بک‌ لینک چیه؟

پس از گذشت مدتها از به وجود اومدن تعاریفی مثل بک‌ لینک و چیزهای دیگه در سئو٬ کمتر در وب فارسی به معنای دقیق اونا توجه کرده‌ایم و بعضی وقتا اونا رو با چیزهای دیگه اشتباه گرفته‌ایم. یکی از این مفاهیم بک‌ لینکه که الان تعریف اون در بین مدیران سایت‌ها و شاید بعضی مشاورین سئو کمی با اون چیزی که در واقعیت هست فرق داره. در اول بد نیس نگاهی به نتیجه گوگل در مورد جست‌وجوی What is a backlink بیاندازیم:

بک لینک – بک لینکا – سئو – بک لینک رایگان – خرید بک لینک – گوگل – بک لینک مفید – بک لینک مضر

بک‌ لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگره. هرچه بک‌ لینک بیشتری به سایت شما روونه شه٬ سایتتون محبوب‌تر هستش. بک‌ لینک یعنی لینک‌هایی که یک سایت دیگه به سایت شما می ده. حالا این بک‌ لینک‌ها می تونن از سایت‌های در ارتباط و نامربوط باشن و یا اثر مثبتی روی سایتتون داشته باشن و یا حتی باعث افت رتبه اون شن.

بک‌ لینک‌های خوب و بد

چه بک‌ لینک‌هایی مفید هستن؟

در یک کلام٬ بک‌ لینک‌هایی که به شکل طبیعی به وسیله نویسنده/مدیر سایت به سایت شما با یک متن و عبارت در ارتباط به سایت شما ایجاد شده باشن بک‌ لینک خوب نامیده می‌شه. این بک‌ لینک‌ها نباید از سایت‌های اسپم بیان٬ نباید تعداد لینک‌های خروجی اون سایت خیلی زیاد باشه٬ نباید از سایتی با اعتبار خیلی پایین که مثل اسپمه بیاد٬ نباید سایت لینک دهنده با سایت شما از نظر رابطه موضوعی خیلی ناشناس باشه و فاکتورهای دیگری که مهم‌ترین اونا موارد اشاره شده بود.

چه بک‌ لینک‌هایی مضر هستن؟

مگه می‌شه که لینکی مضر باشه؟ بله، روزانه خیلی از سایت‌های اسپم به دنیا میان و با دریافت و ایجاد لینک‌های غیرطبیعی و اسپم به نتایج بالای گوگل میان و بعد پنالایز می‌شن! بک‌ لینک‌های مضر اون‌هایی هستن که از سایت‌های نامربوط می‌باشن٬ دارای تعداد لینک‌های خروجی خیلی زیادند٬ از سایت‌هایی با IPهایی که اسپم شناخته شده‌ان هستن ٬‌Anchor text شما رو خیلی تکرار کرده‌ان و خودشون هم تولید محتوا نمی‌کنن.

بک لینک – بک لینکا – سئو – بک لینک رایگان – خرید بک لینک – گوگل – بک لینک مفید – بک لینک مضر

چه چیزایی در کیفیت یک لینک موثر هستن؟

Anchor text: انکر تکست٬ همون متن یا عبارتیه که به یک صفحه دیگه لینک می‌شه. حالا چطوری اثر می‌گذارد؟ وقتی با عبارتی مربوط به صفحه‌ای که می خواهید به اون لینک بدین٬ انگار یک سیگنال به گوگل فرستاده‌اید که این انکرتکست با این صفحه مرتبطه و گوگل می تونه رتبه اون کلمه رو با توجه به دیگه عوامل زیاد کنه.

Domain Authority: این عامل به وسیله شرکت Moz به وجود آمده. سن دامنه٬ تعداد لینک‌های ورودی٬ کیفیت لینک‌ها٬ فعالیت سایت در شبکه‌های اجتماعی و .. در افزایش یا کاهش این عامل موثر هستن. این امتیاز می تونه در مشخص کردن کیفیت یک لینک موثر باشه.

Page Authority: اعتبار صفحه مثل Domain athority به وسیله شرکت Moz ارائه می‌شه که در مورد لینک‌های ورودی٬ کیفیت اونا و اعتبار کلیهمان صفحه مشخص می‌شه.

دریافت لینک از سایت‌های کشورتون: اگه سایتی با زبون فارسی دارین٬ بهتره لینک‌هایی که می‌گیرید از سایت‌هایی باشن که دارای دامنه .ir هستن. چون شانس شما رو واسه دریافت رتبه بالاتری در نتایج جست و جوی ایران افزایش میدن. اما ممکنه باعث افزایش رتبه شما در نتایج جست‌وجوی بین‌المللی نشن.

تعداد لینک‌های داخل صفحه: این که گوگل بدونه لینک‌های خروجی از یک سایت طبیعی هستن یا نه٬ به وسیله فاکتورهای زیادی مشخص می‌شه. اما در کل٬ تعداد لینک‌های خروجی از صفحه‌ای که از اون لینک می‌گیرید٬ نباید خیلی زیاد باشه و باید نسبت اون با محتوا حفظ شده باشه.

