لینک بیلدینگ (Link Building) یا همون لینک سازی یکی از فاکتورای مهم سئو و بهینه سازی یک وب سایته ، البته اگه اصولی و به روش درست انجام شه ! می دونید که واسه این که بتونین رتبه خوبی در نتایج موتورای جستجو مثل گوگل بگیرین یا به اصطلاح در نتایج سرچ بالا نشین باشین پارامترای مختلفی رو باید در سایت خود رعایت کنین ، یکی از اونا که مهم بالاییه ، گرفتن و یعنی دریافت لینک معتبر از این جور صفحات وبه که همون لینک بیلدینگ نام داره ! لینک بیلدینگ داخلی و خارجی هر دو اهمیت بالایی دارن . لینک سازی داخلی به معنای داشتن لینکای درست بین صفحات مختلف سایت شما به یکدیگره و لینک سازی خارجی به معنای لینک دادن یا گرفتن از این جور سایت هاس .  زمانی که سایتای معتبر به شکل درست به سایت شما با کلمه یا عبارتی خاص لینک شده باشن ، این موضوع باعث افزایش اعتبار سایت شما و یعنی دریافت اعتبار از سایت لینک دهنده میشه  . البته این موضوع به همین سادگی نیس و پارامترای زیادی در لینک بیلدینگ اهمیت دارن که در صورت نبود رعایت اصولی اونا ، رتبه سایت در گوگل ضربه خواهد خورد و بعضی وقتا ها این ضربه خیلی عمیقه . در ادامه با ما همراه باشین تا در دوره آموزش لینک بیلدینگ کامل به این موضوع بدیم .

لینک بیلدینگ

می دونین لینک بیلدینگ (Link Building) چیه؟بر هیچکی پنهون نیس که لینک بیلدینگ یکی مهم ترین و سخت ترین بخشا در بهینه سازی سایت (مقاله سئو چیه رو بخونین) ه.

واسه تعریف لینک بیلدینگ ، که به اون لینک سازی هم گفته می شه ، احتیاجه با بک لینک آشنا شده باشیم.

بک لینک چیه؟

بک لینک (Backlink) ، که به لینک ورودی (Inbound Link) هم مشهوره ، لینکایی هستن که از یک سایت یا یک صفحه به یک سایت دیگه برگشت داده می شن.

در ویکی پدیا بک لینک به شکل زیر تعریف شده :

backlink for a given web resource is a link from some other website (the referrer) to that web resource (the referent).A web resource may be (for example) a website, web page, or web directory

یک بک لینک واسه یک منبع اینترنتی ، لینکی از یک سایت دیگه (برگشت دهنده) به اون منبع اینترنتیه(منبع).یک منبع اینترنتی مثلا می تونه یک سایت ، یک صفحه و یا یک دایرکتوری وب باشه.

طبق گفته گوگل ، بک لینک یکی از ۳ سیگنال اصلی مورد استفاده در رده بندی نتایجه(نگاه منبع خبر).پس مهم ترین سیگنالا به توضیح زیر هستن :

  • بک لینک (Backlink)
  • مطلب (Content)
  • رنک برین (Rank Brain)

تعداد و به ویژه کیفیت بک لینکا به شکل مستقیم روی رتبه سایت در نتایج موتور جست و جوی گوگل اثر می ذارن.بک لینکا دو نوع اصلی دارن :

  • بک لینکای یه طرفه (One-way Backlinks)
  • بک لینکای دوطرفه (Reciprocal Backlinks)

در گذشته ، بک لینکای دوطرفه به رتبه کلمات در نتایج گوگل (SERP) کمک می کرد اما الان دیگه استفاده از این نوع بک لینکا پیشنهاد نمی شه.

حالا میتونیم به سراغ تعریف لینک بیلدینگ بریم.

لینک بیلدینگ ، فرایند دریافت بک لینک از وبسایتای دیگه واسه یک وبسایته.

لینک بیلدینگ در ویکی پدیا به شکل زیر تعریف شده :

In the field of search engine optimization, link building describes actions aimed at increasing the number and quality of inbound links to a webpage with the goal of increasing the search engine rankings of that page or website.

در مورد بهینه سازی سایت ، لینک بیلدینگ فعالیتایی رو توضیح می کنه که به خاطر افزایش تعداد و کیفیت لینکای ورودی (بک لینک) به یک صفحه انجام می گردن و هدف اونا افزایش رتبه صفحه و یا سایت مورد نظر در نتایچ موتور جست و جوه.

یک هایپرلینک (Hyperlink) یا به شکل راحت یک لینک ، راهی واسه منتقل کردن کاربران اینترنتی از یک صفحه به صفحه دیگره.موتورهای جست و جو از این لینکا واسه خزیدن (Crawl) و پیدا کردن صفحات مختلف در سطح وب استفاده می کنن.

همونطور که گفته شد ، کمیت و کیفیت بک لینکا در رتبه کلمات در گوگل موثر هستن و به همین علته که خیلی از وبمستران مسئله لینک بیلدینگ رو خیلی جدی می گیرن!