینک متنی گفته می شه.
یک انکر تکست رو می تونین با استفاده از تگ a کد HTML بسازین.
همونطور که بکلینکا در عامل رتبه بندی سئو مهمن انکر تکست هم نقش مهمی رو اجرا می کنه ، پس یکی از مهمترین جنبه های بک لینک ، انکر تکسته ، اضافه شدن اونا می تونن به نفع موتورهای جستجو ‌باشه طوری که می تونن تعیین کنن لینک داده شده به صفحه در مورد چیه.
ممکنه لینکای انکر لینکای داخلی باشه ، یعنی لینک به صفحه دیگر سایت شما شه و یا خارجی باشه که به وبسایتای دیگری لینک داده شه ، با این حال ، واسه بهره مند شدن از اونا ، لینکای انکر تکست باید در ارتباط به محتوایی باشه که ایجاد شده.
یکی دیگر از دلایل مهم استفاده از انکر تکست اینه که گوگل از لینکا در سایت‌هایی با اعتبار بالا به عنوان شاخص ارزش گذاری استفاده می کنه و مثل اینکه در سایتای لینک داده شده چگونگی توانایی اعتماد سایت شما رو آزمایش می کنه ، به خاطر این باید لینک به سایتهای با اعتبار دومین بالا بدید و سعی کنین بکلینکهایی از منابع معتبر هم جذب کنین.

 

چگونگی کمک انکر تکستا در بهبود رتبه بندی سایت :
ایجاد انکر تکست مربوط به محتوا عنصر خیلی مهمی در بهینه سازیه.
انکر تکستا دارای خیلی از امتیازات مستقیم و غیر مستقیم مربوط به سئون.
خوب ثابت شده که جستجوی کلمه کلیدی و بهینه سازی داخلی سایت on page مهم واسه هر تولید محتواییه.
زمانی که مقاله ای می نویسید سعی کنین کلمات کلید خاصی رو مورد هدف بذارین.
ضمنا انواع مختلف انکر تکست هست و به کار بردن یک طیف جور واجور از اون مهمه.
واسه سایت خود باید سعی کنین ترکیبی از انواع انکر تکستهای مختلف بسازین.
یکی از انواع اونا انکر تکست عمومی یا Generic با لینکهایی با عنوان اینجا رو کلیک کنین ، اینجا رو بخونینن ، اشتباهی که ممکنه انجام شه استفاده از این نوع انکر تکسته یعنی لینک دادن به مقالات قدیمی با این متن مثل اینجا رو بخونین و یا واسه اطلاعات بیشتر کلیک کنیده که ارزش فنی زیادی واسه موتورهای جستجو نداره ، در گذشته استفاده از این انکر تکستا عادی بود اما با تغییر قوانین الگوریتم گوگل استفاده از این لینکها می تونه باعث جریمه شدن سایت شه ، به جای اون از انکر تکست partial match استفاده کنین که کلمات کلیدی شما بخشی از این انکر تکست هست.
از انواع دیگر انکر تکستایی که مفید و ایمنن انکر تکست naked و انکر تکست brandedه ، انکر تکست naked بی کلمه کلیدی خاص در متن و از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می شه مثل اینکه مدارتو رو به Www.Madareto.Com لینک دهیم و انکر تکست branded یا انکر تکست نام تجاری ، در اون سایتها از نام تجاری خود در انکر تکست لینکها استفاده می کنن یعنی بعضی از وبسایتها با نام خود بک لینک گرفته‌ ان مثلا اگه در همین جا به مدارتو لینک داده شه یک بک لینک با انکر تکست branded ایجاد شده.
پس باید بر ساختن لینکا با استفاده از محتوای با کیفیت و طیف متنوعی از انکر تکستا تمرکز کنیم که این کار کمک می کنن لینکها بهینه شده و جریمه شدن سایت رو به وسیله گوگل نشدنی می کنه.
کلا با بهینه سازی موضوعات انکر تکست خود نه تنها میتونیم کمک به خوانندگان سایت خود کنیم بلکه کمک میکنیم تا رباتای موتور جستجو محتوای سایت رو بهتر بفهمن.

 

بکلینک چیه و در سئو چه فایده هایی داره ؟
بک لینکا لینکهای ورودی به یک صفحه وبن ، به پیوندهایی گفته می شه که از سایتای دیگر به سایت شما داده می شه.
بکلینکها اثرات زیادی در برتری یک سایت در نتایج موتور جستجو داره به خاطر این که اونا خیلی مفید واسه بهبود رتبه بندی سایتن.
یک صفحه با داشتن بک لینکای زیاد دارای رتبه بالاتری در همه موتورهای جستجوی اصلی مثل گوگله.
موتورهای جستجو رتبه بندی رو با استفاده از فاکتورهای زیاد واسه نمایش نتایج جستجو محاسبه میکنند.
بکلینکها باید طبیعی باشن این به اون معناست که نباید از روشهای مصنوعی واسه ایجاد بکلینک واسه سایت خود استفاده کنین.
کیفیت لینکها به مراتب مهمتر از کمیت آنهاست مثلا سایت A یک سایت رستورانیه و لینکهایی از سایت B که درباره بررسی مواد غذاییه میگیرد پس می تونه بکلینکهای باارزش ، طبیعی و در ارتباط سایت A گرفت.
با توجه به اهمیت بکلینکها روش های خیلی بدی هست که به وسیله صاحبان سایت واسه گرفتن دنبال می شه بعضی از این روشهای بد شامل : خرید بکلینک ، شبکه های تبادل لینک ، فروش بکلینکهان ، بیشتر این روش ها به وسیله موتورهای جستجو پیشنهاد نمی شن ، اونا معمولا ایندکس نشده و سایت به خاطر استفاده از این روش ها جریمه میشه.
لینکهای موجود در سایت واسه موتورهای جستجو دو هدف دارن ‬ اونا به موتورهای جستجو کمک‬ میکنند که راه خود رو در سا‫یت شما پیدا کنن ولی ‬‬اگه شامل اطلاعات مناسبی باشن به موتورهای جستجو در مورد منبع هم میگن.
ابتدا گوگل ،‬ BackRub نام داشت ،‬‬ این سیستم اسمش رو از اون‬ گرفته و backlinks‬ لینک پشتی نام داره.
بک لینک به‬‬ لینکهایی گفته می شه که یک سایت رو به سایت دیگری برگشت می ده ،‬ دلیل اینه که اصل پشت‬ گوگل این بود که سیستم‬ تنها متن موجود در صفحه رو‬ ایندکس نمی کنه بلکه موضوع اون رو هم تشخیص می ده ،‬ یکی از چیزایی که گوگل بررسی‬‬ میکنه متن عطفیه‬ که همون کلیدواژهای موجود در لینکه.‬