پیج رنک اون صفحه: البته در این که دیگه پیج رنک اهمیتی نداره شکی نیس٬ اما بازم یک سیگنال تقریبا تایید شده در افزایش اثر لینک هاست. دقت کنین که پیج‌رنک به شکل مستقیم روی رتبه شما اثر نمی‌گذارد٬ بلکه به شکل غیرمستقیم می تونه موثر باشه.

Relations: یکی از مواردی که خیلی‌ها در اون دچار اشتباه می‌شن٬ بحث رابطه‌های بین لینک‌هاست. لینک‌ها نشونه‌ای به نام Rel دارن که می تونیم با اون به موتورهای جست و جو بگیم که از Link Juice و PR juice ما چیزی واسه اون صفحه ببرن یا نه. حال ممکنه که موتورهای جست و جو رتبه اون صفحه رو به دلیل لینکی که شما به اون دادین افزایش دهند٬ اما از پیج‌رنک شما چیزی واسه اون صفحه نبرده باشن. در حالت عادی احتیاجی نیس که حتما در لینک “rel=”dofollow رو اشاره کنیم. خود لینک‌ها به شکل پیش‌فرض Dofollow هستن. اما اگه بخوایم اونا رو Nofollow کنیم٬ باید طبق تصویر زیر این کار رو انجام بدیم:

یادمون باشه که لیست فاکتورهای یک لینک خوب به همین‌جا ختم نمی‌شه و شاید گوگل ده‌ها عامل دیگه هم داشته باشه.

اشتباهات عادی در مورد بک‌ لینک

بک‌ لینک همون تبلیغات متنیه!

بدیش اینه چیزی که این روزها خیلی اون رو می‌بینیم٬ افرادی هستن که فکر می کنن بک‌لینک در همون تبلیغات متنی که اکثرا در سایت‌های ایرونی جا افتاده خلاصه می‌شه و هرکی که اسمی از بک‌لینک آورد٬ یعنی ماهیانه چند هزار تومن بدیم تا سایتی لینک مارا در بخش تبلیغات متنی خود بزاره! این تعریف غلطه. تبلیغات متنی هم یکی از روش‌های خرید بک‌لینک به حساب می‌رود که از طرف گوگل مردود اعلام شده و باعث افت و پنالایز سایت شما هم می‌شه.

بک‌ لینک بده و نباید بک لینک گرفت!

جمله دیگری که بعضی مواقع به گوش خوردهه٬ اشتباه گرفتن معنی اصلی بک‌ لینکه. خود بک‌ لینک به خودی خود بخش مهمی از سئو رو در دست داره. بخشی که بقیه شما رو پیشنهاد می کنن و گوگل این پیشنهادات رو در نتایج جست و جوی خود اثر می ده تا سایت شما رتبه خوبی داشته باشه. حالا چطوری میشه گفت که بک‌ لینک بده؟ با این ماجرا موافقم که بک‌ لینک غیرطبیعی بده٬ اما همه بک‌ لینک‌ها هم که بد نیستن!

هرچه بیشتر بهتر!

دیگه زمان اون که به کمیت فکر کنیم به پایان رسیده و باید کیفیت بیشتر بک‌ لینک‌ها رو در نظر خود قرار دهیم. هرچه کیفیت بک لینک دریافتی بالاتر رود٬ اثر اون روی رتبه سایت شما هم بالاتر می‌رود. ممکنه با دریافت چند لینک خوب رتبه‌ای کسب کنین که دیگه سایت‌ها با هزاران بک لینک نتونن اون رو بدست بیارن!

رابطه بین صفحات مهم نیس!

با توجه به تستی که انجام دادیم٬ دریافت لینک از صفحات نامربوط می تونه باعث خارج شدن سایت شما از نتایج جست وجوی کلمه کلیدی‌ای که واسه اون سایت خود رو آماده کردین بشه. روبروی٬ با دریافت فقط چند لینک در ارتباط تونستید رتبه یک سایت رو به سرعت افزایش دهیم. در حالتی که واسه سایت شماره یک٬ شاید صدها لینک با کیفیت اما از سایت‌های نامربوط گرفته بودیم (این سایت به خاطر لینک‌های نامربوط الان در ۱۰۰ نتیجه اول وجود نداره).

حالا چطوری بک‌‌لینک بگیریم؟

جواب این سوال رو می تونین با خوندن نوشته‌های زیر بدست بیارین:

بک لینک چیه و در بهینه سازی سایت چقدر مهمه؟

در طراحی سایت الان بحث بک لینک به دنبال سئو از مهمترین نگرانی‌ها در دنیای اینترنت به حساب میاد. ضمنا روش مناسبی واسه بازاریابی اینترنتی در مبحث تجارت الکترونیک هست. در این مقاله می خواهیم بگیم بک لینک چیه و در بهینه سازی سایت چقدر مهمه. در اول به تعریف بک لینک می‌پردازیم بک لینک به پیوندهای گفته می‌شه که از سایت‌های دیگه به سایت شما داده می‌شه، زمانی که از سایت خود به سایت دیگه پیوند میدید، سایت مقابل از سایت شما بک لینک دریافت کرده.

گوگل به بک لینک‌ها طبق میزان محبوبیت و تعداد اهمیت می ده هر گونه لینک به صفحات شما در سایت‌ها و صفحات دیگه که به وسیله موتور‌های جستجو پیدا شه بک لینکه. سایت‌هایی که بک لینک طبیعی زیاد دارن و ضمنا محتوای جدید و منظم قرار میدن رتبه خوبی دارن.

توجه داشته باشین که بک لینک رو نمیشه از سایت‌های با پیج رنک بالا خرید چون گوگل و بقیه موتورهای جستجو قوی خیلی آسون سایت‌هایی که جهت کسب رتبه بهتر در جستجو اقدام به خرید لینک می کنن رو شناسایی کرده و از رتبه اونا می‌کاهد. البته باید اینم بگیم که اگه مایلید در یک سایت تبلیغات متنی بدین با Nofollow سازی لینک می تونین دیگه نگران بوجود اومدن مشکلی واسه سایت خود نباشید.

در طراحی سایت ایجاد مطالب جدید و مفید کاربران رو به قرار دادن لینک‌های شما در بقیه وبلاگ‌ها و سایت‌ها می‌کنه پس می تونین از شبکه‌های اجتماعی واسه بک لینک بیلدینگ سالم استفاده کنین. از نشونه‌های لینک بد میشه به موارد زیر اشاره کرد:

لینک شدن کلمه مهم کلیدی سایت: مثلا اگه سایت در مورد سئو هست، در همه جا به کلمه سئو لینک می‌شه. این لینک غیره طبیعی و بد گفته میشه؛ چون کاربران معمولا اینجور کاری نمی‌کنن مگه اینکه پولی دریافت کرده باشن.
لینک شدن سایت در تموم صفحات سایت: اینم یکی از مواردیست که باعث می‌شه بک لینک به بک لینک بد تبدیل شه؛ چون کمتر مدیر سایتی حاضر می‌شه لینک کسی رو در تموم صفحات سایت خود قرار بده مگه اینکه پولی دریافت کرده باشه.
لینک شدن صفحه اصلی سایت: اگه همه به صفحه اصلی شما لینک بدن و به مطالب سایت شما لینک ندهند جای نگرانیست، چون این مورد هم باعث می‌شه بک لینک به بک لینک بد تبدیل شه.
لینک شدن سایت شما در سایت نامربوط به موضوع سایت: معمولا کاربران در سایت خود لینک‌هایی رو قرار میدن که با موضوع وبلاگشون در ارتباط باشه. اگه موضوع سایت شما در مورد بهینه سازی سایت باشه و در اون سایت اسب فروشی رو لینک کنین، طبیعی ست که بک لینک بده.
لینک شدن سایت در سایت‌های کپی بردار و بی‌کیفیت: همونطور که سایت‌هایی بی‌کیفیت خودشون کیفیت زیادی ندارن؛ لینک‌هایی که از اونا به سایت شما ارسال می‌شه بده و اگه اون سایت‌ها اسپم باشن حتی باعث می‌شه در شرایطی به رتبه سایت شما آسیب برسونه.
لینک شدن سایت به شکل مخفی: لینک‌ها رو قرار میدن تا کاربران ببینند و از اون استفاده کنن. ولی زمانی که لینک مخفی باشه و قابل نمایش نباشه، Backlink غیره طبیعیه.
تبادل لینک جهت از یاد بک لینک اگه به شکل Nofollow نباشه، امکان بروز مشکل به احتمال قویه ولی اگه دو طرف لینک‌ها رو به شکل نوفالو تغییر بدن مشکلی از این واسه برایتون پیش نخواد اومد.
باید اینم بگیم که در طراحی سایت اگه در موارد بالا لینک شما Nofollow باشه، هیچ آسیبی رتبه سایت شما نخواد دید. توجه داشته باشین که موتورهای جستجو خوب رابطه بین سایت شما و کلمات کلیدی و عبارت کلیدی منتخب شما رو تشخیص داده و از این راه به وسیله لینک‌های با ارزش و مربوط به پیج‌ رنک بالایی که به شما پیوند می‌شن،حمایت می شید.

راه‌هایی واسه دریافت بک لینک رایگان

بخشی از سوال‌های روزانه کاربران ازم در مورد این که چطوری واسه سایت خود بک لینک بگیریمه. اینجا راه‌هایی رو به شما آموزش میدیم:

ساخت بک لینک از راه خود سایت

1. اضافه کردن دکمه‌های پخش در شبکه‌های اجتماعی به مطالب.

2. با استفاده از call to actionا از کاربران بخواهید که مطالب شما رو به اشتراک بذارن.

3. ساخت لینک داخلی بین مطالب – اضافه کردن لینک داخلی بین مطالب در سایت شما فقط یک روش خوب واسه ساخت لینک نیس، می تونه به نگه داشتن بیشتر بازدید کننده درون سایت شما کمک کنه.