 

امتیازات بکلینک در سئو :
بکلینکهایی با کیفیت بالا بخش اصلی الگوریتم گوگلن و اونا می تونن عامل تصمیم گیری باشن که یک سایت رو به بالاترین نتایج جستجو هل دهند.
در حالی که لینک بیلدینگ تنها واسه اهداف بهینه سازی موتور جستجو به کار برده می‌شه اونا به چند دلیل دیگر مفیدن.
موتورهای جستجو کیفیت بکلینکها رو در زمان ایندکس کردن و رتبه بندی یک سایت در نظر می گیرن.
یک سایت خیلی محبوب خیلی مربوط به کلمه کلیدی اون جستجو می شه و کلا قابل اعتماد و اطمینانه ، پس لینکهای ارائه شده به وسیله سایت به طور قطعی به وسیله بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو مشاهده می شن.
ایجاد اعتبار واسه برند شما : گرفتن لینک از سایتای محبوب ، مهم واسه سئو هستش ، ضمنا اونا کمک به ایجاد اعتبار برند شما می کنن ، مثل اینکه این لینکها به عنوان نشونه خوبین که اطلاعات مفیدی رو واسه سایت ارائه می کنن و بازدیدکنندگان اون رو می تونن به عنوان نشونه ای ببینند که نام تجاری شما یکی از محبوب ترین هاست ، پس لینکهایی با کیفیت بالا از وبسایتهای مشهور اثرات زیادی رو بر سئوی شما داره ، ضمنا اونا کمک خواهند که منبعی از اطلاعات ارائه شن و می تونه حتی نتیجه اون در لینک دادن به محتوای شما شه و پس شما لینکای طبیعی می دید که گوگل دوست داره.
ایجاد ترافیک ارجاعی Referral Traffic به طور خودکار : همه اصل ترافیک یک سایت از جستجوی گوگل ، یاهو ، بینگ و دیگر موتورهای جستجو نیس ، ترافیک ارجاعی هم درصد زیادی از ترافیک رو ایجاد میکنه بدین معنی که افراد با کلیک روی لینکهای درون محتوا و مطالب در ارتباط لینک شده وارد سایت شما می شن.
دایرکتوری دراز مدت و منابع لینکا : اینترنت یک منبع بزرگی از اطلاعاته که همیشگی در حال بروزرسانیه و همیشه دسترسی به اطلاعات از راه اون هست ، اگه شما لینکهایی با کیفیت بالا از دایرکتوریای معتبر و دیگر منابع سایت بگیرین می تونه کمک به هدایت ترافیک به سایت خود واسه سالهای آینده شید.
ایجاد ارتباطات جدید : هنگامی که شخصی محتوای خوب شما رو می خواند و میبیند یک بکلینک به منبع یا تولید کننده داده شده یک فرصت خیلی خوبیه که اونا روی لینک واسه یادگیری بیشتر در مطلب خونده شده به وسیله اونا کلیک می کنن ، این می تونه منجر شه که فرد به خبرنامه یا قابلیتای دیگر بخشای مختلف سایت شما بپیوندد ، اونا ممکنه وصل شن و پروفایل رسانه های اجتماعی شما رو دنبال کنن و یا ممکنه وبلاگ شما رو بخونن و بعد اون رو به اشتراک بذارن.
قرار گرفتن روبروی نام تجاری و به رسمیت شناختن : هنگامی که کسی محتوای آنلاین رو میخواند می تونه به سرعت لینکهای قابل مشاهده درون محتوا رو شناسایی کنه ، یک مشتری می بیند نام برند شما در تموم محتوای معتبر لینک شده اونا شروع به ایجاد رابطه با شرکت شما با موضوع خاصی که در اون نام برند شما لینک شده می کنن.

 

ساخت بک لینک :
وضعیت ایده آل وقتیه که‬ کلیدواژها و لینکها با کلیدواژهای‬ صفحه منبع یکی بودن داشته باشه‬.

 

چطوری بک لینک رایگان دریافت کنیم ؟
باید فعالیت و محتوایی داشته باشین تا کاربران با میل خود بی دریافت هزینه ای لینک شما رو منتشر کنن اما باید حتما یکی از صفحات سایت شما واسه اونا مهم باشه مثل خبری مفید ، مقاله ای کاربردی.
مثلا : گذاشتن مقالات و اخبار مفید و مهم ، طراحی وسیله و امکانات کاربردی مثل وسیله جستجوی دامنه ، اختلاف وزن و قد ، ارائه خدمات سودمند ترجمه ، مشاوره و آموزش آنلاین باعث افزایش تعداد بک لینکهای رایگان می شه.
در صورتیکه سایت شما به بقیه کاربران کمک کنه و نیازای اونا رو براورده کنه ، خیلی از اونا هم با گذاشتن لینک سایت شما در سایتا و پیجای خود باعث افزایش اعتبار برند شما در اینترنت می شن ، در نظر داشته باشین که تولید محتوای مناسب و مفید واسه کاربران باعث میشه که افراد بیشتری به سایت شما علاقمند شن و همین موضوع باعث می شه که لینکای بیرونی بیشتری به سایت شما برگشت داده شه ، پس تولید محتوا یکی از اصول مهم ایجاد لینک در سئو هست.

 

لینک بیلدینگ خارجی :
لینک بیلدینگ خارجی با کیفیت محبوبیت کلی‬ رو در چشم موتورهای جستجو پیشرفت میده
‬لینکها به شکلهای‬ مختلفی به وجود اومده و‬ می تونن عملکردهای متفاوتی داشته باشن ،‬ اول اینکه بعضی از اونا آسونن.
یک راه عادی واسه لینک بیلدینگ قرار دادن سایت‬ یا کسب و کارتون در دایرکتورهای وب مختلفه‬ ولی به یاد داشته باشین که شما باید نسبت به‬ دایرکتوری که در اون قرار میگیرید خیلی دقت کنین.
شما هیچوقت بر تبلیغهایی که نوشتن‬ قرار دادن سایت شما در هزار موتور جستجو و دایرکتوری با یک دلار کلیک نکنین ، دایرکتورهای اسپم گذاری خیلی وجود دارن‬ و کمتر موردی از اونا ارزش اعتماد رو دارن.
یک اصلی که باید پیروی کنین‬ اینه که باید ببینین که دایرکتوری‬ مراحل ویراستاری رو پیروی میکنه یا‬ اینکه سایتهای در ارتباط و معتمد رو میپذیرد.
اگه دایرکتوری بخواد لینکی رو بی بررسی منتشر سازه‬ شاید یک دایرکتوری قابل اعتماد به حساب‬ نمی ره.
دایرکتوری Dmoz جای خوبی واسه شروع کار‬ است و اگه شما یک کار و کاسبی محلی‫ رو هدایت می کنین‬ شما می تونین اطلاعات رو در موتورهای جستجو‬ و دایرکتورهای محلی مختلفی بذارین.‬
اگه شما از یک دایرکتوری که مختص‬ صنعت خاصین و سرویسهایی رو لیست کرده ان که‬ قابل اعتماد و منحصر به بازار‬ شمان می تونین به مرحله بعد برید‬.
راه دیگری که واسه لینک بیلدینگ خارجی هست اینه که‬ وب سایتای دیگر رو ترقیب به لینک کردن محتوایتان کنین‬ و عامل کلیدی اینکار به این‬ صورته که محتوای کیفی که‬ مردم می خوان به اون لینک کنن رو داشته باشین.
ارتباطات اجتماعی خود رو افزایش بدید تا محتوای شما اشتراک یابد و کار رو اینجا به‫ پایان نبرین و‬ سایتایی دیگر که مخاطبین مشابهی دارن رو پیدا کنین.
مثلا ممکنه پروفسوری در‬ دانشگاهی درحال انجام مطالعه ای در بخش ی شما باشه‬ و وبلاگهای خود رو در مورد‬ مبحثی که در ارتباط به کار شماست رو منتشر سازه ،‬ با اون پروفسور رابطه برقرار کنین‬ و به اون بگید که‬ شما خوانندگانی دارین که به نظرشون جالب و مفیده‬ تا لینکهای معتبر و معتمدی پیدا کنین‬ و در کنار گرفتن لینکهایی از وب سایتهای دیگر‬ باید لینکهای از به اشتراک گزاری اجتماعی هم بدست آورید‬‬‬‬.

 

لینک بیلدینگ داخلی :
گرفتن لینکهایی به طرف شما‬ از مردم و وب سایتا که کنترل ‫بر اون ندارین لازمه‬ ولی سخت نیزه ، ولی لینکهایی‬ که بر اونا کنترل دارین رو فراموش نکنین.
تعیین چگونگی لینک کردن به صفحات هم واسه سایت‬ و هم واسه موتورهای جستجو اهمیت خیلی داره‬.
لینک بیلدینگ داخلی به موتورهای جستجو‬ کمک میکنه تا ساختار سایت شما رو درک کنه‬ و ضمنا اهمیت هر صفحه‬ سایت شما رو هم بسنجد و نتیجه لازم رو در سئو سایت شما به همراه بیاره.‬
کلمات کلیدی اهمیت زیادی دارن لینکهای داخلی ، یعنی لینکهای درون سایت شما هم اهمیت بالایی داره البته بیشتر این اهمیت در مورد لینکهای‬ سایت دیگریه که به سایت شما اشاره میکنه‬ ولی به یاد داشته باشین که لینکهای داخلی صفحات شما‬ اگه خوب کلید واژه گزاری‬ شده باشن میتوانند اثر خوبی بر نتیجه جستجوها بذارن چون کلید واژه ها توضیحی از صفحات‬ منبع به موتورهای جستجو ارائه می دن.