4. از کدهای tynt در سایت خود استفاده کنین. – tynt می تونه زمانی که کاربران مطلبی رو کپی می کنن لینک سایت شما رو در زیر اون اضافه می‌کنه.

دریافت بک لینک با استفاده از مطالب خاص

1. لیستی از بهترین‌ها بنویسید: به طور مثال ۱۰۰ نویسنده برتر، ۱۰۰ نوشته برتر وبلاگتون و.. این نوشته‌ها خوب منتشر می‌شن و می تونین روی اونا حساب کنین.

2. اینفوگرافیک‌ها: اینفوگرافیک‌ها بیشتر از انواع دیگه مطالب به اشتراک گذاشته می‌شن. این نکته رو در نظر داشته باشین که تصاویر آسون‌تر به اشتراک گذاشته می‌شن، چون حرف بیشتری واسه گفتن دارن.

3. چند بار شده که در مورد مطلبی با پیشوند چطوری میتونم …. جست و جو کردین؟ حال چرا مطالب این چنینی نمی‌نویسید؟‌ مثلا چطوری بازدید سایت خود رو بالا ببریم؟ یا نوشته‌های دیگری که به سایت شما در ارتباط هستن.

4. وبلاگ نویسی زنده: این عمل می تونه کاربران زیادی رو به سایت شما بکشونه. مثلا شما به جشنواره اینفوگرافیک فارسی میروید و شروع می کنین صحبت‌های مجری‌ها و … رو در وبلاگ خود به شکل زنده می‌نویسید. کاربران زیادی وبلاگ شما رو به اشتراک می ذارن تا با دوستانشان جشنواره رو دنبال کنن.

5. مصاحبه با بقیه در مورد کاری خودتون.

با استفاده ار شبکه‌های اجتماعی

1. صفحه خود رو در فیس بوک راه اندازی کنین.

2. وبلاگ خود رو با کاربران به وسیله توییتر گره بزنین!

3. پروفایل خود رو در گوگل+ راه اندازی کنین. استفاده از این شبکه اجتماعی می تونه در افزایش رتبه شما در گوگل به شکل مستقیم موثر باشه!

4. پخش ویدئو در یوتیوب و آپارات (دریافت لینک به شکل غیرمستقیم )

5. جواب دادن به سوالات در سایت‌های سوال و جواب.

دریافت بک لینک با استفاده از روش‌های سنتی

1. ثبت سایت خود در دایرکتوری‌های بزرگ مثل Dmoz و .yahoo directory

2. نظر دادن در دیگه وبلاگ‌ها

3. فعالیت در تالار‌های گفت و گو.

4. نوشتن پست به شکل مهمان.

5. انشار لینک مطالب خود در سایت‌های web2 مثل بالاترین، دنباله، لینک پد.

با استفاده از تولید محصول

1. ارائه کتاب‌های رایگان به کاربران.

2. راه اندازی پادکست.

3. پخش نرم افزار رایگان.

4. پخش app رایگان.

5 نوشتن مطالب رایگان و آموزش دانسته‌های خود به کاربران.

آشنایی با عامل‌های مختلف واسه بررسی کیفیت بک‌ لینک‌ها

فرقی نداره که متخصص باشیم یا تازه‌کار؛ بعضی وقتا در مورد بک‌ لینک‌ها به تعداد موهای سرمون سوال داریم. این که از کدوم راه حل‌ واسه جذب و یا ایجاد بک‌ لینک‌ها استفاده کنیم و یا چطوری تشخیص بدیم که چه بک‌ لینکی خوبه و کدوم یکی بد. در این نوشته چند نکته خواهیم گفت که می تونن به شما کمک کنن تا کیفیت یک بک‌ لینک رو حدس بزنین. دقت کنین که این موارد یا سوالات رو کاربران و فعالات بخش سئو پیشنهاد کرده‌ان. هیچ لینکی وجود نداره که همه این موارد رو در کنار هم داشته باشه. پس اونا رو به چشم یک سوهان ببینین که تصور شما رو در مورد بک‌ لینک‌ها شکل میدن.

1. سوالاتی در مورد رابطه موضوعی

از قدیم گفته می‌شه که رابطه موضوعی بین صفحات و بین سایت‌ها می تونه روی کیفیت اون بک‌ لینک اثر به‌سزایی بزاره. پس بهتره موارد زیر رو در نظر داشته باشیم:

این سایت به سایت شما مرتبطه؟

این صفحه‌ای که از اون لینک گرفتین با صفحه‌ای که لینک شده مرتبطه؟

لینکی که گرفتین مربوط به متن درون اون صفحه؟

2. سوالاتی در مورد ارزش انسانی لینک‌ها

این لینک رفرنس یا پیشنهاده؟

این لینک ارزشی رو به متن حاضر اضافه می‌کنه؟

اگه شخصی روی اون لینک کلیک کرد، ارزشی به او اضافه می‌شه؟

این لینک باعث بهتر شدن تجربه کاربر از کار با اون سایت می‌شه؟

3. سوالاتی در مورد کیفیت سایت

محتوای حاضر در صفحه‌ای که می خواهید از اون لینک بگیرین، سالم و بی مشکله؟

آدم‌ها پست‌های اون سایت رو نوشته‌ان یا خودکار تولید شده؟

سایت در شبکه‌های اجتماعی پروفایل داره؟

سایت به دیگه سایت‌های مفید هم لینک داده؟

اطلاعات تماس درون سایت هست؟

4. سوالاتی در مورد ارزش لینک از نظر بازاریابی

این لینک می تونه باعث جذب یک مشتری یا یک همکار شه؟

این لینک می تونه کاربران جدیدی رو به سایت ما جذب کنه؟

این لینک می تونه باعث بیشتر دیده شدن به وسیله دیگه رسانه‌ها باشه؟

این لینک اعتبار مثبتی از نظر برندسازی منتقل می‌کنه؟

سوالاتی در مورد ارزش سئوی بک‌ لینک‌ها

صفحه قابل دسترس واسه گوگله؟

صفحه به وسیله Metaها noindex یا nofollow شده؟ (اگه محدود شده بود یعنی اثر مثبتی روی سئوی شما نمی‌گذارد).

این صفحه به وسیله فایل Robots.txt بلاک شده؟

این صفحه ایندکس شده؟

واسه لینک نشونه Nofollow تنظیم شده؟ ) بهتره لینک‌های شما Nofollow نباشه، اما اگه هم بود مشکل خاصی وجود نداره).

اگه لینک یک تصویره، واسه اون Alt مشخص شده؟

کلمه کلیدی در متن لنگر یا Anchor text اون لینک هست؟

به شکل مستقیم به سایت شما لینک شده یا به وسیله لینک‌های کوتاه که ریدایرکت می‌شن؟

متن به کار رفته در لینک، طبیعی و نرماله؟

لینک در محتوای صفحه قرار داره؟

تیتر صفحه با موضوع صفحه شما رابطه داره؟

صفحه کمه کم ۵۰۰ کلمه محتوا داره؟

لینک در همه صفحات اون سایت قرار گرفته؟ (نباید اینطور باشه).

تعداد زیادی لینک دیگه در اون صفحه هست؟ (که خوب نیس).

بک لینک:

باید واسه کاربر مفید باشه و به اون ارزشی رو اضافه کنه.

باید به صفحه‌ای که در اون قرار میگیره ارزشی رو اضافه کنه.

باید در آخر باعث بهتر شدن صفحه‌ای که لینک واسه اون دریافت شده بشه.

و باید گوگل بفهمد که این بک‌ لینک، یک لینک مفید واسه کاربران حساب می‌شه.

همونطور که در اول نوشته گفتم، این سوالات فقط واسه شکل دادن تصور ذهنی شما از یک بک‌ لینک خوبه و فکر نمی‌کنم لینکی در دنیا وجود داشته باشه که بخواد همه این عوامل در اون دید شده باشه.

چرا نباید بک لینک بخریم ؟

درست تا یه مدت پیش خرید بک لینک کاری طبیعی حساب می شد و همه مدیران سایت‌ها زمانی که سایت شون به وجود می‌اومد از تبلیغات مختلفی مثل خرید بک لینک از سایت‌های رنک ۴ ، ۵ و .. استفاده می‌کردن. خرید بک لینک به کاری عادی تبدیل شده بود. با این که گوگل در همه راهنماهای خود گفته بود که خرید و فروش بک لینک ممنوعه، اما واقعا هم در بیشتر موارد نتیجه مثبتی داشت و باعث پیشرفت سایت‌ها می‌شد. اما در سال ۲۰۱۱، گوگل الگوریتم پاندا رو معرفی کرد که بیشتر سایت‌های ایرونی ایمیل‌هایی از راه وب‌مستر تولز دریافت کردن که به اونا گفته شد لینک‎های تبادلی رو حذف کنین. بعد از اون ماجرا، سایت‌هایی که بک لینک خریده بودن و یا فروخته بودن کم کم شروع به پنالایز شدن کردن و افراد زیادی سرمایه‌های زیادی رو از دست دادن.

شاید اتفاقات افتاده پس از سال ۲۰۱۱، بزرگترین اتفاقات ممکن در کل تاریخ سئو بود. چون سایت‌های زیادی دچار افت رتبه شدن و خیلی‌ها به این خاطر کار و کاسبی خود رو از دست دادن. واسه کسائی که ازم می‌پرسند چرا نباید بک لینک بخریم؟ مثالی می‌زنم:

بک لینک رو میشه به اعتبار یک شخص بازاری نسبت داد. زمانی که به یک مغازه می‌روید و از مغازه‌دار می پرسین که یک وسیله رو از کجا میتونم تهیه کنم، اونا طبق رابطه دوستی و یا طبق با انصاف بودن فروشنده به شما آدرس یک مغازه رو میدن که از اونجا خرید کنین. یعنی اون شخص به فروشنده معرفی شده اعتماد داره که او رو به شما معرفی می‌کنه. حال ربطش به خرید بک لینک چیه؟ اعتبار چیزی نیس که بشه با پول خرید، اما تا یه مدت پیش می‌شد این اعتبار رو از سایت‌های بزرگ با قیمت پایینی خریداری کرد. تا زمانی که به وسیله سایتی لینک نشید گوگل به شما رتبه خوبی نمی‌بده. چون باید افراد مختلف شما رو پیشنهاد دهند که در سئو به لینک دادن مشهوره.

هنوزم می‌شه بک لینک خرید؟

کسی جلوی شما رو نگرفته که بک لینک بخرین یا نخرید، فقط بدونین که خیلی وقته که گوگل واسه این لینک‌ها ارزش خاصی در نظر نمی‌گیرد و اکثرا این لینک‌ها اثر منفی می ذارن. البته هنوز تعدادی از سایت‌ها هستن که با این که لینک خریده‌ان و میفروشن، رتبه‌های تقریبا خوبی در گوگل دارن. اما می‌شه این مشکلات رو به باگ‌هایی که در الگوریتم‌های گوگل هست ربط داد. وب اونقدر بزرگه که گوگل تا بخواد همه روش‌های زیر پا گذاشتن قوانین رو شناسایی کنه زمان زیادی طول می کشه. البته فکر نکنم با لوازم و متخصصین گوگل خیلی طول بکشه تا این مشکلات هم حل شه.

چرا بعضی از شرکت‌های سئو میگن بک لینک بخرین؟

هیچکی از پول بدش نمی‌آید! به ویژه زمانی که از مشتری‌ات پول بگیری تا واسه اونا بک لینک بخری و خودت چندین سایت داشته باشی و پولی خرج نکنی. امیدوارم متوجه منظورم شده باشین.

اگه بک لینک بخریم چه می‌شه ؟

بک لینک – بک لینکا – سئو – بک لینک رایگان – خرید بک لینک – گوگل – بک لینک مفید – بک لینک مضر

شاید اولین اتفاق این باشه که رتبه سایت شما به مدت کوتاهی افزایش می‌یابد، اما بعد از مدت کوتاهی افت می‌کنه و گوگل به چشم یک اسپمر به شما نگاه می‌کنه. پس لطفا اعتماد کنین و دیگه بک لینک نخرید و نفروشید.

چطوری بک لینک واسه سایت خود بسازیم

بی شک مهمترین پارامتری که به سئو سایت شما کمک میکنه تا نتیجه بهتری در رتبه بندی گوگل بگیرین ساخت لینک با کیفیت و برابر با استانداردای گوگل و تجربه های سئوکارها موفق و با تجربه.

در این مقاله من رامین اسدی سعی کردم دید درست و منطقی ای نسبت به بک لینک رو به شما بدهم تا شما خودتون خیلی آسون فهمیده باشین که چطوری بک لینک بسازیم.

بک لینک یعنی چی؟

قبل از هرچیز لازمه بدونیم که بک لینک چیه : وقتی یک سایت، آدرس سایت شما رو در سایت خودش قرار بده یعنی به شما بک لینک داده .

چرا بک لینک مهمه ؟

ببینین دوستان، دنیا وب شباهت زیادی به همین دنیا واقعی داره در دنیا واقعی وقتی چندین نفر معتبر شما رو به شخصی معرفی کنن شمام واسه اون شخص معتبر خواهید بود و در دنیا مجازی هم وقتی چندین سایت معتبر به شما لینک دهند و شما رو به کاربرانشون معرفی کنن شما واسه گوگل معتبر خواهید بود(البته بک لینک یکی از پارامترهای اعتباریه). پس گوگل شما رو به یک سایت مفید در مورد ی کاریتون میبیند و در نتایج جستجوی مربوط به موضوع سایت شما به سایتتون رتبه بهتری می ده.

اما بک لینک همانطوری که می تونه سایت شما رو پیش گوگل معتبر کنه همونطور هم می تونه به کلی سایت شما رو از صفحات جستجوی گوگل واسه همیشه یا موقت محو کنه. پس مهمه که چه بک لینک به سایت شما داده میشه.

چه بک لینکی واسه سایت خود بسازیم ؟

قبل اینکه به دنبال جواب چطوری بک لینک بسازیم باشیم لازمه توضیحی دهم که چه بک لینک باید بسازیم؟ یادم هست حدود ۷-۸ سال پیش که تازه با واژه بهینه سازی سایت و سئو آشنا شده بودم، شما هر چه بیشتر بک لینک داشتی در نتایج بهتر گوگل قرار میگرفتی. تا زمانی که گوگل الگوریتم پنگوئن خود رو رو کرد و بزرگترین خونه تکونی رو در نتایج صفحات جستجو درست کرد طوری که حتما سایتای خیلی از کمپانیای بزرگ هم در نتایج گوگل افت شدین پیدا کردن و از اون زمان به بعد بک لینک سازی، حرکت روی لب تیغه.