 

تقسیمات لینک بیلدینگ داخلی :
‬ما میتونیم لینک بیلدینگ داخلی رو به دو دسته تقسیم کنیم : دسته اول : لینکهای مسیردهی و دسته دوم : لینکهای متنی‬.
لینکهای راه دهی لینکهایین که‬ در بالا ، دو طرف و پایین صفحات وب قرار می گیرن‬ و شما می تونین اونا رو به‬ عنوان نظام سایت خود در نظر بگیرین.‬
لینکهای مسیردهی در همه صفحات سایت نمایش پیدا میکنن و‬ اونا واسه راهنمایی کاربران موقع‬ کلیک بر سایت و پیدا کردن موضوع مور‫د نظر استفاده می شن‬.
موتورهای جستجو لینکهای مسیردهی رو واسه‬ تعیین مجموعه مراتب صفحه بررسی می کنن‬ و از صفحه خونگی سر می گیرن‬ و اونا قادر به دیدن‬ چگونگی سازمان بخشی محتوان و‬ سطحی بودن و عمیق بودن ساختار رو تعیین می کنن‬.
خارج از نظام مسیردهی سایت ،‬ لینکای متنی وجود دارن که‬ این لینکها در محتوای هر صفحه‬ هستن که به صفحه دیگری از سایت اشاره میکنه‬ و مثل لینکهای خارجی ، اونا می تونن‬ واسه زمانی که محتوای صفحه‬ به محتوای صفحه دیگر برگشت میده خیلی مفید باشن‬.
لینکهای متنی به کاربران کمک می کنه‬ تا به اطلاعات در ارتباط دیگر برگشت یابند‬ و اونا به موتورهای جستجو هم کمک می کنن به این شکل که ‬موتورهای جستجو میتوانند متن عطفی لینک داخلی رو بررسی کنن‬ تا محتوای صفحه ای که به‬ اون لینک شده رو دریابند و لینکهای داخلی‬ به موتورهای جستجو کمک میکنند تا‬ رابطه موضوعی صفحه ، اهمیت صفحه‬ و کمیت لینکهای داخلی اشاره کننده رو دریابد.‬
وقتی که شما سایت خود‬ رو طراحی می کنین ، روی اون و المانهای مسیردهی‬ که در صفحات قرار میدهید زمان بذارین‬ و وقتی که شما محتوایی رو‫ می نویسید ، مطمئن شید‬ که از لینک بیلدینگ به صفحات دیگر سایت‬ در لینکهای متنی که واسه متن‬ عطفی مناسبه زمان بذارین‬ چون به این صورت هم واسه کاربران‬ و هم موتورهای جستجو مفید هستش‬‬‬‬ و اثر بالا العاده ای در سئو و بهینه سازی سایت شما داره.

 

رد لینک :
در گوگل وبمستر تولز لینکای خارجی ثبت می گردن ، خیلی از آدما مطمئن نیستن که باید رد کنن یا نه ، وسیله رد disavow tool می تونه در این مورد به شما کمک کنه.
وسیله رد مشخص می کنه که شما نیاز به بازبینی و پاکسازی لینکای مورد نظر دارین یا کافیه تنها اونا رو رد کنین ، دانستن اینکه رد کردن لینکی می تونه واسه شما مفید یا مضر باشه مهمه.

 

لینک nofollow :
با وجود اینکه لینکای غیر مستقیم nofollow در رنکینگ صفحه شما موثره اما همیشه گوگل لینکایی رو بهتر میدونه که خزنده بتونه اونا رو راحتتر پیدا کنه.
پس ایجاد لینک مستقیم dofollow به مراتب بهتره.

لینک بیلدینگ چیه

لینک بیلدینگ چیه

چه چیزی یک لینک رو به بکلینک خوب تبدیل می کنه ؟
بکلینک گرفتن یعنی اینکه از سایت دیگری به سایت شما لینک داده شه، یکی از موثرترین روشای بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوه ، اما ارزش همه بکلینکا برابر نیس بعضی از بکلینکا هیچ تاثیری بر رتبه بندی ندارن و حتی بعضی از بکلینکها بر رتبه بندی اثر منفی دارن پس ، باید روی ایجاد بکلینکهای خوب و با کیفیت تمرکز کنیم.

 

۱. از یک منبع در ارتباط باشه :
یکی از اهداف موتورهای جستجو اینه که بین نتایج جستجو رابطه برقرار کنن ، پس منطقیه اگه واسه رتبه بندی نتایج و ارزشیابی بکلینکها ، ربط داشتن منبع بکلینک در نظر قرار بگیره ، ربط داشتن بکلینک می تونه سطوح مختلفی داشته باشه ، مهم نیس که صفحه خاصی از یک سایت با اون لینک در ارتباط باشه یا اینکه کل محتوای سایت با لینک مورد نظر در ارتباط باشه ، موتورهای جستجو همه این ارتباطات رو در نظر می گیرن.

 

۲. از یک منبع معتبر باشه :
بدیهیه که فقط یک سایت خوب می تونه یک بکلینک خوب ارائه بده و سایت خوب ، سایتیه که خیلی معتبر باشه ، موتورهای جستجو واسه ارزشیابی بکلینک ، لینک گرفتن از سایتای معتبر و قدیمی مثل Wikipedia ، BBC ، The Huffington Post که شکی در معتبر بودن اونا وجود نداره و لینک گرفتن از اونا سخته رو مورد توجه قرار می دن.

 

۳. ترافیک سایت شما رو زیاد کنه :
این جنبه از بکلینکها معمولا مورد اغفال قرار میگیره ، پیش از اینکه موتورهای جستجو ، استفاده از بکلینک رو به عنوان یک ملاک در الگوریتمای خود در نظر بگیرن ، هدف اصلی بکلینکها این بود که بازدیدکنندگان رو به یک سایت منبع مربوط به موضوع صفحه ، هدایت کنن ، هنوزم مثل گذشته بازدید کنندگان سایتا روی این لینکا کلیک می کنن و صرف نظر از اهمیت لینکا در رتبه بندی ، هنوزم قرار گرفتن یک لینک در یک صفحه پربازدید باعث با ارزشی اون لینک می شه چون باعث می شه تا سایت شما به طور همیشگی روبروی دید کاربران هدف قرار بگیره.