بعد از اون بود که سئو کاران و مدیران گوگل اصولی رو واسه گرفتن بک لینک مفید و حرفه ای اعلام کردن که به این اصول می پردازیم:

اعتبار لینک

واسه اعتبار سایتای که از اونا لینک میگیرید ابتدا رنک گوگل مطرح بود . رنک گوگل عددی بین ۰ تا ۱۰ بود که هرچقدر بالاتر بود بهتر بود اما الان دامین آتوریتی به یکی از فاکتورای مورد قبول واسه اعتبار سنجی سایتا تبدیل شده .

واسه اینکه از دامین آتوریتی یک آگاهی پیدا کنین کافیه که برنامه موزبار (MOZbar) رو از اینجا دانلود کنین روی مرورگر خود نصب کنین. دامین آتوریتی عددی بین ۰ تا ۱۰۰ه که هرچقدر بالاتر باشه دارای اعتبار بالاتریه . عوامل زیادی مثل: عمر دامنه ، بک لینک، کیفیت سایت، میزان ایندکس گوگل و رتبه های اون ، محبوبیت در شبکه ها اجتماعی و خیلی پارامترهای دیگری هست که روی دامین آتوریتی یک سایت اثر میگذاره که پرداخت به اون در حوصله بحث ما خارجه

دامین آتوریتی به شما یک ملاک می ده که در چه وب سایتای بک لینک بسازید. هر چه دامین آتوریتی یک سایت بالاتر باشه اون سایت واسه گرفتن بک لینک بهتره.

ربط داشتن لینک

اگه شما قصد خرید بلیط هواپیما رو داشته باشین پیشنهاد کی واسه شما ارزشمندتره، شخصی که تا به حال از هواپیما استفاده نکرده و صاحب بقالیه یا فردی که یک گردشگر معروفه و مطمئنا سفرهای زیادی رو هواپیماا و ایرلاینای مختلف داشته.

گوگل هم نوع برداشتش از بک لینکای سایت شما به همین شکله، اگه سایت شما در مورد لباس ورزشی باشه ولی سایتی در مورد آموزش پرورش گیاهان به شما بک لینک داده باشه این بک لینک اثر زیادی روی اعتبار شما و رتبه بندی گوگل نداره.

پس در سایتای مربوط به موضوع سایت خود بک لینک بسازید.

انتخاب کلمه کلیدی واسه بک لینک سازی

یکی از روشای اسپمی که حتی نگاه بعضی از کسائی که ادعای سئو حرفه ای دارن هم انجام می دن استفاده از ۳ الی ۴ کلمه کلیدی واسه لینک سازیه. ancher text یا کلمه که لینک مورد نظرمون رو به اون پیوست میکنیم هیچوقت نباید فقط یک کلمه باشه این کار از دید گوگل یک حرکت اسپم واسه فریب دادن اون و کابرانش به حساب میان.

حتما بخونین: کلمه کلیدی چیه ؟

پس به جای انتخاب یک کلمه کلیدی، ۲۰ تا ۳۰ کلمه کلیدی رو انتخاب کنین ولی موقع لینک سازی درصد استفاده از کلماتی که به هدف شما نزدیکترند رو بیشتر کنین مثلا اگه میخواهید سایت وب رویان رو واسه کلمه کلیدی  < سئو حرفه ای سایت > به نتیجه اول گوگل بیارین لازمه از کلمات کلیدی دیگری مثل: (( سئو حرفه ای، سئو سایت، سئو کار حرفه ای سایت، سئو حرفه ای سایت فروشگاهی ، سئو حرفه ای مغازه اینترنتی و ..))

نحوه معرفی لینک

نحوه معرفی هم یکی از پارامترایی هست که افراد بی تجربه و ناشی هیچ توجهی به اون ندارن. این شما در کامنت یک سایت تموم ۴۰۰ لینک صفحات سایتت رو قرار دهی نه تنها کمکی به رشد سایت شما نمی کنه بلکه به زودی باید منتظر خداحافظی گوگل با سایت خودت باشی.

مورد دیگه اینه که بعضی از مدیران سایت بعد از آشنا شدن با یک روش گرفتن بک لینک به شکل تندرو شروع به ساخت بک لینک فقط از این یک روش میکنند و نتیجه اش این میشه که گوگل یک نگاه به شما میکنه و یگ نگاه به دوربین و دکمه delete واسه سایت شما فشار می ده.

روشای زیادی هستن که خود گوگل این روشها رو واسه ساخت بک لینک مفید معرفی میکنه. پس به جای استفاده از روشای اسپم بهتره از مجموعه ای از این روش واسه سایت خود استفاده کنیم.

مواردی که در بالا گفته شد تعدادی از اصولیه که شما با استفاده از اون می تونین راه حل ساخت بک لینک واسه وب سایتتون رو برنامه ریزی کنین اما بعد از اصول نوبت به اون رسیده ایت که بهترین و سالم ترین روش ها واسه ساخت بک لینک بخونیم

چطوری بک لینک بسازیم ؟

حالا میتوانیم به این بدیم که چطوری بک لینک بسازیم. روشایی که در زیر به شما معرفی کردم بهترین روش ها واسه ساخت بک لینکه.