 

۴. از کلمات در ارتباط در متن لینک استفاده شده باشه :
اگه متن لینک مورد استفاده با کلماتی که می خواین رتبه سایت خود رو در اونا افزایش بدید شبیه یا حتی برابر باشه ، کیفیت بکلینک زیاد می شه ، البته اینکه متن همه لینکای ورودی شما برابر باشه ، غیرطبیعی مثل اینکه پس مثلا اگه می خواین رتبه سایت خود رو واسه عبارت خرید موبایل افزایش بدید بهتره علاوه بر اینکه این عبارت رو به عنوان متن لینک استفاده می کنین ، عباراتی مثل خرید موبایل هوشمند ، راهنمای خرید موبایل و مشاوره خرید موبایل رو هم به کار ببرین.

 

۵. درون محتوا قرار گرفته باشه :
بکلینکای داخل محتوایی مثل بکلینکایی که در بین بخشی از محتوای متنی صفحه قرار می گیرن معمولا در مورد مطالب مهمین و این دقیقا همون چیزیه که اهمیت زیادی واسه موتورهای جستجو داره.

 

۶. دوطرفه نباشه :
تبادل لینک ، در گذشته خیلی مورد سو استفاده قرار گرفته و همین باعث کاهش با ارزشی لینکای دوطرفه شده البته معدودی لینک دوطرفه هنوزم ارزشمنده و استفاده از اونا مشکلی ایجاد نمی کنه اما اگه به دنبال یک بکلینک با بالاترین کیفیت ممکن هستین ، باید از سایتی باشه که شما به اون سایت لینک نداده باشین.

 

۷. در صفحه ای باشه که لینکهای کمتری داشته باشه :
اعتبار یک صفحه وب ، بین تموم بکلینکهایی که در اون صفحه هست ، تقسیم می شه ، پس هرچقدر تعداد بکلینکها در یک صفحه کمتر باشه ، کیفیت بکلینکا بیشتر هستش.

 

پیشنهاد ها و نکاتی در مورد بکلینک Backlink

۱. لینک nofollow، لینکیه که نشونه rel=nofollow واسه اون به کار رفته باشه. این نشونه این پیام رو به گوگل میده که در محاسبه اعتبار صفحه مقصد ، این لینک رو در نظر نگیرد ، پس اینطور لینکا تقریبا بدون منفعت یا ضرر واسه سئون.
۲. لینک معمولی که نشونه rel=nofollow رو نداره و گوگل اون رو در الگوریتم رتبه بندی خود در نظر میگیره ، با اهمیته و در محاسبه اعتبار صفحه مؤثره.
۳. واسه مشاهده فهرست تقریبا کاملی از سایتایی که به شما لینک داده ان می تونین به حساب کاربری Google Search Console خود وارد شده، بعد به قسمت Search Traffic و پس از اون به قسمت Links to Your Site برید.
۴. بهتره در یک بازه زمانی مثلا چند هفته ، لینکای خود رو بسازین به جای اینکه مثلا ۱۰۰ لینک در یک هفته بسازین و بعد از اون دیگر لینکی نسازید ، چون این کار ایجاد لینکای زیاد در بازه زمانی کوتاه این پیام رو به گوگل میده که شما مشغول لینک سازی غیرعادی هستین.
۵. اگه شما ۱۰لینک معتبر از منابع در ارتباط داشته باشین و یکی از رقبای شما ۱۰۰ لینک نامعتبر داشته باشه ، کمه کم در مورد بکلینک ، گوگل سایت شما رو در رتبه بالاتری نسبت به رقیبتون قرار میده.
۶. در شرایط مساوی ، یک لینک درون متنی یعنی لینکی که در درون بخشی از متن قرار گرفته از لینکی که جدا از متنه مثلا در حاشیه صفحه یا در پانوشت یا در بین فهرستی از لینکا قرار داره ، ارزشمندتره.
۷. وقتی از یک سایت بکلینک گرفتید دیگر زیاد روی اون سایت متمرکز نباشید و سعی کنین بکلینک بعدی رو از سایت دیگری غیر از سایتایی که پیش از این از اونا بکلینک گرفتین بگیرین.
۸. ممکنه چند هفته طول بکشه تا اثر یک بکلینک جدید در رتبه بندی سایت شما رو شه چون اول گوگل باید لینک جدید شما رو تشخیص بده بعد اون رو در الگوریتمای خود وارد کنه و پس از اون نتایج جستجو رو به روز رسانی کنه.
۹. واسه رسیدن به اطلاعات گسترده ای در مورد بکلینکای سایت خودتون و سایتای حریف ، از یک وسیله بررسی بکلینک مثل ahrefs.com استفاده کنین.

link building strategies

link building strategies

لینکای شکسته چهن و چرا می تونن به سئو سایت آسیب بزنن ؟
لینکای شکسته لینکهای وب یا URLهایی در سایت شمان که غیر قابل دسترسین به عبارت راحت تر URL شکسته در سایتن که عمل نمی کنن یا باز نمی شن.
لینکهای شکسته یک جنبه منفی در نظر گرفته می شن از اونجا که بخشی از یک سایت می شن و اگه بر طرف نشن در دراز مدت می تونه به سئو آسیب بزنن.
بازاریابان باید به طور دائمی لینکهای شکسته رو بررسی کرده و قبل اینکه بتونن این لینکها آسیب بزنن اونا رو رفع کنن.
زمانیکه موتور جستجو سایت رو اندازه گیری crawl میکنه و با یک لینک شکسته روبرو شه اندازه گیری سایت به بن بست میرسد ، پس موتورهای جستجو دسترسی به سایت رو ضعیف حساب کرده و پس با گذشت زمان می تونه به سئوی شما آسیب بزنه.

 

انواع مختلف Broken Links :
دو نوع لینک شکسته هست که می تونه روی سایت وجود داشته باشه اگه هر کدوم از این نوع لینکها شکسته شن ، اثراتی منفی بر دسترسی به سایت میگذارند.
لینکهای داخلی : این لینکها از یک صفحه موجود در سایت به صفحات دیگر اون سایت میروند. اینا لینکهایین که شما بیشترین کنترل رو روی اونا در سایت دارین.
لینکهای خارجی : اینا لینکهایین که به وبسایتهای دیگر مثل وبلاگ ، اینفوگرافیک اشاره شده که باید مراجعه به یک مقاله شن ، یعنی با کلیک روی این لینکها از سایت الان خارج و به سایت دیگری وارد می‌شید.
زمانیکه اسپایدر گوگل سعی می‌کنه این لینک رو به سایت دیگر دنبال کنه به پایان بن‌بست می رسه.
از آنجایی که خزندها spiders لینکهای شکسته شده رو تشخیص میدن پس کار خزنده‌های موتور جستجو رو دچار مشکل می‌کنه ، پس دسترسی به سایت رو ضعیف تشخیص می دن ، اگه خزندهای موتور جستجو بیشتر از زمان مشخص بارگذاری صفحه طول بکشه ارور ۴۰۴ می دن.

link building techniques

link building techniques

تکنیکای بک لینک گرفتن :
بکلینک سازی یک مراحل خیلی مهم واسه موفقیت هر وبمستره.

 

۱. بازاریابی مقاله :
به مدت زمان طولانی بازاریابی مقاله می تونه یکی از بهترین و موثرترین روشها واسه گرفتن بکلینکای مناسب به سایت شما باشه.
تنها بازاریابی محتوا رو روی وبسایتهای در ارتباط انجام بدین : مثلا اگه شما یک شرکت سئو هستین شما باید محتوایی روی یک سایت دایرکتوری مقاله ارسال کنین که تنها هدف اون سئو باشه.

 

۲. شبکه های اجتماعی :
یک روش عالیه که می تونین واسه گرفتن بکلینکهای مناسب به سایت خود استفاده کنین.
خیلی از بوکمارکینگ اجتماعی و سایتهای شبکه های اجتماعی دارای رتبه صفحه یا پیج رنک بالان ، این رتبه می تونه به حساب شما جریان یابد ، پس می تونین بکلینکهای مناسبی با استفاده از بوکمارکینگ اجتماعی و سایتهای شبکه اجتماعی بگیرین ، خیلی مهمه که قدرت این لینکها رو دست کم نگیرید و به طور مؤثر از اونا استفاده کنین.
social bookmarking سرویسی آنلاین که اجازه می ده کاربران ، صفحات اینترنتی و محتوای اونا رو برچسب گذاری و اضافه کنن تا کاربران دیگر ببینند.
نمایه های در ارتباط در شبکه های اجتماعی عمومی مثل Facebook ، Twitter ، StumbleUpon و سایتای اجتماعی تخصصی مثلا WAYN واسه مسافرت RecipeZaar واسه آشپزی stylehive واسه مد بسازید ، شبکه ای از دوستان رو در این وب سایتا بسازین.

 

۳. مطالب مطبوعاتی :
یک روش عالی دیگر واسه گرفتن بکلینکهای مناسب واسه سایت خود از راه وبسایتهای مطبوعاتیه که اگه به درستی انجام شه شما می تونین بکلینکهای مناسب خیلی از این نوع سایتها بگیرین به خاطر این که اونا در حال تهیه محتوایی به سایتهای کوچکتر خیلین که خیلی آسون به وسیله سایتهای خبری جمع آوری میشوند ، این به اون معنیه که لینکهایی با کیفیت بالا و قرار گرفتن روبروی بیشتر واسه شما ایجاد می کنن.
هنگامیکه سعی می کنین بهترین لینک رو از این سایتها بگیرین باید مطمئن شید دارای سایتی با عنوان مهم و جذاب هستین تا آگهی رایگان و اخبار شما مورد توجه بگیره.
ضمنا مطمئن شید که یک لینک به سایت خود در داخل محتوای خود دارین به خاطر این که در برابر افرادی که محتوای شما رو می دزدند جنگ می کنن.

 

۴. تبادل لینک :
شما در سایت من لینک می ذارین‬ و من در سایت شما ، ممکنه این روش یکی از قدیمیترین روش ها باشه اما هنوز این روش عمل می کنه.
لینک گذاری تقابلی reciprocal linking ، یک تکنیک مهم لینک‬ گزاری واسه سئو در گذشته و‬ خیلی از آدما از اون استفاده‬ می کردن.
هنگامیکه شما سعی می کنین بکلینکهای مناسبی از راه تبادل لینک بگیرین خیلی مهمه که یک سایت جداگونه داشته باشین تا در اون لینکهای افراد دیگر رو بذارین به خاطر این که شما نمیخواهید از راه موتورهای جستجو جریمه شید ، دقت کنین که تبادل لینکای دو طرفه از راه موتورهای جستجو قابل شناساییه و سایتایی که به تعداد زیاد اقدام به اینجور کاری می کنن رو جریمه می کنن.
هنوز این روش راه های جدیدی داره که درحال استفاده هستیم مثل تبادل لینک سه طرفه یا تبادل با همکاران.

 

۵. سایتهای اشتراک گذاری اسناد Document :
از راه ارسال مقاله خود و کتابهای الکترونیکی به وبسایتهای اشتراک گذارنده اسناده.
شما می تونین این کار با جمع آوری پستهای وبلاگ خود به شکل فایلهایPDF و آپلود اونا به وبسایتهای اشتراک گذاری انجام بدین.
خیلی از مردم میترسند از این روش استفاده کنن اما این روش به شما بکلینکهایی با کیفیت بالا می ده به خاطر این که خیلی از این سایتها مورد اعتماد گوگلن ضمنا بیشتر این سایتها do-followن.
مقاله هایی رو روی دیگر وبلاگا ، مجله های الکترونیکی ، سایتای اطلاعاتی ، سایتای رسانه ای و حتی بانکای مقاله منتشر کنین ، می تونین از راه جستجوی گوگل سایتایی رو واسه ارسال مقاله خود پیدا کنین ، مثلا : عنوان ارسال مقاله تجاری که حدود یک میلیون نتیجه در گوگل داره.