طبیعی ترین بک لینک

فرض کنین شما تصویری خیلی خوبی در مقاله تون استفاده کردین امکان  داره افرادی که قصد نوشتن یک مطلب در یک سایت یا وبلاگ داشته باشن و دقیقا عکس شما رو کپی کنن این عکس دارای لینکه و این عکس یک بک لینک مفید و طبیعی و احتمال خیلی خیلی بالا مربوط به سایت شماست.

پس هیچ وقت محتوای عالی واسه سایت رو دست کم نگیرید و مطمئن باشین با این روش هم لینکای ناخواسته زیادی میگیرید.

ساخت بک لینک در انجمنا:

در انجمنا عضو شید و آدرس سایتتون رو در صفحه پروفایل خود وارد کنین تا به همین راحتی بک لینک گرفته باشین . این روش اگه به شکل طبیعی انجام شه یکی از روشای قابل قبول گوگل به حساب میاد.

روش دیگری که می تونین از انجمنا بک لینک بگیرین شرکت در مباحث اینه و البته جواب مفید به پرسشای کاربران

ساخت بک لینک در بخش نظرات:

شما می تونین در بخش نظرات مقالات سایتا و وبلاگها نظر بدید و سایت خودتون رو هم در بخش مشخصات وارد کنین. واسه این روش از سایتا و وبلاگهایی استفاده کنین که مربوط به موضوع سایت خودتونه.

ساخت بک لینک از راه شبکه های اجتماعی :

یکی از بهترین جوابا واسه سوال چطوری بک لینک بسازیم ساخت لینک در شبکه های اجتماعیه.لینک صفحه ای خود رو در بیوگرافی تموم شبکه های اجتماعی سایت خود وارد کنین این بک لینکا اعتبار خوبی واسه سایت شما داره. مطالب سایت خود رو طوری در شبکه های اجتماعی قرار بدید که علاقه داشته باشن سایت شما رو به بقیه معرفی کنن.

ساخت بک لینک از راه پست مهمان :

خیلی از وب سایتا در زمینه های کار شما و یا سایتهای وجود دارن که خواسته نویسنده مهمان یا  مقاله نویس دارن شما با نوشتن مقاله در این سایتا می تونین یکی از بهترین بک لینکا رو واسه سایتان بسازید.

ساحت بک لینک از راه تبادل لینک:

یکی از قدیمی ترین روشای ساخت بک لینک استفاده از روش تبادل لینکه، البته در ایران این روش خیلی سخت مورد قبول وبمستران قرار میگیرد ولی اگه به درست اجرا شه مطمئنا مفید هستش. تبادل لینک با توجه به الگوریتمای گوگل اگه با موضوع در ارتباط شناخت نشه احتمال جریمه سنگین گوگل هست.

به قول معروف به تعداد وب سایتا راه هست واسه ساخت بک لینکا و معرفی تموم این روشها نیاز به چندین پست داره. اما سوالی که بعد از ساخت بک لینکا واسه بیشتر مدیران سایتا پیش میاد و معمولا زیاد ازمون می پرسند اینه که : چقدر طول میکشه که این بک لینکا روی نتایج گوگل اثر بزاره.

چقدر زمان می بره تابک لینکا اثر بزاره :

بعد از اونکه فهمیدین چطوری بک لینک بسازیم اگه با این تصور که امروز ۱۰۰ تا بک لینک بسازید ماه دیگه به صفحه اول یا رتبه اول گوگل بیایید شروع به سئو سایت کردین همین الان این تصور خودتون رو تغییر بدید .

اول از همه لازمه به شما بگم که سئو یک فرایند همیشگی و قالبا زمان بر هست. دلیلش هم منطقی هست، درست زمانی که شما مشغول هستین که سایت خود رو در یک کلمه کلیدی به صفحه اول گوگل بیارین رقیبان شمام مشغول همین کار هستن و هرچقدر که کلمه کلیدی انتخابی شما رقابتی تر باشه زمان رسیدن شما به صفحه اول گوگل بیشتر هستش.

البته عبارت کلیدی هست که بعد از ایندکس شدن مطلب شما در کمتر از ۲۴ ساعت در صفحه اول گوگل قرار میگیرد این عبارات بعضی از این عبارت کلیدی کمک جستجوی خوبی دارن کافیه که اون رو پیدا کنین و یک مطلب و محتوای عالی واسه اونا در سایت قرار بدید.

سندروم سایتای تازه تاسیس

گوگل معمولا شرایط سختی واسه سایتای تازه تاسیس ایجاد میکنند و در ۳ تا ۶ ماه اول جایگاهی منطقی ای به این وب سایتا نمیدهند. اگه شمام تازه کسب کار خود رو شروع کردین بی توجه به نتایج وبساییتان در گوگل به سئو سایت خود ادامه بدید مطمئنا اگه سئو حرفه ای داشته باشین و محتوای مناسب تولید کنین و در شبکه های اجتماعی حضور خوبی داشته باشین گوگل بهترین رتبه هاش رو واسه شما کنار می ذاره.