 

۶. نوشتن پست مهمون Guest Blogging :
پست مهمون یکی از روشهای دیگریه که لینکهای یک طرفه مناسبی به سایت شما ایجاد میکنه.
این معامله ای دو سر برد‫ است ، هم اونا محتوایی‬ دارن که به سایت و کاربرانشون کمک می کنه و‬ عوضش لینکهایی از سایتتون در‬ محتوای تولیدی شما در سایتشون قرار میگیره.
برخلاف بازاریابی محتوا ، ساخت بکلینک از راه پست مهمون دارای کیفیت و اعتبار بالاست در این پست مهمون علاوه بر اینکه می تونین با کلمات و عبارات کلیدی خود بازی کنین می تونین از لینک بیلدینگ هم بهره ببرین.
خیلی از وبلاگها ضمنا دارای رنک صفحه بالان و مقاله شما می تونه روی صفحه اصلی اونا واسه یه مدت بمونه. اگه یک مقاله خوب بنویسین می تونین شما حتی افراد بیشتری رو به لینک دادن به اون جذب کنین ، این به معنای اعتبار بیشتره که به سایت شما انتقال می‌یابد.

 

۷. نظرات گذاشتن Commenting :
کامنت گذاشتن وبلاگ واسه ساخت بکلینک عمل میکنه به ویژه نظر گزاشتن روی سایتای وبلاگی مثل وردپرس یا بلاگفا یا جوملا ، پس با استفاده از این روش می تونین به نفع خود به وسیله نوشتن نظرات مهم استفاده کنین.

 

۸. خبرنامه ایمیلی :
یک خبرنامه منظم رو منتشر کنین و محتوای وب سایتتون رو از نو استفاده کنین ، افراد رو تشویق کنین تا خواسته لینک بدن ، اگه از این خبرنامه خوشتون اومد ، می تونین لینک ثابتی به نسخه دائمی اون بسازین URL رو وارد کنین.

 

۹. اسکریپت سرگرمی :
ابزاری منعطف بسازین ، یکی از وسایل مورد علاقه من بازی طول عمر بود ، در این بازی شما حدود ۲۰ سوال رو جواب می دادین و پس از اون پیش بینی می کرد که در چه سنی از دنیا می روید ، نمی شد مقاومت کرد ، هنوز به یاد دارم که مرگ من رو در سن ۶۸ سالگی پیش بینی کرد ، این امتحان رو یک شرکت بیمه منتشر کرد ، سعی شون این بود که بیمه عمری به من بفروشن ؟ کمی خلاقیت درباره این وسیله ها مفید هستش یک برنامه نویس خوب اینجور ابزاری رو در عرض چند ساعت خواهد نوشت.

 

۱۰. نقل قول :
به منبعی واسه نقل قولا تبدیل شید ، واسه رسانه ها نقلایی زمان مند ، مفید و روشن ارائه کنین. کم کم شناخته شده می شید و بعد می بینین که ژورنالیستا به دنبال شما میان. واسه خدماتی چون PR Leads (ماهی ۹۹ دلار) عضو شید که شما رو در دسترس ژورنالیستایی که به متخصصان نقل قولن ، میذاره.

 

۱۱. دایرکتوری :
دایرکتوری سایتایین که سایتای دیگر رو با دسته بندیای مختلفی معرفی می کنن مثل سایت پیوندها Peyvandha.ir که دایرکتوری ایرونی هست.
داوطلبانه ویرایشگر چند سایت دایرکتوری شید ، شما شانس این رو دارید که سایت خود رو نقد کنین و فرصت شناخته شدن بیشتر رو واسه بازارتون فراهم آورید. اینجور چیزی به طور قطع به فرصتای لینک دهی بیشتری ختم می شه. به دایرکتوریای مختلفی سر بزنین ، مثل DMOZ ، Joe Ant ، Skaffe و Web Beacon.

 

۱۲. خرید لینک :
این که به سایتهای معروف پول بدید لینک سایت شما رو بین محتوا خود بذارن از زمان های قدیم عادی بوده ، من به شما خرید لینک رو پیشنهاد نمیکنم ولی‬ فکر میکنم باید کارکرد اون رو‫ درک کنین.
گوگل با در نظر گرفتن مجازاتی‬ این جور خرید و فروش لینکها‫ رو کم کرده ان یعنی موتورهای جستجو دو کار انجام دادن ،‬ اونا هم به خرید لینک‬ پاداش دادن و هم اونا رو مجازات کردن.
هر چه باشه کسی فقط محض‬ سرگرمی لینکا رو خریداری نمی کنه.‬ اونا لینکها رو به خاطر فایده شون میخرند‬ و حتی الان هم اگه با احتیاط باشین فایده دارن.‬
پس اگه شما ویجتهایی میفروشید و‬ در کار و کاسبی سئو تازه واردید‬ میفهمید که رقبای شما رتبه‬ بالاتری در موتورهای جستجو دارن ‬، چون لینکها رو خریداری می کنن.‬

 

۱۳. محتوای آموزشی :
روش دیگری واسه تولید محتوای با‬ کیفیت آموزشی هست و اون‬ پست کردن اون در سایت‬ واسه گرفتن لینکه.‬
وب سایتهای خیلی وجود دارن که هدف اصلی اونا‬ افزایشه وضعیت آموزشی صنعتی و‬ هدایت کاربران به محتوای آگاهی رسانیه.
با ساخت محتوای آگاهی رسانی که‬ بتونه شکافا رو پر کنه‬ یا با ساخت رابطه ای بین‬ سایتها واسه پیدا کردن محتوای مورد نیاز‬ شما ، شبکه ای از آدما و‫ صفحه ها که از لینک شما‬ راضین رو پیدا می کنین.‬
این یک وضعیت دو سر برده که سایت سوم‬ از هدایت خوانندگان به محتوایی معتبر بهره می بره و‬ ضمنا از قرار گرفتن لینکها در‬ سایتی معتبر و در ارتباط بهره میبرین.

 

۱۴. لینکای طبیعی :
تمرکز بر لینکهای طبیعی از محتوا‌های مهم ، محتوا بی ارزشی که مربوط به مدتها قبله احتیاجی به عقب گرد نداره ، تمرکز اصلی رو باید روی محتوا تازه تر و به روز گذاشت تا مثل ویروس همه جا پخش شه و شما از اون سود کنین.

 

۱۵. مسیریابی سایت Site Navigation :
کاربرد صفحه ای از سایت رو می بیند که یک محصول ما درونش هست ، این محصول دارای یک دسته هست و اون دسته دارای یک گروه هست ، ما باید راه رو واسه کاربر مشخص کنیم تا کاربر بتونه دروس سایت ما بچرخد و صفحه های دسته بندیای سایت ما رو ببینه و وارد هر محصولی شد مشخص باشه چه راهی از صفحه اول تا گروه تا محصول هست.
گذاشتن مسیریابی در سایت به تجربه کاربری UX سایت هم کمک انجام میده تا کاربر و موتورهای جستجو بهتر سایت شما رو تجربه کنه.

 

فرصتای لینک بیلدینگ :
مثالی می زنم ، فرض کنین‬ که ما می خواهیم فرصتهای ساخت لینک جدیدی واسه‬ عبارت طراحی سایت پیدا کنیم.‬
در قدم اول باید به گوگل‬ رفته و اون عبارت رو جستجو کنین‬ نتایج برتر به خاطر بهینه سازی‬ که انجام داده ان در رتبه بالا قرار می گیرن‬ ولی دلیل دیگر رنک گیری خوب اونا به خاطر‬ لینکهای خوبیه که به اون اشاره کرده ان.‬
ما میخوایم بفهمیم که کی‬ به اون صفحات لینک کرده‬ و تعیین کنیم که چه جوری اون لینکها‫ رو به دست آورده و یک‬ راه حل لینک بیلدینگ واسه تقلید تلاشهای اون بسازیم‬.
یکی از ابزارهایی که میتوانیم واسه ‫اینکار استفاده کنیم سایت‬ Open Site Explorerه‬.
موضوعی که باید به یاد داشته‫ باشین اینه که از لینکهای‬ با کیفیت و قوی در سایتتون استفاده کنین‬ پس بر لینکهای برگشتی تمرکز کنین‬ که اعتبار یا دامین معتبری داشته باشه.
باید حواستون به فرصتهای مختلفی که در لیستها دارین باشه‬ و شما می تونین در اون دایرکتوری‬ های دیگری رو پیدا کنین تا‬ سایت خود رو در اون بذارین.‬
شما باید سایت خود رو در‬ دایرکتوریهای با کیفیتی بذارین‬ ولی احتمال این هست که‬ بعضی رو ندیده بگیرین و‬ این بررسی به شما کمک میکنه‫ تا دایرکتوریهایی که رقبای‬ شما پیدا کرده ان رو پیدا کنین‬ تا از اون کمک بگیرین.

چه لینکای طبیعین؟

در سایتای مختلفی از آموزش سئو به دریافت بک لینک طبیعی اشاره میشه ، اما سوال اینجاست دریافت بک لینک به وسیله خود شخص سایت یا سایتای خدمات سئو سایت و یا حتی فروشنده های بک لینک ، اینا کدوم طبیعی به نظر میرسد ؟ در تعریف بک لینک طبیعی فقط به بک لینکایی گفته میشه که باید تولید محتوای جدید به وسیله بازدید کننده در سایتای مختلف پخش داده بشه ! اما الان وب مستران خود به پخش مطالب وبلاگ و دریافت بک لینک در دیگر سایتای میکنند . اما چاره ای جز اینم نیس ، رقیبان به دریافت بک لینک فک میکنند و بک لینک طبیعی کمتر پیش میاد . پس بک لینکای طبیعی جور دیگه معنا میشه .

دریافت بک لینک

روشای مختلفی واسه دریافت بک لینک مورد استفادهه که اگه کمی واقع گرا باشیم ، متوجه میشیم سایتای خیلی رقابتی امروز در وب نیاز به خرید بک لینک دارن . گوگل همیشه مخالف خرید بک لینکه اما تشخیص واسه رباتای گوگل سخته . بهترین روش واسه دریافت بک لینک ، منتشر کردن مطالب در وب سایتایی با عمر دامنه و بازدید بالا که به طور منظم ابدیت میشه میتونه بهترین گزینه باشه ! . که اصطلاحا دریافت بک لینک رپورتاژ اگهی گفته میشه . این نوع بک لینکا شاید میشه گفت طبیعی ترین بک لینکایی هست که میتونه تاثیری بر اسپم شدن در گوگل نداشته باشه .

اما یادمون باشه در بازار داغ رقابتی سئو ، هم جور لینک باید گرفته شه بعضی وقتا لازمه هزینه هایی به شکل ماهانه یا هرساله واسه خرید بک لینک از سایتای معتبر بدیم . فرایند لینک بیلدینگ یکی از مهم ترین فرایندای بهینه سازی سایته که بعضی وقتا ها ممکنه به سایت ضربه بزرگی بزنه و برعکس  انجام فرایند طبق اصول لینک بیلدینگ باعث افزایش رتبه در گوگل و بازدید کننده به سایت شه .